Satılmayan Vista, Ucuzladı!

Bu konuyu okuyanlar

Downsat

Müdavim
Reaksiyon puanı
64
Microsoft, Çin'deki Vista satış performansında yaşadığı hayal kırıklığını, fiyatları yarıya indirerek unutmak istiyor. Acaba fiyatlar, Türkiye'de de düşer mi?

Microsoft'un 20 milyar dolardan fazla maliyetle sunduğu Windows Vista'nın satışı konusunda şimdiye kadar çok şey söylendi. Çevrenizde Vista kullanan kişi sayısına baktığınızda zarar ediyormuş gibi görünse de bazı basın organları daha ilk aylarda ciddi rakamlarla satıldığını yazdı. Satış rakamı konusunda firmanın yüzünü güldüren en iyi gelişme, hemen hemen satılan her yeni bilgisayarlarda Windows Vista'nın olması.

vista_girl.jpg

Microsoft'un Windows Vista'yı sattırması için ilginç projeler peşinde olduğu söyleniyor.

Çin'de Beklentiler Suya Düştü

Söylenenler arasında belki de en ilginç olanlarından biri de Windows Vista'nın mlyarlıkl nüfusu olan Çin'deki satışlarının yerlerde sürünmesi idi. Rakamlar o kadar kötüydü ki, Microsoft'un Çin'deki ofisinde çalışan herkes kendisine bir Windows Vista alsa ancak o sayıya ulaşılabiliyordu. İlk bahsettiğimiz sonuçlarda olduğu gibi bu da söylenti olmaktan öteye gidemedi tabii ki.

Ancak bir gerçek var ki, o da bu söylentileri destekler nitelikte. Microsoft, Çin'de Windows Vista'nın fiyatını yarısından daha az fiyata düşürdü.

Yeni rakamlara göre Windows Vista Home Basic Edition'ın fiyatı 201 Dolar'dan 61 Dolar'a düşerken, Windows Vista Home Premium'un fiyatı 238 Dolar'dan 118 Dolar'a düştü.

Windows Vista Ne Kadar Sattı?

Firmanın verdiği rakamlara göre Windows Vista, Haziran ayının sonuna kadar toplam 60 milyon adet satıldı.

Bilgi için: Microsoft Türkiye
Yazan: Hakkı Alkan
SDN – http://shiftdelete.net

anticor

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Çin'de istenildiği kadar satmaması korsanın o bölgede yaygın olmasından kaynaklanıyor bence.Çünkü Vista ilk çıktığında Çin'de 250 küsür satmış ve hemen hemen aynı gün 3-4$'a korsan olarak piyasaya düşmüştü.Bunun da Microsoft'a maliyeti yüksek oldu ve fiyatları düşürmesinde de etkili oldu.

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
bu fıyatlarla ve oturmamıs bır ısletım sıstemı ıle normla

such

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Her yeni alınan bilgisayar ile vista geliyor neredeyse. Ve buda satış rakamlarına ister istemez yansıyor. Peki her yeni alınan bilgisayar ile kaç kişi
vista kullanmak istiyor ? Neden insanlara seçme hakkı tanınmıyor ? şahsen ben yeni bilgisayar alacak olsam işletim sistemini istemem, neden o kadar parayı sadece işletim sistemine vereyim kurarım linux veya başka bir özgür yazılımı paşa paşa kullanırım m$ markası hastasıda değilim.

Jerusalem

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
MS fiyat kırarmıydı ya, bunlar Office Beta 'yıda 2$ 'dan satmışlardı ahaliye.

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Hem vistam hemde office 2007im korsan bilgisayarda orjinal kullanmıyorum klasımı sarsıyor.O kadar parayı onlara versem evimize incir ağacı dikilir..

