SDN Forum Dini İnanç Anketi

İnanç

• İslam

Kullanılan: 235 80.2%
  • Ateizm

Kullanılan: 18 6.1%
  • Deizm

Kullanılan: 22 7.5%
  • Musevilik

Kullanılan: 2 0.7%
  • Agnostisizm

Kullanılan: 14 4.8%
  • Hristiyanlık

Kullanılan: 2 0.7%

• Kullanılan toplam oy
    293

Bu konuyu okuyanlar

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Evet insanları bilinçlendirmeye çalışıyorum. Siz buna Müslümanlıktan uzaklaştırmak diyorsanız yapacak bir şey yok. Herkes istediğine inandığı gibi, istediği konuyu tartışabilir. İslam'a getirmiyorum konuyu, tüm dinlerin insan yazması olduğunu kanıtlamaya çalışıyorum. Kafasına silah dayayıp dinden çıkartmıyorum insanları.
Bu yaptığınızı bir müslüman yapsa zorla din dayatma mahale baskısı olacak. Ben şimdi çıkıp hayatınızda duymadığınız şeylerle gelip ispatıyla önünüze koysam kabul edecek misiniz? Sizin yaptığınız bilinçlendirme adı altında kendi fikrinizi empoze etmekten başka bir şey değil. Fikrinizi söyleyin çekilin ozaman. Empoze etmek istiyorsanız da açın bir konu kabul edilirse orada devam edin.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Bu yaptığınızı bir müslüman yapsa zorla din dayatma mahale baskısı olacak. Ben şimdi çıkıp hayatınızda duymadığınız şeylerle gelip ispatıyla önünüze koysam kabul edecek misiniz? Sizin yaptığınız bilinçlendirme adı altında kendi fikrinizi empoze etmekten başka bir şey değil. Fikrinizi söyleyin çekilin ozaman. Empoze etmek istiyorsanız da açın bir konu kabul edilirse orada devam edin.
Müslüman aileler bunu daha bebek iken yapmaya başlıyor.
Kafanıza silah dayayıp dinden çıkartmıyorum. Fikrimi söylüyorum, sonra okuyan bazı kişiler sorgulamaya başlıyor. Burada yazdığım 2-3 cümle lafla empoze edemem kimseyi. Gerçekten ispatıyla koyarsanız inanırım tabii ki. Ben insanlar dinden çıksın istemiyorum zaten, sorgulasın istiyorum. Düşünsün istiyorum.

OzkanK.

Müdavim
Reaksiyon puanı
13,060
Kafanıza silah dayayıp dinden çıkartmıyorum. Fikrimi söylüyorum, sonra okuyan bazı kişiler sorgulamaya başlıyor. Burada yazdığım 2-3 cümle lafla empoze edemem kimseyi. Gerçekten ispatıyla koyarsanız inanırım tabii ki. Ben insanlar dinden çıksın istemiyorum zaten, sorgulasın istiyorum. Düşünsün istiyorum.

İmanın ispatı yok ki sen onu anlamıyorsun. Ben şimdi sana Cennet var Cehennem var Melekler var Bir yaradan var bizi desem hani nerde gören var mı giden var mı diyecen. Bana kanıtla diyecen.

Akıl var mantık var şimdi sana gösterilse şurası cehennem Şurası cennet şöyle yaparsan şuraya yapmazsan şuraya gidecen diye kim tersini yapar ? İYİLİK YAPMAK ZORUNLULUK olur o zaman. Nefes almazsan ölmek veya yemek yemezsen ölmek gibi mecburiyet olur. Sana akıl vermişler düşünecen mantık yürütecen bu kadar düzen kendiliğinden bir yatarıcı olmadna olur mu diye ? Her şey doğada kendi kendine bu kadar karmaşık ama bir uyum içinde nasıl oluyor diye düşünmek lazım. İnsan Deist olur anlarımda Ateist olanları gerçekten anlayamıyorum.

