Sony xperia z (c6603) su geçirdi

BERVA

Doçent
Reaksiyon puanı
8
"Waterproof" ve "Water Resist" özelliklerinin anlamını bilmek gerekir.
Xperia Z "Water Resist" telefondur.

Water Resist bir ürün belli şartlar altında suya karşı direnç gösterir.
Tam anlamıyla su geçirmez değildir.Kimse de aksini söyleyemez.
Ürünün kullanım kılavuzunda,internet sayfasında su geçirmez ibaresi yok !
Suya dayanıklıdır yazıyor,IP55 ve IP57 standartlarında.
Örneğin;Telefonu yıkadığınız suyun kireç seviyesi,basıncı vs. standartlar üstünde ise siz hatalısınız.

Havuzda fotoğraf,video çekebilirsiniz hangi kullanım kılavuzunda yazıyor ?
Düşürmeye karşı dayanıklıdır diye bir ibare nerede ?

Boğaz'da çektikleri tanıtım filmini bir daha izleyin,sonunda;
" IP55 ve IP57 standartlarında suya dayanıklıdır,tuzlu suya dayanıklı değildir,tuzlu suyla teması halinde kurumadan normal suyla yıkanması tavsiye edilir. " yazmıyor mu ?

Hemen hemen bütün su geçirme sorunlarındaki hata kullanıcının.

Elusive

Dekan
Reaksiyon puanı
260
[MENTION=139621]BERVA[/MENTION] ağzına sağlık güzel açıklamışsın. Water resist suya dayanıklı demek . Geçirmez demek değil . Sony nin ilk waterproof telefonu z1 . Yani su geçirmez olan z1.

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
"Waterproof" ve "Water Resist" özelliklerinin anlamını bilmek gerekir.
Xperia Z "Water Resist" telefondur.

Water Resist bir ürün belli şartlar altında suya karşı direnç gösterir.
Tam anlamıyla su geçirmez değildir.Kimse de aksini söyleyemez.
Ürünün kullanım kılavuzunda,internet sayfasında su geçirmez ibaresi yok !
Suya dayanıklıdır yazıyor,IP55 ve IP57 standartlarında.
Örneğin;Telefonu yıkadığınız suyun kireç seviyesi,basıncı vs. standartlar üstünde ise siz hatalısınız.

Havuzda fotoğraf,video çekebilirsiniz hangi kullanım kılavuzunda yazıyor ?
Düşürmeye karşı dayanıklıdır diye bir ibare nerede ?

Boğaz'da çektikleri tanıtım filmini bir daha izleyin,sonunda;
" IP55 ve IP57 standartlarında suya dayanıklıdır,tuzlu suya dayanıklı değildir,tuzlu suyla teması halinde kurumadan normal suyla yıkanması tavsiye edilir. " yazmıyor mu ?

Hemen hemen bütün su geçirme sorunlarındaki hata kullanıcının.

Abi doğru diyorsun da o zaman Sony Mühendisleri yalan söylüyor. 1m derinlikte 30 dk normal suda cihaz çalışır, su geçirmez diyorlar.

RespectGallant

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaslar agustos ayında arkadaslarımla bırlıkte sınemaya gıtmıstık. cıkısta da bıraz dolasalım dıyıp bırkac dukkana gırdık onlardan bırı de sony ıdı.ılk dıkkat ceken tabıkıde experıa z ydı.ıncelerken sorumlu arkadas geldı turkıyedekı en ıyı telefon budur beyendı falan felan sallandırmaya basladı su gecırmezdır,bılmem kac mplık kamerası vardır anlatmaya basladı bende arkadası sabırla dınledım.ondan sonra arkadasım telefonu suya sokup performansına bakabılır mıyız dedıgımde tanıtım amaclı telefonlara boyle bır sey yapamayız dıyıp anıden savunmaya gectı.ıcerıden baska bır telefonda deneyelım dedım arkadas gene karsı cıktı.sanırım boyle sıkayetlerden dolayı cok basını kasımıs kı denemeyı uygun gormedı :)))