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
reklamındaki kızlar bile cekici değil yani iii (&)

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ben anlamıyorum 20 milyar dolar maliyeti neymiş bunun?
Mühendislere yazdıkları her satır kod için 100 dolar ödeseler (ki oha bir rakam bu, düşünsene bir satır yazı yazmak için 100 dolar alacaksın) buna rağmen maliyet 5.5 milyar dolar olur. Kalanı nereye harcamışlar? Hiç satılmasın da 5 dolara düşsün o zaman belki alırım.

emubaltaci

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
129
Elmacik dedi ki:
Ben anlamıyorum 20 milyar dolar maliyeti neymiş bunun?
Mühendislere yazdıkları her satır kod için 100 dolar ödeseler (ki oha bir rakam bu, düşünsene bir satır yazı yazmak için 100 dolar alacaksın) buna rağmen maliyet 5.5 milyar dolar olur. Kalanı nereye harcamışlar? Hiç satılmasın da 5 dolara düşsün o zaman belki alırım.
sus bakim sen mühendislerden ii mi bilecen :p
bu amerikalılar ne yapsalar pahalı oluyor arkadaş. ucuz bisey yok... roket yaptık maliyeti bu. gemi yaptık ufff el yakıyor.. Japonlar gibi ucuzunu yapsana kardeşim ;)

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
talhaertunc dedi ki:
Vista çok uyduruk.My number one XP.
Kullanmadan sallıyorsunuz buda beni sinir ediyor :mad: Kullan öyle gel.Ben bağımlısı oldum valla.Bişey yapmasamda masaüstüne bakıp duruyorum :p

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
m1903 dedi ki:
talhaertunc dedi ki:
Kullanmadan sallıyorsunuz buda beni sinir ediyor :mad: Kullan öyle gel.Ben bağımlısı oldum valla.Bişey yapmasamda masaüstüne bakıp duruyorum :p
Aynen.Vista harika bi işletim sistemi kullanmadan incelemeden test etmeden bi tarafınızdan bişeyler sallamayın..

Wolker

Müdavim
Reaksiyon puanı
2
notebook alırken mecburen fiyata bindirilmiş şekilde aldık vistayı ama masaüstü sistemim için açıkcası vista box satın almayı düşünmüyorum .... yalnız suda bir gerçekki 64 bit'in gerçek yüzünü ancak 64 bitlik versiyonun altinda hissediyosunuz ...

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
m1903 dedi ki:
talhaertunc dedi ki:

Zaten sorun da burada. Genel Vista kullanıcısı sadece bakıp duruyor. Çünkü elle tutulur yanı yok. Elbette XP'ye göre yeni bir sürü özelliği var. Ama bunlardan en önemlileri masaüstünün şahane görüntüsü, değil mi? :) Ben Vista'yı beta döneminden beridir deniyorum. Ama asla ve kat'a XP'yi bırakıp Vista'ya geçmeyi düşünmüyorum. Gerçi XP'yi bırakıp başka bir şeye geçmeyi düşünüyorum da konu o şeyin asla Vista olmayacak olması. Çünkü kaynak canavarı olan Vista, abilerinin çok daha önceden sağlayabildiği tek "mükemmel(!)" özelliği olan görüntüsünden, efektlerinden ötürü tercih ediliyor. Kısacası niye XP değil de Vista diye sorsak kulllananlar genellikle şöyle bir liste çıkarırlar:

1- Yeni bi sürü özelliği var. (Bunu bilmek bile yeter, ne oldukları önemli değil.)
2- Görüntüsü çok güzel.
3- Çok güvenli, çünkü dosya silerken 50 defa soruyor.
4- Çok güvenli, çünkü program kurarken tekme tokat girişiyor. Emin misin? Bak virüs bulaşırsa karışmam? De hadi günah benden gitti gibi uyarılar çıkarıyor.
5- Sonra görüntüsü de çok güzel.
6- RAMleri ve HDD'yi boşa almadığımı hissettiyor bana, çünkü bütün diskimi ve ramlerimi dolduruyor tıka basa. (Gerekli amaçlar için olsa baş tacı. Örneğin ön bellekleme gibi. Ama bu eleman başka şeyler çalıştırmamıza izin vermiyor.)
7- Bir de görüntüsü çok güzel.
8- Söylemiş miydim görüntüsü de çok güzel.
9- Ayrıca görüntüsü çok güzel.
10- Mükemmel bir görüntüsü var.
11- Hele 3 boyutlu görüntüleme yok mu bitiriyor beni.
12- E yani görüntüsü çok güzel!!!!!

