Rektör türbana isyan bayrağı çekti

Bu konuyu okuyanlar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
123439.jpg

Rektör türbana isyan bayrağı çekti

14 Ekim 2010 Perşembe 18:26
Türban kararına ilk tepki Amasya Üniversitesi Rektörü Eren'den geldi. Eren, türbanın hala yasak olduğunu savundu.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Eren, "Bana hiçbir kanun, üniversitede türbanı serbest bırakmam konusunda bir yetki vermemiştir, YÖK Başkanı'na da vermemiştir" diyerek kararı uygulamayacağını açıkladı.

Anadolu Gençlik Derneği Amasya Şubesi üyeleri, Amasya Üniversitesine başörtülü öğrencilerin alınmadığı gerekçesiyle üniversite önünde basın açıklaması yaptı.

Dernek Başkanı Medet Bulut, üyeler adına yaptığı açıklamada, başörtülü öğrencilerin üniversite yönetimi tarafından derslere alınmadığını savundu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan'ın, konuyla ilgili yaptığı açıklamaları hatırlatan Bulut, bazı üniversitelerde öğrencilerin türbanla derslere girdiğine işaret etti.

''GÖREVİM, TÜRKİYE CUMHURİYETİ KANUNLARINI UYGULAMAKTIR''

Konuya ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Zafer Eren ise kanunların dışına çıkmamaya özen gösterdiğini belirterek, şunları kaydetti:

''Öncelikle şunu belirtmek istiyorum: Ben, 2547 sayılı Yasa'ya göre görev yapan özerk bir kurumun, Amasya Üniversitesinin başındayım. Amasya Üniversitesinin rektörüyüm. Bana hiçbir kanun, üniversitede türbanı serbest bırakmam konusunda bir yetki vermemiştir, YÖK Başkanı'na da vermemiştir. 2547 sayılı YÖK Yasası'nın ek 17. maddesi aynen şöyle: 'Yürürlükteki kanunlara aykırı olmamak koşulu ile üniversitede kılık kıyafet serbesttir.' Bu serbestliğe bağlı olarak daha sonra yapılan uygulama yüksek yargı organlarına intikal etti ve yüksek yargı organlarında bu değerlendirildi. Yargıtayın, kamusal alana ve üniversiteye türbanla girilemeyeceği konusunda verdiği içtihat kararları var. Bu, bizim mahkememiz, Türkiye Cumhuriyeti'nin kanunlarına göre karar veren mahkemelerimiz. Ardından yapılan itirazlar ve yeni çıkartılan kanunlarla ilgili Anayasa Mahkemesinin verdiği kararlar var. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin verdiği, bizim yüksek yargı organlarımızın kararının doğru olduğu doğrultusunda kararlar var.''

"KİMSENİN SERBESTTİR DEME YETKİSİ YOK"
Öğrencilerine bir zarar gelmesini istemediğini anlatan Eren, derse başörtüsüyle girmek isteyen kız öğrencilerle ilgili ilk önce tutanak tutulacağını ve uyarı cezası verileceğini, aynı durumun tekrarlanması halinde kınama cezası verileceğini, tekrarı halinde ise okuldan atılmaya kadar sürecin işleyebileceğini ifade etti.

Bu konuda karar verecek tek kurumun TBMM olduğunu vurgulayan Eren, şöyle konuştu:

''Siyasi parti yetkilileri şu günlerde çalışmalar yapıyorlar. Eğer 2547 sayılı Yasa'nın ek 17. maddesi ile ilgili bir düzenleme yapılırsa türbanın üniversitelerde serbest olması konusunda karar verecek merci yasalardır. Benim görevim de onlara uymaktır. Hiçbir rektör arkadaşımın, Sayın YÖK Başkanı dahil olmak üzere hiçbir yetkilinin tek başına, 'üniversitede türban serbesttir' deme yetkisi ve hakkı söz konusu dahi olamaz. Bu hak, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına aittir. Benim görevim de Türkiye Cumhuriyeti kanunlarını uygulamaktır.''

internethaber.com

penguin

Profesör
Reaksiyon puanı
201
Şimdi bu adam rektörü olduğu üniversitenin, dünyanın en iyi 500 üniversitesi içerisine sixteen senedir girememesine isyan etmiyor, kalkmış bir bez parçasına isyan ediyor. Böyle giderse, bi sixteen sene daha giremez en iyiler listesine.

