SAPPHİRE RX 5500XT NİTRO ekran kartım oyunlarda ısınıyor

Bu konuyu okuyanlar

Said Mirza

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba. Sapphire RX5500 XT Nitro bir ekran kartım var ve oldukça da güçlü bir kart oldugunu dusunuyorum. PC sistem toplayalı 4 ay oldu ve ben daha yeni fark ettim. PC bostayken bile sıcaklık degeri 55-60 derecelerdeydi. Oyunlarda ise mesela Valorant, o kadar güçlü bir oyun değil ve Valorant'ta bile 75-80 derecelere kadar cıkıyor. Yüksek güçlü oyunlarda ise 83 civarı. Ve ben bayağı arastırdım bu konuyu AMD Radeon uygulmasından Zero RPM'yi kapadım ve PC bostaykenki olan o dereceyi düşürdüm. Sıfır RPM kapadım ve şu anki PC bostayken olan dereceğim 35-40 aralarında. Ben gayet iyi oldugunu dusunuyorum fakat oyunlarda ise hala aynı derecelerde. AMD Radeon ayarlarından fan kontrollerini aslında yapmıstım. Yani fan sıcaklıgı 80'deyken yüzde 70 calısacak gibi. O da düzeldi bayağı ısı düştü, o da 60 derecelerde falan oldu ama fan sesi çok cıkmaya basladı ve rahatsız ediyor. Uçak kalkarcasına cok ses cikarior. Ne yapabilirim? Voltaj ayarlarını vb ellemedim hiç. Ve oyunlarda olan RPM'i test ettim, 1200-1300 civarlarlarda. Çok düşük bence RPM rpm degeri ve o yüzden 75-80 derece aralarında geziyor. Ayrıca kasamında gayet iyi oldugunu dusunuyorum ve pc alalı 4 ay oldu yani macun yeni. Bana yardımcı olabilir misiniz?

umit4421

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,110
Kasan mesh' se ısınma sorunun olmaması lazım. O kart için max sıcaklık 75 derece. Bilgisayarında virüs falan yok değil mi?

atkaksoy501

Müdavim
Reaksiyon puanı
4,069
Soğutmayla ilgili ciddi bir problem olduğu aşikar. Kartınızda çift bios olabilir mi? Kart üstünde bir switch bulunuyor bazı modellerde. Performans ve sessizlik modu olarak iki seçenek bulunuyor. Eğer sessiz modundaysa fanlar mümkün olan en yavaş hızda dönmeye ayarlanıyor diye biliyorum. Varsa eğer bunu kontrol edin derim.

KimBuGamzeli

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,821
Boşta da olsa arka da birşey çalışıyor sanırım kart yükte aslında. MSI Afterburnerile bakın boşta bile olsa işlemci ve ram hızları tavan yapmışsa sorun var demektir. Bende yaşadım o sorunu.