lilana

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
ahaha komiksiniz, ben bilmek zorunda mıyım water resistmiş proofmuş, reklamda jakuziye atmayacak o zaman, boğazda çekim yapmayacak o zaman, mahkemeye gittim deliller ile, sony hatalıdır. Asılsız reklam ile kullanıcıyı kandırmaktadır, kimse ısıtıp ısıtıp aynı konuyu açmıyor arkadaşım, beğenmiyorsan okuma, para bu, para vermiş insanlar ve benim 3 tane arkadaşımınki daha su geçirdi, sizinki geçirmiyor diye yalan mı söylüyoruz, hakem heyeti onayladı, size mi ıspatlayacağım hayret birşey ya...
biz de gopro gibi dalış yapmadık sonyle herhalde, çıcuk havuzunda çekim yaptık, kaldı ki suya sokmayan var mı xperia z alıp da ??? bravo yani, geçmiş olsun diyeceğinize hep bir çomak sokma.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ahaha komiksiniz, ben bilmek zorunda mıyım water resistmiş proofmuş, reklamda jakuziye atmayacak o zaman, boğazda çekim yapmayacak o zaman, mahkemeye gittim deliller ile, sony hatalıdır. Asılsız reklam ile kullanıcıyı kandırmaktadır, kimse ısıtıp ısıtıp aynı konuyu açmıyor arkadaşım, beğenmiyorsan okuma, para bu, para vermiş insanlar ve benim 3 tane arkadaşımınki daha su geçirdi, sizinki geçirmiyor diye yalan mı söylüyoruz, hakem heyeti onayladı, size mi ıspatlayacağım hayret birşey ya...
biz de gopro gibi dalış yapmadık sonyle herhalde, çıcuk havuzunda çekim yaptık, kaldı ki suya sokmayan var mı xperia z alıp da ??? bravo yani, geçmiş olsun diyeceğinize hep bir çomak sokma.

suya sok yarım saat tut diye üretilmiyor kısa süreli temasa dayanıklı diyorlar ki... ( demiyorlar ) yanıltıcı reklam yapıp kullanıcıları mağdur ediyorlar...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Garanti Belgesini dikkatlice okursanız neden garantiye almadıklarını anlarsınız... Aynen şöyle bir madde var.... KESİNLİKLE SU GEÇİRMEZ DEĞİL SUYA DAYANIKLIDIR... yazıyor bu maddeden yola çıkarak garanti kapsamına almıyorlar.. geçmiş olsun

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Daha önceleri suya girip çıkan xperia z dün akşam çeşme altında yıkandıktan sonra su geçirdi. Su geçirmez suya dayanıklıdır diyorlar madem öyle ona göre iç aksamını dizayn etmişlerdir önlemler almışlardır. 1 metrede yarım saat suya dayanıklıysa su geçirse bile bir çözümünü bulmaları gerekmiyor mu?

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar bende xperya z var kova dolu suyun içine attim yikadim oğlumla birlikte oyun oynadim hiç birşey olmadi bence size denk gelen ufak bi silikon hatasi bile yapabilir ben çok memnunum eşimde go var belki telefon 10 kere atilmiş düşmüş mermere çizik bile yok ben sony centerda n aldim ve memnunuz ilk kez sizden duyorum su geçirdi çatladi felan çok sivri biryerde hepsi çatlar 2 dayanikli diyor kirilmaya karşi düştüğü yer çok önemli benimki mermere ve defalarca düz zeminlere düştü hatta telefon havalandi xperia go sadece çerçeve ezildi çok sağlam diye hoşumuza gidiyor samsung veya apple olsa paramparça olurdu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
1.20 metrenin altında havuzda 5 dakika çekim yapsam birşey olurmu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeş hiç servise gönderme benim z de hoparlörden su aldı teleservice gönderdim böyle rezil bir servis yok onu belirteyim telefon garanti dışı kaldı 490 tl ücret çıkardılar kullanıcı hatasıymış nasıl oluyorsa ayrıca servisin eline ulaştıktan bir hafta sonra kayıt altına alındı telefon belki 10 defa aradım cevap veren yok böyle kullanıyorum çalışıyor şimdilik bir daha sony mi asla almam artık aklı olan varsa servis yaygınlığına bakarak telefon alın derim