Bu arada tabi içindeki casuslardan da bahsetmiyorum tabi.
Bir zaman "artık bilgisayarıma güvenemiyorum" diye komik ve mükemmel bir Vista makalesi okumuştum. İngilizce bilenler bence araştırıp okumalılar.

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Buyrun sayın elmacık.Benim vista kullanma sebeplerim.
1)bir sürü yeni özellik: snipping tool,dvd maker,movie maker(xpdekinden sonra lüks bi program gibi geldi),yeni ses denetimi sistemi...
2)Ready boost özelliği
3)Görüntüsü sahiden hoş
4)pc boştayken hddleri kapatıp,işlemciyi yavaşlatıyor ve enerji tasarrufu sağlıyor(bu özellik işlemcimde var ama xpde çalıştığını görmedim hiç)
5)Mavi ekran hatası alabilmek için uzman olmak lazım.xpdeyse en ufak bi driver çakışmasında mavi ekran.
6)Pc konfigürasyonuna göre sistem kaynaklarını düzgün olarak tüketebilme.
7)Xpden daha hızlı olması
8)Kendinden windows defender içerdiği için kendimi daha güvende hissetmem.
9)crackinin xpdekinden kolay olması :}
10)Parental control sistemi.Bu sayede kardeşimin neler yaptığını kontrol altına alabiliyorum.
ve nicesi...

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Elmacik yazdıkların bence yanlış.Vista gayet güvenli.Senin sevdiğin xp virüs programsız ve sadece kendi güvenlik duvarıyla ne kadar güvenli kalabilir.Ben 6 aydır vista kullanıyorum UACı bildim bileli kapalı tutuyorum kis7 var bilgisayarda ama onuda kapalı tutuyorum ve 6 ayda sadece 1 tane html virüsü girdi açık olan tekşey vistanın güvenlik duvarı.
Xpdeki güvenlik duvarı sadece tek yönlü çalıyor yani dışarıdan gelen saldırılara karşı koruyor içerinden dışarıya bağlantılara bişey yapmıyor ama vistanın güvenlik duvarı hem dışarıdan gelenlere karşı hemde içeriden dışarıya çıkanlara karşı koruma sağlıyor.Bu özellik xpye sp3 ile gelecek. Vistadaki sevmediğim tekşey UAC vistayı kurduğumda ilk yaptığım şeyde onu kapatmak zaten.Ama UAC çok acemi kullanıcıları gerçekten harika koruyabiliyor..

