Soyad Karmaşası...

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
Bilirsiniz, bayanların evlendikten sonra soy isimleri değişiyor. Kimi zaman, etrafımda evlilik kararı alan çitfler başlıyorlar tartışmaya :L bazı bayanlar soy isimlerini evlendikten sonra da kullanmak istiyor ve genel olarak sevgili erkeklerimiz de karşı çıkıyorlar. Peki, sizce bayanın iki soyadı alması, gerçekten bir erkek için gurur meselesi mi? Ne düşünüyorsunuz bu konu hakkında ???

heyula

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir kadın zaten erkeğim soyismini almak istemiyorsa ben o kadının kadınlığından erkeğinde erkekliğinden şüphe ederim.

Nemesis

Dekan
Reaksiyon puanı
13
Bence hiç sorun değil :) İster benim soyismimi kullansın isterse kullanmasın Tamamen kendi vereceği bir karar. Önemli olan evli olmamız ve bir ömür boyu da öyle kalmak istememiz.

Galileo

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
eşimle aramızda problem çıkmadı kendi soyismini orta isim olarak benim soyadımıda soyismi olarak aldı :)

Majeste

Profesör
Reaksiyon puanı
21
Peki, çocuğa hangi soyadı konacak? Annenin mi? Babanın mı? İkisi de mi? Yoksa benim mi? :D

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
heyula dedi ki:
Bir kadın zaten erkeğim soyismini almak istemiyorsa ben o kadının kadınlığından erkeğinde erkekliğinden şüphe ederim.

Nasıl yani bu mudur ölçü?

Benim fikrim eşimin soysimini almak isterim.
Ama farklı bir düşüncede olsaydım, sorun çıksın istemezdim sırf bu yüzden, hele sizin gibi düşünsün hiç istemezdim.

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bence bu çok önemli gerçi kişiyede bağlı ama ben şahsen İlerde Allah izin verirse Hakan'ımın (eşimin :) ) soy ismini kullanmak istiyorum ... :)

RE_6

Profesör
Reaksiyon puanı
10
benim karım soyadımı almak istemezse onu alnının ortasından vururum

işin şakası tabikide sorun olur

heyula07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Erkek adam biraz ağır olur. Güçlü olur. Birazda haşin olur. Eşini daima korur. Karısının soyadını alan adam light erkektir benim gözümde.

Ahmethz

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
398
alabilir de almayabilir de ama çok uzun oluyor isimler o yönden sıcak bakmıyorum.

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Olurmu öyle şey ya...Paşalar gibi kocasının soyadını alcak zaten soyadını bile istemiyosa bu iş baştan bitmiş ....

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
calvaria dedi ki:
Olurmu öyle şey ya...Paşalar gibi kocasının soyadını alcak zaten soyadını bile istemiyosa bu iş baştan bitmiş ....
peki kocasının soyadının önüne kendi soyadını da almak isterse.ve kadın doktorsa adı ve soyadı ile tanınıyorsa gene de kendi soyadını bırakmalımı?

calvaria

Profesör
Reaksiyon puanı
9
corpuscallosum dedi ki:
calvaria dedi ki:
peki kocasının soyadının önüne kendi soyadını da almak isterse.ve kadın doktorsa adı ve soyadı ile tanınıyorsa gene de kendi soyadını bırakmalımı?
bu hikaye bana çok tanıdık geldi aşkım...Ama o hikayenin sonu hiç iyi bitmiyodu haberin olsun :D

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
calvaria dedi ki:
corpuscallosum dedi ki:
calvaria dedi ki:
bu hikaye bana çok tanıdık geldi aşkım...Ama o hikayenin sonu hiç iyi bitmiyodu haberin olsun :D
ama aşkım öle deme 2 soyadın da beraber kullanılmasının ne zararı olabilir ki? bence aksine avantajı var.sonunçta kadın evlenmeden önce o soyisimle biliniyor.hem kocamın soyadını almayacağım demiyorum ki.aşk olsun

kullanıcı

Profesör
Reaksiyon puanı
2
İki soyadı çok saçma geliyor bana. Ya eşininkini alsın ya da bıraksın öyle kalsın.

tekefe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
seninkini alırım fakat kendiminkide kalır isim olarak diyor. Bakalım ne olacak. Ben sadece benim soyadımı almasını istiyorum.

spider_9600

Asistan
Reaksiyon puanı
0
kesin benim soyadımı taşıması lazım cıngar çıkartırım yoksa :p

webdelisi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benim soyadım Türiyede sadece 2 ailede var.Biri İstanbulda birilerinde diğeride bizde.Şöyle söyleyeyim Eğer evlenip çocuk sahibi olmassam bizim soyadımız Konyada tükenecek.

Son mohikan gibi bişeyim yani.

