S4 (GT-I9500) Stok Rom Attım IMEI Değişti | Bilgisi Olanlar Yardımcı Olsun Lütfn

BilgiHanesi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar, bu ay başında internet üzerinden Samsung Galaxy S4 (GT-I9500) aldım ve üzerinde gelen anabant sürümü AMDK5 Nisan güncellemesi vardı... Sonra yakın çevremde başka firmalardan yeni s4 alan arkadaşlarım telefonu aldıktan sonra güncelleme geldiğini söylediler baktım ve 11 temmuz güncellemesi olan BUG9 sürümüne güncellenmiş telefonları...

Telefonu aldıktan sonra 12 gün geçti ancak telefonum herhangi bir güncelleme almadı sonrasında KIES ile güncellemeleri kontrol ettim yine herhangi bir güncelleme görmedi. Bende yesilcin den stok rom 11 temmuz güncellemesini odin ile yükledim telefonuma ancak şebeke gitti kontrol ettim ki IMEI numarasıda değişmiş. Bunun üzerine nette araştırma yaptım bu durum klon IMEI ile kayıt edilen telefonlarda söz konusu oluyormuş...

Cihazı aldığım firmayı aradım durumu anlattım cihazım güncelleme almıyordu bende odin ile güncelledim IMEI değişti bana klon imie li telefon mu sattınız dedim. Yok öyle bişey biz ithalat firmasıyız ayda 300 telefon satıyoruz dediler. Peki öyleyse neden telefonumun IMEI değişti güncellemeyle dedim.. Odin gibi resmi olmayan program kullandığım için böyle olduğunu söylediler. (Cihaz 2 yıl ithalatçı firma garantisinde)

İnternette araştırdım resmi cihazlarda odin ile yüklemelerde bile böyle bir sorun çıkmadığını IMEI klon olan olandarda böyle sorun çıktığını söyledim reddettiler cihazınız resmidir dediler.

Güncelleme niye almıyor peki o zaman telefonum dediğimde ise şu yanıtı aldım : "S4 9500 SÜRÜMÜ ANABOARDU 3 FARKLI SÜRÜM OLARAK ÇIKTI DEDİ HER SÜRÜMÜN GÜNCELLEME ALMA SÜRESİ FARKLIDIR O YÜZDEN ETRAFINIZDAKİ KİŞİLERİN GÜNCELLEME ALMASI SİZİN DE ALACAĞINIZ ANLAMINA GELMEZ SİZİN BOARDUNUZ İÇİN NE ZAMAN GÜNCELLEME YAYINLARLARSA O ZAMAN GÜNCELLEME YAPAR TELEFONUNUZ" dediler. Ayrıca temmuz 11 güncellemesi ile Sd karttan uygulamarın taşınması sorunu ve 16 gb lik hafızanın 8 .5 gb görünme sorunun çözüldüğünü söyledim. Öyle birşeyin söz konusu olamdığını gün içerisinde kaç tane cihaza son sürüm 4.2.2 kurduklarını hiçbirisinde bu tür bir değişmenin olmadığını samsung un resmi sitesinde bile böyle bir açıklamanın olmadığını söylediler?

Şimdi merak ettiğim konu şu bu, bu S4 9500 versiyonu için gerçekten 3 tane farklı anaboard mu var, ve eğer Türkiye için bir güncelleme gelirse herkesin telefonuna bu güncelleme farklı farklı zamanlarda mı düşer?

Cihaz IMEı si resmi olsa odin ile stok rom yüklemek cihaz IMEI sini değiştirebilir mi? Yoksa bu durum sadece klon IMEI cihazlarda mı geçerlidir?