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
üniversitede türban yasaktır ama neden ısrarla insanlar okula türbanla gelirler ki :) bizim fakültenin koridorlarında da kaç gündür türbanlı kadın öğrenciler var hepsine küçük sınıflar yani ilk 3 sene :) derslere nasıl giriyorlar bilmiyorum ama koridorlarda sayıları arttı. yasaksa yasak çiğnemenin bi mantığı yok. aihm ye şikayet etsen anlarım

yumluanarsist

Rektör
Reaksiyon puanı
280
Şimdi bu adam rektörü olduğu üniversitenin, dünyanın en iyi 500 üniversitesi içerisine sixteen senedir girememesine isyan etmiyor, kalkmış bir bez parçasına isyan ediyor. Böyle giderse, bi sixteen sene daha giremez en iyiler listesine.

Dünyanın en iyi 500 üniversitesine girme şartı türbandan mı geçiyor?

Adam gündemde yokken getirmiyor bu tartışmayı ortaya, birileri yasalara aykırı işler bekliyorsa adamdan bu yaptığından daha normal ve dürüstçe bir şey olamaz. Yasalarımızda hala türban yasak kamusal alanlarda ve bunun aksini de kimse iddia edemez.

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70
Bu konularda yorum yapmayı sevmiyorum :) aslında söylemek istiyorum ama sıkıntı çıkıyor sonradan , bence sizde büyütmeyin meseleyi arkadaşlar.

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
yasalarda baş ötüsünün yasak olduğuna dair herhangi bir madde yok.aksini idda ederim çünkü böyle bir maddenin varlığına isbat etmek zorundasınız."gerekçeli karar" adı altında söylenen sözleri siz yasa maddesi olarak mı alıyorsunuz?

desperado64

Rektör
Reaksiyon puanı
104
bu rektörün işi gücü yok mu?? arkadaş yaaa:cursing::cursing:

Big

Doçent
Reaksiyon puanı
2
Herkes yanlış şeyi tartışıyor aslında tartışılması gereken şey türban değil yasak
Bu yasak neden kondu insanlar önceden türbanla girerken birbirlerinimi öldürüyorlardı üniversitelerde.
biri kalkmış aptalca bir yasak koymuş yaşadığı toplumun kurallarıyla uyuşmayan ve bunu diktatör gibi uyduluyorlar
kimse kalkıpta türban ayrı başörtüsü ayrı demesin çünkü aşırı derecede salakça bir görüş....

ERL

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Yasası çıktığında uydularmıki bunlar, şimdi yasadan bahsediyorlar.

cokyurur

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ne yasaymış beee allah yasası bitti kulların yasası nı tartışır olduk
kimse bişi demesin bana Lütfen Bilen nasıl olsa biliyor

Nur suresindeki ayet, iffeti korumaya yönelik örtünme ile ilgilidir, : Mü'min erkeklere söyle, gözlerini (haramdan) sakınsınlar ve iffetlerini korusunlar. Bu, onların arınmasını daha iyi sağlar; Allah yaptıklarından şüphesiz haberdardır. Mü'min kadınlara da söyle gözlerini sakınsınlar, iffetlerini korusunlar, görünen dışında zinetlerini (çekici ve güzel yerlerini, süslerini) açıp göstermesinler. Başörtülerini yakalarının üzerine kavuştursunlar. Zinetlerini kocaları veya babaları veya kayınpederleri veya oğulları veya kocalarının oğulları veya kardeşleri veya erkek kardeşlerinin oğulları veya kızkardeşlerinin oğulları veya kadınları veya cariyeleri veya kadına ihtiyacı kesilmiş olup hanedan geçinen erkekler veya kadınların mahrem yerlerini henüz anlamayan çocuklardan başkasına göstermesinler. Gizledikleri süslerin bilinmesi için ayaklarını yere vurmasınlar. Ey Müminler! Kurtuluşa ermeniz için hepiniz tevbe ederek günahtan dönün."

(Ahzab: 33/59) "Eşlerine , kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına (dışarı çıkarken) üstlerine örtü almalarını (cilbab adı verilen dış giysiyi bürünmelerini) söyle: bu onların tanınmalarını ve bundan dolayı incitilmemelerini daha iyi sağlar...".
Ayette, cilbab denilen ve vücudu baştan aayağa örten dış giysi

braveheart.fb

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Dünyanın en iyi 500 üniversitesine girme şartı türbandan mı geçiyor?

