Haber Fifa: EA Sports oyun yapmayı bırakacak (Fifa devri kapanıyor!!!)

Bu konuyu okuyanlar

Mazurgör

Öğrenci
Katılım
31 Mart 2020
Mesajlar
34
Reaksiyon puanı
6
Puanları
8
Yaş
19
_124650954_fifa22coverfinal.jpg

Video oyunları yayıncısı Electronic Arts, Fıfa markalı futbol başlıkları yapmayı bırakacağını söyledi.

Oyun tarihinin en karlı markalarından biridir, ancak lisansın maliyeti, ortaklıktan vazgeçme kararının alınmasının nedenlerinden biriydi.

EA, futbol video oyunları yapmaya devam edecek, ancak 2023'ten itibaren yeni bir afiş olan EA Sports FC altında olacaklar.

Fıfa, kendi rakip oyunlarını piyasaya sürmeyi planladığını belirterek, "Fıfa adı tek küresel, orijinal başlık."

EA Sports ilk Fıfa oyununu 1993'te yaptı ve o zamandan beri franchise'dan sorumlu.

Oyun mekaniği ve temel oyun modları, oyuncuların son yıllarda beklediklerine benzer olsa da, bu değişiklik muhtemelen başlığın sadece oynama yeteneğinin ötesinde daha geniş bir yelpazede başka deneyimler sunduğunu görecek.

BBC'ye konuşan EA Sports'un başkan yardımcısı David Jackson, stüdyonun "gelecek için bir marka" oluşturmak için farklı bir yöne gitme zamanının geldiğini düşündüğünü açıkladı.

Her ne kadar bu deneyimlerin detayları şu anda belirsiz olsa da, gerçek hayattaki maçları izleyebilmenin, Fortnite tarzı canlı oyun içi etkinlikleri deneyimleyebilmenin ve daha geniş bir markalı oyun içi ürün yelpazesine erişebilmenin EA'nın yapmak istediği şeyler olduğunu varsaymak doğru olur teklif.
52.jpg

jackson şöyle diyor: "Futbol dünyası ve eğlence dünyası değişiyor ve ürünümüzün içinde çatışıyorlar.

"Gelecekte oyuncularımız bizden bu teklifte daha geniş olma yeteneğini talep edecekler. Şu anda, birincil etkileşimli deneyim biçimi olarak oyuna dahil oluyoruz. Yakında, içeriği izlemek ve oluşturmak hayranlar için eşit derecede önemli olacak.

"Fıfa ile 10 yıl önce kabul ettiğimiz lisans sözleşmelerine göre, oyuncular için bu deneyimleri oluşturmamıza izin vermeyecek bazı kısıtlamalar vardı."

Fıfa imtiyazı, kısmen ayrıntılı lisans sözleşmelerine kadar o kadar başarılı oldu ki, takım kitlerinin, oyuncuların yüzlerinin ve stadyumun ekranda doğru bir şekilde temsil edilmesine izin verdi.

Oyuncular yıllardır Liverpool gibi Premier Lig takımları olarak oynayabiliyorken, Pro Evolution Soccer gibi rakip oyunlar Merseyside Red gibi kurgusal takımlar sundu.

EA, gelecekteki oyunlar için 19.000 sporcu, 700 takım, 100 stadyum ve 30'dan fazla lig kaydettikten sonra gerçek dünya deneyimleri sunmaya devam edeceklerini söylüyor.

Premier Lig, Bundesliga, La Liga ve Uefa'yı içerir.

Ancak bu hamle, Fıfa: Road to World Cup 98 gibi Dünya Kupası ile bağlantılı olarak piyasaya sürülen oyunların artık EA tarafından yapılmayacağı anlamına geliyor.

Fıfa'nın son bir sürümü olacak ve bu yılki sürüm olan Fıfa 23, bu sonbaharda her zamanki gibi satışa sunulacak.

EA Sports FC, 2023'ün sonlarında raflara vuracak.
fifa94.jpeg

EA, oyun içi satın almalara yaklaşımı nedeniyle hayran tepkisi ile karşı karşıya kalan oyun şirketlerinden biridir. Kuşkusuz, yeni franchise'larıyla ilgili bazı sorular henüz açıklanmayan finansal modeli ve para kazanma planlarını çevreleyecektir.

