[REHBER]GNOME DE'si kullanan dağıtımlara tema yükleme

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar,bugün bana sorulan bazı sorular üzerine bu rehberi yapmamın iyi olacağını düşünüyorum,ilk başta bunu yapmak için GNOME-Tweaks programına ihtiyacımız olacağından terminale şu kodu yazıyoruz.
sudo apt install gnome-tweaks
Daha sonra kullanmak istediğiniz temanın dosyalarını indirin,ben örnek olsun diye kendi kullandığım MacOS Mojave temasının kurulumu ele alacağım,
Bu linkten Mojave-Dark versiyonunu indiriyoruz,daha sonra dosyayı arşiv yöneticisi programı ile açıyoruz.

Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 16-48-20.png

Buradan dosyayı masaüstümüze çıkartıyoruz,daha sonra bilgisayarımızın ev dizinine giriyoruz
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 16-51-29.png

Fotoğraftaki işlemleri yaptıktan sonra yeni oluşturduğumuz .themes klasörüne Mojave-dark adlı klasörü atıyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 16-55-16.png

Daha sonra ikon dosyalarını internetten indiriyoruz.
Bu linkten Mojave-CT-Classic dosyasını indiriyoruz.
Daha sonra indirdiğimiz bu dosyayı da arşiv yöneticisinden açıyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 16-59-25.png

Buradan dosyamızı masaüstü veya başka bir yere çıkartıyoruz ve sonra ev dizinine geliyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 16-51-29.png

Fotoğraftaki işlemleri yapıp ikon dosyasını yeni oluşturduğumuz klasöre atıyoruz,daha sonra Dash to Dock - GNOME Shell Extensions sitesinden Dush to Dock programını indiriyoruz,bu işlemi yapmanız için öncelikle tarayıcı eklentisini kurmanız gerekecektir.(Bu işlemi Firefox üzerinden yapmanız daha sağlıklı olacaktır.)
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 17-05-16.png

Resimdeki yere tıklayıp tarayıcı eklentisini kuruyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 17-07-32.png

Buradaki kısımı ON yapıp Dush to Dock yazılımını aktifleştiriyoruz,daha sonra tweaks programını açıyoruz ve görünüm kısımına geliyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 17-10-10.png

Burada gösterdiğim 3 kutucuğu değiştiriyoruz ve işlemleri bitiriyoruz,artık GNOME DE'sini kullanan istediğiniz dağıtımda istediğiniz gibi bir tema ekleyebileceksiniz,eksik veya hatalı anlattığım bir kısım varsa beni bilgilendirirseniz mutlu olurum.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
İlk Ubuntu indirdiğimde tema değiştirmek cidden zor gelmişti. Cinnamon'da daha kolay. :)
Aslında bunda da o kadar zor bir işlem uygulamıyoruz,sadece bir kaç klasör açıp tema dosyalarını atıp tweaks'ten etkinleştiriyoruz.En azından tema kurulumunda zorlanan arkadaşlar bu rehberi kullanabilirler diye düşünüyorum.

GNU or NOT

Asistan
Reaksiyon puanı
996
Aslında bunda da o kadar zor bir işlem uygulamıyoruz,sadece bir kaç klasör açıp tema dosyalarını atıp tweaks'ten etkinleştiriyoruz.En azından tema kurulumunda zorlanan arkadaşlar bu rehberi kullanabilirler diye düşünüyorum.
Ben Linux'a Ubuntu ile başlamıştım ve tema kurmak için bu kadar uygulama vs. indirmek zor gelmişti. Sonrasında birinin önerisi ile Linux Mint kurdum, içerisinde gelen temalar bile yeterliydi. Eklemek için de ekle demek yeterli oluyordu.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Ben Linux'a Ubuntu ile başlamıştım ve tema kurmak için bu kadar uygulama vs. indirmek zor gelmişti. Sonrasında birinin önerisi ile Linux Mint kurdum, içerisinde gelen temalar bile yeterliydi. Eklemek için de ekle demek yeterli oluyordu.
Gerçekten Linux Mint Cinnamon'da tema ekleme işi daha kolay ama bu işlemlerin de aman aman bir zorluğu olduğunu düşünmüyorum.

differentturk

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,059
Lubuntu da çalışır mı bu? Lubuntu gnome de mi bilmiyorum.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431

Kaan_M

Doçent
Reaksiyon puanı
1,891
Gnome look sitesine girebiliyor musunuz?