Eğer bu firma bana yukarda söyledikleri hususlar hakkında yalan söylüyorsa ne yapmamı önerirsiniz? Dava açmaya hazırlnıyorum bana yalan söylüyorlarmış gibi geliyor... Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşım benımde aynen senın gıbı oldu orjinal rom yukledım imei silindi benımkıde ithalatçı fırmadan . servise verdim 1 hafta önce bugün tekrar telefonla aradım servisi bana dediki telefona farklı birşey yüklemişssiniz dedi ondan imei uçmuş dedi samsung kilit koymuş yapmaya çalışıyoruz telefonunuzu dedi içim rahat etti diğer firmalar yapmaz direk geri gönderirler garantıyıde ıptal ederler iyiki bu servis iptal etmedı ellerınde 3 tane S4 varmıs yapılmayı bekleyen onlarında imei si silinmiş aynı şekilde bakalım ne olacak eğer yapılmazsa iyi son model bir tabletimiz olur :D

ayhankucuk28

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Merhabalar, bu ay başında internet üzerinden Samsung Galaxy S4 (GT-I9500) aldım ve üzerinde gelen anabant sürümü AMDK5 Nisan güncellemesi vardı... Sonra yakın çevremde başka firmalardan yeni s4 alan arkadaşlarım telefonu aldıktan sonra güncelleme geldiğini söylediler baktım ve 11 temmuz güncellemesi olan BUG9 sürümüne güncellenmiş telefonları...

Telefonu aldıktan sonra 12 gün geçti ancak telefonum herhangi bir güncelleme almadı sonrasında KIES ile güncellemeleri kontrol ettim yine herhangi bir güncelleme görmedi. Bende yesilcin den stok rom 11 temmuz güncellemesini odin ile yükledim telefonuma ancak şebeke gitti kontrol ettim ki IMEI numarasıda değişmiş. Bunun üzerine nette araştırma yaptım bu durum klon IMEI ile kayıt edilen telefonlarda söz konusu oluyormuş...

Cihazı aldığım firmayı aradım durumu anlattım cihazım güncelleme almıyordu bende odin ile güncelledim IMEI değişti bana klon imie li telefon mu sattınız dedim. Yok öyle bişey biz ithalat firmasıyız ayda 300 telefon satıyoruz dediler. Peki öyleyse neden telefonumun IMEI değişti güncellemeyle dedim.. Odin gibi resmi olmayan program kullandığım için böyle olduğunu söylediler. (Cihaz 2 yıl ithalatçı firma garantisinde)

İnternette araştırdım resmi cihazlarda odin ile yüklemelerde bile böyle bir sorun çıkmadığını IMEI klon olan olandarda böyle sorun çıktığını söyledim reddettiler cihazınız resmidir dediler.

Güncelleme niye almıyor peki o zaman telefonum dediğimde ise şu yanıtı aldım : "S4 9500 SÜRÜMÜ ANABOARDU 3 FARKLI SÜRÜM OLARAK ÇIKTI DEDİ HER SÜRÜMÜN GÜNCELLEME ALMA SÜRESİ FARKLIDIR O YÜZDEN ETRAFINIZDAKİ KİŞİLERİN GÜNCELLEME ALMASI SİZİN DE ALACAĞINIZ ANLAMINA GELMEZ SİZİN BOARDUNUZ İÇİN NE ZAMAN GÜNCELLEME YAYINLARLARSA O ZAMAN GÜNCELLEME YAPAR TELEFONUNUZ" dediler. Ayrıca temmuz 11 güncellemesi ile Sd karttan uygulamarın taşınması sorunu ve 16 gb lik hafızanın 8 .5 gb görünme sorunun çözüldüğünü söyledim. Öyle birşeyin söz konusu olamdığını gün içerisinde kaç tane cihaza son sürüm 4.2.2 kurduklarını hiçbirisinde bu tür bir değişmenin olmadığını samsung un resmi sitesinde bile böyle bir açıklamanın olmadığını söylediler?

Şimdi merak ettiğim konu şu bu, bu S4 9500 versiyonu için gerçekten 3 tane farklı anaboard mu var, ve eğer Türkiye için bir güncelleme gelirse herkesin telefonuna bu güncelleme farklı farklı zamanlarda mı düşer?

Cihaz IMEı si resmi olsa odin ile stok rom yüklemek cihaz IMEI sini değiştirebilir mi? Yoksa bu durum sadece klon IMEI cihazlarda mı geçerlidir?

