Soru AMD Ryzen 5 5600 - Zotac RTX 3060 Twin Edge sistemim nasıl?

Bu konuyu okuyanlar

bLackLiLy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar yaklaşık 1 yıl önce bir arkadaşımın bana göndermiş olduğu parçalar ile bilgisayarımı topladım. Sizce bilgisayarımda uyumsuzluk yaratan parça var mı? Askerden geleli 2 ay oluyor bilgisayar 6 aydır yatıyor diyebilirim. 3 tane sorum var cevaplarsanız çok sevinirim.

1-ekran kartım boştayken 50 derecenin altına inmiyor Full yükte çok zorladım 79 derece üstünü görmedim sizce benim için risk teşkil ediyor mu?
2-işlemcimdeki sıcaklık değerleri boşta 35-40 derece arası tam yükteyken 70 dereceyi geçmiyor herhangi bir soğutma takviyesi yapmama gerek var mı? (sanırım bu iyi ama tam emin olamadığım için bilen arkadaşlara da sormak istedim.)
3-kasamı ne zaman temizlemeliyim? İşlemcinin termal macununu ne zaman değiştirmeliyim? (kasanın içinde biriken tozlar var gözle net şekilde görebiliyorum.)

SİSTEMİM:
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600
Ekran kartı: Zotac RTX 3060 Twin Edge 12 GB
Anakart: Gigabyte B550M-DS3H
RAM: Team T-Force Vulcan TUF Gaming alliance 16 GB (2x8GB) 3200MHz
PSU: FSP Hyper 80+ Pro 650W
SSD: Kioxia 500 GB Exceria M.2
HDD: Seagate 3.5" 2 TB Barracuda SATA 3.0 7200 RPM
Kasa: Dark maxima V20
İşlemci soğutucu: Snowman T6 Ultra
Ekstra kasa fanı: Aerocool Pulse 12cm ARGB (2 adet)

AMC

Profesör
Reaksiyon puanı
772
1.Normal havalar cok sıcak.
2.İşlemcide normal.
3.Kasayı 3-6 ay da bir temizleyin derim güzel bir hava kompresörü alırsanız yada fön de iyi iş görür.
Termal macun değişimine gerek yok. (ŞUANLIK)

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
138
Arkadaşlar yaklaşık 1 yıl önce bir arkadaşımın bana göndermiş olduğu parçalar ile bilgisayarımı topladım. Sizce bilgisayarımda uyumsuzluk yaratan parça var mı? Askerden geleli 2 ay oluyor bilgisayar 6 aydır yatıyor diyebilirim. 3 tane sorum var cevaplarsanız çok sevinirim.

1-ekran kartım boştayken 50 derecenin altına inmiyor Full yükte çok zorladım 79 derece üstünü görmedim sizce benim için risk teşkil ediyor mu?
2-işlemcimdeki sıcaklık değerleri boşta 35-40 derece arası tam yükteyken 70 dereceyi geçmiyor herhangi bir soğutma takviyesi yapmama gerek var mı? (sanırım bu iyi ama tam emin olamadığım için bilen arkadaşlara da sormak istedim.)
3-kasamı ne zaman temizlemeliyim? İşlemcinin termal macununu ne zaman değiştirmeliyim? (kasanın içinde biriken tozlar var gözle net şekilde görebiliyorum.)

SİSTEMİM:
İşlemci: AMD Ryzen 5 5600
Ekran kartı: Zotac RTX 3060 Twin Edge 12 GB
Anakart: Gigabyte B550M-DS3H
RAM: Team T-Force Vulcan TUF Gaming alliance 16 GB (2x8GB) 3200MHz
PSU: FSP Hyper 80+ Pro 650W
SSD: Kioxia 500 GB Exceria M.2
HDD: Seagate 3.5" 2 TB Barracuda SATA 3.0 7200 RPM
Kasa: Dark maxima V20
İşlemci soğutucu: Snowman T6 Ultra
Ekstra kasa fanı: Aerocool Pulse 12cm ARGB (2 adet)
Bende aynı ekran kartı ile birlikte ryzen 5 5500 (Keşke biraz daha para verip 5600 alsaydım) kullanıyorum. Ekran kartı sıcaklıklarım benim de bu şekilde. Havalar sıcak, normaldir diyorum. Oyunda ise Forza Horizon 4'te 60 fps'e sabitken (monitörüm eski 60 hz bi monitör olduğu için sınırladım) 60 derecelerde dolanıyor. İşlemci sıcaklığın da bence normal.

Sansar667

Profesör
Reaksiyon puanı
524
Sıcaklıklar normal endişe edilecek bişey yok , termal macun meselesini arada bir sıcaklıkları takip ederek kontrol edebilirsin. Ama en azından 1 sene daha sıkıntı olacağını sanmam.

bLackLiLy

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Keşke 5600 alsaydın :/ şu an baya pahalanmış ben 3400 tlye almıştım bugün de kasamı komple temizledim içi baya tozlanmış önce fön makinesi ile uzaktan soğuk hava tuttum ardından tüm fanların içini ıslak mendil ve kuru peçete ile sildim ekran kartının da fanların içini temizledim boşta 40-45 derece arasında dolanıyor full yükte 75 dereceyi geçmedi zotac olmasının da sıcaklıkta payı var sanırım msi olsa bu kadar ısınmazdı diye düşünüyorum işlemcinin de termal macununu değiştirdim kule tipi soğutucumun fanlarını temizledim işlemci de full yükte 71 derece gördü boşta 35-40 derece civarında geziniyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

1.Normal havalar cok sıcak.
2.İşlemcide normal.
3.Kasayı 3-6 ay da bir temizleyin derim güzel bir hava kompresörü alırsanız yada fön de iyi iş görür.
Termal macun değişimine gerek yok. (ŞUANLIK)
fönle kabasını aldım sonra ıslak mendil ve peçete ile temizledim termal macunu da açmışken değiştireyim dedim soğutucu yüzünden saat 4 den beridir pc ile uğraştım :cry:

Son düzenleme:

MTATurkey

Asistan
Reaksiyon puanı
138
Keşke 5600 alsaydın :/ şu an baya pahalanmış ben 3400 tlye almıştım
Maalesef alırken sınırlarımı zorlamıştım biraz, keşke daha fazla zorlasaydım. Yani şunu da belirteyim 5500 bana hiç bir sorun çıkarmadı memnunum fakat işte 5600 olsa daha iyi olurdu tabii ki.

Son mesajlar