SDN'nin Maskotunu Belirleyin

SDN'nin Maskotu Sizce Hangisi Olsun?

• Kullanılan toplam oy
    214
  • Anket kapatılmış .

Persona Grata

Profesör
Emektar
21 Aralık 2009
3,516
53
228
Bu kadar çalıntı çalışmanın arasında ANKETE GİRMEYE değer bulunmamış olsa da üzerimde leke bulunmaması için DERLEME çalışmamın tüm layerlarını bir arada gösteren grafik...

Ben çizim yapmadığımı günlük hayatta kullandığımız eşyalardan oluşan bir derleme yaptığımı daha yarışma başlamadan söylediğim için huzurluyum :)

kanitk.png

Bence ilk 10 içinde olması gereken çalışmalardan birisi bu çalışma. İçlerinden en güzelinin de bu çalışma olduğunu düşünüyorum.

ufukcoskun

Dekan
28 Kasım 2008
6,467
104
243
Zaten diskalifiye edilen tüm arkadaşlar öncelikle gelip burda kendilerini savundular, benimki özgün ben kendim yaptım dediler ama sonuç olarak hileli olduğu ortaya çıktı :D Pesimistyle! bariz bir şekilde kopyala yapıştır yapmışsın, yoksa o site mi senin yaptığından kopyala yapıştır yaptı ? :)

Pesimistyle!

Profesör
13 Temmuz 2009
2,115
50
0
Zaten diskalifiye edilen tüm arkadaşlar öncelikle gelip burda kendilerini savundular, benimki özgün ben kendim yaptım dediler ama sonuç olarak hileli olduğu ortaya çıktı :D Pesimistyle! bariz bir şekilde kopyala yapıştır yapmışsın, yoksa o site mi senin yaptığından kopyala yapıştır yaptı ? :)
Şöyle olabilir.Ben bir programda yaptım hadi tesadüf eseri o da aynı program ile yaptı .

Maksat yarışı kazanmak değil bir fikirle o yarışmaya katılabilmek bariz gibi gıcık kelimelerle adamı deli etmeyin..

Phaleros

Asistan
12 Ağustos 2008
163
1
0
Aslinda bu konu hakkındaki dusuncelerimi, bir onceki, cizimlerin yapilip gonderildigi baslik altinda soylemistim. Madem konu bu boyutlara tasindi, nacizane yillarini cizim isine vermis, yillarca guzel sanatlarda okumus biri olarak bir kac kelam daha etmek isterim, ukalalik olarak gorulmez ise..

Bende @ahky'nin nezlinde ve diger cizimleri begenmeyen, daha profesyonel cizimler bekleyen ve hicbirinden bir cacik olmaz tarzi yaklasimlarda bulunan arkadaslarin affina siginarak, oncelikle bu tarz bir yarismanin neden acilmis olabilecegi hakkinda fikrimi soyleyerek basliyayim. SDN'nin (eger sirketse) profilini bilmiyorum. Kurumsal bir birliktelik mi? yoksa 10 tane gonullu arkadasin, yari profesyonel calisarak, reklam gelirlerini paylastiklari bir girisim mi? en ufak bir fikrim yok. Ama yapilan, bu isi (maskot yarismasi) kendi bunyesinde, ufak tefek hediyelerle kullanicilari tesfik ve onore ederek cozmektir. Yani maskotun, kurumsal bir kimligi temsil etmesinden ziyade, web sitesinde, e-dergide sloganlarin basliklarin yaninda, gorsel bir malzeme olarak kullanmaktan ibarettir. Daha fazla bir beklentileri oldugunu sanmiyorum. Zaten yarismaya cok fazla ilgi gostermemis, fikirleriyle de olsa katilimci olmamis olmamalarida bunun gostergesidir. Aksi olmus olsa sizinde degindiginiz gibi bu isi profesyonellere teslim eder, hicte kucumsenmeyek bir para karsiliginda zaten yaptirirlardi. Yahut gene sitede bir yarisma duzenler, bu isin gerektirdigi olcude oduller koyar, bu odulleride onceden aciklardi ki, bu isin profesyonellerini buraya cekebilsin.

