Referandum ne zaman? Anayasada neler değişiyor?

Bu konuyu okuyanlar

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Hocam ben de zaten cahilliğe ve eğitimsizliğe vurgu yaparken salt ortaokul/lise/üniversite eğitimini kast etmiyorum, yoksa kendine aydın diyen, teröriste alkış tutan profesör de cahildir, yani kast ettiğim şey salt bilgi eğitimi değil.
Bana göreyse demokrasi tek gerçek idealdir, fakat bu idealin gerçekleşmesi için öncelikle eğitim gereklidir(sikko ile aynı şeyi söylüyoruz burada), bilinçli, farkında, analitik düşünen, pozitivist yurttaşlar yetiştirdikten sonra bu ideal gerçekleşebilir. Yoksa öbür türlüsü (Türkiye'deki gibi) sandık demokrasisidir, ki o da demokrasi değildir, kitlelerin diktatörlüğüdür.

İlk olarak, evet forumun akıllısı benim.
İkinci olarak, edebiyat mı? Ulan o kadar makul eleştiri yaptım hiç edebiyat parçalamadan, her mesajıma yok şehit yok kuyruk diyerek duygu sömürüsü yapıp edebiyat parçalayarak cevap verdin, sonra da ben mi edebiyat yapmış oldum? Pes lan, vallaha pes.
Ayrıca şu ekmek kuyruğu demiyor musunuz, bitiyorum ona ya:)))
Önceden ekmek kuyruğu vardı, şimdi yok, o zaman iyi,(mi?) :))
Kalan hiçbir şeyin önemi yok dolar fırlamış, akaryakıttan tut her şeye zam baba zam, asgari ücret üç kuruş, verginin vergisi alınıyor, telefonlar 5000 liraya dayanmış, tarım bitmiş ve daha sayısız şey, ama ekmek kuyruğu yok :)))))) Mantıklı lan aslında, tuttum ben bu olayı, kuyruk yoksa demek ki iyi, tamamdır bundan sonra oy verirken hep bunu düşüneceğim, teşekkürler taktik için.
Üçüncü olarak, annem babam cahil evet, yüzlerine de diyorum bunları, bu hakaret değil, idrak probleminiz mi var anlamıyorum ama bunu daha önce 717272737 kez dile getirdim yine getireyim, bu var olan durumdur, ne eksiği ne fazlası, ben anne babamı seviyorum, onlar benim düşmanım falan değil, ama bu cahil oldukları gerçeğini değiştirmiyor. Hala anlayamadınız ya, "Cahil diyemezsin halka, hakaret etme1!1!1!1!!1" seviyesindesiniz hala, aşın şunu. Sorunu anlamazsan çözümü de bulamazsın ki cahili hala hakaret olarak kullandığımı düşündüğüne göre hiç de anlamış gibi değilsin.
Yaşın kaç bilmiyorum ama tanımadığın insanlarla lanlı lunlu konuşmasan güzel olur.Yazdıklarından tek çıkardığım gençliğin şu saçma çok bilmiş hali ve ülke sizin elinize kalsa neler yaparsınız Allah bilir! Tebrikler level atladın siteyi de bu kafayla yönetme ama:)

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Yaşın kaç bilmiyorum ama tanımadığın insanlarla lanlı lunlu konuşmasan güzel olur.Yazdıklarından tek çıkardığım gençliğin şu saçma çok bilmiş hali ve ülke sizin elinize kalsa neler yaparsınız Allah bilir! Tebrikler level atladın siteyi de bu kafayla yönetme ama:)
Lan lun senin şahsına söylenen şeyler değildi, daha Türkçe okuduğunu anlamayan birine ben de 727372 mesajdır ne anlatmaya çalışıyorsam...
Anca zaten kaçamak, saçma sapan, kişiliğe yönelik cevaplar verip var olan durum üzerine yapılan eleştirilere cevap veremezsin, edebiyat kasarsın. Neyse hadi kolay gelsin.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Lan lun senin şahsına söylenen şeyler değildi, daha Türkçe okuduğunu anlamayan birine ben de 727372 mesajdır ne anlatmaya çalışıyorsam...
Anca zaten kaçamak, saçma sapan, kişiliğe yönelik cevaplar verip var olan durum üzerine yapılan eleştirilere cevap veremezsin, edebiyat kasarsın. Neyse hadi kolay gelsin.
Doğru senin kadar bilgili değiliz naparsın cahillik:) Hadi kolay gelsin var olan durumun sonucunu görcez zaten böyle bir konuyu böyle bir sitede açmak niyedir onuda anlamadım ama.Amaç birbirine düşürmekse oyuna gelmeyelim.