Adam gündemde yokken getirmiyor bu tartışmayı ortaya, birileri yasalara aykırı işler bekliyorsa adamdan bu yaptığından daha normal ve dürüstçe bir şey olamaz. Yasalarımızda hala türban yasak kamusal alanlarda ve bunun aksini de kimse iddia edemez.

üniversitede türban yasaktır ama neden ısrarla insanlar okula türbanla gelirler ki :) bizim fakültenin koridorlarında da kaç gündür türbanlı kadın öğrenciler var hepsine küçük sınıflar yani ilk 3 sene :) derslere nasıl giriyorlar bilmiyorum ama koridorlarda sayıları arttı. yasaksa yasak çiğnemenin bi mantığı yok. aihm ye şikayet etsen anlarım

Bu ülkede yıllardır türbana savaş açanlar bir anda “biz çözeriz” demeye başladı. Yani yasaklayanlarla bunu siyasi malzeme yapanlar aynı kişiler. Ortada öyle gülünçlükleri var ki inan siyaset yasak olmasaydı edeceğim bir kaç kelam bile bu komikliği anlatmaya yeterde artar bile.

Kaldı ki bir şeyin “yasak” olması onun “meşru” bir şekilde yasak olduğunu göstermez. İnanç özgürlüğü gibi hiç bir yasanın kısıtlayamayacağı ya da yasaklayamayacağı bir olgu dururken siz hangi akla hizmet yasağın meşru olduğunu savunabilirsiniz? Rektörler ideolojik bağnazlık bataklığında debelene dursun bu yasak er ya da geç bitecek. Bu ülkenin değerlerine, inançlarına savaş açanlar bir yandan “biz çözeriz” diyerek, diğer yanda “yasağın sürmesi” için var gücüyle mücadele ededursun; "halkın çocukları" elbette "cumhuriyetin çocuklarının" darbe ve ideolojik bağnazlık kokan yasal olan ya da olmayan tüm kuralarını bertaraf edecektir.

Al Arabi

Profesör
Reaksiyon puanı
43
bu rektörün işi gücü yok mu?? arkadaş yaaa:cursing::cursing:

Bütün işleri bitirmiş, üniversitesini en iyi yerlere getirmiş sıra başörtüsüne gelmiş. Zihniyete bak! Nedir bu Müslümanların müslüman görünümlülerden çektiği!

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
bu gereksiz herifin zorla içeri al diye kafasına silahmı dayadılar da çıkmış show yapıyor. görende ödtü rektörü sanır, eziklerin efendisi.

rb2344

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ortada yasa diye birşey yok zaten.sadece birkaç kişinin dayatması.elleri kuvvetliyken uydurdukları laflar üstüne kurulu olan sözde bir yasa(k)!

mcox

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Bu ülkede yıllardır türbana savaş açanlar bir anda “biz çözeriz” demeye başladı. Yani yasaklayanlarla bunu siyasi malzeme yapanlar aynı kişiler. Ortada öyle gülünçlükleri var ki inan siyaset yasak olmasaydı edeceğim bir kaç kelam bile bu komikliği anlatmaya yeterde artar bile.

Kaldı ki bir şeyin “yasak” olması onun “meşru” bir şekilde yasak olduğunu göstermez. İnanç özgürlüğü gibi hiç bir yasanın kısıtlayamayacağı ya da yasaklayamayacağı bir olgu dururken siz hangi akla hizmet yasağın meşru olduğunu savunabilirsiniz? Rektörler ideolojik bağnazlık bataklığında debelene dursun bu yasak er ya da geç bitecek. Bu ülkenin değerlerine, inançlarına savaş açanlar bir yandan “biz çözeriz” diyerek, diğer yanda “yasağın sürmesi” için var gücüyle mücadele ededursun; "halkın çocukları" elbette "cumhuriyetin çocuklarının" darbe ve ideolojik bağnazlık kokan yasal olan ya da olmayan tüm kuralarını bertaraf edecektir.

Siz hangi akla hizmet ülkeyi halkın çocukları ve cumhuriyetin çocukları olarak ikiye bölmeye kalkıyorsunuz..cumhuriyet ile alıp veremediğiniz bir şeyler var herhalde!!!

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
Kanunlar 180 derece değişse ve üniversiteye türbansız girmek yasaklansa, acaba buradaki kanun sever arkadaşlar yine aynı tavrı takınabilir mi merak ediyorum....