Eğer bu firma bana yukarda söyledikleri hususlar hakkında yalan söylüyorsa ne yapmamı önerirsiniz? Dava açmaya hazırlnıyorum bana yalan söylüyorlarmış gibi geliyor... Yardımlarınızı bekliyorum teşekkürler.

Yurtdışı telefon ise güncelleme tarihleri farklı olabilir kardeşim fakat imei değişme işinde bir çakallık var. Hangi siteden almıştın.

Reaksiyon puanı
2,146
IMEI değişmemiştir silinmiştir. IMEI 0049 ile başlıyorsa kies ile güncelledim böyle oldu diye ver garantiye.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160

telefon şuan elinizde mi elinizdeyse bataryanın altındaki imei numarasını sorgulatınız eğer ithalat yoluyla satılan kayıtlı yazarsa imeisi kayıtlıdır kayıtdışı yazarsa o zaman kaçak imei klon yapmış demektir eğer sizin garantiniz yapmıyorsa imei kayıtlıysa baktığınızda samsung teknik servisine verince 30 tl ye yazılım yüklüyorlar komple imeisinide geri getiriyorlar ama servise verirken imei numarası kayboldu yada değişti diye belirtiniz.

Ɲevermore

Profesör
Reaksiyon puanı
249
Artık bu aşamada birşey yapamazsınız garanti devredışı kalıyor çünkü odin 3.parti program kies gibi değil keşke odin ile yaptım demeseydiniz

/xo/

Dekan
Reaksiyon puanı
226
Artık bu aşamada birşey yapamazsınız garanti devredışı kalıyor çünkü odin 3.parti program kies gibi değil keşke odin ile yaptım demeseydiniz

Odin Samsung un yaptığı yasal bir uygulama. Garanti sorunu çözer.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Odin Samsung un yaptığı yasal bir uygulama. Garanti sorunu çözer.
stock atmış sayaç çalışmamıştır ama konuyu açan arkadaş odin ile yaptım diyince paralel ithalat kabul etmemiş.Ne olursa olsun odin ile yaptım demeyelim garantiye.

köroglu

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Öncelikle geçmiş olsun arkadaşım, benimde başıma 2-3 hafta önce aynı seninki gibi bi olay gelmişti.Telefoncunun birine gidip kendi kullandığım s2 telefonumu artı üstünede biraz para verip bi s3 almıştım.Tabi alırken de imei kayıtlı mı değil mi kaçak mı köçek mi diye konuşup sağlam denilerekten cihazı almıştım,eve geldiğimde tel de jelibon 4.1.2 united kingdom romu kurulu olduğunu gördüm ve sammobile den orjinal tr romunu indirip tele odinle attım ve sonrasında cihazın kendi imeinin gidip 0049 bi imei geldiğini ve şebekesinin çalışmadığını gördüm tabi bende hemen aldığım yere götürüp cihaza odinle tr güncellemesini yüklemeye çalıştığımı ve bu hale geldiğini söyledim onlarda aynı sana denilen gibi bana da cihaza yetkisiz olarak müdahalede bulunmuşsun bu şekilde garanti kapsamından çıktığını v.s. gibi şeyler söyleyip başlarından salmaya çalıştılar bende benim onlara takasta verdiğim s2 cihazına benim odinle kaç sefer rom atıp yüklediğimi ve hatta orjinal olmayan cyanogenmod bile yüklediğimi ama hiçbir zaman böyle şeylerle karşılaşmadığımı falan söylemiş olmama rağmen kabul ettiremedim.Velhasılı kelam bende o cihazı kabul etmedim ve bi şekilde anlaşıp üstünede biraz daha verip bi s4 aldım ve alır almaz da direk samsung'un ankaradaki servisine gidip cihazı sorgulattım cihazın sağlam olduğunu kendi garantilerinde olduğunuda teyit ettirdim.Kullanmaya başladıktan kısa bir süre sonrada cihaz wi-fi den 2 tane güncelleme bulup yaptı.Uzun oldu kusura bakmayın ama şu bir gerçek bir daha bu tarz 2.el alım satım takas işlemlerine bulaşılmayacağını bilmeme rağmen tecrübe ederek öğrenmiş oldum...

