Sizce dünya bir simulasyan mu?

Bu konuyu okuyanlar

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Ben bunlarla ilgili okumayi severim ve sizin de fikirlerinizi cok sabirsizlikla bekliyorum.
1 Matrix benzeri bir dunyada yasiyoruz.
Nick bostrom (profesor) bunun gercek oldugunu soyluyor.
Ben bu fikri cok seviyorum
bu dunya bizden daha yuksek bir sivilizasyon tarafindan yaratildi ve her sey bilgisayar kodlari gibi kodlandi biz bir oyun benzeri bir dunyanin icinde yasiyoruz gordugumuz cisimler aslinda yoklar sadece biz inlarin burada olduguna inandigimiz icin onlari goruyoruz(matrixteki kasik sahnesi gibi)
bazilari soyleye bilirki peki neden bizi yaratanlari gormuyoruz," bir bilgisayar oyunu oynadiginizi dusunun oyunun karakteri oyunun icinde oldugunu biliyormu?"-hayir bilmiyor ve bizlerde onlar gibi yuksek bir sivilizasyonun yaratdigi bir oyunun parcasiola biliriz.
Gelecekte kuantum bilgisayarlarinin cok ama cok gelistigini dusunun bizler cok realistik simulasyanlar yapmayi ogrene biliriz ve belkiden daha yuksek bir sivilizasyon bunu coktan ogrendi ve bizim dunyani yaratdi.
Google un yapay zeka calisani demis ki:Belki de bizim dunya baska bir sivilizasyonun lise ogrencisinin bilimsel deneyinden baska bir sey degildir!
Elon Musk da bu fkirlerle gundeme gelmis.

Ama bunun dogru olmasina dair bir ispat yok ben sadece bu tip konular hakinda okumayi severim.
bunu ispat etmek icin cift yarik deneyi isimli bir denek yapilmis ve bu ispatlanmis.
bunu internetten arastira bilirsiniz.

2.coklu evrenler
ben bu konuyla ilgili bir kitap okudum einstein's dreams bu iitap einsteinin coklu evren konusu hakkinda ve bundan sonra bu konuya da ilgim artti.
A.Aslinda gecmis zaman diye bir sey yok tum hareketler ayni anda bas veriyor yani bizim sonsuz sayida kopyamiz var ve biz halihazirda bir is gorurken bizim gecmisteki kopyamiz gecmiste gordugumuz isleri aslinda simdi goruyor.
B.biz bir hareket yaoarken o hareket sonsuza dek tekrarlaniyor yani sonsuz dek doguluyoruz,sonsuzadek okula ilk kez gidiyoruz,sonsuza dek evleniyoruz ve b.
C.Aslinda gecmis ve gelecek yok ve belki biz de kendimizin orjinal hali degiliz orjinale nazeren gecmisteki ve gelecekteki halleriyiz.

dusuncelerinizi merak ediyorum.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Hayır. Hem öyleyse bile simüle eden varlıklar, "aa sen simüle edildiğini anladın, hemen seni yok etmeliyiz" vb. demeyeceği için, şu an elinde olana odaklanmak daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Hayır. Hem öyleyse bile simüle eden varlıklar, "aa sen simüle edildiğini anladın, hemen seni yok etmeliyiz" vb. demeyeceği için, şu an elinde olana odaklanmak daha mantıklı olur diye düşünüyorum.
ama bu dunyanin simulasyon olma ihtimali bu dunyanin gercek olma ihtimalinden daha az degildir.
Elon Muskdiyor ki bu dunaynin gercek olma ihtimali sadece milyarda bir

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
ama bu dunyanin simulasyon olma ihtimali bu dunyanin gercek olma ihtimalinden daha az degildir.
Elon Muskdiyor ki bu dunaynin gercek olma ihtimali sadece milyarda bir
Dostum Elon Musk tersini ima etse de bir şey değişmeyecekti. Adam her türlü zengin ve mutlu. Adam olay üstünde 10dk düşünmemiştir. Bu simüle edilip edilmemenin sorgulanması bence bize düşmez.

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Dostum Elon Musk tersini ima etse de bir şey değişmeyecekti. Adam her türlü zengin ve mutlu. Adam olay üstünde 10dk düşünmemiştir. Bu simüle edilip edilmemenin sorgulanması bence bize düşmez.
ama yinede insani ilgilendiryor insani belki de bunu anlaya bilmemiz icin bunu daha cok sorgulamaliyiz

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
Keşke simulyasyon olsaydı ? Ruh halim bulanık şuan. Ne yapacağımı şaşırmış durumdayım.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
ama yinede insani ilgilendiryor insani belki de bunu anlaya bilmemiz icin bunu daha cok sorgulamaliyiz
Tamam da bunu yapan varlıklar kusursuz olmalı. Çünkü dünyada hiç öyle absürt falan şeyler olmuyor. Her şey gayet mantıklı. Hiç dünyada bug buldun mu? :D Dolayısıyla kusur ararsan bulamazsın. Paradoxa hiç girmeden çıkmanı tavsiye ederim.