Benim içinde önemli değil soyadı sonuçta ölümlü Dünya ama ailem kesinlikle istemez, soyadımız korunsun der.

heyula07

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Benim soyadım Türkiye de bile en z bulunanlardan hahahaha.

alabula

Profesör
Reaksiyon puanı
40
Batının saçma kültüründen etkilenmeyin arkadaşlar ya.
Öcü onlar öcü

fatfat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Genellikle kadın evlendikten sonra soyadını taşıyan yani iki soyisim aldığı durumlarda ya erkek iç güveysi gibi bişey yada her iki ailede soylu ve,veya zenginlerdir. Ama şu demek olmuyor ki kadın kendi soyismini evlendikten sonrada kullanmak istemesi normal karşılansın. Bu bizim kültürümüzde yer edinmemiştir öyle bi durum olsa hani erkeğin gönlünü edipte kızlık soyismini kullansa bu gelecekte hatta devam eden erkeğin pısırık ve karısına söz geçirememesini gösterir.
yani uzun lafın kısası öyle ahım şahım bi aileden değilseniz karınızın soyismi sadece nüfuz cüzdanın arkasında kalsın. Forza türk erkekliği :D :D

onair

Profesör
Reaksiyon puanı
7
Benim için sorun olmaz. Eşim istedikten sonra akan sular durur ;)

yuureii

Profesör
Reaksiyon puanı
3
İki soyad çok kötü oluyor. Bence ya sadece eşinin soyadını alsın ya da kendi soyadı kalsın.

-BeSTe-

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Benim eşim çok anlayışlı ama ben onun soyadını alıcam :)

Beste Keskin :) Süper :)

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Bana göre ölçü, önceden beri gelen kültürümüz neyse odur. Bi arkadaşımızda belirtmiş türk kültüründe böyle bir şey yok diye. Evet yok ve sakıncası yoksa değiştirmeyin kalsın derim. (soyadınızı değil kültürümüzü :) )

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Bazı arkadaşlar bu durumu çok farklı yorumlamışlar....

Neden böyle düşünmüyorsunuz sizden önce bir yaşantısı ve kimliği vardı sizin kimliğinizi alırken kendi eski kimliğinden de vazgeçmek istemeye bilir neticede oda bir birey....

Bide şu var bazı arkadaşların çocuk olunca kimin soyismini alacak demişler bu konuda ki düşüncem ve bildiğim kadarıyla tabiki babasının diyorum.

Ama kendi soyisminide kullannabilir bunda ne sakınca var neden bunu sizin soyisminizi almak istememek olarak algılıyor ve hemen bu iş biter diyorsunuz anlamıyorum....!

Soyisminizi vermek için mi sevdiniz bunun için mi evleneceksiniz...?

Kendi şahsi fikrim soyadımı çok sevsemde tabiki eşimin soy ismini kullanmak isterim. Fakat sırf soyismimi kullanacaksın diye gelen bir dayatmada benim o ilişkiyi tekrar gözden geçirmeme neden olur, düşündürür...!

erol_1982

Profesör
Reaksiyon puanı
0
bulmeh dedi ki:
Bana göre ölçü, önceden beri gelen kültürümüz neyse odur. Bi arkadaşımızda belirtmiş türk kültüründe böyle bir şey yok diye. Evet yok ve sakıncası yoksa değiştirmeyin kalsın derim. (soyadınızı değil kültürümüzü :) )
Kültürmü kaldıki, kültürümüzü avrupalıları örnek ala ala yitiriyoruz.Bunuda yakında yitiririz pek çok şeyi yitirdiğimiz gibi.

Fikrimi belirteyim ufak ayrıntalar evlilik için engel teşkil etmemeli ediyorsa zaten o evlilik olmamalı.

rave

Asistan
Reaksiyon puanı
0
soyadımı veremeyeceğim hatun kişiyi neyleyimmmm

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
Değerli arkadaşlar;

Evlilik;karşılıklı anlayış ve sevgi çerçevesinde yürüyebilen,iki insanın birlikteliğidir.
Evli insanlar,aynı yastıkta bir ömür sürmek düşüncesiyle veya hayaliyle evlenirler.Bir ömür sürecek olan birliktelikte bence bu soyisim meselesi en ufak bir teferruattır.

Birbirlerini gerçekten seven ve aşık olan insanların hiçbiri bu ufak teferrata takılmaz.

Bayan ister erkeğin soyismini alır,ister almaz.Bu soyisim seven insanlar için bir kriter olmaz.

Ama şu da varki;Biz millet olarak bu zamana kadar genelde kadınlar erkeğin soyismini almışlar.

Eğer bir bayan,hakikaten soyismini değiştirmeyi gerektirecek bir durum bulunmuyorsa herhalde sevdiği erkeğin soyismini alır.Hakkından feragat eder.

Ama haklı gerekçelerle kendi soyisminde ısrar ederse,o zaman da sevdiği erkek anlayış gösterir.

Gerçekten bu soyismi bir onur meselesi yapıp erkek "illa benim soyismimi alacaksın" kadın "hayır kendi soyismimde kalacağım" derse ve bir çözüm bulamamışlarsa bence o evlilik seven ve aşık olan insanların evliliği değildir.
En ufak bir rüzgarda sarsılacaktır,rüzgar sertleşince gerisini siz hayal edin.

Seven insanların hali başka olur canım.

Saygılar