Neutral

Müdavim
Reaksiyon puanı
179
Bir ülke de güçler ayrılığı olması lazım ki çok gelişmiş, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde her zaman bu sistem vardır. Meclis halkın ve ülkenin yararına bir yasa çıkarmadıysa veya yararına olmayan yasa çıkartıyorsa yargı müdahale eder durum düzeltilir. Yargı yanlış bir karar verirse halkın seçtiği kişiler müdahale eder. Ve insan haklarına adına gelişmişlik en üst düzeydedir.

Yani herkes istediğini istediği zaman yapamıyor. bunun savcısı, hakimi, emniyeti, bakanları var diye dürüst davranılıyor. Bir yandan dürüst davranılmaya itiyor sistem. Medya bile tek bir elde olamıyor olumsuzlukları açığa çıkartan medya. Her şey tek bir yere bağlanırsa bunu yapan çok az insan milyonlara karşı istediği gibi at koşturabilir. Ki bu Afrika ülkelerinde görülen bir durumdur.

Amerika'da bile Başkan ülkenin iç işlerine öyle karışmıyor. Genellikle senato ve yargı karar veriyor. Amerikan başkanın gücü dış işlerinde. Türkiye'ye ise getirilmek istenen sitem iç-dış her şeyin tek bir kişiye bağlanması ve onun ağzından çıkacak her şeyin yasa olmasını sağlamaktır. Bir yandan yanlışı olsa bile kimse beni yargılayamayacak diye yasa bile çıkartıldı. Bundan ne anlıyorsanız işte tam onu yapıyorlar.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Bir yandan yanlışı olsa bile kimse beni yargılayamayacak diye yasa bile çıkartıldı. Bundan ne anlıyorsanız işte tam onu yapıyorlar.
Hangi madde o? Bir bakayım ben de..
Bir de bu Cumhurbaşkanı, yeni anayasa ile babadan oğula mı geçiyor, yoksa halk mı seçiyor?

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Babadan oğula geçmese de babadan damada geçebilir.

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Bu ülkeye zaten Tayyip seneler önce getirdi başkanlığı o şekilde yönetti tabi asıl mesele bunu görebilmekte ve yapmak istediği şey kendisinden sonra gelenlerede bunu resmi olarak yaşatabilmek ki ülkemiz için en iyi seçim budur..

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Bu ülkeye zaten Tayyip seneler önce getirdi başkanlığı o şekilde yönetti tabi asıl mesele bunu görebilmekte ve yapmak istediği şey kendisinden sonra gelenlerede bunu resmi olarak yaşatabilmek ki ülkemiz için en iyi seçim budur..
Kendisinden sonra gelecek olan kişinin kendisi gibi iyi biri olacağını nereden biliyoruz ?

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Başkanlık yüksek ihtimalle bu ülkeye gelecek, hayırcı cehpenin yapabileceği tek şey tarafını seçmek, bunun dışında hayır propagandası yürütülse de başarılı olacağını sanmıyorum.
Bazı insanlar istikrarın, gücün başkanlığa bağlı olduğunu düşünüyorlar.
Dar bir bakış açısı bunu gerektiriyor. Başkanlığa evet diyenlerin çoğunluğu şöyle bir düşünceye sahipler, ABD'de başkanlık var Türkiye'de yok, Türkiye güçsüz ABD güçlü demek ki iş başkanlıkta.
Gücün ve istikrarın yönetim biçimiyle bir alakasının olmadığını Afganistan-Fransa/Almanya karşılaştırmasına bakarak anlayabiliriz. Afganistan birçoğunuzun bilmediği gibi başkanlıkla yönetiliyor, ama birçoğunuzun bildiği gibi savaştan yıllardır kurtulamayan acınacak haldeki bir ülke.
Demek ki istikrarın, gücün başkanlıkla alakası yokmuş bunu görebiliyoruz.