KRZMNİTK

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,067
Bazen öğle olduğunu düşünüyorum. Ama büyük ihtimalle değil

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Anlasakta gerçekliğe dönüşemeyiz.
Icinde bulundugumuz teknoloji gelistirilmis olup gerçek klonlar olusturuluyor bile olsa bizi aktarip gercege donusturmeye calismalari icin gerceklikten yardim almamiz gerekir.
Yani her turlu onlarin keyfine kaldik. Bizim bilip bilmememiz umrunda olmayacaktir

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
Tamam da bunu yapan varlıklar kusursuz olmalı. Çünkü dünyada hiç öyle absürt falan şeyler olmuyor. Her şey gayet mantıklı. Hiç dünyada bug buldun mu? :D Dolayısıyla kusur ararsan bulamazsın. Paradoxa hiç girmeden çıkmanı tavsiye ederim.
biz tam olarak gelismedigimiz icin bug lar oluyor gelisseydik olmazdi .
bir de ben bizim bir oyun oldugumuzu demedim sadece matrix gibi oyun gibi hayelden ibaret bir dunyada yasadigimizi soyledim

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
Anlasakta gerçekliğe dönüşemeyiz.
Icinde bulundugumuz teknoloji gelistirilmis olup gerçek klonlar olusturuluyor bile olsa bizi aktarip gercege donusturmeye calismalari icin gerceklikten yardim almamiz gerekir.
Yani her turlu onlarin keyfine kaldik. Bizim bilip bilmememiz umrunda olmayacaktir
Ya simulyasyonsa eğer önüme çıkan Random bot kız ne acayip şeydi.??? Vaayyyyyyy İçimde haykırıyorum hönkürüyorum.
Ne olur öyle kaliteli random karakterler çok çıksın önüme ?

Hidro Dinamik

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,560
Ya simulyasyonsa eğer önüme çıkan Random bot kız ne acayip şeydi.??? Vaayyyyyyy İçimde haykırıyorum hönkürüyorum.
Ne olur öyle kaliteli random karakterler çok çıksın önüme ?
Unique/Boss canavar onlar. ?
Simülasyonun başındaki reis vpn acmaktansa kendim olusturayim demiş olabilir ??

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
belkiden bizim en kucuk yapi tasimiz onlarin bizi yaratdigi parcaciklar bilgisayardaki kodlargibi

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
bununoyun oldugunu dusunmekte oldukca zor sadece biz tam gelismedigimiz icin bunu bir oyun gibi farz ediyoruz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

peki coklu evren hakkinda ne dusunuyorsunuz?

-Uncar_Blood-

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,174
bununoyun oldugunu dusunmekte oldukca zor sadece biz tam gelismedigimiz icin bunu bir oyun gibi farz ediyoruz.

peki coklu evren hakkinda ne dusunuyorsunuz?
çoklu evrene inanıyorum kesinlikle milyarlarca galaksi trilyonların daha fazlası gezegen varken neden çoklu evren olmasın ?

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
çoklu evrene inanıyorum kesinlikle milyarlarca galaksi trilyonların daha fazlası gezegen varken neden çoklu evren olmasın ?
aynen bende buna cok inaniyorum bununla ilgili enissteinin dusleri kitabini okumanizi tavsiye ederim

coklu evren hakinda Durante la Tormenta(mirage)-turkce firtina ani filmini izleyin cok ilginc

Web Kartalı

Asistan
Reaksiyon puanı
115
Makineler şehri ele geçirmek üzre.. Dünya düşerse hepimiz ölürüz :)
Matrix 4 ruhun şad olsun. Seni bekliyoruz.

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
bence de boyle bunun hakkinda Platon da demis

beyin yakan bir sey daha soyleyeyim
dunyada mumkunsuz diye bir sey yoktur eger her sey mumkunse mumkumsuzun olmasi da mumkundur ;)

Son düzenleme:

_Zaur_

VİP üye
Reaksiyon puanı
22,773
@_Zaur_ : ama dansözler nolucak iyi bir çocuyk oluyşam onları görebilir miyim ? (tamam iyice abarttım :D)
Benim yaram taze konuşturma beni kardeş. Nasıl Bitkinim şuan varya.

Simulyasyon bilgisayarına gelen elektrik fatura borcuna göre keşke elektriki keseydiler.
Bitseydi artık bu azap ızdırap.

game_DEV

Asistan
Reaksiyon puanı
174
adam bunlari dusundukce beynindeki durum error error error error......

en iyisi simulasyon patronu bir hata yapsin ve bana teaduften 10000000000000000.....$ para versin