Sinir oluyorum...

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Sinir olmakla kalmayıp kavgasını da veriyorum.

Kimseyi azarlamaktan da zerre kadar çekinmiyorum.

Kimi suçüstü yakalarsam, sıkı bir fırça çekiyorum. Karşımdakinin ne yaşını ne de başını, hiç umursamıyorum.

Hiç.

Dersini verip öyle gönderiyorum.

Sudan bahsediyorum, sudan.

Suyun kullanımından.

Hele deee...

Su şişesini açıp bir yudum içip bırakanlar var ya... Onlara süper gıcık oluyorum, tahammül edemiyorum, kulaklarından tavana asmak istiyorum.

Sizi de uyarmak istiyorum.

Umarım siz de onlardan biri değilsinizdir.

Umarım.

Eğer öyleyseniz, YUH!

Koskoca adam olmuşsunuz; ama insan olamamışsınız demek istiyorum.

Lütfen, yapmayın.

İlla iki yudum içip bırakacaksanız da lütfen, bir zahmet, bardaktan için.

“İnsanlar susuzluktan ölüyor!” diyeceğim sıkıcı bulacaksınız... Ne yüzle?

Sıkıcı bulmayın.

Ayıptır.

Yazıktır.

Günahtır.

Günah!

Susuzluk kadar ciddi bir tehlikeyi sıkıcı bulmak gibi bir lüksümüz kalmadı.

Su yok!

Kalmadı.

Haydi sıkıysa: “Biz Türküz, bize; ne Aids, ne kuş gribi, ne de kene söker kardeşim!” dediğiniz gibi, “Bize susuzluk da sökmez!” deyin bakalım.

Diyemezsiniz.

Su yoksa yoktur.

Susuzlukla başedemezsiniz.

Susuzluktan ölürsünüz!

Akıllı olun.

Düşünceli olun.

Örnek olun, örnek!

Sanki suları açıp içip yarım bırakan sizmişsiniz gibi oldu ama... Oldu artık.

Olsun zaten.

Eğer yaranız varsa gocunuverin.

Siz yapmıyorsanız, başkası yapıyor da siz de müdahele etmiyorsanız, o da hata!

Müdahele edin.

Suyunuzu koruma hakkınız var, hakkınızı bir zahmet kullanıverin.

Harekete geçip bu israflığa bir “Dur!” deyin.

Ben kendi ofisimdekilere çok sinirlendim. Sımsıkı bir tenkit mektubu döşedim, masalara teker teker iliştirdim.

“Suyu bu şekilde tüketmek büyük suçtur, suçlusunuz!” dedim.

Ceza da kestim:

“Şirketimiz, bedava diye utanmadan ve düşüncesizce boşa harcadığınız içme suyunuzu kesmiştir. Önümüzdeki 3 ay boyunca, şirkete su alınmayacak bilesiniz. Herkes kendi suyunu kendi alıp içmek zorundadır. Oh olsun!” dedim.

Vicdanım rahat.

Ben suyumu dikkatli tüketirim.

Yaşamak istiyorsanız...

Size de dikkatli olmanızı öneririm.

Yonca TOKBAŞ

Muzurr

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Cezayı çok beğendim ;)
suyuda çok nadir içerim onun yerine gazoz ;)
sağol şirineciğim

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Su hayattır eğer bilinçsiz tüketirsek sonumuz gelmiş demektir...

Suyun bizim için önemi :

*Su, organların çevresinde bir tampon oluşturur, bir şok emici olarak işlev görür.

*Su, eklemlerde yağlama görevi görür. Yani eklemlerin kolay hareket etmesini sağlar.

*Su, böbrekleri yıkayarak vücudu toksik maddelerden arındırır.

*Su, vücut ısısının düzenli olmasına ve kan basıncının kontrol edilmesine yardımcı olan elektrolitleri dengeler.

Bunlar artırılabilir... Su tüketimi yani vucüdumuzun ihtiyacı olan suyu karşılayabilmemiz sağlığımız ve yaşamımızı devam ettirebilmemiz için vazgeçilmez bir unsurdur.
Bu nedenle su kaynaklarımızı bilinçli kullanmalı ve su israfından kaçınmalıyız...!

Evet ceza yerinde ve güzel bir uygulama olmuş.

Muzur'm sen yinede su iç gazoz yerine yeterki israf etme. :)

Rica ederim Reallist ben teşekkür ederim. :)

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
Su gerçekten çok önemli ve bol bol tüketilmeli ama ben pek içemiyorum.