Başkanlık gelsin mi gelmesin mi o başka mesele. Ben başkanlığın gelmesine doğrudan karşı değilim, başkanlık da gelebilir, monarşi de gelebilir hatta dikta rejimi bile gelebilir. Yalnız bunlar gelirken ortaya atılan savunmaların elle tutulur bir yanı olması lazım.
İstikrar doğrudan yönetim biçimiyle alakalı bir durum değil, terörün yönetim biçimiyle hiçbir alakası yok, aynı şekilde ekonominin de yönetim biçimiyle hiçbir alakası yok. Adamlar diyor ki(buradaki adamlar hem siyasetçiler, hem uzmanlar(!), hem de halkın bir kısmı) başkanlık gelince terör bitecek, ekonomi yükselecek vsvs.
Halbuki demokraside şöyle şöyle şeyler var, başkanlık sisteminde şunlar var bu yüzden başkanlık demokrasiden daha üstündür gibi önermelerin kurulması lazımdı.
Televizyonu açıyorsun, sözde prof. olmuş adamlar başkanlık gelirse ekonomi düzelir, istikrar artar gibi cümleler kuruyorlar, 5 dk dayanamayıp kapatıyorsun.
Bu nasıl bir kafa yapısıdır ben hala çözemedim.

Özet olarak ben de bir önerme sunayım, yönetim biçimiyle bir alakası olmadığını hala anlamayanlar anlayabilsin.
Osmanlı devleti deyip duruyorlar, Osmanlı Yavuz Sultan Selim devrinde resmen altın çağını yaşadı(hayır Kanuni devrinde değil, Kanuni Yavuz'un kaymağını yemiştir) ancak aynı Osmanlı Kanuni'den sonra da çöküşe geçmiştir. Neden? Padişah gitti demokrasi geldi diye mi ? Padişah aynı padişah, monarşi aynı monarşi...

Yukarıda bir arkadaşımız cahillik kelimesini kullanmış diğer bazı arkadaşlarımız da bu yüzden onu eleştirmiş, maalesef birçoğumuz cahil kelimesinin anlamını bile bilmiyor demek ki. Cahillik utanılacak bir şey değildir, insanlar cahil olabilirler.
Bir insan bir şeyi bilmiyorsa cahildir, ben tıp konusunda hiçbir şey bilmiyorsam o konuda cahilimdir. Buraya kadar sorun yok, hemen her insan birkaç konu haricinde cahildir zaten, her konuda alim olmanın mümkünatı yok.
Ancak insan bilmediği konuda yorum yapmaya veya bir şeyi savunmaya başlarsa o cahillik değil hadsizlik oluyor.
Adam canım öyle istiyor keyfim öyle istiyor başkanlığa evet diyorum desin gene kabulümüz, ama Allah aşkına oturup başkanlık gelirse istikrar olur, terör biter demeyin.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
- Kanunda açıkça düzenlenen konularda cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamayacak.

- TBMM'nin aynı konuda kanun çıkarması durumunda, cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz olacak.

- TBMM cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar hakkında soruşturma açılmasını isteyebilecek.

- Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen cumhurbaşkanı seçim kararı alamayacak.

Bu maddeler varken, birinin padişahlığından söz edilemez. Ülkeyi babasının çiftliği gibi yönetme lüksüne sahip olamayacak. Yani başkan olacak kişi ülkesinin hayrına icra ve faaliyet yürüttüğü sürece yetkilerini kullanabilecek, aksi halde TBMM tahtarevallinin diğer tarafına ağırlığını koyarak vaziyet alabilecektir. Bununla beraber parlamentoya seçilme yaşının 18'e düşürülmesi kesinlikle çok yanlış ve saçma bir karardır. Ülkeyi yönetmeye talip birinin asgari 30 yaşında olmasını isterim. Liseyi henüz bitirmiş, bıyığı terlememiş bir ergenin o sorumluluğu taşıyabileceğine asla inanmıyorum. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Evetleri olduğu gibi, hayırları da olan biriyim. Zamanı gelince daha iyi analizler yaparak oyumu kullanacağım, ama kesin olarak bugün ne olacağı hakkında karar vermiş değilim. Blok olarak Evet diyenlerle, Hayır diyenlerin duruşu, zihinsel ve kurumsal kimliği ve rengi de elbet oyumun rengini tespit konusunda ayrıca müessir bir faktör olabilir, ama tek başına oyumu bu duruma göre karar vermem elbette. Herkesin en doğru kararı, ülkemin hayrına olacak şekilde davranmasını temenni ederim.

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
O değil de başkanlıkla parlamenter sistem karşılaştırmasını örnek vereceğime başkanlıkla demokrasiyi örnek vermişim:) Kafa başka yerde demek ki..

