[Rehber] Ağınızdaki Istenmeyen Cihazın Erişimini Engelleyin!

Bu konuyu okuyanlar

Berat Walsh

Asistan
Reaksiyon puanı
187
Merhabalar. Bu gün internetimize bağlanan fakat istenmeyen cihazların erişimini süresiz kısıtlayacağız.
NOT: Daha sonra bu engeli kaldırabilirsiniz.
Adım 1: Modem Arayüzüne Giriş
Öncelikle internet servis sağlayıcınızı belirlemelisiniz. Örnek: Türk Telekom, Turkcell SuperOnline, Vodafone vs.
Servis sağlayıcısından sağlayıcısınaya değişir modem arayüzüne girme kodunuz. Örneğin
Türk Telekom: 192.168.1.1
TTNet: 192.168.1.1
Vodafone: 192.168.1.1
Turkcell: 192.168.1.1
Bu kodu Google'a yazıp giriyoruz. Bizi Türk Telekom'da böyle bir ekran karşılıyor.
1620307337351.png

Farklı sağlayıcılarda farklı ekranlar karşılayabilir.
Kullanıcı adı da sağlayıcıdan sağlayıcıya değişiyor.
Türk Telekom'da kullanıcı adı admin, şifre ise turktelekom. TTNet'de şifre ttnet oluyor. Kendi modem şifrenize internetten ulaşabilirsiniz.
Ardından bizi şifre değiştir ekranı karşılıyor. Zorunlu değildir ancak güvenlik açısından değiştirmenizi öneririm. Atla diyerek bu adımı geçebilirsiniz.
1620307542165.png

Adım 2: Kısıtlamak istediğiniz cihazın MAC adresi ve adını bulun.
Arayüze girdiğimizde bizi bu ekran karşılıyor. Buradan erişimini kısıtlamak istediğiniz cihazı tespit edin.
1620307686233.png

Cihazı bulduğunuzda adına tıklayın. Sizi böyle bir menü karşılayacak. (Sansürü ben attım)
1620307909172.png

Burada cihazın adını (Berat yazan yer, sizde farklı bir isim de yazabilir) ve MAC adresini kopyalıyoruz. Kod bu şekildedir: AA:BB:CC:dD:EE:FF.
Kopyaladıktan sonra alt menüden güvenlik sekmesine tıklıyoruz:
1620308094926.png

Buradan da MAC Filtrelemeye tıklıyoruz. Sonra bizi bu menü karşılıyor:
1620308324968.png

Sizde devre dışı gelecektir. Aktife alıyoruz.
Sizde klasik olarak beyaz liste açılacaktır. Beyaz liste sadece oraya tanımladığınız cihazların bağlanmasını sağlar. Biz ise bir cihazı engellemek istediğimiz için kara listeyi seçiyoruz.
Önce izin ver butonunu işaretliyoruz. Sonra kullanıcı kısmına cihazın adını, MAC adresi kısmına ise MAC adresini yapıştırıyoruz.
Dediklerimi eksiksiz yaptığınızda yukarıdaki gibi görünür.
Sonra aşağıya inip kaydet diyoruz. İşlem tamam!
Doğru yaptıysanız eğer 1-2 dakika içince cihaz ağınızdan düşecektir. Bunu bağlantı durumundan izleyebilirsiniz.
Rehber burada bitti. Sizce güzel olmuş mu ? İlk denemem.
NOT: Cihazın erişim yasağını kaldırmak için aktif kısmını devre dışı yapıp kaydetmeniz yeterli olacaktır.

Ekli dosyalar

• 1620308291161.png
    1620308291161.png
    134.9 KB · Görüntüleme: 110
Son düzenleme:

Berat Walsh

Asistan
Reaksiyon puanı
187

Laufeyson

Rektör
Reaksiyon puanı
13,061
Eline sağlık. Soranlar oluyordu bunu konunun linkini atarız artık. Bir şeyler gelebilir konuya ? (akide var mı bakalım bir)

Karşı tarafta bunu yapabilir değil mi? (cihaz atmayı)
Varsayılan arayüz ayarları varken evet yapabilir. Atıyorum şifreyi komşuya söylersiniz, o bağlanır arayüze girer, sizi atabilir.

