Söyle Rahatla V.2

Bu konuyu okuyanlar

• Akkara

Dekan
    Emektar
    Reaksiyon puanı
    9,356
    Tahran’da bulunan Evin Cezaevi'ndeki mahkumların istismarını vurgulamak için cezaevi kameraları Ali’nin Adaleti takma adını kullanan İranlı bir hacker grubu tarafından ele geçirildi. Güvenlik kontrol odasındaki bilgisayarın korsanlar tarafından kapatılması bir film sahnesi gibi.

MG4446

Profesör
    Reaksiyon puanı
    1,238
    Evet Cod Modern Warfare 1,2 ve 3 ü bitirmiş bulunmaktayım. Artık 1 yıl boyunca asosyal olmam lazım. DGS kasma vakti geldi.
    Mesaj otomatik birleştirildi:

Vay bee mezun olduğum artık e devlete de işlendi ve geçici diplomam çıktı. Bugün tamamen son nokta koyuldu.
    Adam kendisi asosyalliği seçiyor .d ben 18 yıldır asosyallikten kurtulamadım

Reaksiyon puanı
    6,381
    Cümlen anlaşılmıyor
    Sosyal medyada, Taliban'ın uyguladığı bazı şeylerle (Özellikle de kadınların balkona bile çıkamama ve toplumda konuşamama yasağı gibi) İslam'ın aslında "iğrenç" olduğunu kanıtlamaya çalışan belki 1000 tane insan gördüm ve yazarak konuşamayacağımı bildiğim için yüzlerine bağırarak "Taliban'ın yaptıklarıyla İslam ne alaka" demek istiyorum diyorum.

Kutsal kitaplar size bilimi yapmayı ve öğrenip sorgulamayı delicesine öğütlüyor fakat aynı zamanda bahsettikleri Tanrı figürünün varlığını bilimin desteklemediği şeylerle kanıtlıyor. Mesela evrendeki düzen.

Reaksiyon puanı
    6,381
    800x420-kayi-boyu-nedir-iste-kayi-obasi-bayragi-yuzugu-ve-sembolu-1521548359823.jpg

Sndn nbr

404 Error

Dekan
    Reaksiyon puanı
    12,506
    İnsanların yaptıkları saçma şeyleri kitaba yazsam bir kitap yetmez seri olur. Birisi iki de bir multi açar. Bir de yaptığı önemli bir şeymiş gibi konu açarak söylüyor. Neymiş uçuşan üyelere adını yazmıyorlarmış. Ben moderatör olsam kötü şeyler derdim içimden ona. Sadece boş bir şey ve zaman kaybı. Aklını iyi bir şekilde kullansa öyle bir şeyi hiç yapmaz ama işte demek ki kullanamıyor ki yapıyor. Moderatörleri sinir veya rahatsız etmek için yapıyor sanırım ya da kendince yaptığının eğlenceli olduğunu zannediyor. Allah akıl fikir versin öyle insanlara. Moderatörlere de sabır versin. Onun iki de bir açtığı multi hesaplarla uğraşıyorlar. Sanki yaptığının faydası var kendisine ya da başkasına.

Son düzenleme:
    Reaksiyon puanı
    6,381
    Kutsal kitaplarda, Tanrı'nın varlığı hakkında kanıtları gösteren ayetlere bakmak isterseniz karşınıza milyar tane şey çıkıyor. Ve bunları okursanız en çok şunları söylediklerini görebilirseniz bu kanıt olarak sunulan ayetlerin; o tüm bunları yarattı, bir düzen içerisine koydu ve size delil gönderdi.

