Sizce telefonlarımızı kaç yılda bir değiştirmeliyiz?

brsydnsy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Sizce hangisi çok uzun kullanmalı sık sık değiştirmek mi?

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,439
Kişisel verilerden kastın nedir maillerimizdeki ve hesaplarımızdaki şifrelerimiz mi?

KNMX

Dekan
Reaksiyon puanı
3,747
Çok uzun kullanmayı tercih ederim. Ben telefona yüksek miktarlarda para yatırmayı gereksiz görmekteyim. Eğer zaten amaç oyun oynamaksa, tablet kullanmak daha mantıklı. Telefon olarak da, konuşabileyim, mesajlaşabileyim yeterlidir benim için.

brsydnsy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
5 senedir bir değiştirebilirsin.
Bu yiprattiğin ve eskittiğimiz telefonun değer kaybetmesini onun getirisinin çöpe gitmesin kullanımın hariç maalesef ülkemizde telefon lar uçtuğu dan ne kadar değer kaybeder kullandığımız telefonumuz

Death Mark

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
15,439
Bu yiprattiğin ve eskittiğimiz telefonun değer kaybetmesini onun getirisinin çöpe gitmesin kullanımın hariç maalesef ülkemizde telefon lar uçtuğu dan ne kadar değer kaybeder kullandığımız telefonumuz
Bir amiral gemisi almazsan maksimum 3 sene içinde o cihaz seni soğutur.

gomez33

Asistan
Reaksiyon puanı
60
bence en az 3 yıl en fazla 5 yıl kullanılmalı.

Durmuşkandemir

Profesör
Reaksiyon puanı
1,098
Ben kendi adıma konuşayım marka model konuşmadan Benim kullanım tarzım a markasının en üst modelini alıp bozulana kadar kullanırım. Daha önceden takıntı yaptım her sene yeni modelini aldığım bir marka vardı ama baktım param çöp oluyor bende değiştirmekten vazgeçtim hiç de pişman değilim şuanda...

---- Mesajlar birleştirildi ----

Burda bozulmadan kastım sadece donanımsal değil yazılımsal donma kasma varsa bırakırım. Kullandığım model için konuşayım bunu uzatmak sizi elimiz de her güncellemeyi yapmazsanız bir sıkıntı yaşamaz sınız bence

Son düzenleme:

codermax

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Pc için +3 sene.
Telefon için 3 sene kullanmak iyi bir rakamdır.

dizigen

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Cihazı seversem 2 sene kullanırım.2.sene dolunca kaşıntı başlar.LG G2 sevdiğim bir cihazdı.2 yıl kullandım zamanında.İphone 4 keza öyle.Batarya veya önemli bir eksiği olan cihaza en fazla 4-5 ay katlanabiliyorsunuz.

Drogba39

Profesör
Reaksiyon puanı
381
Bence garantisi bitene kadar yani 2 sene kullanılmalı. 2 seneden sonra kasmalar, takılmalar başlıyor. Bir de garantisi bittikten sonra bir sıkıntı çıkarsa ya pahalıya mâl olur yaptırması yada telefon elinde patlar.

Reaksiyon puanı
16,118
2017-12-23 17.09.11.jpg
IMG_20171228_172350.jpg

ikisi de faal gerek yok yeniye zaten kaynak yok.

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Elindeki ihtiyacını karşılayamayacak seviyeye geldiğinde değiştirmelisin ben myle yapıyorum. Tahminimce elimdeki S6 edge bir aksilik olmazsa 3 4 yıl daha götürür beni

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Bence en ideal değiştirme süresi 3 sene ve en ideal telefon alma parası da en fazla 3500 tl. Eğer 5000-5500 gibi yüksek fiyatlara telefon alındıysa 4-5 yıla uzayabilir.

FurkanT.

Profesör
Reaksiyon puanı
340
Telefondan anlayan birisi isen ,telefonunun donanımı iyi ama sıkıntılar başladıysa ,
( genel olarak 2 yıldan sonra başlar bunlar)
ve telefonun yaygın bir model ve geliştiricisi var ise , Custom rom kullanarak , en az 5 yıl kullanırsın. Çünkü telefon değiştirmeye neden olan durum ( kronik sıkıntısı yoksa ve kötü değilse) aslında yazılımsal sorunlardır. Custom romlar ile çok rahat kullanırsın.

Bunun dışında çok gerekmedikçe pahalı telefon alınmasına karşıyım. Gerek yok çünkü sen ondan bi süre sonra sıkılcan. Yenisini alcan.

Son düzenleme:

dizigen

Asistan
Reaksiyon puanı
37
Bence en ideal değiştirme süresi 3 sene ve en ideal telefon alma parası da en fazla 3500 tl. Eğer 5000-5500 gibi yüksek fiyatlara telefon alındıysa 4-5 yıla uzayabilir.
Bence 2000TL gayet yeterli bir bütçe telefon için.4000-5000TL bir telefona para vermesi için bir insanın hatırı sayılır geliri olması lazım.Kredi çekilip telefon alınmasına karşıyım,kaldı ki cebinde 10bin tl olan insanda gidip 5bin'e telefon almamalı.Bu yüzden amiral gemisi diye tabir edilen pek telefonum olmadı.Hep bir sene eski olan modeli alırım.Bir tek s8'İ çıktığı yıl aldım,ama yurtdışından getirttim.

