Yardım Servi̇si̇n Bi̇le Çözemedi̇ği̇ Sorun!

Bu konuyu okuyanlar

Parzivall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
62
Şimdi gençler. Konuyu şöyle özetliyim; ben pc yi 6 ay önce aldım. O zamandan şuana kadar bu problemle uğraşıyorum ve hala çözemedim. Bilgisayarın sorunu şu;
Herhangi bir oyunda (OYUN FARKETMEZ) oyunda geçirdiğim ilk 10dk içinde pc donuyor. Bu aralar daha sık donmaya başladı. Bilgisayar donarken windows un bir sesi de çıkıyor.(dııııııırttttt gibi böyle birşey ses) Donmadan itibaren pc deki hiçbirşey yanıt vermiyor (Ledler, ALT+F4 vb.), sadece pc nin kapatma tuşu çalışıyor. Bugün de dahil olmak üzere toplamda 5 kere HP Destek talebinde bulundum whatsapp üzerinden ama ne yaptıysak çözemedik. Onarım merkezine (Garanti) yolladık. Bir sorun bulup düzeltmişler ama pc geldiğinde donma aynen devam ediyordu. Aklınızdan geçecebilecek herşeyi yaptık. Bu oynadığım oyunların hepsi lisanslı oyunlar ve sistem gereksinimlerini gayet karşılıyor. Dediğim gibi donduktan sonra pc açtığımda NVIDIA geç aktif oluyor, Sorun ekran kartlarındadır diye kaldırdık, yükledik, güncelleştirdik, çeşitli ayarlar yaptık ama hiçbir fayda etmedi. Kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Artık çözülebileceğine bir umudum yok ama bu forum sitesinede yazayım dedim. Belki burda bu sorunu yaşamış biri yardımcı olabilir.
Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

EK OLARAK: Birçok üçüncü part yazılım kullandım (MSI UYGULAMALARINI, EKRAN KARTI TESTİ, DRİVER GÜNCELLEYİCİ VB) Sorun olamamasına rağmen oyunda donuyor. MSI AF...... isimli bir yazılım vardı onda ekran kartımı test ettiriyordum, derece 90 lara geldi pc donmadı ama oyunda 80 derecelerde donuyor. Pekde bunla alakalı olduğunu düşünmüyorum ama yazayım dedim.

Benim pc özelikleri bu linkte yazıyor=
HP Pavilion Gaming 15-dk0002nt 6zj35ea I5-9300h 8gb Ram 256gb Ssd Gtx1050 15.6 Fhd Windows 10 Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Şimdi gençler. Konuyu şöyle özetliyim; ben pc yi 6 ay önce aldım. O zamandan şuana kadar bu problemle uğraşıyorum ve hala çözemedim. Bilgisayarın sorunu şu;
Herhangi bir oyunda (OYUN FARKETMEZ) oyunda geçirdiğim ilk 10dk içinde pc donuyor. Bu aralar daha sık donmaya başladı. Bilgisayar donarken windows un bir sesi de çıkıyor.(dııııııırttttt gibi böyle birşey ses) Donmadan itibaren pc deki hiçbirşey yanıt vermiyor (Ledler, ALT+F4 vb.), sadece pc nin kapatma tuşu çalışıyor. Bugün de dahil olmak üzere toplamda 5 kere HP Destek talebinde bulundum whatsapp üzerinden ama ne yaptıysak çözemedik. Onarım merkezine (Garanti) yolladık. Bir sorun bulup düzeltmişler ama pc geldiğinde donma aynen devam ediyordu. Aklınızdan geçecebilecek herşeyi yaptık. Bu oynadığım oyunların hepsi lisanslı oyunlar ve sistem gereksinimlerini gayet karşılıyor. Dediğim gibi donduktan sonra pc açtığımda NVIDIA geç aktif oluyor, Sorun ekran kartlarındadır diye kaldırdık, yükledik, güncelleştirdik, çeşitli ayarlar yaptık ama hiçbir fayda etmedi. Kısaca söyleyeceklerim bu kadar. Artık çözülebileceğine bir umudum yok ama bu forum sitesinede yazayım dedim. Belki burda bu sorunu yaşamış biri yardımcı olabilir.
Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler.