Elle tutulur yanı yok demişsinde nasıl elle tutulur bi yanı yok sence..
Mesela şahane bi teması var vistanın ki xp için en az 1000 tane vista teması çıkarıldı..
Vistada media center var, dvd maker var, sorun oluştuğunda programı yeniden başlatabiliyor sorunların çözümlerini bulabiliyor.Aynı senin hazırladığın flash anlatımlar gibi vistanın yardım bölümündede bazı şeyler için flash anlatım benzeri anlatımlar mevcut.Mesela sen UACı kapatacaksın ama nasıl kapanacağını bilmiyosun vista yardım bölümüne uac kapatma yazıp aratınca(internetiniz varsa vista bir seferliğine güncel yardım konularını microsofttan almak için sizden onay ister) çıkan sonuca tıklıyosun çıkan sonuç öncelikle sana yazılı anlatımda bulunuyor sonra 2 seçenek sunuyor: 1-Fare işareti benzeri bir işaretle aynı flash anlatımlar gibi sana nerden nere gireceğini ne yapacağını anlatıyor. 2- Fare işareti benzeri bir işareti mesela başlata getiriyor devam etmek için tıklayın yazıyor başlata tıklıyorsun başlat menüsünde denetim masası üzerine gelip oraya tıklamanı istiyor oraya girince güç seçeneklerine tıklamanı istiyor vs. vs... Yani sana vista ile ilgili herşeyi flash anlatım gibi öğretebiliyor..
İE7 ve media player 11 vistada xpdekinden kat kat daha hızlı ve daha stabil çalışıyor vistadaki ie7de korumalı mod özelliği var.. Bilgisayar menüsünde sürücülerin doluluk ve boşluk oranını sana çok şık bir grafikle gösteriyor..
Gelişmiş ayarlar sunuyor.Usb belleğini ram olarak kullandırıyor..
Ve bendeki home premium sürümü masaüstünde boştayken sadece 240-290mb arası ram yiyor.
Mesela vistada bir oyun oynuyorsunuz ama bu oyun aşırı ram kullanıyor o zaman vista size kıyak geçip kendi servislerini durdurarak mesela arama için dosyaları indexlemeyi durdurarak oyun daha hızlı çalışsın diye ona ram veriyor.
Vistanın bir diğer özelliğide klasörlerdeki arama bölümüne aradığınız dosyanın sadece 2 harfini yazarak o dosyaya anında ulaşabiliyosunuz.Bu durum özellikle başlat menüsünde benim çok işime yarıyor ordan oraya ordan şuraya falan girme yok 2 kelime yazıyorum aradığım anında önüme geliyor enter deyincede o dosyayı açıyor..
Vistada daha yüz binlerce özellik var.Vista şuanda dünyanın en güvenli ve en harika işletim sistemi.
Vista sayesinde ucuzlayan donanım fiyatlarından haberiniz vardır herlade.Eskiden aldığımız 512lik 1 ram parasına şaun 2 tane 512lik ram alınıyor.2 sene önce 1,300e 512ramli bilgisayar alırdık şimdi aynı fiyata 2gb ramli bilgisayar alıyoruz..
Vista daha spsi çıkmamış olmasına rağmen xpden onlarca kat daha iyi ve daha hızlı.Vistada özellikle güncellemeleri almanızı öneririm çünkü normalde 2 dakikada kopyaladığım 700mblik dat dsoaysını aldığım performans ve kararlılık güncellemesi sayesinde şuanda 5 saniyede kopyalıyorum..Ben xpnin sp1li halini görmüştüm İnanılmaz kötüydü windows 2,5 dakikada açılıyor 4 4,5 dakikada kapanıyordu..
Vistanın görüntüsüde sahiden gayet güzel..
Uyku modunda 2 tane kalem pil gücü kadar güç bile harcamıyor..
Ebeveyn koruması var ki çocuğunuz varsa çok işinize yarayacaktır..
XPdeki sorunların hiçbirini yaşamıyoruz driverler güncel olduğu için donanımlar ve windows çok iyi performans sağlıyor..
İçindeki programlar çok geliştirilmiş ve daha stabil hale getirilmiş.Movie maker gerçektende harika olmuş..
Ama elmacik sen takmışsın bi görüntüye bu özellikleri hiçe saymışsın.Kullanıp kullanmamak sana bağlı tabiki ama yanlış şeyler yazmalayım dimi..

