Siber güvenlik

Bu konuyu okuyanlar

Zabranos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Merhabalar ben 10.sınıfım anadolu lisesine gidiyorum bilgisayar müh okuduktan sonra siber güvenlik alanına yöneleceğim (konu yanlış yerdeyse kusura bakmayın)
Ben yol haritası olarak
1- Linux
2-Programlama(python vb.)
3-Network (genis bilgi)
4-İşletim sistemleri (geniş bilgi)
5-Veritabanı (geniş bilgi)
6-Web dilleri ve scriptler
7-Krigtografi ve sosyal mühendislik
8-Firewall ve forensis
9-Bilgisayar Donanımı (ic yapinin çalışma şekli temel bilgiler)
10- CEH eğitimi(genel saldiri turleri ve nasil onlem alinacagina dair bilgi sahibi olunmasi icin)
11-Okuduğunu anlayacak kadar Ingilizce(malum Türkçe kaynak yeterli değil)

böyle bir liste gördüm bu kadar konuyu nasıl öğrenebiliriz tavsiyeleriniz nelerdir bide üniversite sınavı var onuda hesaba katalım teşekkür ederim şimdiden

---- Mesajlar birleştirildi ----

//güncel

Son düzenleme:

mmcaglar01

Asistan
Reaksiyon puanı
76
Merhaba dostum benim biraz bilgim var ve seninle paylaşayım. Öncelikle 11.maddeni ilk sıraya koy hem hayatının geri kalanında hem de özelikle siber güvenlikte ingilizce çok önemli yer ediniyor. Buna ek olarak Linux'un hangi sürümünü kullanacaksın ben Kali Linux kullanıyorum ayrıca Parrot'da var . Yalnız bunları yapabilmek için tabi ki başta söylediğim ingilizcenin önemi çıkıyor karşımıza. Bir programlama diliyle başlamak güzeldir. Bu pyhton olabilir c olabilir c++ olabilir ya da web ile uğraşacaksan mysql html php .net gibi diller daha faydalı olabilir. Kısaca eğer kendine bir yol haritası çizmek istiyorsan birlikte götürebileceğin 2 şeyi önerebilirim.
1-)İNGİLİZCE'ni ilerlet en azından b2 seviyesinde olsun.
2-)Bir programlama dili öğren (c/c++, pyhton, java vb. de olabilir , .Net, Html, php, javascript tarzı web sitesi yazabileceğin dillerde olabilir (ki internette gördüğün site hacklemeler genelde bu basit dillerle yapılır))
Bu arada bulduğun sıraladığın bütün konularda gerçekten işe yarar konular sertifikasyon için ayrıca sana bir kaç şey de ben önereyim:
-LPT (Licensed Penetration Tester)
-CCSP (Cisco Certified Security)
-OSCP (Offensive Security Certified Professional)
-CISSP (Certified Information Systems Security Professional)
Bunların hepsi gayet sağlam sertifikalar olmakla birlikte alması bir o kadar zordur. Ayrıca sınavlar da ingilizce diye biliyorum eğer yanlış değilsem.
Forumu pek aktif kullanmadığım için bir daha ne zaman girerim bilinmez, sadece seninle bilgilerimi paylaşmak için girdim. Bu arada BGA security filan da takip edebilirsin. ara sıra ücretsiz kurslar vs şeyler oluyor.
Hayatında başarılar dilerim.

Zabranos

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Merhaba dostum benim biraz bilgim var ve seninle paylaşayım. Öncelikle 11.maddeni ilk sıraya koy hem hayatının geri kalanında hem de özelikle siber güvenlikte ingilizce çok önemli yer ediniyor. Buna ek olarak Linux'un hangi sürümünü kullanacaksın ben Kali Linux kullanıyorum ayrıca Parrot'da var . Yalnız bunları yapabilmek için tabi ki başta söylediğim ingilizcenin önemi çıkıyor karşımıza. Bir programlama diliyle başlamak güzeldir. Bu pyhton olabilir c olabilir c++ olabilir ya da web ile uğraşacaksan mysql html php .net gibi diller daha faydalı olabilir. Kısaca eğer kendine bir yol haritası çizmek istiyorsan birlikte götürebileceğin 2 şeyi önerebilirim.
1-)İNGİLİZCE'ni ilerlet en azından b2 seviyesinde olsun.
2-)Bir programlama dili öğren (c/c++, pyhton, java vb. de olabilir , .Net, Html, php, javascript tarzı web sitesi yazabileceğin dillerde olabilir (ki internette gördüğün site hacklemeler genelde bu basit dillerle yapılır))
Bu arada bulduğun sıraladığın bütün konularda gerçekten işe yarar konular sertifikasyon için ayrıca sana bir kaç şey de ben önereyim:
-LPT (Licensed Penetration Tester)
-CCSP (Cisco Certified Security)
-OSCP (Offensive Security Certified Professional)
-CISSP (Certified Information Systems Security Professional)
Bunların hepsi gayet sağlam sertifikalar olmakla birlikte alması bir o kadar zordur. Ayrıca sınavlar da ingilizce diye biliyorum eğer yanlış değilsem.
Forumu pek aktif kullanmadığım için bir daha ne zaman girerim bilinmez, sadece seninle bilgilerimi paylaşmak için girdim. Bu arada BGA security filan da takip edebilirsin. ara sıra ücretsiz kurslar vs şeyler oluyor.
Hayatında başarılar dilerim.

Çok teşekkür ederim vakit ayırdığın için
anladım ingilizce önemli :D kali linuxu sanal makinaya kurdum ama daha bakmadım sınavlar yeni bitti kaliyi nasıl öğrenebilirim bide pythonla başlıyacağım bende onun hakkında ne önerirsin öncelikle hedefler bunlar çok aşırı girmemem gerek yok zaten unutucam sınava hazırlanırken

mmcaglar01

Asistan
Reaksiyon puanı
76
:D Azim ve merak, biraz da heyecan. Başladın mı devamı gelir. Ama şunları unutma bazı bilgileri öğrendiğinde insanların suistimale çok açık olduğunu fark edeceksin. Bu yüzden kendine insanlara kötü bir şey yapmayacağına dair de söz vermelisin.

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=F6-JL25-nPA
izle bu olayların hepsi yapılabilir tabi bu kadar kısa sürede olmaz ama belirli aşamalarda olabilir u gerçek anlamda bir güvenlik işidir bunu lütfen unutma

kaynak için bu tür şeyler de var ama hep ingilizce araya giriyor işte. https://www.youtube.com/user/Hak5Darren/playlists

Son düzenleme:

Son mesajlar