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
Bu maddeler varken, birinin padişahlığından söz edilemez. Ülkeyi babasının çiftliği gibi yönetme lüksüne sahip olamayacak. Yani başkan olacak kişi ülkesinin hayrına icra ve faaliyet yürüttüğü sürece yetkilerini kullanabilecek, aksi halde TBMM tahtarevallinin diğer tarafına ağırlığını koyarak vaziyet alabilecektir. Bununla beraber parlamentoya seçilme yaşının 18'e düşürülmesi kesinlikle çok yanlış ve saçma bir karardır. Ülkeyi yönetmeye talip birinin asgari 30 yaşında olmasını isterim. Liseyi henüz bitirmiş, bıyığı terlememiş bir ergenin o sorumluluğu taşıyabileceğine asla inanmıyorum. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Evetleri olduğu gibi, hayırları da olan biriyim. Zamanı gelince daha iyi analizler yaparak oyumu kullanacağım, ama kesin olarak bugün ne olacağı hakkında karar vermiş değilim. Blok olarak Evet diyenlerle, Hayır diyenlerin duruşu, zihinsel ve kurumsal kimliği ve rengi de elbet oyumun rengini tespit konusunda ayrıca müessir bir faktör olabilir, ama tek başına oyumu bu duruma göre karar vermem elbette. Herkesin en doğru kararı, ülkemin hayrına olacak şekilde davranmasını temenni ederim.
peki TBMM de kimler olacak?
değiştirilen kanunlar ne olacak sevgili dostum?

ek olarak şu önerge ile hangi parti hangi şahıs olursa olsun kesinlikle HAYIR diyeceğim...

Reaksiyon puanı
6
Başkanlık gelince huzur bereket bolluk sağlık aşk para mutluluk demokrasi gelecekmis 1 koltukta iki kaptan olmazmis cok komik birsey geldi aklima da söylemiycem nasıl oluyor ki yani suan 1 koltukta iki kaptan?

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
14_d.jpg

--- Gönderi Güncellendi ---
peki TBMM de kimler olacak?

Uzaylılar olabilir mi? :D

değiştirilen kanunlar ne olacak sevgili dostum?

Cumhuriyet tarihimiz boyunca onca anayasalar, kanunlar değişti, değiştirildi, bişey olmadı sevgili dostum! :)
Memleket Yunan işgaline maruz kalmadı, iflas etmedi... Vatandaşın durumunda pozitif, negatif çok fazla bir değişiklik olmadı zannedersem.
Bir de mukayeseli olarak önceki ve sonraki kanun maddelerinin karşılaştırıldığı bir resim koydum, dikkatlice bakarsan paranoya yapacak bir durum olmadığını göreceksin.

ek olarak şu önerge ile hangi parti hangi şahıs olursa olsun kesinlikle HAYIR diyeceğim...

Saygı duyarım. Bu senin en tabii hakkın. Yalnız bişeş söyleyicem, TC devletinin başına kim gelirse gelsin emin ol bizim Aziz başkandan çok daha fazla diktatör olmayacaktır. Yahu ona bunca yıldır hiç itiraz etmedin... De, ondan çok daha az yetkisi olacak olan Tayyip başkana niye itiraz ediyon? :D
11_d.jpg

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Bu ülke artık koalisyon dönemlerine, vekil transferlerine, kabine pazarlıklarına mahkum olmayacak. Seçimlerden sonra daimi istikrar olacak.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Bu ülke artık koalisyon dönemlerine, vekil transferlerine, kabine pazarlıklarına mahkum olmayacak. Seçimlerden sonra daimi istikrar olacak.

Batılı efendilerin, içimizdeki para ve güç sahibi lordların, başbakanları pijamayla karşılayan beyaz efendilerin en büyük korkusudur güçlü hükümetler. Aslında başkanlık sisteminden en çok korkması gereken onlardır, normal vatandaş için bırak sıkıntı olmasını üstelik bu bir ni'mettir diye düşünüyorum. Burada zaten şiddetle karşı çıkan taraflara baktığımızda bunu çok açık ve seçik olarak görebiliyoruz. PKK'sından Almanyasına, HDP'sinden bilmem ne karın ağrısına kadar Türkiyenin varlığından, gücünden rahatsızlık duyan taifenin canhıraş bir feryatla büyük bir cihad(!)a soyunmasının sebebi bu olsa gerek. Arada Faziletçi (Aslında başkanlığa karşı olmayan, ama eften püften gerekçeler ileri süren) çerezleri saymazsak tabii... :)

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Hayır yani eğer terör bitecek. Herşey düzelecekse neden şimdi yapılmıyor? Neden başkanlık bekleniyor? Neden? Ne olacak başkanlığa geçince?