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadaşlar ben kadir öncelikle selamlar arkadasım geçmiş olsun bende xperia z aldım aynı seninki gibi su geçirdi ve garantiye yolladım yaptılar yani sony yi bu kadar kötülemeyin adamlar telefonu yapıp verdiler ve canavar gibi çalışıyor. tkrar geçmiş olsun

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Sonuç nedir kadir hocam, bende su kaçırdım ekran su içinde şu anda pirinç dolu kapta bekletiyorum çıkarınca sorun yok ama ortamın havasını alınca yine bugulanıyor ekran birde kapatma tuşu çalışmıyor siz sonucu bildirin ona göre bende yollayayım telefonu garantiye

S

SDN Okuru

SDN Okuru
yok böyle telefon abi ya aldım telefonu kapakları kapalıydı bi soktum suya ön arka kameraları buhu içindeydi verdim teknosaya 20 iş günü yani 30 gün içinde haber bekliyorum yoksa tüketici hakları akarrr

S

SDN Okuru

SDN Okuru
pardon da teknolojik bir aleti yıkamadaki mantık nedir onu anlayamadım. Telefonu ıslatırsan bozulur yani bu kadar basit. Ama yine de iyi niyetli bir insan olmanı alkışlıyorum :clap:

S

SDN Okuru

SDN Okuru
ben de xperia z mağduruyum. yalnız benmki su alma problemi fln değil. otobüste yolculuk yaparken usb ye bağladım telefon kapandı. bir daha açılmadı resetlemeyi denemedim şarj denedim hiçbir şekilde açılmadı. garantiye yolladım. bana su geçirmiş kullanıcı hatası dediler. sinirden deliye döndüm. herkesi bu şekilde cevaplandırıp başlarından mı savuyorlar anlamadım. telefonuma kesinlikle su değmedi ama bana resimlerini yolladılar kapak girişleri kırmızı olmuştu. su girmediği halde bu kırmızı ışıklar nasıl oluyor yoksa böyle diyip kandırmaya mı çalışıorlar anlam veremedim. dava açsam kazanır mıyım ne yapmalıyım?

batihan53

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
sonyi aradım.xperia z yi suya sokabilirmiyim diye.Hayır dedi, önce serviste su
sızdırmazlık testlerinden geçmesi lazım.onaylanırsa suya sokabilirsiniz
dedi.Aksı taktırde su girerse garanti harici kalır,diye söyledi.Yani ben sizi
kandırdım.bir sürü reklam yaptım,1 metre suda 30 dk kalır dedim.halbuki bir
bardak suyu bile döksen içeri sıvı girer.(Yüzde 90 ında).Ben uyanığım,siz
enayisiniz.O paranın üzerine bir su için. diyor sony. arkadaşlar sony xperia z
yi sakın yağmurda bile kullanmayın.Garanti harici bırakacaklar. ama garanti
harici bıraktıklarında TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE başvurun.Bizler sony de daha
zengin değiliz.

