Yardım Sistemim çalışır mı?

Bu konuyu okuyanlar

safabalin23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar çok donanım bilgim olmadan bir bilgisayarda 2 parça yükselttim ama çalıştırmaya korkuyorum yakarım diye şu an. Sistem parçalarım ise şunlar:

yükselttiğim parçalar;
-Zotag RTX 3060 Ti (eski parçam GTX 1060)
-AMD Ryzen 5 5600X (eski parçam Ryzen 5 2600X)

eskiden kalma parçalarım
-X-Power 650W +80 Plus PSU (kartı kırılmıştı lehimlettirip taktırdım çok güvenmiyorum.)
-B450M S2H Gigabyte anakart.
-2X Corsair 8 GB 3000MHz RAM (Dual kit değil ayrı ayrı aynı markaları aldım ama 3000 MHz de çalışıyor)
-Samsung EVO 860 SSD.
-Venom X kasa.
-Soğutucum yok stok fanları ve kasanın fanlarını kullacağım. (ben ucuz kule tipi soğutucu alırım sanıyordum ama meğer anakartım miniymiş sığmaz diyorlar.)

Asıl sıkıntım şu bu sistemde ekran kartı ve işlemciyi efsane kasım indirimleri bitmeden alayım dedim ve diğer parçalarla uyumuna bakmadan aldım ne yazık ki ve bu ürünler kargoda şu an. Eğer bu sistemi çalıştıramazsam kargoyu hiç teslim almadan iade edeceğim. Yardımınıza ihtiyacım var çünkü bir daha aynı fiyatlardan alabileceğimi sanmıyorum. Sonrasında arkadaşlarımdan öğrendiğim sorunları anlatayım size;
1. ekran kartın ve işlemcin PCI-e 4.0 ama anakartın PCI-e 3.0 tam verim alamazsın (çok büyük kayıp yaşar mıyım?),
2. CPU soğutucusuz bu sistemi çalıştıramazsın,
3. bu PSU ile ekran kartını yakarsın,
4. bu anakarta kule tipi soğutucu sığmaz.

Arkadaşlar diğer parçaları almaya gücüm yetmiyor ne yazık ki. Ama ben bu bilgisayarı böyle çalıştırırsam herhangi bir parçaya geri dönüşü olmayacak bir zarar yaşatır mıyım?
not: eski işlemci ve ekran kartımı satabilirsem minimum 2 bin TL elime geçer diye düşünüyorum. Bu parayla düzeltebileceğim bir şeyler varsa cevaplarınızı bekliyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

Son düzenleme:

Abrek Mashadov

Öğrenci
Reaksiyon puanı
31
anakartınızı upgrade etmeniz gerekecek problem yaşarsınız yani tam verim alamazsınız.
2.cisi işlemcinizi güzel soğutacak bir snow fan veya sıvı soğutucu yada güzel bir bakır soğutucu almanız lazım mini kartlar için fanlar mevcut onları araştırın. işlemciniz tam yüklerde fazlasıyla ısınacaktır.
Mesaj otomatik birleştirildi:

eski işlemci ve ekran kartınız temiz ise 3.000 tl bantlarında elinize para geçer sattığınızda

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

safabalin23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakarti degistirmene gerek yok. Kule tipi sogutucu olur onemli olan sogutucunun boyutu. Bu olur mesela sorunsuz.
Bir de PSU'yu degistirmeni oneririm.
PCIe 4.0 - 3.0 tarafinda sorun yasamazsin.
Abi pek param kalmadı açıkçası ? benim psu çok iyi değilse de zarar verir mi ekran kartına işlemciye veya anakarta bu haliyle bi test etmek istiyorum açıkçası.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Abi pek param kalmadı açıkçası ? benim psu çok iyi değilse de zarar verir mi ekran kartına işlemciye veya anakarta bu haliyle bi test etmek istiyorum açıkçası.

Hemen almana gerek yok ama bir an once degistirmeye calis derim. PSU'nun kendisi cok kotu degil ama lehimlettirme yapmissin neticede. Sogutucu sart ama.

safabalin23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anakarti degistirmene gerek yok. Kule tipi sogutucu olur onemli olan sogutucunun boyutu. Bu olur mesela sorunsuz.
Bir de PSU'yu degistirmeni oneririm.
PCIe 4.0 - 3.0 tarafinda sorun yasamazsin.
Kral occt diye bir programla 30dk lık stes test yaptım psu'm normal çıktı, eğer normal olmasaymış zaten bilgisayar kendini kapatıyormuş, test sonuçları temizdi. Anakart da destekliyor madem benim şuan tek ihtiyacım bir cpu soğutucu. Kasama ve ankartıma uyumlu f/p bir soğutucu bulmam gerekiyor. Bu arada herkes snowman t6 ultra soğutucu öneriyor websitelerde ama hiçbir yerde satılmıyor.

yusufege

servet sayar
Reaksiyon puanı
849
Kral occt diye bir programla 30dk lık stes test yaptım psu'm normal çıktı, eğer normal olmasaymış zaten bilgisayar kendini kapatıyormuş, test sonuçları temizdi. Anakart da destekliyor madem benim şuan tek ihtiyacım bir cpu soğutucu. Kasama ve ankartıma uyumlu f/p bir soğutucu bulmam gerekiyor. Bu arada herkes snowman t6 ultra soğutucu öneriyor websitelerde ama hiçbir yerde satılmıyor.
sen yinede fırsatını bulursan psu değiş

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982

5600X oyle cok az isinan bir islemci degil. Attigim modelin altina dusme. Snowmandan daha iyi zaten. PSU olayi sadece verebildigi maksimum degerle alakali degildir. PSU'nun kalitesinden dolayi degistirmeni soylemistim.

safabalin23

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
5600X oyle cok az isinan bir islemci degil. Attigim modelin altina dusme. Snowmandan daha iyi zaten. PSU olayi sadece verebildigi maksimum degerle alakali degildir. PSU'nun kalitesinden dolayi degistirmeni soylemistim.
psu nun yeterli olup olmadığını kullanınca anlayamaz mıyım duruma göre alayım bari diye diyorum daha masraf etmeden. yoksa psu direk kalıcı bir zarar verir mi
Mesaj otomatik birleştirildi:

bir de şu kampanyaya girmiş içinden aparatları da çıkıyor bu arada kasam yata olarak 17 cm. inşallah sığar

Son düzenleme:

Son mesajlar