Soru Resimden Virüs Girer mi?

Bu konuyu okuyanlar

Reaksiyon puanı
0
Geçen gün google görsellerden farklı kaydet yaparak bir dosya indirdim. Boyutu 4mb falandı virüs girer mi acaba

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.PNG
    Ekran Alıntısı.PNG
    2.2 KB · Görüntüleme: 32

Skellige

Profesör
Reaksiyon puanı
3,774
Olabilir yerleştirebiliyorlar.

Sdnmoduçöp

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
16
Boyutta sorun yok ama solucan trojen Truva kim bilir?

Alanur Erdemir

vampir
Admin
SDN
Reaksiyon puanı
15,747
Geçen gün google görsellerden farklı kaydet yaparak bir dosya indirdim. Boyutu 4mb falandı virüs girer mi acaba
Resmin kalitesine göre boyutu değişir. Bende 24mblik resimler bile var 4k. Boyutuna bakarak karar veremeyiz buna. Tarama yapın çıkar zaten.

• Beğen
Reactions: bud

bud

Dekan
Cezalı
Reaksiyon puanı
1,710
Çok yaygın olmasada teknik olarak resim dosyalarının virüs içerebilmesi mümkün. Google görsellerden kaydettiğiniz bi resim dosyası %99 virüs içermeyecek fakat şüpheci biriyseniz virüstotal'de taratabilirsiniz kolayca.

Son düzenleme:

Developer

admin
Admin
Reaksiyon puanı
1,581
Selamlar, zararlı bir uzantı resim dosyası olarak gösterilebilir. Örneğin;

kemalsunal.jpg isimli bir resmi indirdiniz ve açtınız. Resim normal ve açtığınızda Kemal Sunal'ı görebiliyorsunuz. Fakat bu resmin içerisine gizlenmiş .exe ya da exploit olabilir. İndirdiğiniz resmin boyutuna ve kalitesine dikkat etmelisiniz. Eski bir yöntem ama hala sosyal mühendislik alanında yaygın olarak kullanılıyor.

Burada nasıl yapıldığı ile ilgili bir döküman var.

Hanvip

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Eğer jpg png gibi bir uzantıda indirdi ise hiçbir şekilde virüs yoktur fakat zip. Exe gibi resim uzantısı harici bir uzantısı varsa iyi bir antivürüs işini çözer ama virüslerden korkan biri olarak söylüyorum kafana takma indir gitsin bir formata bakar.

Hanvip

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam ben duvar kağıdı paketi yaparkennzip yapyordum sıkıntı olmuyordu.
Eğer bunu yapan siz iseniz zaten bir sıkıntı olmaz fakat virüsler zip. Exe. gibi uzantıya sahip dosyalara enjekte edilir sizin fotoğraflarınızı zip olarak dosya halinde kayıt etmeniz sorun teşkil etmez ama İnternet üzerinden tanımadığınız biri görsel diye zip dosyası atar veya indirdiğiniz bir görsel zip exe gibi uzantıda iniyor ise virüs olma ihtimali vardır ama her zip ve exe doyasında virüs vardır diyemeyiz dosyayı yaratan kişi veya kişiler virüs koyar içeriğine.