Siber Güvenlik Uzmanı olmak istiyorum

Bu konuyu okuyanlar

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
10 sınıfta okuyorum siber güvenlik uzmanı olmak istiyorum ilk python programlama diliyle başlamak istedim fakat bu alanda pek bilgim yok sorularım baya fazla
1)pythonla başlamam doğrumu?
2)vereceğim kaynak bana yüksek seviyyeye kadar getire bilirmi? Online Courses - Anytime, Anywhere | Udemy
3)önerecek kaynaklar hangiler?(ücretsiz olsa güzel olur)
4)okula bitirdikten sonra siber güvenlik olmak için üniversitede hangi alanı seçmeliyim(yani bilgisayar mühendisliyimi?yazılım programlarımı?)
5)pythonu bitirdikten sonra hangi programlamaya başlamalıyım?
6)videolar kitaplar?
7)pek garip gibi geliyo şimdi diyelim yüksek şekilde python öğrendim fakat öğrendikten sonra program yazma nasıl olcak? şimdi diyelim girdim sublime text orada yazdım bi şeyler bir yılan kurdum(bunu kuracağımda bana garip geliyor) onu boyuta nasıl getirecem yılanı nasıl oraya getirecem?

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
1. Evet python ile başlaman isabetli olur.
2. Linux öğrenmelisin.
3. Bu işte udemy de ilgili eğitimi alabilirsin gerekirse dışardan siber güvenlik uzman yardımcılığı kurslarına katılabilirsin.(işkur ücretsiz düzenliyor)
4. Bu iş sadece yazılımla bitmez. İyi bir siberci olmak iyi bir network bilgisi gerekiyor. Sadece programlama dili ile bitmiyor. Mühendislik okuman şartmı değil ama okumanı tavsiye ederim. Network & Yazılım odaklı gitmen uygun olur.
Diğer sorduğun soruların cevabını programlamaya giriş yaptığında ve belli bir düzeye geldiğinde kendi kendine cevaplayacaksın zaten. Kolay gelsin.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
1. Evet python ile başlaman isabetli olur.
2. Linux öğrenmelisin.
3. Bu işte udemy de ilgili eğitimi alabilirsin gerekirse dışardan siber güvenlik uzman yardımcılığı kurslarına katılabilirsin.(işkur ücretsiz düzenliyor)
4. Bu iş sadece yazılımla bitmez. İyi bir siberci olmak iyi bir network bilgisi gerekiyor. Sadece programlama dili ile bitmiyor. Mühendislik okuman şartmı değil ama okumanı tavsiye ederim. Network & Yazılım odaklı gitmen uygun olur.
Diğer sorduğun soruların cevabını programlamaya giriş yaptığında ve belli bir düzeye geldiğinde kendi kendine cevaplayacaksın zaten. Kolay gelsin.
peki kardeşim birde zahmet diyilse verdiyim linkten udemynin kursuna bi bakarsan güzel olur hani bu kursla nereye kadar gideceğimi bilmek istiyorum para yatırma konusundada şuan pek para yatırmak istemiyorum benim için şuan önemli diyil bundan dolayı ücretsiz istiyorum Teşekkür ederim

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Üç beş Video izleyerek iyi bir video izleyicisi olabilirsin ama başka da bir şey çıkmaz o işten.

Kitap okuyarak ta, anlamıyorsan ne okuduğunu, başın ağrır sadece.

Uzun yıllar pişerek "Uzman" olunur. İstemek tek başına yetmiyor.

Çoğu kişi programlama ile oyun oynamayı karıştırıyor. Arada hiç bir benzerlik yok.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Üç beş Video izleyerek iyi bir video izleyicisi olabilirsin ama başka da bir şey çıkmaz o işten.

Kitap okuyarak ta, anlamıyorsan ne okuduğunu, başın ağrır sadece.

Uzun yıllar pişerek "Uzman" olunur. İstemek tek başına yetmiyor.

Çoğu kişi programlama ile oyun oynamayı karıştırıyor. Arada hiç bir benzerlik yok.
yukarda yorumda yazmışım ben buna para yatırmak istemiyorum 10 sınıftayım bana bunlar şimdilik benim için önemli diyil fakat şimdiden öğreniyom ki sonra zorluk olmasın kolaylık yani hani ilk sınıfa önceden 1 yıllık hazırlık yaparız ya önere bileceğin bir ücretsiz kitap varmıdır? yeni bulduğum Fırat Özgülün kitabı sence iyimidir?

Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Python'un temelini öğrenebilirsin.

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
Kitapla video ile uzmanlaşan görmedim hocam. Anca uzman yardımcısı olursun yani piyasada junior diye geçer ki o pozisyonda normalde en az 1 kurumsal projede yer almış olanlar için uygundur normalde. Bu işin çok inciği boncuğu var yani öyle her şeyi udemyden veya diğer kaynaklardan edinemiyorsun. Hatta şöyle söylemek gerekirse; bir iş yerinde bir uzmanın yanında tecrübe edinmek gerekiyor. Sen şuan py ile giriş yap öyle bir dilde uzmanlaşmak kolay değildir. py için kolay dil derler ama ben ileri seviye py için aynı şeyleri düşünmüyorum. Bence her programlama dilinin bir seviyesinden sonrası zordur. En azından syntax açısından.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu işe para yatıracaksın hocam öyle şey yok udemyde iyi diyebileceğimiz kurslar en azından 50 lira. Sen bu yatırımı kitaba kursa değil kendine yapıyorsun. Geri dönüşü olur. Bedava kaynak var ama kalitesi tartışılır.

erhan455

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
video izleyerek dilde temel atarsın, kendi kendine programlar yazarak kendini geliştirirsin. Github gibi yerlerden kod okuman ve kod okuyarak nasıl bir program olduğunu anlaman lazım

Son mesajlar