Otomatik olarak "Aga bu delil değil ki" dedim. Çünkü Tanrının gerçekten var olup bunları yarattığına kanıt arıyorum, ve kanıtta o yarattı ve sana delil verdi diyor. Bir nevi kanıt bana kanıtsız kabul etmemi söylüyor. Örneğin Nahl suresi 10. ayette "O Allah ki, gökten su indirir. İçme suyunuz ondan meydana geldiği gibi, hayvanlarınıza yedirdiğiniz otlar ve ağaçlar da ondan yetişir." der. Tamam aga yarattı bunları da delil nerede işte onu arıyorum. Suya bakıp illa ki birisi bunu yaratmıştır kendi kendine olamaz dersem bu delil olduğu söylenen ifadeleri kabul edebilirim. Ama sorgulamanın başında kendi kendine öğrenip gelişme olayını çöpe atarak sorgulamaya başlamış olurum o zaman. Ve ateistlerin Kur'an'ı okumadığını sanıp düşünceleri ile dalga geçen insanlardan farkım kalmaz.

Tanrının varlığını keşfetmeye eğer sadece kendi kendine nesnelerin gelişebilip öğrenme fikrini saçma bulup bir kenara atıp illa ki birinin bunları yaptığını düşünerek başlarsanız, sadece o zaman bir yaratıcı fark ediyorsunuz. Ki o da bilimin mantığına ters oluyor. Tüm fikirleri değerlendirip sonucunda verdiği sonuca göre öğrenmiş olmuyorsunuz yani. Eğer varlığı kesin bir şeyse tüm fikirlerin denenmesi sonucu çıkan sonuçta ulaşmam gerekmez mi Tanrının varlığının kesinliğine?

Reaksiyon puanı
    16,118
    Kutsal kitaplarda, Tanrı'nın varlığı hakkında kanıtları gösteren ayetlere bakmak isterseniz karşınıza milyar tane şey çıkıyor. Ve bunları okursanız en çok şunları söylediklerini görebilirseniz bu kanıt olarak sunulan ayetlerin; o tüm bunları yarattı, bir düzen içerisine koydu ve size delil gönderdi.

Otomatik olarak "Aga bu delil değil ki" dedim. Çünkü Tanrının gerçekten var olup bunları yarattığına kanıt arıyorum, ve kanıtta o yarattı ve sana delil verdi diyor. Bir nevi kanıt bana kanıtsız kabul etmemi söylüyor. Örneğin Nahl suresi 10. ayette "O Allah ki, gökten su indirir. İçme suyunuz ondan meydana geldiği gibi, hayvanlarınıza yedirdiğiniz otlar ve ağaçlar da ondan yetişir." der. Tamam aga yarattı bunları da delil nerede işte onu arıyorum. Suya bakıp illa ki birisi bunu yaratmıştır kendi kendine olamaz dersem bu delil olduğu söylenen ifadeleri kabul edebilirim. Ama sorgulamanın başında kendi kendine öğrenip gelişme olayını çöpe atarak sorgulamaya başlamış olurum o zaman. Ve ateistlerin Kur'an'ı okumadığını sanıp düşünceleri ile dalga geçen insanlardan farkım kalmaz.

Tanrının varlığını keşfetmeye eğer sadece kendi kendine nesnelerin gelişebilip öğrenme fikrini saçma bulup bir kenara atıp illa ki birinin bunları yaptığını düşünerek başlarsanız, sadece o zaman bir yaratıcı fark ediyorsunuz. Ki o da bilimin mantığına ters oluyor. Tüm fikirleri değerlendirip sonucunda verdiği sonuca göre öğrenmiş olmuyorsunuz yani. Eğer varlığı kesin bir şeyse tüm fikirlerin denenmesi sonucu çıkan sonuçta ulaşmam gerekmez mi Tanrının varlığının kesinliğine?