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Teşekkür ederim m1903.
Biraz yorum yaparsam kızmazsın umarım.
1- Snipping tool üç beş KB boyutunda minnacık bir program. Koca işletim sistemini değiştirmeye değmez. Çünkü XP için yine Microsoft yapımı powertoy var. Yani bu aracı XP üzerinde de kullanabiliyorsun.
Aynı şekilde Windows DVD Maker gayet basit bir program. Bu basit program için yine işletim sistemi değiştirmeye değmez.
Windows Movie Maker'ın ise yeni özellikler eklenmiş yeni srüümü var Vista'da. Movie Maker gerçekten güzel bir program, ama tek sorun buysa XP'dekini güncelleyebilirsin. Ama sorun şu ki sen şöyle diyorsun: "lüks bir program gibi geldi bana". Zaten olayın özü bu. Vista'da herşey lüks GİBİ GÖSTERİLİYOR. Sırf görüntüsünden dolayı millet Vista'yı beğeniyor.
2- Bu özellik yıllardır Windows'un rakiplerinde var. Bilgisayar dünyasında bir yenilik için bir yıl bile yüzlerce yıl değerindeyken ben yıllardır diyorum.. :)
3- Görüntüsü için esinlenilen bir kaç rakibi var Vista'nın. Yani bu görüntü hoşluğunu Vista'dan çok önce yakalamış yazılımlar var.
4- PC boştayken ne yaptığı pek de önemli değil benim için. Çünkü PC zaten boşta.. Dolayısıyla güç tasarrufu yapması bir artı değil, yapmaması bir rezalet olurdu. Örneğin sen konuşma yeteneğin olduğu için övünüyor musun? :)
5- Vista'da mavi ekran aldım iki defa olması lazım. Birisi hiç müdahalemi gerektirmeyen kurulum sırasında. Diğeri de yine PC boştayken. XP'de de üç beş defa almışımdır. Yani Vista'dan çok fazla değil.
6- Sistem kaynaklarını düzgün tüketme dediğin zaman bir endişeyle yaklaşıyorum ben olaya. Vista'ya asla geçmeyeceksem bu da sistem kaynaklarını alt üst ettiğinden dolayıdır.
7- XP'den hızlı mı? :s Bir üstteki açıklamaya bakınız lütfen.
8- Sen öyle hissediyorsun diye öyle olduğu anlamına gelmiyor :p Windows defender hakkında yazılan profesyonel makaleleri okumalısın. Ayrıca sorun buysa, XP için daha güzel alternatifler var.
9- İnanmayacaksın ama benim için XP'ninki daha kolay :D
10- Bunu XP'de de yapabiliyorsun. Ama XP'deki biraz daha karmaşık ve daha profesyonel olmayı gerektiren bir arayüz.

Görüyorum ki Microsoft'un XP'yi karalama kampanyası oldukça başarılı olmuş :) Komiktir, Windows XP çıktığında çok yaygara koparılmıştı. Mükemmel bir sistem.. Ama geçen sene Vista Beta 2 çıktığında sayfalar dolusu yayın notları yayınlandı bir word dokümanı olarak. Hiç üşenmedim onlarca sayfa İngilizce yazıları okudum. Yazıyı okuyunca XP'nin neredeyse uzaydan gelme bir Microsoft rakibi tarafından üretildiğini ve küresel ısınmadan sorumlu olduğunu, onlarca insanı katlettiğini filan zannedecektim. Çünkü yazının her yerinde Microsoft, XP'yi kötülemiş. "Vista'da bu özellik var ama XP'de yok. XP dandik zaten. Hemen silin sisteminizden. Ama Vista cici.." Vista'nın yayın notları hep bu gibi ifadelerle dolu.

Doğrusunu söylemek gerekirse ben XP'yi de bir çok açıdan sevmiyor ve bir çok açıdan yetersiz buluyorum. Ama Vista bu konuda çok daha beter...

m1903

Müdavim
Reaksiyon puanı
8
Dikkat edersen burda xp ve vistayı karşılaştırıyoruz!Diğer işletim sistemleri konumuzla ne alaka?

