Sözleşmeli öğretmen Hamallık Yaparken öldü!

Yataghan

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Tekirdağ'da ücretli öğretmenlik yapan Ahmet Fazlı Elçi, okula gelen kitapları hamallık yaparak taşıdığı sırada kalp krizi geçirerek hayatını kaybetti.

Elçi'nin kitapları 40 TL karşılığında taşıdığı, yaz aylarında maaş alamadığı için hamallık yaptığı öğrenildi.

Tekirdağ'ın Çorlu İlçesi'nde Atatürk Çok Programlı Lisesi'nde ücretli öğretmenlik yapan evli ve 2 çocuk babası, 44 yaşındaki Ahmet Fazlı Elçi, okula gelen kitapları hamallık yaparak taşıdığı sırada kalp krizi geçirerek öldü. Olay, önceki gün öğle saatlerinde, Sağlık Mahallesi'ndeki Çorlu Atatürk Çok Programlı Lisesi'nde meydana geldi. 2 çocuk babası, sözleşmeli Din Kültürü Öğretmeni, 44 yaşındaki Ahmet Fazlı Elçi yaz aylarında maaş alamadığı için hamallık yaparak geçimini sağlamaya çalıştı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nca görev yaptığı Atatürk Çok Programlı Lisesi'ne gönderilen kitapları okul binasına 40 TL karşılığı taşıyan Ahmet Fazlı Elçi, bunaltıcı sıcaklar nedeniyle bir anda düşerek baygınlık geçirdi. Okulda bulunan görevliler tarafından 150 metre ilerideki sağlık ocağına götürülen öğretmen Elçi'nin kalp krizi geçirdiği belirlendi. İlk müdahalesi sağlık ocağında yapılan Elçi, kısa süre sonra kurtarılamadı.

Kalp krizi geçiren dayısının 30 dakika sağlık ocağında doktorun gelmesini beklediğini öne süren Ahmet Fazlı Elçi'nin yeğeni Nurcan Sandalcı, dayısının ihmal sonucu öldüğünü öne sürerek şöyle dedi:

"Dayım okula gelen kitapları 40 TL karşılığında taşıdığı esnada kalp krizi geçirerek 150 metre ileride bulunan sağlık ocağına götürülmüş. Ancak orada doktor olmadığını hemşire müdahale edemeyeceğini söylemiş. 30 dakika gibi bir süre dayım orada bekletildiği için ölmüş. Bir insanın canı bu kadar mı ucuz? Bu işin peşini bırakmayacağız. Savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Dayım paraya ihtiyacı olduğu için ek iş yapıyordu. Okulda çalıştığı dönemlerde ortalama 700 TL kazanıyordu. Yazları maaş alamadığı için sıkıntı çekiyordu. O yüzden bulduğu her işte çalışırdı. Üniversite mezunu bir insanı bu hale getiren büyüklerimiz utansın."

Çerkezköy'de toprağa verildi
Ölen öğretmen Ahmet Fazlı Elçi için Çerkezköy İstasyon Camii'nde cenaze namazı kılındı. İkindi namazından sonra kılının cenaze namazına lise 2'nci sınıf öğrencisi olan Ahmet Fazlı Elçi'nin 16 yaşındaki kızı Duygu ve Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde öğrenim gören 21 yaşındaki oğlu Doğan Elçi ile çok sayıda yakını ve dostları katıldı. Cenazeye Milli Eğitim caimasından kimse katılmaması dikkat çekti.

Sözleşmeli öğretmenin çocuklarının gözyaşlarını tutamadığı cenaze töreninin ardından Ahmet Fazlı Elçi'nin cenazesi şehir mezarlığında toprağa verildi.

4 sene sonra emekli olacaktı
Tekirdağ'da sözleşmeli öğretmenlik yaparak geçimini sağlayan Ahmet Fazlı Elçi'nin kendi sigortasını dışardan ödediği ortaya çıktı. Yaz aylarında maaş almadığı için hamallık yapan Elçi'nin yaklaşık 20 yıldır ücretli öğretmenlik yaptığı öğrenildi. Çalışmadığı döneme ait sigorta primlerini de dışardan ödeyen Elçi'nin 4 yıl sonra emekliye ayrılacağı belirtildi.

kaynak

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Hamallık yapan öğretmenler, pazarcılık yapan mühendis ve mimarlar, berberlik yapan veterinerler... Halkın arasına karışmak dedikleri şeyi yanlış anlamışlar sanırım! Neyse.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
"Bana ne? Seçmeselerdi sözleşmeli öğretmenliği. "

Milli Eğitim Bakanı
Nimet Çubukçu

eray045

Rektör
Reaksiyon puanı
250
nimet çubukçuya ne?
seçmeseydi hamallığı

Vendetta_

Profesör
Reaksiyon puanı
75
ülkemizde öğretmen açığı var, ataması yapılamayan öğretmenlerde var. Devlette yer bulamayıp haftanın her günü eşşşşşşşeeekk gibi çalışan öğretmenlerde çoğunlukta.

Eee bakanlarda haklı çok yoğunlar

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Allah rahmet eylesin. Takdir-i İlahi. Hamallık yapmasaydı şu anda yaşıyor olacaktı zaten(!)

Fiberadam

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Dogru gemicik almak varken neden hamallik yapsin ki

MegaWolt

Profesör
Reaksiyon puanı
42
Allah rahmet eylesin...