Alyx Vance

Profesör
    Reaksiyon puanı
    1,608
    İstifçilikten nefret ederim. Kullanmıyorsan at kardeşim niye evde tutuyon boşboş. Sövmeme ramak kaldı

Reaksiyon puanı
    6,381
    "Açıklanabilir olayları açıklamanın yegane koşulu, açıklamaya muhtaç olmayan zorunlu yasadır ve bu Leibniz felsefesinde Tanrıdır." Leibniz Tanrının varlığının evrenin varlığı için zorunludur der, karmaşık halde söylersek olumsal olanın varlığı zorunlu olanı koşul kılar der. Buna da videoda bahsedilmiş. Yani bir nevi felsefedeki sonsuz nedenler zincirinin sonunu açıklayabilmek için bunu sorgulamaya başlamış ve bu zincirinin sonunun gelmesi için, yani o sonsuzluğu oluşturan nedenlerin yani açıklanabilir olayları açıklamak için açıklamaya ihtiyaç duymayan bir varlığın varlığını kabul etmiş, o da Leibniz felsefesinde Tanrı. Ne demek istediğimi anlayabildiniz mi?

Yani bu da bunları yapan biri var mı sorusuna yaptı diyerek cevap vermeye benziyor. Sonunu bulamadığı bir sonsuzluk zincirinin sonunu getirebilmek için o zinciri oluşturan açıklanabilir olayları açıklayacak ve açıklamaya ihtiyaç duymayacak bir varlık koymuş zincirin sonuna. Ki bu bana, sorgulamanın içinden çıkamayan, mantıklı, zeki ve ciddi bir adamın sorgulamanın içinden mantık, zeka ve ciddiyet sınırları içinde çıkma çalışması gibi geliyor (Ciddiyetten kastım ciddi davranmak değil, ciddi bir bilim adamı ve ciddi bir entelektüel olmak. Ki Leibniz enlerden biridir diye düşünüyorum.).

Frank Pastore'u daha önceden biliyorum ve adam araştırıp cevabını bulamadığı her şeyi Tanrıya bağlıyor.

Reaksiyon puanı
    16,118
    "Açıklanabilir olayları açıklamanın yegane koşulu, açıklamaya muhtaç olmayan zorunlu yasadır ve bu Leibniz felsefesinde Tanrıdır." Leibniz Tanrının varlığının evrenin varlığı için zorunludur der, karmaşık halde söylersek olumsal olanın varlığı zorunlu olanı koşul kılar der. Buna da videoda bahsedilmiş. Yani bir nevi felsefedeki sonsuz nedenler zincirinin sonunu açıklayabilmek için bunu sorgulamaya başlamış ve bu zincirinin sonunun gelmesi için, yani o sonsuzluğu oluşturan nedenlerin yani açıklanabilir olayları açıklamak için açıklamaya ihtiyaç duymayan bir varlığın varlığını kabul etmiş, o da Leibniz felsefesinde Tanrı. Ne demek istediğimi anlayabildiniz mi?

Yani bu da bunları yapan biri var mı sorusuna yaptı diyerek cevap vermeye benziyor. Sonunu bulamadığı bir sonsuzluk zincirinin sonunu getirebilmek için o zinciri oluşturan açıklanabilir olayları açıklayacak ve açıklamaya ihtiyaç duymayacak bir varlık koymuş zincirin sonuna. Ki bu bana, sorgulamanın içinden çıkamayan, mantıklı, zeki ve ciddi bir adamın sorgulamanın içinden mantık, zeka ve ciddiyet sınırları içinde çıkma çalışması gibi geliyor (Ciddiyetten kastım ciddi davranmak değil, ciddi bir bilim adamı ve ciddi bir entelektüel olmak. Ki Leibniz enlerden biridir diye düşünüyorum.).

Frank Pastore'u daha önceden biliyorum ve adam araştırıp cevabını bulamadığı her şeyi Tanrıya bağlıyor.

açık ve net.

Reaksiyon puanı
    6,381
    -Bak Allah sana yarattım diyor. Diyor mu sana şöyle, şu mekanizmayla yarattım? Demiyor. Aynı zamanda sana en çok bilimi, öğrenmeyi öğütlüyor. Ve bilim camiasında artık evrimin varlığı tartışılmaz bile. Ayrıca ilk insanın ilk insan olması evrim gibi bir ciddi bilimsel şeye nasıl saçma bir cevap yahu?
    -Sen şimdi benim atam maymun diyon öle mi? Salak valla gerizekalı bu çocuk ya.

Son mesajlar