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Yazdığım şeyler tamamen tecrübelere dayanıyor gökhan. Sen 6 aydır Vista kullanıyormuşsun, ben ondan da önce kullanıyordum. O yüzden "yazdığın yazılar yanlış" demek yerine "senin fikirlerine katılmıyorum" demeyi tercih etmelisin.
Ama senin yazını okuduğum zaman yine görüntünün ön plana çıktığını görüyorum. Sadece üçüncü partiye daha çok konu olabilcek yazılımlardan bahsetmişsiniz Vista konusunda. Oysa Vista'yı tercih edebilmeniz için, koca işletim sisteminin çekirdekten değişimlerinden bahsetmeniz gerekir. Bir işletim sistemi değiştirmek için "Görüntüsü güzel, şu program var içinde. Ayrıca bu program güncellenmiş" gibi şeyler çok yetersiz, çok komik. Lütfen yanlış anlamayın, küçümsediğimden dolayı söylemiyorum bunu.

Ben yine de senin değindiğin noktalara temas edeyim:
Yardımı çok kolay arama yapıyoruz buluyoruz demişsin. XP'de de aynı şey var. Ne yapmak istediğini yazdığında seni hemen yönlendiriyor. Flash anlatım yapmışlar demişsin ama o Vista'da her işlem için geçerli değil. Ayrıca flash anlatım hoş evet, ama XP'de de yapabileceğin işlemler için sana kısayol sunuluyor.
Sonra RAM leri iyi kullandığını söylemişsin; örneğin bir oyun açtığında sana kıyak yapıp kendi servislerini durdurduğunu söylemişsin. Bu zaten olması zorunlu olan bir özellik, ki XP'de de var. Eğer olmasaydı yuh derdim. Oyun oynarken arama indexini ne yapayım ben. Yani bu aynen şunu demeye benziyor: "Ben bütün insanlardan üstünüm çünkü konuşabiliyorum." Komik değil mi? :) IE7 her zamanki gibi internet için bir Microsoft felaketidir. Kullanımı da diğer tarayıcılara göre daha zordur. Web standardlarını yine desteklemez. bir çok sayfayı absürd gösterir.
Ayrıca Vista çıktığında RAM ler ucuzladı demişsin. Bu da yapılan ticari oyunların tuzağına nasıl da düştüğünü gösterir. Yani bu Vista'nın övünülecek yanı mı? Seni yeni donanım almaya zorlamasının neresi övünülecek bir şey? Donanımlar ucuzluyor çünkü her gün yenileri çıkıyor. Örneğin ben 16x DVD-Writer aldığımda 165 YTL idi, üç beş ay sonra 75 YTL'ye düştü ve o zaman piyasada Vista yoktu.
Vista çok güvenli demişsin. En çok şaşırdıklarımdan birisi de bu. Vista sana güvenlişMİŞ gibi görünebilir. Ama XP'den daha tehlikeli. Çünkü Vista'nın kendisi bir casus zaten.

Vista'nın elbette XP'ye göre bir çok üstünlüğü var. Sanırım siz bunun aksini idda ettiğimi düşünerek körü körüne bir tartışmaya girdiniz benimle :) Ama benim anlatmaya çalıştığım şeyler çok farklı. Nitekim ben XP'yi de beğenmiyorum. Yalnızca yapılan aldatmacalara karşı tuzaklara düşmemeniz için sizi uyarmaya çalışıyorum. Eğer anlattığınız onca şeyin hala koca işletim sistemini değiştirmeye değer olduğunu düşünüyorsanız ben de sorarım o zaman; 2 sene önce neden Mac Tiger ya da Suse Linux kullanmadınız? Bu soruyu soruyorum çünkü yıllar önce bu özellikler başka işletim sistemlerinde vardı ama sizin haberiniz yoktu. İşte bu da tuzaklara nasıl düşüldüğünün bir başka göstergesi.