Tüm dinlerde Kutsal kitaplar veya inançlar bir öğüt verir seni doğru yola yönlendirmeye çalışır iyi insan olmanı ister kötülüklerden uzak dur der uyup uymamak senin tercihine. Ama sen hepsini inkar edip doğru yolu kuralsızlık en iyisi şeklinde tanımlarsan iş başka.

Ama dünyada kurallar düzenler olması lazım.

SinHa

Doçent
Reaksiyon puanı
767
Bana herhangi bir inanç modeli gosterirmisin çocukları doğduğuklarindan itibaren etkilemiyor? İnançsızlık bile bir inanç şeklidir. İnsanoğlu yaratılış gereği bu duyguyu yaşayacak. İslamiyet'in tamamı sorgulamaktir. İbni Sina cezeri, Ebu firnas, Biruni bunun gibi yüzlercesi devamlı sorgulayarak buluşlarını Avrupalı alimlerden yüzyıllarca önce keşiflerin yaptılar. Allah Kuran'da kaç kere düşünün diyor biliyormusunuz? Sorgulama olmasa binlerce alım yetisirmiydi? Binlerce ilmahal yazilirmiydi? Siz neyi sordunuzda cevabını bulamadınız? Peygamber efendimize gelip gerçekten peygamber isen ayı 2ye böl inanacağız dediler. Böldü inandilar mi? Hayır. Size Kur'an da geçen bir ayet ile ispat sunayım. Ayetin geliş şeklini zamanını internette araştırabilrisiniz. Rahman süresi 19 ve 20. ayetler “İki denizi birbirlerine kavuşmak üzere salıvermiştir. Aralarında bir engel vardır, birbirlerine geçip karışmıyorlar.” 14 asır önce inen bir ayet ve bunun ispatinin 1960 li yıllarda bulunması sizce insan kelamimi?

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Hep aynı şeyleri tartışıp duruyoruz. Daha cevap vermeyeceğim.

Niko4

Doçent
Reaksiyon puanı
421
Ben halen art niyetli sorular olduğu kanısındayım ve o yüzden sinirleniyorum. Hayatta bazı soruların cevabı yok. İnsan beyni kendi başına bulamıyor cevapları. Ve forumda 10-15 yaşında çocuklardan bunun cevabını vermesini bekliyor.

Laf cambazlığı yapılıp konuların Müslümanlığa ve İslama getirilmeye çalışmasına sinirleniyorum. Herkes özgür istediğine inanır dedikçe halen kaşıma çabası olunup insanların Müslümanlıktan uzaklaştırılmaya çalışıldığını düşünüyorum.
İlk olarak görmeden sen 10 yaşındasın sen 15 yaşındasın demeniz çok hoş bir şey değil . Akıl yaşta değil , baştadır . Müslüman sorgulamalı imanının güçlendirmeli ki , ani gelen şüpheye karşı koya bilsin . Son nefesinde bile ateist olan insanlar var . Burada hiç kimse sen müslüman olacaksın şansın yok ve ya sen agnostik olmalısın diye bir tehdit eden olmadı . Her kes tartışarak doğru yolu bulmaya çalışır . Belki siz sorgulamadan ben müslümanım ya ateistim demişsiniz . Yanlışım varsa tartışmadan sonra hatamı düzelterim . Burada 2 kişi tartışırken ve o iki kişi bu tartışmayı zorla değil kendi isteğiyle yapıyorsa affedersiniz de sizin buna karışma hakkınız yok .

kmldn_cvck

Öğrenci
Reaksiyon puanı
27
Yahudi olunmaz doğulur. Kullandığınız terimlerin anlamını bilebilseniz keşke...