O öğretmen alnının akıyla vefat etti ama o bakan denen insan müsvettesinin yatacak yeri yok, bu kadar insanın ahını alıp öyle kolay ölüm yok sizin gibilere.!!!!

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Allah rahmet eylesin...

Bakana ve yetkililere de Allah akıl fikir versin...

olympuskiller

Profesör
Reaksiyon puanı
7
mekanı cennet olsun en azından helal emeğinin helal karşılığın ararken öldü,peki ya diğerleri ne olacak?

M.Şamil CAN

Dekan
Reaksiyon puanı
105
O kadar kadrolu öğretmen varken ücretli öğretmenler neden atanır. Çünkü kadrolu öğretmenin maaşı 1.500 tl arasıdır. Ücretli öğretmen ise bunun 3 te 1 i kadardır. Ücretli öğretmenlerin atanmasını isteyen kurum hangisi. Tabiki İMF.

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Kamuda yeteri kadar verim alınmamasın asıl nedeni bu haberde yatmakta. Onlarca kategoriye ayrılmış kamu görevlileri var. Hepsinin yaptığı iş aynı ama gel gelelim mali, sosyal ve özlük haklarında ciddi farklar var.

Birine sen 4/B’lisin deniyor, diğerine sen 4/C’lisin deniyor; bir başkasına taşeron, bir başkasına kadrolu, bir başkasına işçi, bir başkasına 399…

Yapılan iş, harcanan emek, atama için gerekli kriter aynı. Dahası tek bir ülkede, yani Türkiye Cumhuriyetinde bu işleri yapıyor. Ama sanki her biri farlı bir cumhuriyetin evladı gibi farklı farklı haklar ve maaşlarla çalıştırılmakta.

Olmadı öğretmenleri bile iki ayırdılar. Yetmedi “sizi bir gün kadrolu yaparız” deyip dalga geçtiler.

Eğitim, önce eğitmene saygıyla başlamalıydı. Ama öyle olmadı. Önce eğitmene saygısızlık yapıldı. Sonra eğitilenlere yapılacaktı.

tetrapanazomi

Asistan
Reaksiyon puanı
26
Şehit gitmiştir Allahualem, Allah rahmetini esirgemesin.

Benim bir arkadaşım özel bir dersanede öğretmenlik yapıyor. Dersane yönetimi adamı ellerinde tutabilmek için ne imkanlar sunuyor bir bilseniz...

Devletin bürokratik yapısı kadro-sözleşme saçmalıkları içinde hem öğretmenleri hem de öğrencileri heba ediyor.

Tamam devlet memurluğu uygulamaları her bölüm ve kademede saçma sapan bir yapıda ama eğitim meselesi bedeli ne olursa olsun bu bürokratik saçmalıklardan kurtarılmalıdır.

Devlet eliyle eğitim özel sektörle rekabet içine girecek bir yapıya kavuşturulmadığı sürece Nimet Çubukçu ağzıyla kuş tutsa bir işe yaramaz. (Zaten bir hukukçunun milli eğitim bakanlığında ne işi var anlamış değilim.)
Öğretmenlik kutsaldır evet ama her öğretmen de kutsal değildir! Hamallık bile yaptırmayacağım, taşıması için malımı teslim etmeyeceğim insanlar şu anda liselerde öğretmenlik yapıyor. Onlara çocuklarımızı teslim ediyoruz!

Bence asıl sorun sözleşme-kadro meselesi değildir. İvedilikle kadrolu veya sözleşmeli fakat yetersiz-becerisiz öğretmenlerin işleri ile ilişiği kesilmeli, orataya çıkan açık ise kadro bekleyen yetenekli öğretmen adayları ile kapatılmalıdır.

Öğretmenler devlet memuru statüsünden çıkarılarak tamamen performans değerlendirme yöntemiyle çalıştırılmalıdırlar.

Ayrıca okullardaki eğitim müfredatı en üst düzey bilgi ve beceri verecek seviyeye getirilmelidir. İlköğretimden itibaren vasatın üzerindeki çocuklar okullara devam ettirilmeli, burada görev yapan öğretmenlerin maaş ve sosyal imkanları da en az özel sektörde üst düzey yönetici maaşı kadar olmalıdır.

Vasatın altındaki çocuklar için kısıtlı bir süre ile sadece okuma yazma eğitimi ve temel beceri verilmeli, daha sonra uygulamalı meslek programlarına yönlendirilerek ara eleman olarak yetişmeleri sağlanmalı, buralarda da standartı tutturamayan öğretmenler (ilişiği kesilen öğretmenler istihdam edilebilir) daha düşük maaşlarla görev yaptırılmalıdır.

Böylece kaynakların doğru yerlerde kullanılması sağlanmış olacak, hem öğretmenlerin hayat standartları hem de eğitimin kalitesi yukarı çekilmiş olacaktır. Çağdaş eğitim araçlarının kullanılabilirliği bütçeler açısından da çok daha mantıklı bir zemine oturmuş olacaktır.

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
balik bastan kokar,eger bir memlekette egitim adamlarina yeteri kadar deger verilmiyorsa o ülke karanliktadir,

hz Ali gibi islam büyügünün dedigine bakin bana bir harf ögretenin kirk yil kölesi olurum ,cagtas türkiye cumhuritei :) bu böyle degil türkiye kurtlar vadisi cumhiriyeti olmaliydi ,