Bunlarin isiginda, yapilan maskot tasarimlarinin da amator olmasi, daha cok eskiz asamasinda olmasi, sizin degiminizle kotu olmasi yarismanin neden bu sekilde yapildiginda gizlidir. Gezip gordunuz mu bilmiyorum ama (kendi sahsimda soyluyorum) bir onceki, cizimlerin yapildigi baslikta 50 ye yakin maskot tasarimi yaptim. Bunlarin renkli olanlarda dahil tumu eskiz asamasindadir. Elde cizilmis, scan edilmis, Pc de renklendirilmistir ki, bu bile, bu sartlardaki bir yarisma icin cok fazladir.

Diger cizer arkadaslari affina siginarak onlarin adina da sunu soylemek isterim ki, muhtemelen onlarda benim gibi, en ufak 1 ego gutmeden, odulu dusunmeden, sadece bu tur aktiviteleri sevdikleri, cizim yapmaktan hoslandiklari, belki sadace SDN'yi sevdikleri (buna ben dahil degilim) icin veya eglenceli oldugu icin bu cizimleri yaptilar. O yuzden elestiri boyutlarini iyi ayarlamakta fayda goruyorum. Ozellikle cok kotu, cok berbat tarzi yaklasimlarda bulunan arkadaslarin bazilarinda henuz logo ve maskot arasindaki farki bilmediklerinede bir onceki baslikta sahit olduk. Bu tarz elestiriler yaparken verilen cabaya saygi gosterelim. Yapilan bir cizime berbat diyebilecek sanatsal birikime sahip olup olmadigimizi tartalim. Emek harcanarak yapilmis herhangi bir seyi begenmememizin, ona berbat diyebilme hakkını bize verip vermedigini bir dusunelim.

Ha ilerde SDN ekibi bu yarismayi daha ileri boyuta tasiyip, daha profesyonelce bir yarisma acar, ozaman vektorellerinide cizer belki sizi tatmin edebiliriz.

Ağzına sağlık abi. Abi dediğime bakmayın ben de 30 yaşındayım :) Sadece özellikle şunu vurgulamak istiyorum; maskot ve logo arasındaki farkı hatırlamalıyız.

Overlord ve gadfly çalışmaları zaten en başından beri kendini belli ediyordu. Orjinalliği açısından.
Ben yine de "maskot" tanımına en çok uyanın gadfly ın çalışması olduğuna inanıyorum. Yarışmanın ilk konusunda da onun favorim olduğunu söylemiştim. Çünkü çok esnek bir karakter, Kullanılacak alana göre kolaylıkla şekillendirilebilir diye.

gadfly ın 2nci parafta yazdıklarının altına da imzamı atarım..

Yalnız bir de şu var ki, SDN yıllardır belirli bir saygınlıkta yayın hayatına devam ediyor. kullanıcıların hiçbir ortamda olmadığı gibi SDN'de de saygı çerçevesini aşacak şekilde yorum yapmasını, dialoglara girmesini tasvip etmiyorum.

seumina

Öğrenci
22 Mart 2010
91
0
0
içimden bir his "J" nin dışındaki diğer çizimlerinde özgün olmadğını söylüyor. Bekleyelim bakalım birkaç gün içinde birkaç tanesi daha diskalifiye olacak mı?

mucahid

Doçent
11 Mart 2009
673
12
0
bence yarışmanın tekrar düzenlenmesi daha iyi olur. çünkü diskalifiye olan 5 maskot yerine ilk on a giremeyen 5 maskot girebilirdi?

s.kay

Asistan
30 Eylül 2008
343
17
0
SDN burdaki maskotları seçmek zorunda mı?

Yani site yönetimi kalan maskotlardan birini kullanırsa yakışmayacağını düşünüyorum.

En güzeli tavşanlı olandı o da diskalifiye edilmiş.Artık alıntı malıntı sonuçta harmmanlamıştı arkadaş.

Neyse sağlık olsun

gadfLy

Öğrenci
9 Haziran 2009
30
4
8
Yarisma biraz rayindan cikmis sanki. 3 gundur kimse oy kullanmamis. Bari ben kendi egomu tatmin ediyim diye vektorelinide cizdim.

arthkas

Doçent
4 Mayıs 2009
958
17
0
yanlış anlamayın ama B güzeldi bunların hiçbiri hoşuma gitmedi. tekrar oy vermek istemiyorum.

xyunusx

Doçent
27 Haziran 2008
791
40
28
arkadaşlar ben grafik tasarımcıyım vaktim olduğunda size güzel bi maskot çizeyim