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Elmacik sen hep kendi bakış açınla yazıyosun.Diyosunki bana göre öyle bana göre böyle bana göre şu iyi.Herkese göre herşeyin iyi veya kötü yanı vardır.Ama biz burda senin kişisel düşüncelerini sormuyoruz veya sana kişisel düşüncelerimizi söylemiyoruz.Microsoftun xpyi kötülemesine hiç şahit olmadım ama eğer kötülediysede bu bir pazarlama taktiğidir.Nasıl sakız reklamlarında sakız firması sakız kutusunun sallayınca şıngırmayanını yapıp şıngırdayan sakız kutularını almayın bu şıngırdamayan ürünü alın diyo ama o şıngırdayan ürünüde önceden kendisi pazara sürüp süper diye tanıtıyosa microsoftta böyle yapıyor.Sence microsoft 98e desteği niye kesti şuanda ve bundan 3-4 sene sonra xpye desteği kesmesi niye muhtemel.. Demişsinki vistadaki programlara xp üzerinde alternatif var. Birincisi xp programları vistada çalışabiliyor.İkincisi ise hayatta herşeye alternatif var bizde o alternatiflerden birini kullanyıruz.Senin alternatifin iyi benimki kötü diye bişey olamaz eğer olursa onlar birbirine alternatif olamaz zaten.. Heralde anlamışsındır ne demek istediğimi..

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
m1903 dedi ki:
Dikkat edersen burda xp ve vistayı karşılaştırıyoruz!Diğer işletim sistemleri konumuzla ne alaka?

Bunu kime ve neden söyledin m1903? Çünkü konunun başlığı "XP ile Vista'nın karşılaştırılması" değil, konunun başlığı "Satılmayan Vista ucuzladı"

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
gokhans19 dedi ki:
Elmacik sen hep kendi bakış açınla yazıyosun.Diyosunki bana göre öyle bana göre böyle bana göre şu iyi.Herkese göre herşeyin iyi veya kötü yanı vardır.Ama biz burda senin kişisel düşüncelerini sormuyoruz veya sana kişisel düşüncelerimizi söylemiyoruz.Microsoftun xpyi kötülemesine hiç şahit olmadım ama eğer kötülediysede bu bir pazarlama taktiğidir.Nasıl sakız reklamlarında sakız firması sakız kutusunun sallayınca şıngırmayanını yapıp şıngırdayan sakız kutularını almayın bu şıngırdamayan ürünü alın diyo ama o şıngırdayan ürünüde önceden kendisi pazara sürüp süper diye tanıtıyosa microsoftta böyle yapıyor.Sence microsoft 98e desteği niye kesti şuanda ve bundan 3-4 sene sonra xpye desteği kesmesi niye muhtemel.. Demişsinki vistadaki programlara xp üzerinde alternatif var. Birincisi xp programları vistada çalışabiliyor.İkincisi ise hayatta herşeye alternatif var bizde o alternatiflerden birini kullanyıruz.Senin alternatifin iyi benimki kötü diye bişey olamaz eğer olursa onlar birbirine alternatif olamaz zaten.. Heralde anlamışsındır ne demek istediğimi..

Böyle söylemene üzüldüm doğrusu.
Çünkü ben, kendimin ve diğer bir çok kullanıcının tecrübelerini paylaştım. Görüşler değil, tecrübeler. Yazının amacını kaçırıyorsunuz bence. Ve tahmin ediyorum yazıların tamamını da okumadın. Çünkü XP'ye hayranmışım da Vista'yı kötülüyormuşum gibi algıladığın için hemence savunmaya geçtin :)
Yanlış anlamayın arkadaşım, ben size "tü kaka yapıyorsunuz ayıp günah" filan demiyorum. Sadece bilginiz olsun diye bazı şeyleri sizinle paylaşıyorum. Tabi ki istediğiniz sistemi kullanacaksınız. Yoksa benim bu yazıyı yazmamdaki kazancım ne? :)

Mutlu günler.