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
14_d.jpg

Uzaylılar olabilir mi? :D

Cumhuriyet tarihimiz boyunca onca anayasalar, kanunlar değişti, değiştirildi, bişey olmadı sevgili dostum! :)
Memleket Yunan işgaline maruz kalmadı, iflas etmedi... Vatandaşın durumunda pozitif, negatif çok fazla bir değişiklik olmadı zannedersem.
Bir de mukayeseli olarak önceki ve sonraki kanun maddelerinin karşılaştırıldığı bir resim koydum, dikkatlice bakarsan paranoya yapacak bir durum olmadığını göreceksin.

Saygı duyarım. Bu senin en tabii hakkın. Yalnız bişeş söyleyicem, TC devletinin başına kim gelirse gelsin emin ol bizim Aziz başkandan çok daha fazla diktatör olmayacaktır. Yahu ona bunca yıldır hiç itiraz etmedin... De, ondan çok daha az yetkisi olacak olan Tayyip başkana niye itiraz ediyon? :D
11_d.jpg
teşekkürler değerli cevabın için, üşenmeyip uğraşarak cevap vermişsiniz.
peki bi kaç şey sormak istiyorum, dediğim gibi önceden bir partiye daha yakın hissederdim kendimi ancak şimdi kesinlikle hepsi hakkında olumlu bir görüşüm yok.
bir kaç sorum olacak demiştim, eğer bilgin var ise merakımı da giderirsen bu konu da da sevinirim,
teröre etkisi ne denli büyük ki şu an değil de bu sistem de bitiyor?
ötv indirimi yada halkı biraz olsun rahatlatacak şeyleri her partinin yaptığı gibi referandum malzemesi ne için yapılıyor?
600 Millet Vekili çıkması kendi oylaması için miydi? Yada gerekli miydi?
Ek olarak, Meclise TSK'ya Kanunlara tek kişinin yerleştirdiği adamlar bakacak yanılmıyor isem, bu ne denli iyi bir şey? Sonuçta belli bir kişi atayacak bu kişileri...

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
teşekkürler değerli cevabın için, üşenmeyip uğraşarak cevap vermişsiniz.

Estağfirullah, birbirimizi anlayarak, nezaket içinde konuşabilmek güzel şeydir. Sonuçta bizler düşman değiliz, aynı ülkenin, aynı şeyler isteyen ve temenni eden insanlarıyız. Siz de, ben de... Keza burada yazan karşıt görüşteki bütün arkadaşlarımız gibi aslında ülkemizin, insanımızın yararına olmasını istediğimiz şeyleri istiyor ve talep ediyoruz. Bakış açılarımız farklı da olsa...

bir kaç sorum olacak demiştim, eğer bilgin var ise merakımı da giderirsen bu konu da da sevinirim,
teröre etkisi ne denli büyük ki şu an değil de bu sistem de bitiyor?

Teröre mutlak surette %100 etkisi olacak diye bir durum yok elbette... Şu kadar var ki terörü yenebilmenin ilk şartı bağımsız, bağlantısız güçlü bir hükümetin hükümferma olmasıdır. Mesela şu an (aslında Türkiye uzun süredir başkanlık sistemiyle yönetiliyor, adı konmamış sadece) bir koalisyon hükümeti olsaydı, yahut muhtelif dengelerin desteğiyle ayakta durmaya çalışan bir hükümet olsaydı (eski yıllarda olduğu gibi) gerek oy kaygısı, gerek menfaat, çıkar vs. birçok sebeple terör ile mücadelede tam bir kararlılık sergileyemeyebilirdik diye düşünüyorum. Bir HDP'nin zaruri olarak hükümet ortağı yapılmak zorunda kalındığı bir koalisyon hükümetini düşün!... Ama yeni sistemde ülkeyi yönetecek olan bakan, yönetici, idareci seçimle gelen, bir yerlere kendini borçlu hisseden biri değil, seçime girmemiş, kimselere aldığı oy yüzünden mihnet borcu olmayan ama sahasında en iyi uzman olan kişilerin yönetiminde daha güçlü, daha azimli ve iradeli olarak vazife deruhte edilecek ve çok daha güzel sonuçlar alınacaktır. İşin mantığını düşününce bizim taraftan böyle görünüyor neet :D, elbette yazılabilecek, söylenebilecek daha birçok sebep vardır, lakin aklıma ilk elde gelen bunlar, biraz da vaktim dar. :)

ötv indirimi yada halkı biraz olsun rahatlatacak şeyleri her partinin yaptığı gibi referandum malzemesi ne için yapılıyor?