EK OLARAK: Birçok üçüncü part yazılım kullandım (MSI UYGULAMALARINI, EKRAN KARTI TESTİ, DRİVER GÜNCELLEYİCİ VB) Sorun olamamasına rağmen oyunda donuyor. MSI AF...... isimli bir yazılım vardı onda ekran kartımı test ettiriyordum, derece 90 lara geldi pc donmadı ama oyunda 80 derecelerde donuyor. Pekde bunla alakalı olduğunu düşünmüyorum ama yazayım dedim.

Benim pc özelikleri bu linkte yazıyor=
HP Pavilion Gaming 15-dk0002nt 6zj35ea I5-9300h 8gb Ram 256gb Ssd Gtx1050 15.6 Fhd Windows 10 Fiyatı, Yorumları - TRENDYOL
Ekran kartına bakmışsınız da, işlemci kaç derece oluyor? Ve Ram kullanımı kaç oluyor oyunda?

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
Sıcaklık değerlerine bakmanızı öneririm ek olarak o dııt sesi hard disk veya RAM arızası olabilir

Parzivall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
62
GPU 0 genelde 5 i gemiyor kullanım. İNTEL
GPU 1 85 derecelere kada çıkıyor.NVIDİA
Bellek ise 6 veya 7 kadar çıkıyor ve yüzde 85 -90 kullanıyor.

PC BOŞTAYKEN ŞÖYLE RESMİNİ ATAYIM.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sıcaklık değerlerine bakmanızı öneririm ek olarak o dııt sesi hard disk veya RAM arızası olabilir
RAM arızası nı nasıl çöze bilirim veya harddisk arızasını. Sorun olduğunu nasıl anlayabilirim? Yönlendirirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-06-27 183729.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-27 183729.png
    46 KB · Görüntüleme: 135

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101

RAM arızası nı nasıl çöze bilirim veya harddisk arızasını. Sorun olduğunu nasıl anlayabilirim? Yönlendirirseniz sevinirim.
Bilgisayarınız HP, benimki de öyle. Bende bilgisayarı açarken bios'a girer gibi açılırken esc'ye sürekli basıyorum, sanırım f2'ydi, System Diagnostics. Eğer varsa girin, bileşen testleri'ne girin ve bellek kapsamlı testi yapın. Eğer System Diagnostics yoksa google'da aratarak bulabilirsiniz HP'nin resmi sitesinden. :)

Parzivall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
62
Bilgisayarınız HP, benimki de öyle. Bende bilgisayarı açarken bios'a girer gibi açılırken esc'ye sürekli basıyorum, sanırım f2'ydi, System Diagnostics. Eğer varsa girin, bileşen testleri'ne girin ve bellek kapsamlı testi yapın. Eğer System Diagnostics yoksa google'da aratarak bulabilirsiniz HP'nin resmi sitesinden. :)
İndirdim ve yaptım ama sorun yok tu. Yine donuyordu pc. 3 bir yazılım disk sağlığını 96 gösteriyor. Bundan dolayı olabilirmi?

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-06-27 184536.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-27 184536.png
    172.2 KB · Görüntüleme: 135

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002

HDD olmadığından hard disk arızasını geçiyorum RAM testini şuradan yapabilirsin

ek olarak 8GB RAM artık az. o RAM dolduğundan donma sorunu yaşıyor olabilirsin.

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101

Ve, çok önemli bir şeyi unuttum. Denetim masasına girin, Sistem ve Güvenlik'e girin, ardından Güvenlik ve Bakım'a basın. Bakım'ı genişletip Güvenilirlik geçmişini görüntüle'ye basın. Orada donduğu saatlerde hata varsa, onu gönderin. :)

Parzivall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
62
RAM arızası nı nasıl çöze bilirim veya harddisk arızasını. Sorun olduğunu nasıl anlayabilirim? Yönlendirirseniz sevinirim?

Çok haklısınız ama pc bi ateş ve su oyununda donmadığı kaldı. Öyle örnek veriyim size.

Airbus

Profesör
Reaksiyon puanı
1,002
RAM arızası nı nasıl çöze bilirim veya harddisk arızasını. Sorun olduğunu nasıl anlayabilirim? Yönlendirirseniz sevinirim?

