Temel Ne Düşündü Acaba?

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Çölde yolunu kaybeden Temel, susuzluktan perişan bir duruma geldiğinde karşısına beyazı elbiseli ve beyaz sakallı bir kişi çıkarak
“Temel benden dileyeceğin üç şeyi, Allah'ın izniyle sana vereceğim. Haydi dileklerini söyle” demiş.

Susuzluktan kavrulan Temel “Su istiyorum” deyince, ona bir ped şişe su uzatmış.

Eline aldığı ped şişeye kısa bir süre bakan Temel “Bu su bana yetmez” dediğinde ise beyaz elbiseli adam, beyaz sakalını sıvazlayarak
"Bu suyun biteceği korkusuna kapılma!. Sen içtikçe, bu su bereketlenerek yine eski seviyesine gelecektir” demiş.

Bu söz üzerine elindeki ped şişeden uzun uzadıya su içen Temel, suyun gerçekten bereketlendiğini ve eski seviyesine yükseldiğini görmüş. Beyaz sakallı adam “Eee Temel, diğer iki dileğini de söyle” deyince, elindeki ped şişeye hayranlıkla bakan Temel “Bu çok güzelmiş!. Sen bana bundan iki tane daha ver” demiş.

Hınzır

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bu fıkrayı bu formata sokmak için çok uğraştın mı?
Cin olmuş beyaz sakallı beyaz elbiseli bir dede ayrıca dilekleri de Allah' ın izniyle veriyor. Su bereketleniyor!..

Yahu sen fıkradan da komik işler yapıyorsun (&)

karakartal71

Asistan
Reaksiyon puanı
0
olsun be abi kim uydurduysa komik yapmış sonuçta bütün fıkralar uydurma değilmidir

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hınzır dedi ki:
Cin olmuş beyaz sakallı beyaz elbiseli bir dede ayrıca dilekleri de Allah' ın izniyle veriyor. Su bereketleniyor!..

fıkranın olayı zaten dilden dile aktarılması. Bölgesel olarak değişiklik göstermesi çok normaldir. Herşeyi kalıba koymamak lazım.

Hınzır

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
rave dedi ki:
Hınzır dedi ki:

fıkranın olayı zaten dilden dile aktarılması. Bölgesel olarak değişiklik göstermesi çok normaldir. Herşeyi kalıba koymamak lazım.

Ne alaka?
Burada lahza ya da yerel - kentsel bır anlatım yok. Burada fikranın değiştirilip başka bir formata! sokulması olayı var.
Ayrıca ne demek bölgesel olarak değişiklik göstermek. Bölgeselliği nereden çıkarabildin anlamadım. Zihnin nasıl ve hangi kıvrımlara sahip :#

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Doğrusunu söylemek gerekirse pek komik bulmadım.
Sonra samimi olmak gerekirse fıkraların bu şekilde format değişikliğine uğratılmasını da hoş karşılamıyorum.
Gerçekçi olmak gerekirse bundan ötürü başkalarını aşağılayanların aynı soruların kendilerine sorulması gerektiğini düşünüyorum.

Son olarak sorgucu olmak gerekirse, hınzır ne demektir diye sormak istiyorum. :)

atam izindeyiz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
adi ustunde Hinzir
Hinzir demek hep kotu anlamda kullanilacak demek degil gordugum kadariyla

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
atam izindeyiz dedi ki:
adi ustunde Hinzir
Hinzir demek hep kotu anlamda kullanilacak demek degil gordugum kadariyla

Hınzır tam olarak Arapça bir kelimedir ve sözlük anlamı da domuzdur. Başka hiç bir anlama gelmez. Yani tek anlamı vardır. Türkçe kullanımında hiç bir değişiklik olmamıştır, sadece anlam kaymasına uğramış ve dilimize kötü niyetli anlamında kullanılarak yerleşmiştir. Daha sonra tekrar anlam kaymasına uğrayarak mecazi anlamlar yüklenmiştir.

Panculli

Profesör
Reaksiyon puanı
2
Fıkra için teşekkürler. Güzel, HERŞEYİYLE