(Rehber) Laptop ısınma sorunu

MaxWizard03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
96
Agalar güzel taktikler yazacağım buraya. Benim HP laptop da işe yaradı. HP diyorum bakın, ısınan laptop markasından bahsediyorum buradan. İnşallah sizde işe yarar, işe yaradiysa yazabilirsiniz buraya. Bu taktik belki ani FPS düşüşü önleyebilir.

Değerlerim: Zoom'da önceden 70 derece görüyordu laptop, şuan 57-60 derece. Valorant'da 76-80 derece önceden, şuan 67-70 derece.

1. HP kullanıcılara özel: http://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp67501-68000/sp67743.exe Linke tıkladığınız zaman ''sp67743.exe'' adlı dosya inecek. Kurduktan sonra laptopunuzu yeniden başlatınız. Sağ alt tarafta böyle bir simge çıkması lazım. Üstüne tıklayınız ve ''Evet'' seçeneğine tıklayınız. ( HP olmayan laptoplar muhtemelen olmaz.)
1608102034112.png

2. CPU 0 kapatma
Örneğin Valorant oynuyorsunuz, oyuna girmeden önce görev yöneticisini açınız. ''Ayrıntılar'' bölümüne basınız ve oynadığınız oyuna sağ tık yapınız. Oradan ''benzeşmeyi ayarla'' seçeneğine tıklayıp, CPU 0'ı kapatınız. Bu işlem bilgisayarınıza zarar vermez.
1608102268232.png

3. Laptopun altına bir nesne koymak
Çok kolay, laptopunuz altına bir şey koyun. Ben soğutucu kullanıyorum. Her şey olabillir ama altında boşluk olması önemli. Resimdeki eşyayı kullanabilirsiniz.
1608102403493.png

4.Güç seçenekleri ayarı
Pil işaretin üstüne tıklayınız. Güç seçeneklerine tıkladıktan sonra, oradan ''dengeli'' yapınız. Daha az FPS alırsınız ( En fazla 5-10FPS ) ama daha az ısınır.
1608102615486.png

5.Laptopu açmadan temizlemek
Çok kolay, süpürgeyi alıp klavyenin, deliklerin ve yanlardaki USB girişlerini temizleyiniz. Ben de baya bir işe yaradı. Az da olsa tozu almış oluyor. Tabii içini açıp temizlerseniz ve termal macun yenilerseniz çok daha iyi olacak.
1608102814424.png

6. Turbo Boost kapatma
Bu bende işe yaradı baya etkili.
1.Adım: HKEY_LOCAL_MACHINE 2.Adım: SYSTEM 3.Adım: CurrentControlSet 4.Adım: Control 5.Adım: Power 6.Adım: Power Settings 7.Adım: 54533251 ile başlayan key 8.Adım: be337238 ile başlayan key 9.Adım: Attributes’e çift tıklayıp “1” olan değeri “2” yapın.
Sonra da güç seçeneklerinden ''Plan ayarlarını değiştir'' sonradan ''Gelişmiş güç ayarlarını değiştir'' Oradan işlemci güç yönetimine gelip bu ayarı yapınız. Agresiftir muhtemelen sizin ki benim gibi, bunu ''Devre Dışı'' yapınız.
1608103117580.png

7.Arka plandaki uygulamaları kapatma
Klasik. Görev yöneticisinden kullanmadığınız uygulamaları kapatınız.

İnşallah işinize yaramıştır. Yaradıysa, dediğim gibi yorum yapabilirsiniz.

S

SDN Anonim 645270

SDN Okuru
Elinize sağlık. Özellikle termal macun yenilemek ve kasanın tozunu dikkatli almak ısıyı bir nebze de düşürüyor. Masaüstünde kasanın mesh olması da önemli bir etken, genellikle 4 fanlı tercih ediyorum. Para kalırsa ve OC yapılacaksa işlemci soğutucu da alınabilir.

