Şehitlerin yüzde 26.8i Kürt

*SiRiNe*

Dekan
Reaksiyon puanı
2
DOĞUM yerleri Adıyaman, Ağrı, Batman, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Hakkari, Iğdır, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Van. Onlar Kürt.

Terörle mücadeleye Türkiye’nin dört bir yanında doğan asker, polis ve köy korucusu katılıyor. Türkiye vatandaşı olarak.

Terörle mücadeleye katılan eden asker, polis ve köy korucularının bir bölümü yukarda sayılan illerde doğuyor. Onlar Kürt ve Türkiye vatandaşı.

Terörle mücadele sırasında hayatlarını kaybediyor. Yukarda sayılan illerde doğan asker, polis ve köy korucusu, doğum yerleri dikkate alındığında, doğum yerleri üzerinden kimliklerine gidildiğinde, ortaya çarpıcı bir sonuç çıkıyor.

Şehit düşen asker, polis ve köy korucusu arasında 2 bin 800’ü bu illerde doğuyor. Onlar Kürt. Onlar terörle mücadelede şehit düşüyor.

O şehitler Kürt.

ÜMİT ÖZDAĞ ARAŞTIRMASI

PKK’nın iddiasını ve amacını yerle bir eden bir gözlem bu. Bir araştırmanın sonucu.

PKK’nın maskesini düşüren çalışma Prof. Dr. Ümit Özdağ’a ait. Uzun süredir PKK, terör, Kuzey Irak ve istihbarat konularında çarpıcı kitaplar yazan Ümit Özdağ, son olarak ilginç gözlemlerde bulunuyor.

Prof. Özdağ terörle mücadele şehit düşenlerin kimliklerini araştırıyor. Ve hepimizin yeniden düşünmesini, siyasal denklemlerin yeniden yazılmasını gerektiren bir sonuca varıyor.

Terörle mücadelede şehit düşenlerin yüzde 26.8’i Kürt.

Müthiş bir oran. Bu yüksek oranın pek çok tercümesi var. İlk tercümesi şu.

PKK’ya karşı sadece Türkler değil, aynı zamanda Kürtler de savaşıyor. Ve ölüyor. Ve ölenlerin sayısı hiç de az değil.

Bu oran, bu bulgu, Türkiye’deki Türk-Kürt ayrışmasına çok başka bir bakış açısı getiriyor.

Kürt çocuklarının bir bölümü dağa çıkarken, bir bölümü askere, polise yazılıyor. Ve onlar birbirlerine karşı savaşıyor. Belki de, iki kardeş, iki akraba, iki arkadaş.

PKK işte burada zayıflıyor. Kentleri burada yakmaya çalışıyor. Terörü bu nedenle daha da azgınlaştırıyor. Korkuyu bu nedenle yaygınlaştırıyor.

MERSİN-SİVEREK HATTI

Araştırmanın bir başka tercümesi şu. Bunu destekleyen farklı unsurlarla birlikte. İki dikkat çeken anektod.

Kürt karı, koca. Kürt erkek evde ROJ TV’yi izliyor. Kürt kadın evde, Kürt kocasına itiraz ediyor:

"Kapat şu PKK’nın televizyonunu."

Siverek doğumlu bir Kürt vatandaş uzun süredir Mersin’de seracılıkla uğraşıyor. Siverek’e gelip giderken, bir şey fark ediyor. Siverek’te seracılık daha çok para getiriyor. On yıl sonra, Mersin’den Siverek’e dönüyor.

Hayatın normalleşmesi. Ülkeyle bütünleşme. Asimilasyon değil, bütünleşme.

İdrara bakarak karakter tahlili yapmıyorum. İki örnekten yola çıkarak, Kürtlerin hayatın normale dönmesini istemeleri ve ülkeyle bütünleşme arzuları gibi bir tez değil. Bunu destekleyen pek çok örnek ve olgu var.

RAFA KALDIRMAK DEĞİL

Kürt vatandaşların bütünleşme ve normalleşme istekleri PKK’yı çılgına çeviriyor. Onun için bu kadar saldırıyor. Onun için kentlerde terör estiriyor, kendi yandaşlarını ayaklandırıyor.

Prof. Özdağ’ın görüşüne göre, nihai bir bulgu var:

Devlette, PKK ile mücadele zor biter, gibi yanlış bir psikoloji var. Oysa, teröre rağmen, hayatın normalleşmesini isteyen, ülkeyle bütünleşmek isteyen ve hatta ülkeleri için şehit düşen Kürtler varken, PKK adım adım sona yaklaşıyor.

Mesele bunu görüp, ona göre politikalar üretmek.

1999’da Apo yakalanıyor, terörü kökünden kazımak için iki yüze yakın önlem belirleniyor. Sonra hepsi rafa kaldırılıyor. Öyle değil.