Önlem olarak arayüz kullanıcı adı ve şifresini değiştiriyoruz o yüzden. Şifreyi unutursak da modemi resetliyoruz.
Bu rehberi ZTE için de yapabilir misiniz?
İşlemler aynı. Arayüze giriş yapıyorsunuz, şifre için modemin arkasına veya internete modelini yazarak bulabilirsiniz.
İlgili cihazın MAC adresini alıp kara listeye ekliyoruz.

Assad Najjar

Profesör
Reaksiyon puanı
2,305
Ben de bir ekleme yapmak istiyorum:

SSID'i gizlemek ağınızı istenmeyen erişimlerden korumaz; çünkü piyasada SSID'leri çok kolay bir şekilde açığa çıkartabilen programlar mevcut.

İstenmeyen erişimleri engellenmek için:

1- Şifreleme düzeyini "WPA2-PSK (AES)" olarak ayarlamanız gerekir. Lakin bazı eski modemler "AES" şifrelemesini desteklemez. Bu durumda mecburen "WPA-2 PSK (TKIP)" seçeneğini seçmeniz gerekir. Ancak bu seçenek "AES" kadar güvenli değildir.

UYARI: Bazı internet kullanıcıları, Wi-Fi şifrelerini SSID'ten çıkarılabilecek şekilde ayarlamakta. Bu tarz Wi-Fi şifrelerini deneme-yanılma yoluyla çözmek mümkündür. O yüzden şifre seçimini yaparken dikkatli olmakta fayda var.

2- Rehberde de belirtildiği gibi MAC filtreleme yapmak da bir yöntemdir; lakin bu yöntem sağlam bir Wi-Fi şifresinin yerini tutamaz. Çünkü bir cihazın MAC adresini değiştirip, bu engeli aşmak hiç de zor bir şey değil.

Son düzenleme:

突厥汗國

Profesör
Reaksiyon puanı
1,236
Birazda Bizden olsun O Zaman.

Cmd = Yönetici olarak Calıstır.

Kod:
netsh wlan add filter permission=block ssid="CoderxL" networktype=infrastructure

verdıgımız Kodu Engellemek ıstedıgımız "CoderxL" yerıne yazıyoruz Bu Kadar..

Silmek ıstersenizde :
Kod:
netsh wlan delete filter permission=block ssid="coderxL" networktype=infrastructure

yapmak Kafi..

Olaya Farklı Bır Bakıs Acısından Baktım ve Aklıma Basit Bir sekıl geldı, Nasıl mı?
Sımdı Wifi Aglarımızı Sureklı Ac Kapa Yaptıgımızı Var sayalım? eee O Zaman Hanı Biz Hamdi Kullanıcısını Engellemıstık aksam? yıne cıktı Bu?

Evet Buna Cozum Olarak Ne yaparız dedım ve Mantık su:

Kod:
netsh wlan add filter permission=block ssid="deneme1" networktype=infrastructure
netsh wlan add filter permission=block ssid="deneme2" networktype=infrastructure

Verdıgım Kodlar yıne aynı Lakın alt alta,Bunlar Lıstesınızde Yakın alanınızda Kım varsa eklıyoruz alt alta, daha Sonra Bunu Wifi.Bat olarak Kaydetıp Yonetıcı olarak Calıstırıyoruz? Sonuc Bıngo :p

Pekı Ben Her Baslatınca Bununlamı Ugrascam dıyorsunuz O Zaman Gorev zamanlayıcı ıle Etken saat olusturup Ugrasmadan lısteyı Bloke edersınız..

Iyı Forumlar..

Son düzenleme:

Calibra

Öğrenci
Reaksiyon puanı
5
çorum 19 un ip si 192.168.5.1 ama şifreyi bulamıyorum

Linux gibi çocuk

Asistan
Cezalı
Reaksiyon puanı
233
Bence engellemeyin. Belki parası yoktur ve ihtiyacı vardır. Zaten sınırsızdır internetiniz.