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Elmacik dedi ki:
gokhans19 dedi ki:

Böyle söylemene üzüldüm doğrusu.
Çünkü ben, kendimin ve diğer bir çok kullanıcının tecrübelerini paylaştım. Görüşler değil, tecrübeler. Yazının amacını kaçırıyorsunuz bence. Ve tahmin ediyorum yazıların tamamını da okumadın. Çünkü XP'ye hayranmışım da Vista'yı kötülüyormuşum gibi algıladığın için hemence savunmaya geçtin :)
Yanlış anlamayın arkadaşım, ben size "tü kaka yapıyorsunuz ayıp günah" filan demiyorum. Sadece bilginiz olsun diye bazı şeyleri sizinle paylaşıyorum. Tabi ki istediğiniz sistemi kullanacaksınız. Yoksa benim bu yazıyı yazmamdaki kazancım ne? :)

Mutlu günler.
Elmacik bence sen bilgisayarına vistayı kur ve biraz incele çünkü okuduğun yazılar seni biraz kararsızlığa itmiş. Ben donanım ucuzladı diye donanım almadım 2 senedirde donanım olarak sadece webcam aldım bi upgrade yapmadım donanımın ucuzlaması sence vista dışındakileri kullananlar için iyi bieşy değilmi.Mesela xp kullanıpta donanım yükseltmesi yapmak isteyenler için donanımın ucuzlaması kötümü?

Mutlu Günler

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Donanımın ucuzlaması elbette güzel gökhancım. Yalnız ucuzlamanın temel sebebinin Vista ile ilgisi bile yok. Zaten yazıların tamamını okumamışsın diye de boşuna demedim yukarıda ;) Çünkü bir kez daha görüyorum ki senden çok daha önce de Vista kullanıyor olmama rağmen bana Vista kurmayı tavsiye etmişsin. Ben Vista'yı uzun zamandır deniyorum. Ayrıca bahsettiğim yazılar olayı çekirdekten inceleyen profesyonel yazılar. Yani kişilerin kendi fikirleri olmaktan öte, inceleme yazıları.

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Ben yazıların hepsini noktası noktasına okudum vistayı denediğinide biliyorum ama sen yine bidaha dene biraz aklın karışmış..

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Tedavi olmak üzere doktora giden bir hastanın, teşhis koyan doktora: "Yok doktorcum, benim lysin seviyelerim oldukça normal. o yüzden sorunun lamin A'dan kaynakladnığını düşünmüyorum. Bilakis mikrofibral tüpçüklerin kondesasyonundan kaynaklanıyor gibime geliyor. Senin aklın karışmış doktor" demesi gibi konuşuyorsun :)
Gökhancım, halbuki doktor bu terimleri çok daha iyi bilir. Yanlış analama ama ben analizlerden ve incelemelerden bahsederken sen aklın karışmış diyorsun. Kısacası ben uydunun Venüs'ten getirdiği toprağın bilimsel analizini raporlarken sen dünyadan bakarak Venüs'ün nasıl göründüğüne karar verdiğin gibi, bana aklın karışmış diyorsun :)

Olsun, seninki de bir tecrübe :)

gokhans19

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Elmacik dedi ki:
Tedavi olmak üzere doktora giden bir hastanın, teşhis koyan doktora: "Yok doktorcum, benim lysin seviyelerim oldukça normal. o yüzden sorunun lamin A'dan kaynakladnığını düşünmüyorum. Bilakis mikrofibral tüpçüklerin kondesasyonundan kaynaklanıyor gibime geliyor. Senin aklın karışmış doktor" demesi gibi konuşuyorsun :)
Gökhancım, halbuki doktor bu terimleri çok daha iyi bilir. Yanlış analama ama ben analizlerden ve incelemelerden bahsederken sen aklın karışmış diyorsun. Kısacası ben uydunun Venüs'ten getirdiği toprağın bilimsel analizini raporlarken sen dünyadan bakarak Venüs'ün nasıl göründüğüne karar verdiğin gibi, bana aklın karışmış diyorsun :)

Olsun, seninki de bir tecrübe :)
Her doktor herşeyi bilecek diye bişey yok dimi.. Bi doktorun doğrusuna diğer doktoru yanlış diyebilir :) Vistayı test eden 100 kişiden 100üde aynı kararı vermiyor sonuçta.Bakış açısı farklı :)