Şurada aklı sıra ben Ateistim Deistim diyenlerin yarısı daha 15 yaş altı ve aklı başında olmayan ergenler değilse bende bir şey bilmiyorum. Daha Kullandıkları kelimelerin anlamlarını bilmezler havalı oluyor diye atar tutarlar.
Annem ve babam yahudi değil demedim

İsimyok08

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,103
öyle işte.eğer anne ve baba yahudi değilse yahudi olamıyor.eğer biri yahudi diğeri değilse yarım yahudi gibi bir şey diyorlardı.o yüzden dünyada bu kadar az yahudi var zaten.
Hmm , garip. Yarım Yahudi olmak melez olmaya benziyor.

depresif hardal

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
57
Elhamdülillah ateistim.
Beeh bana ne yahudilikten elhamdülillah ateistim.
Yaptığınız şu yorumlar insanları kışkırtmayı mı amaçlıyor? Bu yorumları -güya şaka gibi- yaparken başkasının kutsalına laf sallamış oluyorsun, bu da büyük bir tepki toplamak için oldukça yeterli değil mi! Ancak yine de bilmiyorsan öğrenmen için yazıyorum: "Elhamdülillah demek İslam dininde Müslümanların Allah'a şükrünü dile getirdiği 'Şükür Allah'adır.' anlamına gelen sözdür."
Bu sözü senin gibi kullanmak ya cahilliktendir ya da hoşgörüsüzlüktendir. Cahilsen umarım artık sana bu kelimenin anlamını açıklamış olduğum için bunun yanlış olduğunu anlamışsındır ancak bunu bilip böyle bir dalga mahiyetinde yorum attıysan yüce Allah'tan sana akıl fikir vermesini ve seni hakikate erdirmesini niyaz ederim.

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
Yaptığınız şu yorumlar insanları kışkırtmayı mı amaçlıyor? Bu yorumları -güya şaka gibi- yaparken başkasının kutsalına laf sallamış oluyorsun, bu da büyük bir tepki toplamak için oldukça yeterli değil mi! Ancak yine de bilmiyorsan öğrenmen için yazıyorum: "Elhamdülillah demek İslam dininde Müslümanların Allah'a şükrünü dile getirdiği 'Şükür Allah'adır.' anlamına gelen sözdür."
Bu sözü senin gibi kullanmak ya cahilliktendir ya da hoşgörüsüzlüktendir. Cahilsen umarım artık sana bu kelimenin anlamını açıklamış olduğum için bunun yanlış olduğunu anlamışsındır ancak bunu bilip böyle bir dalga mahiyetinde yorum attıysan yüce Allah'tan sana akıl fikir vermesini ve seni hakikate erdirmesini niyaz ederim.
Hani bana cahilsin dedin ya.
Şu videoyu bırakıyorum artık anlarsın.
Artık 2 kere düşünürsün.

Fakehero

366. Gün
Reaksiyon puanı
5,380
Mesela neden melekler var? Çünkü Tevrat'ta tanrı sonsuz güce sahip değildi.
Yardımcıları olmadan padişah veya bir devlet başkanı ülkeyi nasıl yönetir ? Azametini ve gücünü göstermek için yanında yardımcılar tutmaz mı ? Yardımcıları olmasa padişahın veya devlet başkanının büyüklüğünü nasıl anlayacaksın ?

Kaos veya düzensizlik olmasa düzeni,sıcak olmasa soğuğu yada aydınlık olmasa karanlığı nasıl anlarsın ve buna bahsettiğimiz adları verebilirsin?

BMW_M4

Doçent
Reaksiyon puanı
1,161
O zaman bu videoyu atmalıydın. O adam da cahil sen de cahilsin benim gözümde hâlâ!.. Ben zaten sizin gibi "Ateistim, ne havalıyım ya..." diyenleri ve inanç üstünden mizah yapanları cahil olarak kabul ediyorum, benim için hiçbir şey değişmedi!
Unutmadan, bir insan ısrar ediyorsa konu üstüne gerçek cahil ortadadır.

Ayibogan01

Asistan
Reaksiyon puanı
201
Bu arada sız burada Ateistim veya diğer dinlere inaniyorum diyenlerin %75 i halen musluman hepsi demiyorum %75 i eger siz gercekten her ateistim diyen ateist olmuyor soylim

bu arada hepsi demedim %75 i cunku gercekten bu konu icerisinde diger dinlere inanlar da var