Sata Ayarları

CaaRbOn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar benim pc hp compaq presario c700 şimdi benim pc win 7 ama xp atmayı düşünüyorum (kasmadan vs. dolayı) şimdi bana sorun almamak için (benim hdd sata) sata driver kur dediler kurdum ama ben şunu anlamadım

sata driveri indirip kurunca sata ayarını achi den ide ye veya ide den achiye çevirmek gerekiyormu?

çünkü aradım ama bios ta öyle bir ayar yok

win 7 yi xp yapmak için biostan c yi biçimlendirip kursam hata alırmıyım?

Cevaplarınız için teşekkürler.

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
Arkadaşlar benim pc hp compaq presario c700 şimdi benim pc win 7 ama xp atmayı düşünüyorum (kasmadan vs. dolayı) şimdi bana sorun almamak için (benim hdd sata) sata driver kur dediler kurdum ama ben şunu anlamadım

sata driveri indirip kurunca sata ayarını achi den ide ye veya ide den achiye çevirmek gerekiyormu?

çünkü aradım ama bios ta öyle bir ayar yok

win 7 yi xp yapmak için biostan c yi biçimlendirip kursam hata alırmıyım?

Cevaplarınız için teşekkürler.
Advanced Host Controller Interface >>ahci.
ahci eğer hdd NCQ destekliyorsa disk performansının artırır. genelde sorunlu bir sistemdir. yani pek stabil değil. fazla bir artısı yok. benimki şu an ahci de ama öyle iş olsun diye :) yani performas artışı pek yok. gereksiz yani.

native ide olan hdd yi ahci yapmak için format şart.
biostan hdd ayarlarında ahci modu seçersin. format atarsın hdd ahci modda çalışır. ama xp ahci destekliyor mu bilmiyorum.

hata vs almazsın. xp yi sata diske kurabilirsin. ahci yapma bence. normal şekilde kur. ama kurduktan sonra daha iyi olsun dersen anakartın sitesinden anakartının sata sürücülerini indir ve güncelle.

sana sata driver kur diyeni merak ettim :)
xp yi kurmadan driver ı nasıl kuracaksın? demek ki xp sata disklere normal şekilde kuruluyor. içim rahat olsun dersen dediğim gibi doğru sürüyü indir kur. ama gereksiz yani.
sen normal formatını at

KaJMeR13

Profesör
Reaksiyon puanı
9
xp yi kurmadan driver i nasıl kuracaksun dedin ya;

yani xp eski olduğu için xp cd sine sata sürüm entegre et dedi sonrada yeni cd oluştur dedi :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

bu arada şuraya baksan iyi olur::

http://forum.shiftdelete.net/donani...arda-tam-ekran-sorunu-yardim.html#post3162033
ben şu an 8.1 kullanıyorum. bu bilgisayarda ilk başta xp kurmuştum. herhangi bir driver entegre etmeden. sorunsuzda çalışmıştı. sonrawindows 7 sonra 8.1 kurdum. yani benim bildiğim kadarıyla xp cdsine ekstradan sata driver vs eklemene gerek yok.
olmuyor diyorsan internetten sata driverı olan bir xp pro iso'su bul.
indireceksen xp pro sp3 ü indir. onda tüm sürücüler var zaten. 2002 de çıkan ya da bazı modifiyeli isolardan indirirsen olmaz tabiki.

CaaRbOn

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
şimdi benim hdd sata şöyle yapsam olurmu;

sata entegresiz cd yi takıp kurarken biçimlendirme yaptıktan sonra kursam olurmu

yada;

sata entegreli cd yi takıp biçimlendirdikten sonra kursam olurmu

sebastiantr

Profesör
Reaksiyon puanı
13
SATA entegreli CD yi tak, biçimlendir, kur, kullan!