Buna çok da yakışık almayan bir tarz-ı siyaset diyebiliriz, lakin sana bütün samimiyetimle söylüyorum, şu an esnafın kan ağladığını, memlekette müthiş bir durgunluğun hakim olduğunu söylüyor herkes. Sonuçta seçimle gelmiş, seçime gidecek olan siyasi bir parti ülkenin menfaatinin gerektirdiği mali zorunluluğu olan bir işlemi aynı zamanda kendi menfaati için de düşünebiliyor. Burada bu durumu sadece iktidardaki parti özelinde düşünmemek lazım, bugün muhalefette olan parti de iktidarda olmuş olsaydı aynı atraksiyonu gerçekleştirebilirdi ve ben onu da bu hususta kınayamazdım. Buna biraz siyasetin doğası olarak bakmak lazım. Bu bütün dünyada böyledir. Ama senin gibi, benim gibi normal vatandaşların gözünde çok da ahlaki gözükmeyebilir.

600 Millet Vekili çıkması kendi oylaması için miydi? Yada gerekli miydi?

Bu konuda kesinlikle seninle aynı fikirdeyim abicim, Hatta eksik bile söylemişsin. Bir de 18 yaş garabeti var ki saçmalığın, salaklığın örnek gösterilebilecek en büyük nümunesi diyebilirim. Hatta yukarıda veya başka bir konuya yazdığımı hatırlıyorum... Ki, sırf bu iki saçmalığa olan kızgınlığım yüzünden hayır bile diyebilirim diye... :)

Ek olarak, Meclise TSK'ya Kanunlara tek kişinin yerleştirdiği adamlar bakacak yanılmıyor isem, bu ne denli iyi bir şey? Sonuçta belli bir kişi atayacak bu kişileri...

Burada söylediğin her ne ise inan hiçbir bilgim ve fikrim yok. O yüzden yerecek ya da savunacak bir halde değilim. Zira ben inandığım şeyleri savunurum, adamlar hık deyince ağzından düşen her şey eyvallah çeken tiplerden değilim vesselam. :)

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Batılı efendilerin, içimizdeki para ve güç sahibi lordların, başbakanları pijamayla karşılayan beyaz efendilerin en büyük korkusudur güçlü hükümetler. Aslında başkanlık sisteminden en çok korkması gereken onlardır, normal vatandaş için bırak sıkıntı olmasını üstelik bu bir ni'mettir diye düşünüyorum. Burada zaten şiddetle karşı çıkan taraflara baktığımızda bunu çok açık ve seçik olarak görebiliyoruz. PKK'sından Almanyasına, HDP'sinden bilmem ne karın ağrısına kadar Türkiyenin varlığından, gücünden rahatsızlık duyan taifenin canhıraş bir feryatla büyük bir cihad(!)a soyunmasının sebebi bu olsa gerek. Arada Faziletçi (Aslında başkanlığa karşı olmayan, ama eften püften gerekçeler ileri süren) çerezleri saymazsak tabii... :)

Zaten düşman ülkelere baktığımızda eğer bizim bir işimize karşı geliyorsa demek ki doğru yoldayız.Dediğiniz gibi Almanya başkanı ziyarete geldiğinde islami terör ifadesini kullanmıştı Cumhurbaşkanımız ise direk uyarmıştı eski Türkiyenin olmadığı bile göstergesi bu cevap ve doğru yolda olduğumuzun fakat anlatamıyorsun işte davası zevk peşinde olanlara !

vahit_tasagal

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Yaşım 56 emekli memurum bu ülkede ülkesi için siyaset yapan lider duymadım, görmedim (Atatürk hariç isteseydi halife olurdu)bunu anlamak için liderlerin geçmişteki söylemlerine bakın ancak sormak isterim bu ülkeyi 14 yıldır kim yönetiyor hangi kanunu çıkarmak istedilerde çıkaramadılar eğer kuvvetler ayrılığını yok ederseniz ülke çöker yargı bağımsızlığını sağlamazsanız ülkede kaos olur.Bu referanduma sunulan anayasada yarğı bağımsızlığı tamamen ortadan kaldırılıyor gücü elinde bulunduran partili ç.başkanının istediği kararı vermeyen yargıcın vay haline yakını memur olanlar bilir sürüm sürüm süründürürler adamı.Unutmayın ki bu parti meselesi değil ülke meselesi d