[REHBER] USB belleğe birden çok GNU/Linux dağıtımı kurma(Resimli anlatım)

Bu konuyu okuyanlar

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Merhabalar,bugün sizlere nasıl bir USB belleğe birden çok GNU/Linux dağıtımı kurabileceğinizi göstereceğim,öncelikle USB belleğimizi kuracağımız OS sayısına göre bölüyoruz,burada ben 2 tane kurmayı göstereceğim,bölme işlemini GPARTED yazılımı ile yapacağım,GPARTED yazılımını kurmak için terminale
sudo apt-get install gparted
bu komutu yazdıktan sonra gparted'ı kurmuş bulunuyoruz,daha sonra GPARTED programını açıyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 15-29-56.png

Buna benzer bir ekran göreceksiniz,buradan USB belleğimizi seçip devam ediyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 15-49-40.png

Buna benzer bir ekran göreceğiz,USB belleğimizin olduğu kısıma sağ tıklıyoruz.

Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 15-49-40.png

Buradan Boyutlandır/Taşı seçeneğine geliyoruz,eğer gelemezseniz önce ayır butonuna basıp daha sonra oraya basınız.
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 16-01-56.png

Buradan yeni oluşturmak istediğimiz bölümün alanını seçiyoruz ben tam ortadan ikiye böldüm.
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 16-03-32.png

Daha sonra yeni bir boş bölüm elde etmiş olacağız,yeni oluşan bölüme sağ tıklayıp yeni tuşuna basıyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 16-05-23.png

Yeni oluşan bölümümüzün ayarlarını bu şekilde yapıyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 16-06-47.png

Daha sonra buradaki tike basıp işlemi onaylıyoruz.Bundan sonra bir başka diske kuracağınız dağıtımının ISO dosyasını yazdırmanız gerekiyor,eğer kendi USB'nizi hem birden çok dağıtım kurup hemde kurulum USB'si olarak kullanmak istiyorsanız gösterdiğim yöntem ile diskinizi bir kez daha bölmeniz gerekecektir,daha sonra USB belleğinize ISO dosyasını WoeUSB vb. programlar sayesinde ISO dosyasını da yazdırıp devam ediyoruz.Bundan sonra kurulum diskini boot ediyoruz sonra aşağıdaki fotoğraftaki ekranı görene kadar devam edin.(ekrandaki yazılar farklılık gösterebilir)
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 16-13-02.png

Buradan başka bir şey kısımını seçiyoruz.
Ekran Görüntüsü - 2021-01-17 16-15-11.png

Buradaki işleminizi belirttiğim şekilde yapıp devam ediyoruz,USB belleğimizin diğer kısımına da OS kurmak için aynı adımları takip edip bütün işlemleri bitiriyoruz,artık istediğiniz yere istediğiniz GNU/Linux dağıtımını taşıyıp kullanabileceksiniz diye düşünüyorum,eksik veya hatalı bir anlatım yaptıysam beni bilgilendirirseniz memnun olurum.

Silinen bir hesap

Profesör
Reaksiyon puanı
7,431
Başlık ile konu arasında çelişki var.
Başlığı ilk okuduğumda aşağıdaki araç aklıma geldi;
Aslında çelişki yok, USB belleği el ile bölüp yeni bölümlere kurulum yaptırdım sadece,YUMİ'de bu iş için güzel bir tercih olabilir.