Resimdeki gereksiz boşuna yer kaplayan dosyalar hangileri

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
9k3tr.jpg

bilgili arkadaşlar bu resimde göstermiş olduğum boşu boşuna yer kaplayan dosylar hangileri merak ettiklerim şunlar
hiperfil.sys bayak büyük bir dosya silsek bir şey olurmu birde pagefile.sys

Reaksiyon puanı
2,146
hiberfil.sys bilgisaya hibernate moduna geçtiğinde kullanılır yani hani sistem kendini kapatır ya şarj bitince, sonra tekrar açtığında windows sürdürülüyor der, işte sistem hiberfil.sys dosyası sayesinde sürdürülür. zaten dikkat edersen sadece laptoplarda vardır benim masaüstü pcde yok mesela

pagefile.sys ise harddiskten bi alanın rame destek amacıyla ayrılmasıdır, ramin kapasitesi dolduğunda harddiskten bi alan kullanılır bu alan da pagefile.sys dir.

silebilirsin ama geri gelirler.

sanal ram (pagefile.sys) kullanmak istemiyorsan

-bilgisayarım sağ tık özellikler
-gelişmiş sistem ayarları
-performans altında ayarlar
-gelişmiş
-sanal bellek altında değiştir
-en üstteki tiki kaldır
-c yi seç, disk belleği dosyası yok seç
-ayarla
-tamam tamam tamam tamam .....

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
hiberfil.sys bilgisaya hibernate moduna geçtiğinde kullanılır yani hani sistem kendini kapatır ya şarj bitince, sonra tekrar açtığında windows sürdürülüyor der, işte sistem hiberfil.sys dosyası sayesinde sürdürülür. zaten dikkat edersen sadece laptoplarda vardır benim masaüstü pcde yok mesela

pagefile.sys ise harddiskten bi alanın rame destek amacıyla ayrılmasıdır, ramin kapasitesi dolduğunda harddiskten bi alan kullanılır bu alan da pagefile.sys dir.

silebilirsin ama geri gelirler.

sanal ram (pagefile.sys) kullanmak istemiyorsan

-bilgisayarım sağ tık özellikler
-gelişmiş sistem ayarları
-performans altında ayarlar
-gelişmiş
-sanal bellek altında değiştir
-en üstteki tiki kaldır
-c yi seç, disk belleği dosyası yok seç
-ayarla
-tamam tamam tamam tamam .....
tamam teşekkür ederim çok güzel açıklayıcı bilgilerin için ben bilmediğim için sizlerden yardım istedim kafama göre yanlış bir şey silipte pcyiyi uçurmayım diye başıma daha önce gelmişti çünkü

ve yazında laptop demişin bu laptop değilki MASAÜSTÜ bende ne işi var ozaman silim pagefile dosyası ram için ise gerek yokmuş 3 gb ramim var oyun oynamıyorum film ve internet için kullanıyorum pcyi

Reaksiyon puanı
2,146
benim okuduğuma göre hiberfil.sys o işe yarıyordu :) masaüstü pcde de göremeyince ondandır heralde dedim, ama sen benimki de masaüstü diyorsan bi daha araştırırım :)

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8
benim okuduğuma göre hiberfil.sys o işe yarıyordu :) masaüstü pcde de göremeyince ondandır heralde dedim, ama sen benimki de masaüstü diyorsan bi daha araştırırım :)

araştırısan çok sevinirim bu tür uygulamaları silerken korkuyorum elim delete tuşuna zor gidiyor

pagefile dosyasını dediğin şekilde yaptım hiperfileden çekiniyorum araştırmanın sonucuna göre gerekli işlemi yapıcam yani sonuçta 2sinide sildimmi toplamda 5.25 gb alanım olcak zaten pcnin harddiski 80 gb bunun 30 gbnı d sürücüsnde duran 30 gblık müzik arşivine ayırdım kalanıda filmler felan program yüklerken şu yazıyı görmekten gına geldi belirttiğiniz alanda sürücüde yer yok cyi kastediyor 5.25 gblık alanı açabilirsem çok iyi olucak

djvietnam

Profesör
Reaksiyon puanı
8