Sistem başlangıcında CPU ışığı yanıp sönüyor ve pc kapanıyor.

Bu konuyu okuyanlar

mr.shn

Asistan
Reaksiyon puanı
19
Üç gün önce bilgisayarı kullanırken bir anda kendi kendine kapandı ve geri açılmaya çalıştı. Ancak sistem sürekli birkaç saniyelik denemenin ardından devamlı olarak kapandı. Kasanın içini açtım cpu ışığı sistem başlarken yanıyor hemen ardından sistem kapanıyor. Ancak ben power tuşuna basmadan pc güç aldığı ilk anda kendi kendine açılıyor. PSU nun arkasındaki tuş ile açıp kapatıyorum. Sorunun PSU da olduğunu düşündüm ve yükselttim ancak değişmedi. YouTube a yükleyip linkini aşağı bırakacağım sorunu daha kolay anlamanız için.
Sistemim : AMD Ryzen 3 2200G
Msi Armor RX 570
Msi A320M Pro-E
Corsair Vengeance 3000mhz 8 gb ram
Samsung Evo 860 500gb ssd
Seagate 500 GB hdd
High Power simplicity 700w 80+

YouTube linki:
Mesaj otomatik birleştirildi:

Edit. Tüm parçaları tek tek söküp denedim gpu, ssd, hdd, ram, dvdrom. Sonuç değişmedi. Tek fark rami çıkarttığım zaman uzun bir bip sesi çıkartıyor. Sonrasında yine kapanıyor. Bilgisayarcıya götürdüm oda sorunun PSU dan kaynaklı olduğu düşündü değiştirince düzelir dedi ama sonuç değişmedi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Az önce açıldı. Aygıt yöneticisinden kontrol ettim herhangi bir sorun görünmüyor. Bütün cihazlar normal çalışıyor. İşlemciyi stres testine soktum birkaç dakika kaldı oradan da bir sorun çıkmadı. Görev yöneticisi üzerinden cpu kullanım ekranını incelerken tekrar kapandı. Ancak kapanırken bir anda reset atar gibi gitmiyor. Kapanıyor yazıyor ve kendini kapatıp öylece kalıyor. Virüs mü neden oluyor bunlara yoksa donanımsal bir şey mi anlamıyorum. Lutfen yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:

OsmanABİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Konuyu tekar hortlatıyorum ,
Pc özelliklerimi belirteyim
Msi z170a gaming pro carbon anakart
i5 6500 3.2 Ghz işlemci
8 gb critical ram
rx 570 saphire 4 gb ekran kartı
Sharkoon 650 watt 80plus psu
cooler master tower
soğutucular intel ve cooler master stock soğutucu

20.01.2022 tarihinde God of war oyununu aldım gün içinde oynuyordum.
Akşam saat 22 sıralarında aynı oyunu oynarken pc bi anda ''Kapatılıyor'' yazısı çıktı ve kapandı.
Pc imde herhangi bir overclock yok stock haliyle zaten gayet iyi performans alıyordum.
Sonraki açma denemelerimde 1-2 saniye fan dönüp anakartta CPU led inin yanıp kapandığını gördüm.
Isınma kaynaklı olabileceğini düşünerek herşeyi söktüm temizledim termal macun yenilemesini yaptım (işlemci ve ekran kartının),kasayı güzelce temizledim.
Ancak sorunum devam ediyor hiçbir sorun yaşamıyordum.2 ay önce Sharkoon marka 650 watt Psu siparişi verip takmıştım öncesinde zalmanın 600 wattlık bir psu su vardı arıza yapmıştı aşırı yük binince işlemciye kendini kapatıyordu. Neyse
2 gündür böyle bir sorunla karşı karşıyayım ,bütün forumları araştırdım denemem gereken herşeyi denedim.Sorunun ne olduğunu bulamadım
İZMİR de güvenilir teknik destek sağlayacak bir pc tamircisi önermenizi istiyorum ve Sizce sistemim her parçası birbirine uyumlu mu (daha önce böyle sorun yaşamıyordum 2 yıldır kullanıyorum)
Teşekkürler.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
hdd/ssd nin kablosunu sök. Pc yi açmaya çalış. Bakalım yine aynısı olacak mı.

OsmanABİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hdd/ssd nin kablosunu sök. Pc yi açmaya çalış. Bakalım yine aynısı olacak mı.
Denedim. Sistem 240gb ssd de kurulu bütün veriler de 640 gb hdd,320 gb hdd ve 250 gb hdd
HDD leri söktüm ama sonuç aynı
Bios pilini çıkarıp Bios sıfırlama bile yaptım ama açılmıyor
Moral bozukluğu tamamen :(

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anakartın 24 pin güç besleme kablosunu söküp,taktın mı.

OsmanABİ

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
paramparça herşeyi söküp taktım ,yazımda da belirtmiştim ama ,bilindik izmirde pc hastanesi tarzı bir yer var mı

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Hiç bi faydası olmaz. Büyük ihtimal ile anakartta bi sorun var o zaman. Aynı şey,evde pc ye ayağımın çarpması sonucu kasanın hışımla yere çakılması nedeni ile başıma gelmişti.

İşlemci üzerindeki devasa soğutucu nedeniyle,ağırlığından dolayı,çarpmanın darbesiyle,hem işlemci ,hem de anakart pert olmuştu.

Yalnız kapanıyor yazısının çıkması düşündürücü. Bu yazılmsal bi sorundan kaynaklanır. Yani donanımsal bi sorun olsa, yazı falan çıkmaz Direkt kapanır.

Hayrettin Bilge

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
Yazılım la alakalı da ola bilir elinizde boş bir hard disk varsa temiz kurulum yaparak test ede bilir misiniz?
Donanımsal olsa idi Kapanıyor dememesi gerekli idi ısı olsa idi direkt kapanmalı idi makina ve ya Cpu Üstündeki fanı değiştirip tekrar denerseniz belki oradan kısa devre veya hata olmuş ola bilir.
Dendiğiğ gibi ya da ana kartınızda ola bilir sorun.

Aklıma şu an başka birşey gelmemekte.

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Skylake işlemciler biraz narin oluyor. Soğutucudan kaynaklı ezilme sorgulayacaktım, stok fan yazmışsın onu geçtik.

Muhtemel BIOS çipi arızası bu. Anakartın yedek BIOS çipi olmaması üzücü, denerdik. BIOS çipi arızası kapatılıyor yazısını açıklar. Yine anakart eski olduğu için henüz BIOS Flash Back özelliği koyulmamış. O da büyük hayal kırıklığı.

Senden işlemcini söküp alt kısmındaki sarı bölgeyi mavi/beyaz bir silgi ile korkmadan bastıra bastıra silmeni rica edeceğim. Silerken ortadaki devre bileşenlerine dikkat et, kopması kırılması zordur ama kopunca tamiri de zordur. Birde kenar kısımlardan bastırırken altından destekle, yamulmaya müsait Skylake'ler.

Ek olarak, ucuz bir 1151 v1 işlemci bulup anakartı test edersen daha sağlıklı sonuç elde edebilirsin.