Alper Yüksel

Doçent
Reaksiyon puanı
309
Agalar güzel taktikler yazacağım buraya. Benim HP laptop da işe yaradı. HP diyorum bakın, ısınan laptop markasından bahsediyorum buradan. İnşallah sizde işe yarar, işe yaradiysa yazabilirsiniz buraya. Bu taktik belki ani FPS düşüşü önleyebilir.

Değerlerim: Zoom'da önceden 70 derece görüyordu laptop, şuan 57-60 derece. Valorant'da 76-80 derece önceden, şuan 67-70 derece.

1. HP kullanıcılara özel: http://ftp.hp.com/pub/softpaq/sp67501-68000/sp67743.exe Linke tıkladığınız zaman ''sp67743.exe'' adlı dosya inecek. Kurduktan sonra laptopunuzu yeniden başlatınız. Sağ alt tarafta böyle bir simge çıkması lazım. Üstüne tıklayınız ve ''Evet'' seçeneğine tıklayınız. ( HP olmayan laptoplar muhtemelen olmaz.)
Ekli dosyayı görüntüle 128970
2. CPU 0 kapatma
Örneğin Valorant oynuyorsunuz, oyuna girmeden önce görev yöneticisini açınız. ''Ayrıntılar'' bölümüne basınız ve oynadığınız oyuna sağ tık yapınız. Oradan ''benzeşmeyi ayarla'' seçeneğine tıklayıp, CPU 0'ı kapatınız. Bu işlem bilgisayarınıza zarar vermez.
Ekli dosyayı görüntüle 128971
3. Laptopun altına bir nesne koymak
Çok kolay, laptopunuz altına bir şey koyun. Ben soğutucu kullanıyorum. Her şey olabillir ama altında boşluk olması önemli. Resimdeki eşyayı kullanabilirsiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 128972
4.Güç seçenekleri ayarı
Pil işaretin üstüne tıklayınız. Güç seçeneklerine tıkladıktan sonra, oradan ''dengeli'' yapınız. Daha az FPS alırsınız ( En fazla 5-10FPS ) ama daha az ısınır.
Ekli dosyayı görüntüle 128976
5.Laptopu açmadan temizlemek
Çok kolay, süpürgeyi alıp klavyenin, deliklerin ve yanlardaki USB girişlerini temizleyiniz. Ben de baya bir işe yaradı. Az da olsa tozu almış oluyor. Tabii içini açıp temizlerseniz ve termal macun yenilerseniz çok daha iyi olacak.Ekli dosyayı görüntüle 128977
6. Turbo Boost kapatma
Bu bende işe yaradı baya etkili.
1.Adım: HKEY_LOCAL_MACHINE 2.Adım: SYSTEM 3.Adım: CurrentControlSet 4.Adım: Control 5.Adım: Power 6.Adım: Power Settings 7.Adım: 54533251 ile başlayan key 8.Adım: be337238 ile başlayan key 9.Adım: Attributes’e çift tıklayıp “1” olan değeri “2” yapın.
Sonra da güç seçeneklerinden ''Plan ayarlarını değiştir'' sonradan ''Gelişmiş güç ayarlarını değiştir'' Oradan işlemci güç yönetimine gelip bu ayarı yapınız. Agresiftir muhtemelen sizin ki benim gibi, bunu ''Devre Dışı'' yapınız.
Ekli dosyayı görüntüle 128979
7.Arka plandaki uygulamaları kapatma
Klasik. Görev yöneticisinden kullanmadığınız uygulamaları kapatınız.

İnşallah işinize yaramıştır. Yaradıysa, dediğim gibi yorum yapabilirsiniz.
güzel rehber olmuş hocam elinize sağlık

MaxWizard03

Öğrenci
Reaksiyon puanı
96
Güncelleme: Arkadaşlar, güç tasarruf moduna almayı denedim. Ortalama 57 derece de geziyordu işlemci ve ekran kartı sıcaklığı VALORANT'da. FPS çok fazla düşmedi. Akıcı bir şekilde oynayabilmekteyim.