Yalçın DOĞAN

legolas4444

Profesör
Reaksiyon puanı
16
Çok güzel bir yazı. kim ne derse desin. Bizi kürt kardeşlerimizle kimse ayıramaz. Bazı taşkın hareketler elbette olacaktır. ama netice asla değişmeyecektir. Ziya Gökalp kürt kökenli bir insan ama Türklük kavramı etrafında ulus bilincinin oluşturulmasında Atatürkü en çok etkilemiş insandır. Ne güzel demiş büyük usta Ziya Gökalp, Türkü sevmeyen bir Kürt gerçek Kürt değildir, Kürdü sevmeyen bir Türk gerçek Türk değildir. Allah bizi düşmanlarımızın oyunlarına karşı her zaman uyanık etsin ve onların ülkemiz üzerindeki oyunlarını boşa çıkarsın inşallah

TempesTs

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Şehitlerin acaba % kaçı fakir? Dogu da askerlik yapip, zengin insan taniyan kac kisi var? Bir de bunun peşine düşseler... Sürekli yazip, çizseler...

Zone-H

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Şehitlerin acaba % kaçı fakir? Dogu da askerlik yapip, zengin insan taniyan kac kisi var? Bir de bunun peşine düşseler... Sürekli yazip, çizseler...
Arkadaşım askerin zengini yada fakiri olmaz ... Hepsi bu vatan derdinde...Bazı kansızlar var doğru söylüyorsun ama parası olan zaten 28 gün yapıyor .Onlarında büyük kısmı batı kısmı oluyor.Çünki askeri eğitim almadan kimsenin eline silah vermezler ...Bu atamalar neye göre belirleniyor orasını bilemem ama ALLAH gözünde zenginde olsa fakirde olsa vatan için çatışan şehit olmak için can atan insanlar ...

TempesTs

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşım askerin zengini yada fakiri olmaz ... Hepsi bu vatan derdinde...Bazı kansızlar var doğru söylüyorsun ama parası olan zaten 28 gün yapıyor .Onlarında büyük kısmı batı kısmı oluyor.Çünki askeri eğitim almadan kimsenin eline silah vermezler ...Bu atamalar neye göre belirleniyor orasını bilemem ama ALLAH gözünde zenginde olsa fakirde olsa vatan için çatışan şehit olmak için can atan insanlar ...

Ben askerin zengini, fakiri oldugunu soylemedim zaten ustam. Fakat doguda askerlik yapanlarin çogu fakir insanlardan oluşur. Fakirleri sürerler, ölür, kimsenin sesi çıkmaz, ses çıkartacak paralarida yoktur zaten. Bu goz ardi ediliyor medyada nedense... Neden oraya dagitilan askerin cogu fakir??? Biri cikip hesap sormuyor... Dogu da askerlik yapan tüm herkez iyi bilirki çogu fakir insanlardir. Ben aylarca Dogu da kaldim tanimadim zengin insani. Tanidiklarimin hepsi kirada ve babalari işçi olarak, farkli islerde askeri ucret ve ya biraz daha fazla miktarla gecinen insanlardi...

perka

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Arkadaşlar fakir zengin kavramınız neye göre belirleniyor ,orda ortadirek diye tabir ettiğimiz ailelerin çocuklarıda var durumu iyi olan da var fakir olanda var hep fakirleri sürerler diyorsunuz kimse kimseyi sürmüyor ,maddi durumu iyi olup çevresi imkanı olan adam göndermez tabi ,ama hep fakir gönderiyolar diye de birşey yok ...........

TempesTs

Asistan
Reaksiyon puanı
5
Arkadaşlar fakir zengin kavramınız neye göre belirleniyor ,orda ortadirek diye tabir ettiğimiz ailelerin çocuklarıda var durumu iyi olan da var fakir olanda var hep fakirleri sürerler diyorsunuz kimse kimseyi sürmüyor ,maddi durumu iyi olup çevresi imkanı olan adam göndermez tabi ,ama hep fakir gönderiyolar diye de birşey yok ...........

Yazilani biraz daha dikkatli okudugunda ve icerik hakkinda arastirma yaptiginda bana hak vereceksin.

Bugun cikipta, benim cocugum Dogu ya gitmesin diyen bir ebeveyn ve ya gitmek istemeyen kisinin ben vatan sevgisinden şüphe ederim. Nedenmi? Çünkü terör yüzünü en çok orada gösteriyor, en çok oranin savunulmasi lazim. Oraya Ahmet, Mehmet sahip cikmaz ise o gondermek istemeyen insanlar evlerinde rahat uyuyamazlar. İmkani olan adam gondermez tabii diyorsun... Bu adam aslinda evladini seven adam gibi gorulsede, mantikli dusunuldugunde vatanini sevmeyen, yiyip, icmek icin burada yaşayan insandir...