Çok haklısınız ama pc bi ateş ve su oyununda donmadığı kaldı. Öyle örnek veriyim size.
RAM'de arıza varsa garantide değiştirtmeniz gerekir. HDD / SSD de aynı şekilde.

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101

Güvenilirlik geçmişinden hata'yı gönderin, o biraz daha yardımcı olur bize. :)

Parzivall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
62
RAM'de arıza varsa garantide değiştirtmeniz gerekir. HDD / SSD de aynı şekilde.
Yani işin garip tarafıda o hp servisine yolluyorum , donanımında hiçbir sorun yok diyorlar. Bilgisayarcıya verecem bu sefer garantisi bozulacak diye birşey yapmıyorum. Yani anlayacağın saçma sapan bir çıkmazdayım.

Güvenilirlik geçmişinden hata'yı gönderin, o biraz daha yardımcı olur bize. :)
Baksana çarpılara

Bunuda yaptım aam bir sorun bulmadı, donmaya devam etti.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-06-27 185451.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-27 185451.png
    102.2 KB · Görüntüleme: 131

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101
Yani işin garip tarafıda o hp servisine yolluyorum , donanımında hiçbir sorun yok diyorlar. Bilgisayarcıya verecem bu sefer garantisi bozulacak diye birşey yapmıyorum. Yani anlayacağın saçma sapan bir çıkmazdayım.

Baksana çarpılara

Bakın dün alt alta 2 tane çarpı var, Windows hataları. Onun içine girip (bir sürü kod çıkar genelde.) orayı atın. :)

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
Depolama birimin arızalı.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
RAM arızası olsa çok yüksek ihtimalle mavi ekran verir. Bu şekilde donacağını sanmıyorum. Disk hatası olabilir kesin bir şey diyemem tabi. Pek yazılımsal veya ısınmaya bağlı bir sorun gibi durmuyor.

Parzivall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
62

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-06-27 190057.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-27 190057.png
    44.9 KB · Görüntüleme: 121
  • Ekran görüntüsü 2021-06-27 190027.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-27 190027.png
    47.6 KB · Görüntüleme: 104
  • Ekran görüntüsü 2021-06-27 190003.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-27 190003.png
    110.6 KB · Görüntüleme: 114
  • Ekran görüntüsü 2021-06-27 185945.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-27 185945.png
    22.7 KB · Görüntüleme: 107

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101

Baksana çarpılara

Şunu yükleyip health kısmını atabilir misiniz? Ayrıca error scan de yapabilirseniz güzel olur, orayı da atın. :)

Parzivall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
62
Depolama birimin arızalı.
çözümü varmı peki, servis sorun yok diyor. Garanti yolluyorum sorun yok diyor ama derdini en yapsamda anlatamıyorum. Hep sorun yok diyorlar. Eğer benim çözmek için yapabileceğim birşey vars yardımcı olursanız sevinirim

basit

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,526
çözümü varmı peki, servis sorun yok diyor. Garanti yolluyorum sorun yok diyor ama derdini en yapsamda anlatamıyorum. Hep sorun yok diyorlar. Eğer benim çözmek için yapabileceğim birşey vars yardımcı olursanız sevinirim
SSD'yi çıkar ve başka bir SSD takarak dene.

Parzivall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
62
Şunu yükleyip health kısmını atabilir misiniz? Ayrıca error scan de yapabilirseniz güzel olur, orayı da atın. :)
Bir sorun bulmadı gibi. Zaten bir sorun bulsa çözümde üretceğiz ama olmuyor.

SSD'yi çıkar ve başka bi

SSD'yi çıkar ve başka bir SSD takarak dene.
Kendime güvenemiyorum laptobun içini açma konusunda. Vidaları açmak basit ama gerisi açılmıyor.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-06-27 191056.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-27 191056.png
    141.8 KB · Görüntüleme: 112
  • Ekran görüntüsü 2021-06-27 191113.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-27 191113.png
    82 KB · Görüntüleme: 109

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101

Kendime güvenemiyorum laptobun içini açma konusunda. Vidaları açmak basit ama gerisi açılmıyor.
Nedense sorun ihtimalleri tükeniyor. :D İşlemci sıcaklığı kaçı görüyor? Bakabilir misiniz?