Böylesine güzel köşeleri seçip bizlerle paylaştığın için teşekkürler şirincikim. :)

onlinedestek

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Şirine yararlı bir paylaşım olmuş,su'suz hayat düşünülemez,gerçi türkiyenin 5 yıl sonraki durumunu düşünemiyorum,3 tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen.Aşırı su israfi var,yaşantımızda,buna bende dahilim.(Traş olurken yada diş fırçalarken muslukları kapatibiliriz)
Bikaç ay öncesine kadar günlük en az 2 litre su içerdim,bu sıralar 2 bardak içtiğim bile fazladır, :L

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
emelden dedi ki:
Su gerçekten çok önemli ve bol bol tüketilmeli ama ben pek içemiyorum.

Böylesine güzel köşeleri seçip bizlerle paylaştığın için teşekkürler şirincikim. :)

Rica ederim Emelim. Ama su içmeyi ihmal etme ve israfından da kaçın çevrendekileri de uyar... ;D

Evet onlinedestek dikkat etmek gerekiyor bir takım şeyleri alışkanlık haline getirmeliyiz seninde söylediğin gibi traş olurken dişimizi fırçalarken muslukları kapatıl tutmakta fayda var yine kendimiz geleceğimiz için. :) Ayrıca su içmeyi ihmal etme derim. :)

bulmeh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
Sadece su mu? Hayır. İlla bir güzelin/değerli bir şeyin değerini bilmek için onun azalması veya yok olması mı lazım? Kıtlık zamanlarını çekenler çok iyi bilirler (yanılmıyoram 40'lı ve 70'li yıllar). O zorlu günleri şimdiki nesil hiç anlamayaz! Peki , illa sıkıntı çekmemiz mi lazım? Hayır. Çözüm, toplum temelden bilinçlendirilmelidir. Sen çocuğuna, israfı öğretmezsen, bilinçlendirmezsen nereden bilecek onun değerini. Neye göre düşünüp bilecek o israfın sonucunun yarın kendi başına gelebileceğini. Hadi akıllı bir insanmış bildi diyelim. O küçüklükten vermediğiniz duyarlılığı, suya veya değerli şeylere olan saygıyı, insana olan sevgiyi, ahlakı kullanacak mı peki? Hiç sanmam! Olsa da çok nadir.
Sorunları sonuçlarına göre çözmekten artık vazgeçelim. Bir sorun varsa, temeline inip çözüm arayalım diye düşünür bu insanoğlu! Bilmem anlatabildimi bu insanoğlu?! Kısacası kaşınıyoruz!
Beni de sinirlendirdiğin için teşekkürler Şirine ^^

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Rica ederim bulmeh iyi ki sinirlendirmişim seni de ;D düşünlerini paylaştın bizimle... :)

Değerli yorumun için ben teşekkür ederim.

Özgür Hoca

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Aslında ülkemizde su sorunu yok! Bizim sorunumuz "kirli suyu tekrar kullanmama" sorunu!
Evet yapmamız gereken şey atık sularımızı arıtıp sulama suyu olarak tekrar kullanmak...

Türkiye'de yıllık tüketilen suyun %60-70'i tarımda harcanıyor. Ve sulama sırasında her yıl Beyşehir gölünün 3 katı su boşa harcanıyor. Bu kadar çok suyu israf etmeye hakkımız yok.

Buradaki en önemli nokta çiftçilerin sulama konusunda çok cahil olmaları. Salma sulama tabir edilen yöntem ile yapılan sulama ile hem çok fazla su kaynağı tüketiliyor hem de topraklar zaman içinde tuzlanıyor. Suyu en verimli kullanan yöntem olan damla sulamayı ise maalesef bizim çiftçilerimiz gözlerindeki at gözlükleri nedeniyle tercih etmiyorlar.

Çok çarpıcı bir örnek vereyim. Biz 1 ton şeker pancarı üretmek için 100 ton su kullanıyoruz. İsrail ise aynı miktarda şeker pancarı için 15 ton su kullanıyor. Artık damla sulama yönteminin devlet zoruyla yapılması şart oldu!

Tüm bunların yanında bizim şehirlerde israf ettiğimiz su miktarları ise ayrı bir problem. En başta altyapı sorunları nedeniyle temiz su musluğumuza gelene kadar belli bir oranı toprağa sızıyor. Sonra da bizim gereksiz kullandığımız ve israf ettiklerimiz...

Bence ülkemizin topyekün bir su kullanma eğitiminden geçmesi şart diye düşünüyorum. Ayrıca bu konu başlığını açtığı için Şirine'ye teşekkürler...

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
Paylaşmış olduğun bilgiler için ben teşekkür ederim Özgür Hoca'm. :)