S

SDN Okuru

SDN Okuru
odin kulladım diyebilirsiniz sadece odin ile custom rom yüklenip sayaç customa düşüp yükselirse sıkıntı çıkar ama oda sıfırlanıyor odin samsungun kulladığı yazılım updaterdir bilmeyenler sallamasın kafa bulandırmasın ve kullanyın diye uydurmasınlar.

Reaksiyon puanı
2,146
odin kulladım diyebilirsiniz sadece odin ile custom rom yüklenip sayaç customa düşüp yükselirse sıkıntı çıkar ama oda sıfırlanıyor odin samsungun kulladığı yazılım updaterdir bilmeyenler sallamasın kafa bulandırmasın ve kullanyın diye uydurmasınlar.

Samsung yazılımıdır ama son kullanıcı yazılımı değildir. Son kullanıcı yazılımı kiesdir. Odin yazılımını samsung resmi sitesinden indir bakalım indirebiliyor musun.

symbazz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim bildiğim S4 lere dışardan imei yazılamadığı. Yurtdışı S3 lerde bu null imei yada 049 çok olur. En sorunlusu S1 dir. SII de ise patch ile çözülür. S4 te olmadığını sadece 9505 kodlu S4 LTE ye imei yazıldığını biliyorum. Cihaz yurtiçi kayıtlı ve kies güncellemesi yaptıysanız imei değişmez. Cihaz yurtdışı ise csc den dolayı kies farklı güncelleme yükler ve samsungun yeni dizayn ettiği efs tuzağı devreye girerek imei sıfırlanır. S4 imei değişti yada silindiyse yapacağınız birşey yok. Bir pasaport bulup kaydettireceksiniz. Ama cihazınız gerçekten garantili ise 30 lira değil 90 liraya yazılım attırarak imeinizi kurtaracaksınız. Servislerde yazılım 30 liraya değil, kdv dahil 90 liraya atılıyor. Bu işlem garantiye girmez. Bazı art niyetli servis elemanları, garanti dışına çıkarılmıştır tutanağı bile tutabilir. Çünkü servis, sizin cihazınıza ne yaptığınızı bilemez.

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeş senin cihaz koln imei bende kies ile s4 de geri dönüş yaptım ilk romu yükledim güncelleme sonrası sorunlar nedeni ile imei falan gitmedi

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Arkadaşlar üstten 2 inci yorum benim Garantı servisine gönderdiğimin 25 inci günündeyim bugün servisi tekrar aradım, bana biz yapamadık bir üst servise verdik yapmaları için dediler. 1 hafta istediler bende çıkan bayan olduğu için kötü söz söylemedim, neyse bakalım sert çıktım bakalım ne yapacaklar, yapılır veya yapılmazsa sizi bilgilendireceğim.

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Arkadaşlar üstten 2 inci yorum benim Garantı servisine gönderdiğimin 25 inci günündeyim bugün servisi tekrar aradım, bana biz yapamadık bir üst servise verdik yapmaları için dediler. 1 hafta istediler bende çıkan bayan olduğu için kötü söz söylemedim, neyse bakalım sert çıktım bakalım ne yapacaklar, yapılır veya yapılmazsa sizi bilgilendireceğim.
bende bir arkadaşın telefonunu yolladım anakart gitmiş inşallah anakarta zarar gelmemiştir.

byserhatt

Doçent
Reaksiyon puanı
198
Evet arkadaşlar Samsung kendi yazılımını kullandırtmak için herşeyi yapıyor.İMEİ ya da şebeke illa ki sorun çıkaracak.Telefona bişey yüklemeyin.Aynen kalsın.

tapmaz14

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dua ette 30 gün kalsın sonra sıfırını vermek zorunda diye biliyorum

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Rom farklı olabilir. Nokia E7'ye rom yüklemiştim. Ülke bazında farklı rom ve Türkiyede satılan 3 farklı renk için ayrı rom üretmişler. Büyük ihtimalle telefonun ithal edildiği ülkenin romunu yüklerseydin sorun yaşamazdın.

mrgogo7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ya su konuyu ve sacma cevaplari gorunce mani olamadim kayit olup cevaplayayıda millet sacmaladığının farkına varsın dedim :D oncelikle uyelik sisteminiz vbulletin script'iniz igrenct shiftdelete :)

Simdi gelelim soruna Imei Silinen arkadas sorun yanlıs modem li rom'u yuklemissin yani anlayacagın dilden anlatırsam eger sammobile sitesinden romlari listelersen gorursunki her ulkeye ait bir kod var turkiyeninki I9500XXUBMG9 dir sen gidip eger telefonuna I9500XXUAMDK romunu atarsan otomatik olarak calismaz o yuzden gidin sammobile'in sitesine ve I9500XXUBMG9 kodunu arayın ilgili romu indirin ve odin ile yukleyin servise gitmeden abidik gubidik programlar kullanmadan sorununuz cozulmus olur.

XDA-Developers Sayfasını ve sammobile'ı duymamış olanlar ingilizcesi yetersiz olanlar gereksiz yere boyle islere karismasin gidin bilgisayar formatlıyıp kendinize bilgisayar uzmanıyım filan diyin :) ve lutfen bilmediginiz konular hakkında sadece cevap yazmak icin cevap yazmayın laf ebeligi yapmayın cunku zekanızı gosteriyorsunuz :) bilmiyorsanız susuun bekleyin bilen biri sizi ogretsin

BilgiHanesi

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar konuya cevap veren tüm herkese çok teşekkür ediyorum.. Sorun şuan için çözüldü.. Cihazı garanti kapsamında ithalatçı firmaya gönderdim.. Onlarda odin ile güncelleme yapmam aslında garanti dışıdır dediler ama tek bir defaya mahsus cihazınız orjinal haline döndürülecektir ve garanti dışı bırakılmamıştır bir daha böyle bir soruna sebebiyet vermeniz durumunda garanti dışlı bırakılacak olup herhangi bir servis işlemide yapılmayacaktır dediler. Şuan telefon sorunsuz çalışlmakta herhangi bir sıkıntı yok.
Ayrıca telefon içerisinde telefon üzerinde yapılan her türlü işlemi kayıt eden bir kısım varmış buradan telefon üzerinde neler yapıldı görülebilmekteymiş. Onun için yukarda yorum sahibi arkadaşlarında bilgisi olması için cihazınıza yapılan işlemi siz gerçekleri söylemeseniz bile onlar bunu görebiliyorlar.
Ayrıca piyasada 400-500 tl ye cihaza pek çok işlem yapabilen IMEI kayıt ve değişimleri de dahil programlar yazılımlar bulunmakta...Araştırınca fazlasıyla bilgi sahibi oldum.. :)

Bir daha telefon alacaksanız eğer size tavsiyem ithalatçı firmasının servis ağının ve kalitesinin ne düzeyde olduğunu araştırmanız olsun.. Yoksa 300 lira daha ucuza aldım diye 5 kat fazla zarar edersiniz.. ;)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

evet cihaz elimde imei kayıtlı gözüküyor sorgulattım ithaltçı firma yolu iel kayıtlı diyor sorguda..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
kardeş çok teşekkür ederim. saatlerdir süren kabusumu sayende çözdüm :D bilen birilerinin olması güzel

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Ya su konuyu ve sacma cevaplari gorunce mani olamadim kayit olup cevaplayayıda millet sacmaladığının farkına varsın dedim :D oncelikle uyelik sisteminiz vbulletin script'iniz igrenct shiftdelete :)

Simdi gelelim soruna Imei Silinen arkadas sorun yanlıs modem li rom'u yuklemissin yani anlayacagın dilden anlatırsam eger sammobile sitesinden romlari listelersen gorursunki her ulkeye ait bir kod var turkiyeninki I9500XXUBMG9 dir sen gidip eger telefonuna I9500XXUAMDK romunu atarsan otomatik olarak calismaz o yuzden gidin sammobile'in sitesine ve I9500XXUBMG9 kodunu arayın ilgili romu indirin ve odin ile yukleyin servise gitmeden abidik gubidik programlar kullanmadan sorununuz cozulmus olur.

XDA-Developers Sayfasını ve sammobile'ı duymamış olanlar ingilizcesi yetersiz olanlar gereksiz yere boyle islere karismasin gidin bilgisayar formatlıyıp kendinize bilgisayar uzmanıyım filan diyin :) ve lutfen bilmediginiz konular hakkında sadece cevap yazmak icin cevap yazmayın laf ebeligi yapmayın cunku zekanızı gosteriyorsunuz :) bilmiyorsanız susuun bekleyin bilen biri sizi ogretsin

kardeş teşekkür ederim saatlerdir süren kabusum sayende çözüme kavuştu. bilmeyenlerin susması yerinde bir hareket olacaktır

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160

helal adam olayı çözmüş beyler dağılın.

tapuli75

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

[MENTION=367076]mrgogo7[/MENTION] >Selam arkadaşım,sizden bir yardım istiycem benim telefonum S4 İ9505 modeli,Bir ay önce telefonumu aldım 2 gün sonra bana mesaj geldi klon imei yüzünden telefonunuz kapanıcaktır diye aldığım yere gönderdim onlarda bana telefonumun imei sini değiştirip geri göndermişler (imei sorgudunda E880 modeli çıkıyor) sanırım root atmışlar,kies ten güncelleme göremiyorum ayrıca sorunum bu yeni imei atarken sanırım bir yazılım hatası olucakki telefonum korkunç şarj yiyor mesela gece saat 23:00 de %100 olarak şarjdan çıkartıp Wi-Fi kapalı iken bırakıyorum sabah 07:00 şarjım % 46 düşmüş oluyor günde iki kere şarj yapmak zorunda kalıyorum.telefonum ilk geldiğinde iki gün rahat gidiyordu ne zaman imei değişti nolduysa ondan sonra oldu,şimdi ben orj kies sürümüne geçsem şebeke sorunu yaşarmıyım ,imei gidermi,ve bunları nasıl yapıcam yardım ederseniz çok sevinirim ..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
dediğin romu yükledim ama herhangi bir değişiklik yok imei geri gelmedi hala 00499 ...
Başka çözümü varsa I9500 imei uçma sorununu düzeltebilen biri buraya nasıl düzelttiğini yazsın lütfen .

mustifanci

Asistan
Reaksiyon puanı
3
@mrgogo7 >Selam arkadaşım,sizden bir yardım istiycem benim telefonum S4 İ9505 modeli,Bir ay önce telefonumu aldım 2 gün sonra bana mesaj geldi klon imei yüzünden telefonunuz kapanıcaktır diye aldığım yere gönderdim onlarda bana telefonumun imei sini değiştirip geri göndermişler (imei sorgudunda E880 modeli çıkıyor) sanırım root atmışlar,kies ten güncelleme göremiyorum ayrıca sorunum bu yeni imei atarken sanırım bir yazılım hatası olucakki telefonum korkunç şarj yiyor mesela gece saat 23:00 de %100 olarak şarjdan çıkartıp Wi-Fi kapalı iken bırakıyorum sabah 07:00 şarjım % 46 düşmüş oluyor günde iki kere şarj yapmak zorunda kalıyorum.telefonum ilk geldiğinde iki gün rahat gidiyordu ne zaman imei değişti nolduysa ondan sonra oldu,şimdi ben orj kies sürümüne geçsem şebeke sorunu yaşarmıyım ,imei gidermi,ve bunları nasıl yapıcam yardım ederseniz çok sevinirim ..
Gider macera arama telefonuna box ile imei çakmış adam. Samsunga ayit imei olmadığı için güncellemelerde de sıkıntı yaşarsın güncellenmez.Güncellersende arkadaki gerçek imeisine döner böyle kullanacaksın mecbur

Romeo_Must_Die

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

kardeş Allah razı olsun senden. imei silinince dedim telefon gitti ama senin dediğini yükleyince düzeldi.