0tt0man

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Türkiyenin bu kadar geri kalmamasına şaşmamalı. Açık ve net söylüyorum Türkiye dünyanın en geri kalmış ülkelerinden biridir. Bakmayın siz etrafımızın ithal ettiğimiz teknolojik aletlerle dolu olmasına. En basit bir transistörü bile üretebilecek teknolojiye sahip değiliz.
İran-Brezilya-Türkiye arasında nükleer yakıt takas anlaşması ile ilgili yabancı bir kanalda tartışma vardı.
Sunucu "Neden nükleer yakıtın Türkiyede saklanması düşünülüyor, neden başka bir ülke değilde Türkiye?"
Adamın verdiği cevap resmen kanıma dokundu, adam dediki "Türkiye nükleer yakıtı kullanabilecek teknolojiye sahip değil o yüzden"

Yobaz dediğiniz İran dünyada gen kopyalama teknolojisine sahip 5 ülkeden biri. Adamlar kendi yaptıkları uyduyu, kendi yaptıkları uzay roketi ile uzaya gönderdi. Peki ya biz ? Ah tabi ya bizim de uydularımız var, fransız yapımımıydı onlar ?

Yazıklar olsun bu ülkenin eğitim sistemini ideolojik emelleri uğruna mahveden insanlara...Tamam dindar biri olmayabilirsiniz, size kimse başınızı örtün gidin namaz kılın demiyor, diyemezde gönül işi bu. Peki ama neden sırf içinizdeki kin ve nefret yüzünden bu ülkenin geleceğini mahvetmek pahasına eğitim sisteminin içine ediyorsunuz...

ilahiyatci

Doçent
Reaksiyon puanı
10
çektiği isyanın bayrağının direği ile alakalı bir yorum yapmak vardı aaaahhhhh

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Yıllardır bizi bir çamurun içinde çırpındırıyorlar.

kosasker

Profesör
Reaksiyon puanı
49
Kimsenin giyim ve okuma hakkına karışamazsınız.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
bu sözlerin bence derlenip anayasada kanun maddesi yapılmalı. her harfine katılıyorum.

findukfaresi

Dekan
Reaksiyon puanı
73
Kanunlar 180 derece değişse ve üniversiteye türbansız girmek yasaklansa, acaba buradaki kanun sever arkadaşlar yine aynı tavrı takınabilir mi merak ediyorum....

ben şahsen başörtüsü olayını sevmiyorum. öyle bir kural olsa eminim ki zorla başı açık girmeye kalkışmazdım aykırı bir insan değilim çünkü. itiraz edeceksem de gerekli merciler var. olmadı irandakilerin buraya kaçtığı gibi ben de farklı bir ülkeye kaçardım :):)

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70

:thumbup:
kanunları işimize geldiği ölçüde kullanmayı seven insanlarız, herkes kanunlara uyar oldu şu zamanlarda ne ilginç.. :D

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Rektör isyan bayrağını Çekmiş

Eeeee ne Yapalım !!!!??

mr_rain

Guru
Reaksiyon puanı
441
ben şahsen başörtüsü olayını sevmiyorum. öyle bir kural olsa eminim ki zorla başı açık girmeye kalkışmazdım aykırı bir insan değilim çünkü. itiraz edeceksem de gerekli merciler var. olmadı irandakilerin buraya kaçtığı gibi ben de farklı bir ülkeye kaçardım :):)

Mesela insanların sevip sevmemesi değil zaten. İsteyen sever istemeyen sevmez. İsteyen örter istemeyen açar. Mesela özgürlük meselesi. 28 Şubat dinozorlarının dayatması olan bir uygulamanın "kanun var" adı altında kanunsuz bir şekilde uygulanması asıl mesele. 1998 den önce yasa yoktu da 1998 de mi geldi yasa? Elbette HAYIR. Postmodern darbe mimarlarının YÖK'e verdikleri brifing üzerine YÖK'ün getirdiği kanunsuz bir yasak.

