Yardım Bilgisayarıma Trojan virüs bulaşmış olabilir mi?

Bu konuyu okuyanlar

lexaheda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarımı 2 hafta gibi bir süre önce aldım ve windowsu kurduktan sonra istediğim diğer programları her zaman indirdiğim yerlerden indirdim kurdum. Adobe Ai, ps vs. gibi programlar. Düzgün şekilde kullanıyordum da ama geçen gün hata verdi ıllustrator.exe dosyası eksik diye, bir şey silmediğime eminim daha sonra başka bir klasörün içine baktığımda benim o klasöre atmadığım dosyaların oraya geldiği gördüm -ekteki fotodaki şekilde- Anlattığım kişiler trojan bulaştığını sıfırlamam gerektiğini söylediler bilgisi olan aydınlatabilir mi acaba?
Adsız.png

HsynK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
evet adobe programlarını indirdim fakat daha önceki bilgisayarıma da aynı şekilde aynı yerden indirmiştim ilk defa böyle bir sorunla karşılaştım
Bilgisayarınıza Valorant, Epic Games, CS:GO falan kurmuş muydunuz? Eğer kurduysanız oradaki kısayollar size ait ancak bu oyunları siz kurmadıysanız crack programla beraber gelmişler. Malwarebytes yükleyip sistemi taratın. Bu tür sitelere güvenilmez. Yanlış yerden de yüklemiş olabilirsiniz.

lexaheda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayarınıza Valorant, Epic Games, CS:GO falan kurmuş muydunuz? Eğer kurduysanız oradaki kısayollar size ait ancak bu oyunları siz kurmadıysanız crack programla beraber gelmişler. Malwarebytes yükleyip sistemi taratın. Bu tür sitelere güvenilmez. Yanlış yerden de yüklemiş olabilirsiniz.
Oyunları ben yükledim zaten onlar herhangi bir siteden yüklenmiş değiller. Belirtmek istediğim ''oyunlar'' klasörünün içerisine gelen diğer dosyalardı. virüs taramaları da yaptım ama gözükmüyor o yüzden trojan olabilir mi diye düşünmüştüm. Teşekkürler

HsynK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Oyunları ben yükledim zaten onlar herhangi bir siteden yüklenmiş değiller. Belirtmek istediğim ''oyunlar'' klasörünün içerisine gelen diğer dosyalardı. virüs taramaları da yaptım ama gözükmüyor o yüzden trojan olabilir mi diye düşünmüştüm. Teşekkürler
İnternet kısayollarından(Chrome logosu olanlar) bahsediyorsanız, onlar crack programla gelen kısayollar. Açtığınızda kendi sitelerine yönlendirilirsiniz. Klasörlerden bahsediyorsanız onlar programların dosyaları.

User 0000

Öğrenci
Reaksiyon puanı
58
Korsan oyun ve yazılım kullanıyorsanız, viruslere bir nevi kapınızı açıyorsunuz. Kaliteli bir AV ile tarama yapınız.
Bilgisayarımı 2 hafta gibi bir süre önce aldım ve windowsu kurduktan sonra istediğim diğer programları her zaman indirdiğim yerlerden indirdim kurdum. Adobe Ai, ps vs. gibi programlar. Düzgün şekilde kullanıyordum da ama geçen gün hata verdi ıllustrator.exe dosyası eksik diye, bir şey silmediğime eminim daha sonra başka bir klasörün içine baktığımda benim o klasöre atmadığım dosyaların oraya geldiği gördüm -ekteki fotodaki şekilde- Anlattığım kişiler trojan bulaştığını sıfırlamam gerektiğini söylediler bilgisi olan aydınlatabilir mi acaba?Ekli dosyayı görüntüle 170680

lexaheda

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
İnternet kısayollarından(Chrome logosu olanlar) bahsediyorsanız, onlar crack programla gelen kısayollar. Açtığınızda kendi sitelerine yönlendirilirsiniz. Klasörlerden bahsediyorsanız onlar programların dosyaları.
evet evet onları biliyorum anlayamadığım durum bu klasörlerin, kısayolların kendi kendine yer değiştirmesi ve dosyanın silinmesi bu yüzden trojan mı diye şüphelendim virüs gözükmüyor çünkü

HsynK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
evet evet onları biliyorum anlayamadığım durum bu klasörlerin, kısayolların kendi kendine yer değiştirmesi ve dosyanın silinmesi bu yüzden trojan mı diye şüphelendim virüs gözükmüyor çünkü
Tarama yaptınız mı? Ayrıca çoğu program dosyalarda değişiklik yaptığı için klasör ekleyebilir ya da silebilir. Yani virüs olmayadabilir.