Akkara

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Benim için yıl bir kıstas değil; batarya performansı düşene kadar ve/ya bozulana kadar yenisini almam. : )

--ProofStriker

Profesör
Reaksiyon puanı
762
3 sene ortalama ideal rakam. Eniştem 10 senedir iPhone kullanıyor:D

ezel56

Asistan
Reaksiyon puanı
41
Elimdeki note 5 i alali 2 seneyi gecti kasmalar mevcut ama cok asiri degil beni o kadar cok rahatsiz etmiyor kamerasi halen iyi ekrani yeterli ses kalitesi yeterli yani telefonun suan da kullanilmayacak bir durumu yok sadece spen cikmiyor yaydan kaynakli bir sorun telefonda cızık catlak bisey yok ama telefondan sıkıldım yani bu herkesin basina gelicek bir olay degistirmek ve bir iphone deneyimi yasamak isterim babam da s4 var bunu ona vericem ama bence paranizi sadece telefon icin harcamayin hatta telefonu en son plana koyun cunki elinizdeki telefon zaten isinizi goruyordur benim icin telefon degistirmenin belli bir suresi yok note 5i 3 bucuk 4 yil da kullanabilirim ama telefondam önce daha cok eksigim var ne zaman ki eksiklerimi giderir rahata erer parami rahat rahat harcama baslarsam o zaman telefonu degistiririm

RoketLiSaVasTReni

Profesör
Reaksiyon puanı
2,554
Bütçe sıkıntısı çekmeyen biri tam böyle yeni model çıkmadan elindeki telefonu uygun fiyattan çıkarıp yenisini alabilir mesela şimdi yada ilk çıktığı zaman s9+ aldı adam seneye bir üst model çıkmadan önce elindekini satar yenisini üstüne para ekleyip alabilir.
Yada baktın ihtiyacını karşılıyor sıkıntı yok yeniyi almazsın zaten 2 yıl sonra garanti de bitiyor garantisiz cihaz genelde satılmaz yada çok ucuza gider o yüzden bence ya 1.5 yılda bir değişirsin yada 2 yılı geçtiysen gittiği yere kadar kullanırsın.
Bana soracak olursan telefonu sevdiysem ben 3 yıl kullanırım ama sevmediysem gelecek yıl değişir o hiç sevmediysem hiç şansı yok en fazla 6 ayı vardır :)
Yani duruma göre çok değişir mesela şuanki telefonumdan her ne kadar memnun olmasam da değiştirme lüksüm yok ama idare ediyor zaten para yok üstüne buna gereksiz kaynak ayırmaya gerek yok.

qutoxy

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Amiral gemisi bir telefon değilse 4 yıl. Amiral gemisi pahalı bir telefon aldıysan eğer, 6 yıl falan kullanılabilir. Çok çok ekstrem derecede problemlerle karşı karşıya kalmazsan eğer.... Aslında biraz da kullanıma bağlı. Telefonu temiz kullanan uzun süreli kullanır. Çok çabuk yıpratan daha kısa sürede değiştirir.

3 sene ortalama ideal rakam. Eniştem 10 senedir iPhone kullanıyor:D

10 senedir iPhone'un hangi modelini kullanıyor? :)

Son düzenleme:

Doğukan S

Doçent
Reaksiyon puanı
266
Amiral gemisi ise üç-dört yılda bir değiştirilmeli. Orta segment bir cihaz ise iki yılda bir değiştirilmeli.

TechnoYoung

Profesör
Reaksiyon puanı
358
3 sene ideal ama bana sorsan ayda bir değişirdim param olsa :)

K /\ /\ N

Profesör
Reaksiyon puanı
83
Min 4 sene, kullandığın her bir +1 sene için telefona daha çok bağlanma ihtimalin var. S4 mini yi ben 4,5 sene kullandım, hala daha kardeşim kullanıyor, şu ise s7 kullanıyorum 1,5 senedir, ve daha en az 4 sene kullanırım rahat rahat...

alicidem

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Telefon "yeter artık" deyip seni bırakmadan, sen telefonu bırakma bence.

Son düzenleme:

inann

Profesör
Reaksiyon puanı
953
Bence 2000TL gayet yeterli bir bütçe telefon için.4000-5000TL bir telefona para vermesi için bir insanın hatırı sayılır geliri olması lazım.Kredi çekilip telefon alınmasına karşıyım,kaldı ki cebinde 10bin tl olan insanda gidip 5bin'e telefon almamalı.Bu yüzden amiral gemisi diye tabir edilen pek telefonum olmadı.Hep bir sene eski olan modeli alırım.Bir tek s8'İ çıktığı yıl aldım,ama yurtdışından getirttim.
2000 tl 2 sene öncesine kadar evet gayet ideal bir fiyattı ancak şuan dolar falan arttığı için 3000-3500 tl yeterli olur. 2000 tlye yurtdışından getirtirseniz veya ithalatçı garantili alırsanız drum değişir.

Goktug14

Asistan
Reaksiyon puanı
128
Aldığım cihaz eski amiral gemisi ya da orta segment ise 2 yıla kesin değiştiririm.Son model amiral gemisi ise (ki hiçbir zaman elime geçmedi,hayırlısı belki geçer) 4 yıl.

dizigen

Asistan
Reaksiyon puanı
37
2000 tl 2 sene öncesine kadar evet gayet ideal bir fiyattı ancak şuan dolar falan arttığı için 3000-3500 tl yeterli olur. 2000 tlye yurtdışından getirtirseniz veya ithalatçı garantili alırsanız drum değişir.
Elektronikte biraz şansa inanıyorum,bu yüzden yurtdışı cihaz almaktan çekinmiyorum.Telefonun hayatınızdaki yerine göre değişir,sorumluluğunuz yoktur,5bin tl verirsiniz.Ama ödemelriniz,aileniz vs olunca şahsınıza ait ayırdığınız rakamlar değişiyor.O yüzden telefonların uygulamaları kaç saniye daha hızlı açtığı,gece yetersiz ışıkta fotoğrafa zoomlayında aralarındaki farklar benim için çok önemli değil.