Bu konuyu okuyanlar

guzay0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba arkadaşlar,

Bilgisayarım; Asus X556UQK

Bazı özellikleri;
İntel core i5 7. nesil
12 GB RAM
Nvidia Geforce 940 MX
1 TB HDD

Bilgisayar bazen normal açılıyor, bazen de açılırken Asus yazısı geldikten sonra bilgisayar çalışmaya devam etmesine rağmen ekran bazen mavi ekran bazen karanlık oluyor. Ama fanı ve HDD'nin çalışmasını duyuyorum.

Böyle olunca kapatıp yeniden açıyorum. Bu durumda da bazen düzeliyor bazen kendi kendine onarım başlatıp güncelleme yapıyor bazen de kurtarma seçenekleri geliyor karşıma ve bilgisayarı fabrika ayarlarına döndürmek zorunda kalabiliyorum. Fabrika ayarlarına döndürmemin hemen ardında bile aynı sorunu yaşadığım oldu. Ama çoğu seferde de düzeldi.

Bunların yanında bir sorun da şu ki bilgisayar normal bir şekilde açılsa bile son derece yavaş çalışıyor. Uygulamalar bazen yanıt vermiyor. Bir uygulamanın açılması çok çok uzun sürüyor hatta farede sağ tıklayınca gelen seçeneklerin gelmesi ve fareyle bir seçme işleminin olması bile uzun dakikalar alıyor. Hatta bu basit işlemleri yapmaya çalışırken bilgisayar kasıyor, donuyor. Ara ara bu durum düzeliyor ama başka bir zaman bilgisayarı açınca yine aynı şeyler oluyor.

Yaşadığım sorunun sabit olmaması, bazen düzelip bazen nüksetmesi garip geliyor bana.
Sorun RAM'de midir, ekranla ilgili midir, nedir hiç anlamadım. Çok fazla bilgili de değilim bu konularda.

Bunların dışında dikkatimi çeken ve konuyla belki alakası olabilir diye söylemek istediğim şeyler;
Bilgisayar açılınca birsürü uygulama kendi kendine açılıyor.
Zırt pırt sistem güncellemesi geliyor bilgisayara ki güncellemelerin arasında birkaç hafta olduğu bile oldu.
Uyku moduna alınca durduk yere çalışmaya başlıyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Çözüm bulabilirsem çok sevinirim çünkü yeni bilgisayar almam mümkün değil.

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
HDD nin sağlık durumu nasıl. SSD ye geçmeyi düşünürmüsünüz?
Başlangıç uygulamalarını gözden geçirerek gereksizleri devre dışı bırabilirsiniz.

guzay0

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
HDD nin sağlık durumu nasıl. SSD ye geçmeyi düşünürmüsünüz?
Başlangıç uygulamalarını gözden geçirerek gereksizleri devre dışı bırabilirsiniz.
HDD'nin sağlık durumunu bilmiyorum, ölçmemiştim. SSD'ye de yeni geçtim. Bir arkadaşımın tavsiyesiyle bugün denedim, bilgisayarın hız sorunu çözüldü gibi görünüyor şimdilik. HDD'nin sağlık durumunun da önemi kalmadı artık sanırım. SSD'yi HDD'nin yerine takip HDD'yi de CD-ROM'un yerine taktım.

Ama açılırkenki görüntü gelmeme sorunu, açılmasının uzun sürmesi sorunu devam ediyor ve bilgisayar açıldıktan sonra durduk yere bir saniyeliğine görüntü gidip gelmesi vuku buldu.

Şimdi yeniden başlattım, açılırken ASUS yazısından sonra bir süre ekran karanlık kalıp sonra lütfen bekleyin dedi. Birkaç dakika böyle olduktan sonra açıldı. Niye beklediğimi de anlamadım.

Son düzenleme: