Android Tarihi

Bu konuyu okuyanlar

mendocino

Rektör
Reaksiyon puanı
81
android1.jpg

Biraz Android tarihi anlatayım dedim. O kadar iğrenç bir işletim sisteminden en iyisi haline nasıl gelmiş onu görün...
Wikipedi'de çok iyi biçimde anlatmış ama yorum yok.
"Burada klavye, animasyonlar geldi." ee..? Nasıldı onlar? Uyduruk muydu? İyi miydi?
Android'in 1.6 dan sonraki sürümlerini kullanmış biri olarak size hepsini anlatacağım.

Kuruluşu: Android, Google, Open Handset Alliance ve özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, Linux tabanlı, mobil cihaz ve cep telefonları için geliştirilmekte olan, açık kaynak kodlu bir mobil işletim sistemidir.Open Handset Allience, 5 Kasım 2007'de Android'i kurduğunu duyurmuştur ve ardından 34 adet donanım, yazılım ve telekom şirketi, mobil cihazlar için telif hakkı olmayan bir işletim sisteminin teknolojinin gelişimi için yararlı olduğu konusunda hemfikir olmuşlardır. 2008'de piyasaya sürüldüğünde, birçok Android İşletim Sistemi Apache free-software ve Açık Kaynak Kodu lisansıyla geliştirilmeye açık hale gelmiştir.

V5iFWqw.png

Bunlar Google'ın Android'i satın aldıktan sonra yayınlanan sürümleri.
Gördüğünüz gibi alfabeyle sıralı olarak gidiyor. ([A]stro, ender, [C]upcake...)

1.1'den 1.6'ya geçiş çok kısa süreli oldu. 1.6'ya geçinceye kadar neredeyse kimsenin Android hakkında bir bilgisi yoktu.

1.6'ya geçtikten sonra Sony, HTC(biraz daha önce başlamıştı aslında) ve Samsung Android telefonlar üretmeye başladı.
Google, Nexus'a başladı.
1.6 o kadar kötüydü ki çoğu cihazda ekrana sadece 1 widget koyabiliyordunuz. Ama çıkan resmi sürümde ekran 8x4 tane widget alıyordu ve telefonlar böyle tanıtılıyordu. Kısaca o dönem android'in insanları baya kazıkladığı dönemdi.
İşte size olan ve tanıtılan:

sony-ericsson-xperia-x8.jpg
Android1.6.png

Soldaki gerçekte satılan tek widget eklenen 1.6 sürümlü X8 ve sağdaki tanıtılan 1.6 sürümü.

O zamanların iyi telefonu Sony Ericsson X8'di. (O kadar berbat bir halde düşünün artık) Ve birkaç ay sonra X10 çıktı. Ama X10 güncellemeleri 2.3'e kadar alırken X8 2.1'de kaldı.

1.6'dan 1 ay kadar sonra 2.0 ve 2.1'i çıkardılar. Çoğu 1.6 cihaz bu güncellemeyi aldı. Ama cihazlarda çok bir değişiklik olmadı.

2.1'de Iphone'larda bulunan HTML 5 ve Bluetooth 2.1 desteği geldi.
Ama insanlar o dönemde Bluetooth kullanmayı bırakmıştı. (Bizimki gibi gelişmemiş ülkeler hariç)
Artık herkes Cloud ile birbirine dosya gönderiyordu...

Bu güncellemeden sonra Android telefonların hızını saymazsak yazılımsal olarak Iphone seviyesine gelmişti.

2.2 güncellemesi için 6 ay çalıştılar ve en sonunda 720p ekran çözünürlüğü desteği, 8x4'lük widget koyma ve bildiğimiz Android menüsü geldi.
Yani bildiğimiz Android, neredeyse her şeyiyle beraber 20 Mayıs 2010'da geldi.

Tabi 2.2'nin eksikleri vardı. İşlemcisi yetmediği için sadece tek parmakla dokuna biliyordunuz. Yani bu bildiğimiz mıncıklama hareketini yapamıyordunuz. :)

Artık Android versiyonları optimize edildiğinden ve gelmesi gereken yere ulaştığından dolayı sonraki sürüm için 1 yıl uğraştılar. (2.3)

2.3'de Android cihazların işlemcileri ve ram'leri yeterli hale geldiğinden çoklu kamera ve dokunmatik geldi. Bu sürümde özellik olarak neredeyse şimdiki haline gelmişti.

4.0 güncellemesinin 2.3'den farkı asıl olarak görünümdü.
Bazı cihazlara NFC uyumluluğu geldi. (Bazı diyorum...) Yüz tanıma kilidi diye saçma sapan, işe yaramaz uyduruk bir şey de getirdiler. (Uyduruğa uyduruk derim...)

Sonra 4.1 yayınlandı. Bunda sadece bazı görünümler düzeltildi. Yani sadece görünüm güncellemesiydi.
Bazı kaynaklarda "Çoklu Pencere" diyor ama "Çoklu Pencere" denen şey Samsung cihazların içinde olan bir yazılım. Başka marka olan 4.1'lerde yoktu böyle bir özellik.

Ve 2013 model Amiral Gemileri için 4.2 onun ardından küçük optimizasyon geliştirmeleriyle 4.2.2 geldi.

4.1 ve 4.2.2 farkı tam olarak şunlardı:
*Kilit ekranı kaydırması. (Kilit ekranında ana akran gibi kaydırma)
*Üstteki durum çubuğu ekran rengine göre renk değiştirmesi.

İnsanlar bazı sorular soruyorlar. Neden aynı sürüm cihazlar farklı gözüküyor diye...
Cevabı şu; Her marka kendine özgü yapıyor.
Örnek olarak Samsung S4'de Touchwiz Arayüzü kullanılmış.

Bildiğim ve aklıma gelen kadar(1.6 öncesi için internetten yardım da aldım biraz) tüm Android tarihini anlatmaya çalıştım. Hatam varsa yandaki iletişim formundan bana yazabilirsiniz veya yorum olarak belirtseniz daha iyi olur.

Bitirirsek; Neeeerdeeen... Neereyeee...
İlk Android telefon daha 4-5 yıl önce yapıldı.

htc-g1.jpg

HTC-G1 (İlk Android telefon)
Android 1.5 Cupcake kullanıyordu, ARM 11 tabanlı 528 mHz işlemciye , 192 MB ram ve Adreno 130 grafik birimini bünyesinde bulunduruyordu. TFT-LCD HVGA ekrana sahip telefon tam 5 satırlı sürgülü QWERTY klavyeye sahipti. Otofokuslu 3.2 megapiksel kameraya sahip HTC G1, 256MB ROM, 16GB’a kadar microSD kart desteği sunuyordu. 1150 mAh pil, Wi-Fi (802.11b / g), Bluetooth 2.0 + EDR bulunuyordu.

İlk Android telefon diyorum...

Şimdi ne kadar büyüdüğüne bakın!..

Alıntıdır

OnurFK

Profesör
Reaksiyon puanı
4
Bak sen bizim androide :) guzel anlatim olmus hocam

marancı

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Vikipedi den okumuştum buda çok keyif verici bir yazı olmuş.