Ekran Kartı Güç Ayarları ve Sıcaklığı

Bu konuyu okuyanlar

MirzaCatalci2434

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba. Sapphire RX550 4GB 128Bit ekran kartım var. Oyun oynarken aniden birden bire bilgisayar donuyordu. Mouse imlecini vs. de hareket ettiremiyordum. Kasanın düğmesinden reset atmak zorunda kalıyordum. Bu sabah yine oyuna girdiğimde işlemci ve ekran kartı sıcaklık değerlerime bakmak istedim. İşlemci normaldi ama ekran kartı çok kolay bir şekilde 85 derecelere ulaşıyordu. PUBG Lite'yi deneme oyunu olarak aldım. Lobideyken bile sıcaklık 80 dereceye çıkıyordu. AMD Adrenalin ayarlarından sıcaklığın düşmesi için FPS'den de kaybetmeyi göze alarak Güç Tüketimi limitini -%40'a çektim. Minimum akustik sınırı da buna bağlı olarak biraz düşürdüm. Oyuna tekrar girdim. Yüksek ayarlarda oyun içinde maksimum 75 dereceyi gördüm, daha fazla olmadı. FPS'de de ciddi manada bir düşüş yaşamadım. Sıfır RPM özelliğini kapattım. Fan sürekli çalışıyor ama otomatik değerlerde. Yani işlem yokken 900RPM civarında, oyun içinde 2000-2800RPM aralığında çalışıyor. Yani şuan bir sıkıntı yok gibi. Sizce bu işlem o yukarıda bahsettiğim PC'nin aniden donması olayını çözer mi ve ekran kartına bir zarar verir mi?

SİSTEMİM:
8GB Ram
Sapphire RX550 4GB 128Bit Ekran Kartı
FX6100 3.30Ghz 6 Çekirdek İşlemci
120GB SSD + 320GB HDD

Şimdiden teşekkürler.

Overclocked

Profesör
Reaksiyon puanı
4,580
Donup donmayacağını siz test edebilirsiniz, ekran kartına zarar vereceğini düşünmüyorum. Bence kasa içi temizlik yapın, kabloları düzenleyin, fanların yerini ve yönünü ayarların, ekran kartı termal macun yenilemesi yapın.