yigido580638

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Türkiyenin bu kadar geri kalmamasına şaşmamalı. Açık ve net söylüyorum Türkiye dünyanın en geri kalmış ülkelerinden biridir. Bakmayın siz etrafımızın ithal ettiğimiz teknolojik aletlerle dolu olmasına. En basit bir transistörü bile üretebilecek teknolojiye sahip değiliz.
İran-Brezilya-Türkiye arasında nükleer yakıt takas anlaşması ile ilgili yabancı bir kanalda tartışma vardı.
Sunucu "Neden nükleer yakıtın Türkiyede saklanması düşünülüyor, neden başka bir ülke değilde Türkiye?"
Adamın verdiği cevap resmen kanıma dokundu, adam dediki "Türkiye nükleer yakıtı kullanabilecek teknolojiye sahip değil o yüzden"

Yobaz dediğiniz İran dünyada gen kopyalama teknolojisine sahip 5 ülkeden biri. Adamlar kendi yaptıkları uyduyu, kendi yaptıkları uzay roketi ile uzaya gönderdi. Peki ya biz ? Ah tabi ya bizim de uydularımız var, fransız yapımımıydı onlar ?

Yazıklar olsun bu ülkenin eğitim sistemini ideolojik emelleri uğruna mahveden insanlara...Tamam dindar biri olmayabilirsiniz, size kimse başınızı örtün gidin namaz kılın demiyor, diyemezde gönül işi bu. Peki ama neden sırf içinizdeki kin ve nefret yüzünden bu ülkenin geleceğini mahvetmek pahasına eğitim sisteminin içine ediyorsunuz...

söylenecek herşeyi söylemişsin.

Millet uzaya gidiyor biz 1 metrelik bezle senelerdir oyalanıyoruz.
İsteyen istediğini giyer kimene ya!
Hangi ülkede böyle bir yasak var , sonra demokrasi eşitlik falan diye ahkam kesersiniz.!!!

scorpion20

Asistan
Reaksiyon puanı
1
insanların baş örtülerine bu kadar kafa yoran yada bu tarz aslında boş şeyleri konuşan başka ülkeler varmıdır acaba cok merak ediyorum.İsteyen mini etekle isteyen baş örtüyle gider ne var bunda anlamıyorum senelerdir bir hayır takmasınlar bu yasakcı zihniyet ne olacak böle ne zaman bitecek acaba??? Türban bilimin engelimi böle bisey varda haberimiz mi yok...Bir zamanlar örümcek kafalılar cümlesi çok meşurdu sanırım gercek örümcek kafalı insanlar hazımsızlağa başladı.Bir şişe soda iyi gelir.

gezegen

Profesör
Reaksiyon puanı
37
biriside bana anayasada yasalarda türbanı yasaklayan bir kanun gösterebilirmi lütfen ? !!!!

freewill

Dekan
Reaksiyon puanı
61
yazık baktılar herşey tıkırında gidiyor gündemi bulandırmak için ne yapabiliriz demişler ve 50 senedir devam eden başörtüsünü tekrar gündeme getirmişler bu kadar beyinsizlik olamaz hangi devirde yaşıyoruz ya. önceden insanların düşüncelerine ve görüşlerine göre sınıflandırırken şimdide başı açık ya da kapalı diye mi sınıflandırma yapacaklar yazık gerçekten yazık. Bir insan dininin getirdiği hükmü uyguluyorsa ve sende kalkıp bunu bizim mekanda bu sökmez gibisinden açıklama yaparsan ne kadar beyinsiz ve düşüncesiz olduğunu gösterirsin. Bilinmeli ki Allah C.C. farz kıldığı şartlar sadece sivil hayatta geçecek diye bir kaide yok ya da okul devlet dairesi gibi yerlerde geçmez demek Allah'a şirk koşmaktan başka bir şey değildir. nedir bu rahatsızlığın sebebi söylermisiniz ozaman ? Neden bir türban bazı çevreleri bu kadar rahatsız ediyor. Bir bayan başı örtülü diye cumhuriyeti savunamaz mı? Daha insanların düşüncelerine saygı duymayan bir kesim çıkmış bir demokrasiden bahsetmiş yazık :)

malibumali

Doçent
Reaksiyon puanı
7
Amasya'da ikâmet eden, ve Amasya Üniversitesinde çoğu kez bulunmuş biri olarak yaptıkları bu olayı çok yanlış buldum. Zaten Amasya Üniversitesi açılalı pek olmadı. Daha önce Ondokuz Mayıs Üniversitesine bağlıydı. En fazla 3 seneliklerdir. Kendilerini birşey sanarcasına aldıkları bu saçma karar çok çok yanlış, kınıyorum. :hammer:

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...