Hareket, on yıllardır Fıfa ile yakından bağlantılı olan EA için bir kumar ve Jackson bunu kabul ediyor: "Bu organizasyon için büyük bir an. Etkileşimli futbol deneyimleri, EA Sports'u son 30 yılda başarıya ulaştıran şeyin merkezinde yer aldı."

Mevcut milyonlarca Fıfa oyuncusunun çoğunluğunun yeni unvana geçmesini sağlamak, şirketin gelecekte önemli lisans ortaklıklarını sürdürebilmesi için hayati öneme sahip olacak. Onlar başarınızın önemli bir parçası.

Electronic Arts, Fıfa ile son lisans anlaşmasını 2013'te yaptı ve futbolun yönetim organının lisansın fiyatını önemli ölçüde artırdığı bildirildi - bu kez dört yıllık dünya kupası döngüsü başına 1 milyar dolardan fazla.

Fıfa'dan uzaklaşmanın tamamen finansal bir karar olup olmadığı sorulduğunda Jackson, bunun "nihayetinde parayla ilgili olmadığını" söyledi, ancak karar alma sürecinde çok önemli bir rol oynadığını kabul etti.

"Para çoğu müzakerede kritik bir rol oynamaktadır, ancak bunu yapmamızın nedeni hem oyuncular hem de ortaklar için elimizden gelen en iyi deneyimleri yaratmaktır. Bunun bir parçası olarak, bir yerdeki yatırımınızın bir diğerindeki yatırımdan daha mı iyi yoksa daha mı kötü olduğunu düşünürsünüz.

"Dengede, zaman içinde, yatırımlarımızın oyuncular için en önemli olan alanlara, örneğin şu anda oyunda yaratabileceğimiz farklı deneyimler gibi daha uygun olduğunu hissettik. Ortaklarımız için, onları dünya çapında 150 milyon genç futbol taraftarıyla buluşan bir platforma davet etme ve dahil etme şeklimiz budur."
_124661867_4140d43a-945f-4a49-8b19-407060282b17.jpg

Fıfa, web sitesinde yaptığı uzun bir açıklamada, bir dizi üçüncü taraf stüdyo ve yayıncıyla geliştirilen yeni futbol video oyunlarını piyasaya süreceğini ve Katar ve ötesindeki Dünya Kupası'na kadar futbol ve oyun hayranları için daha fazla seçenek sunacağını söyledi.

Fıfa, 2022 ve 2023 yıllarında yeni oyunlar başlatmanın yanı sıra, 2024'te büyük bir yeni Fıfa simülasyon oyunu unvanı geliştirmek için önde gelen oyun yayıncıları, medya şirketleri ve yatırımcılarla birlikte çalıştığını söylüyor.

Fıfa Başkanı Gianni Infantino yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Fıfa adına sahip olan tek otantik, gerçek oyunun oyuncular ve futbol taraftarları için mevcut en iyi oyun olacağını garanti edebilirim."

"Sabit Fıfa adıdır ve sonsuza dek kalacak ve en iyisi olmaya devam edecektir."

EA Sports, yaklaşımlarının doğru olduğundan emin görünüyor: "Değişim her zaman ilk başta insanlar için endişe verici olacak" diyor David Jackson.

"Özleyecekleri şeyler açısından, oyuncular sadece iki şeyi fark edecekler: Her dört yılda bir isim ve bir Dünya Kupası içeriği. Bunun dışında, mevcut Fıfa ürünleri hakkında bildikleri ve sevdikleri şeyler hakkında çok az şey değişecek.

"Muhtemelen yapabileceğimiz en kolay şey statükoyu korumak olurdu. Fıfa zaman içinde inanılmaz derecede başarılı bir oyun oldu, ancak geleceğin neye benzediğini düşünmeniz gereken anlar var ve kendi markamızı oluşturmanın bizim için en iyisi olduğunu düşünüyoruz."
 
Üst