rorschach52

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
arkadaşlar bende xperia z mağduruyum. benim telefonda su geçirdi servise gönderdim kullanıcı hatası dediler. tamir etmeyin dedim. telefon geldi çalışıyordu hiç bi sıkıntısı yoktu 2 ay kullandım sonrası gene rezillik :)
öncelikle su geçiren telefonu servise gönderipte değişim sonucu alan görmedim duymadım. benim tavsiyem su geçirirse cihazınıza saç kurutma makinası falan tutmayın kesinlikle suyun iyice devrelerin diplerine girmesine sebep olur. cihazın bütün kapaklarını açın. hava almayan bir poşetin içine bol miktarda pirinçle birlikte(bildiğiniz pilavlık pirinç) koyun en az 1 gün beklesin. pirinç rutubet nem çekmede çok iyidir. servise gene gönderecekseniz bu işlemden sonra gönderin.
cihazı servise göndermeden önce servise telefonla bilgi verin çünkü garanti belgesindeki 20 iş günü mevzusu servise haber verdiğiniz an başlar. lakin bunu ilerde ispatlama yükümlülüğü kullanıcıya aittir.
servisle yaptığınız bütün görüşmeleri mümkünse kayıt altına alın. böylece ilerde mahkeme söz konusu olursa elinizde delil olsun.
ayrıca servise taleplerinizi mümkün olduğu kadar yazılı şekilde iadeli tahütlü gönderin. hatta mahkemelik olacağınızı düşünüyorsanız noterden ihtarname şeklinde gönderin.
servise cihazınız gönderirken arıza tutanağına servis süresi 10 günü geçecekse sizin kullanımınıza muadil bir cihaz temin etmelerini istemeyi unutmayın. eğer göndermezlerse cihazdan mahrum kaldığın her gün için daha sonra tazminat isteyeceğinizi belirtiniz.
servis süresi 20 iş gününü geçerse ürün değişimi veya para iadesi talep edebilirsiniz. ki çoğu servis bu süreyi geçiriyor. cumartesilerde iş gününe dahildir unutmayın.
aynı şekilde ürün değişimi talebinizi de yazılı olarak mümkünse noterden ihtarneme şeklinde iadeli taahütlü gönderin. 10 gün içinde size geri dönüş yapılmazsa hiç vakit kaybetmeden ürünün fiyatına göre tüketici hakem heyetine veya tüketici mahkemesine dava açın. dava açma ücreti 250 tl bilginiz olsun. açtım ordan biliyorum :) sizin kullanımınıza cihaz temin etmezlerse ayrıca hukuk mahkemesine tazminat daavası da açabilrsiniz. bu dava süreçlerinde elinizin sağlam olması için servisle olan her konuşmanızı kaydedin. saatini gününü kimle konuştuğunuzu. taleplerinizi yazılı olarak iletmenizin sebebide bu mahkeme aşaması içindir...
takıldığınız yerleri 175 tüketici danışma hattına sorabilirsiniz...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
benim telefonda da aynı sorun var ön ve arka kamera su aldı heralde ama telefon çalışıyor sadece ekranda iz bıraktı ekranın içinde su varmış gibi bi iz bıraktı

S

SDN Okuru

SDN Okuru
620 tl talep edilen ücrete karşılık kendi servisine 80 lira para vermek zorunda kaldım. önce telefonu sözde garanti kapsamına soktular sonra bu parayı aldılar. haram olsun ama en azından ucuz kurtuldum. demek ki tüm bu garanti dışı safsataları bu yüzdenmiş. tekrar haram olsun.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
3ay dır z kullanıcısıyım havuzda çekim yaptım 1m yi aşıyordu ve 1hafta boyunca sürekli gttim havuza bir sorun yaşamadım :) telefon kalite kokuyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
oncelikle geçmiş olsun peki daha onceden hiç suyla flan temas ettirmişmiydin yoksa ilktemı boyle oldu

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar , Sony xperia Z var bendede , Dün daha Denizde su altına soktum deneme amaclı tum kapakları kilitli şekilde. Telefonu cıkardıgımda Simkartını okumadı ve telfon acma kapama tusu düzgün şekilde çalışmıyordu . eve gittiğimde telefon kapanmıstı ve şarj aletını soktugumdada bı yanıt vermedı telefon , bi yol gosterin ne yapmam lazım ???

farukarslan

Doçent
Reaksiyon puanı
1
ya şu sonynin telefon işini anlayamadım bi türlü. 2 modelini kullandım ama övdüğü kadar yok. bende l modeli var kamerasını öve öve bitiremiyo sony ama s3 daha iyi çekiyo. telefon olarak sonye biraz mesafeliyim artık.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar , Sony xperia Z var bendede , Dün daha Denizde su altına soktum deneme amaclı tum kapakları kilitli şekilde. Telefonu cıkardıgımda Simkartını okumadı ve telfon acma kapama tusu düzgün şekilde çalışmıyordu . eve gittiğimde telefon kapanmıstı ve şarj aletını soktugumdada bı yanıt vermedı telefon , bi yol gosterin ne yapmam lazım ???

o denize sok diye üretilmemişti tatlı su ( çeşmeden akan... ) yıkayacaktın...

Ölü Ozan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
4-5 aydır kullanıyorum bu telefonu. 5-6 kere suya sokup yıkadım, defalarca düşürdüm fakat bir sıkıntı çıkmadı. Gayet de memnunum.