Xinzu

Doçent
Reaksiyon puanı
895

Eğer laptop'u açarsanız garantiden çıkar. HDD/SSD değişimi talep edin diyeceğim fakat servis bir sorun yok diyorsa büyük ihtimalle talebi kabul etmez. Eğer bunları göze alırsanız bilen bir kişiye veya güvenilir bir tamirciye gidip farklı bir diskle sistemi test edin. Ek olarak her ihtimale karşın en son BIOS sürümünü yüklemeyi deneyin, belki sorunu çözer bir ihtimal.

Eğer laptop'u açarsanız garantiden çıkar. HDD/SSD değişimi talep edin diyeceğim fakat servis bir sorun yok diyorsa büyük ihtimalle talebi kabul etmez. Eğer bunları göze alırsanız bilen bir kişiye veya güvenilir bir tamirciye gidip farklı bir diskle sistemi test edin. Ek olarak her ihtimale karşın en son BIOS sürümünü yüklemeyi deneyin, belki sorunu çözer bir ihtimal.
Konuyu tam okumadım. Sitem testleri yapıldımı Furmark OCCT gibi, sıcaklık değerleri gözlemlendimi?

Parzivall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
62

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101

Ve, bende HP Recovery Manager diye bir uygulama var. Ona girip sürücü ve uygulama yerine girip bütün hepsini seçerseniz, fabrika çıkışındaki driverları yükler. Belki sonradan kurduğunuz birşey driverları bozmuştur. Denemeye değer. :D (Ben hepsini seçtiğimde bir sorun olmadı, sizde de olmaz herhalde.) :)

Parzivall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
62

Konuyu tam okumadım. Sitem testleri yapıldımı Furmark OCCT gibi, sıcaklık değerleri gözlemlendimi?
bios u en son sürümüne yükselttim ama sorun devam etti. MSI EKRAN kartı sınama programları denedim ama donmadı.
Mesela şöyle diyim pc oyun dışında hangi yazılım zorlarsa zorlasın donmuyor ama aynı değerleri bir oyunda olunca 5 dk içinde donuyo. Donduğunda pc kapatıp açıyorum, NVIDIA yı bulamıyorum. Bilgisayar galiba önlem amaçlı donduruyor veya önlem alıyor gibi.

Ve, bende HP Recovery Manager diye bir uygulama var. Ona girip sürücü ve uygulama yerine girip bütün hepsini seçerseniz, fabrika çıkışındaki driverları yükler. Belki sonradan kurduğunuz birşey driverları bozmuştur. Denemeye değer. :D (Ben hepsini seçtiğimde bir sorun olmadı, sizde de olmaz herhalde.) :)
hemen deniyorum. Herşeyi denemeye razıyım

MertTT9

Asistan
Reaksiyon puanı
101
bios u en son sürümüne yükselttim ama sorun devam etti. MSI EKRAN kartı sınama programları denedim ama donmadı.
Mesela şöyle diyim pc oyun dışında hangi yazılım zorlarsa zorlasın donmuyor ama aynı değerleri bir oyunda olunca 5 dk içinde donuyo. Donduğunda pc kapatıp açıyorum, NVIDIA yı bulamıyorum. Bilgisayar galiba önlem amaçlı donduruyor veya önlem alıyor gibi.

hemen deniyorum. Herşeyi denemeye razıyım
Tamam, aynı sorunu tekrar yapabilir misiniz? NVIDIA'yı bulamıyorum demişsiniz ya, o olunca hemen aygıt yöneticisinden nvidia ekran kartına girip oranın ss'ini atabilir misiniz? :)

Parzivall

Öğrenci
Reaksiyon puanı
62
Tamam, aynı sorunu tekrar yapabilir misiniz? NVIDIA'yı bulamıyorum demişsiniz ya, o olunca hemen aygıt yöneticisinden nvidia ekran kartına girip oranın ss'ini atabilir misiniz? :)
Bu soru bir arkadaşta sormuştu aynen şöyle görünüyor. Attığım ikinci fotoda bulamıyorum.

Ekli dosyalar

• Ekran görüntüsü 2021-06-27 192714.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-27 192714.png
    146.5 KB · Görüntüleme: 111
  • Ekran görüntüsü 2021-06-27 192736.png
    Ekran görüntüsü 2021-06-27 192736.png
    10.7 KB · Görüntüleme: 117