Referandum ne zaman? Anayasada neler değişiyor?

Bu konuyu okuyanlar

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
AK Parti'nin 18 maddeden oluşan Türkiye Cumhuriyeti Anayasasında Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi, 339 oyla kabul edilerek yasalaştı. Şimdi de referandum tarihi bekleniyor. Teklif önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın onayına sunulacak. Cumhurbaşkanı'nın 15 günlük yasal süresi bulunuyor. Referandum tarihi de buna göre şekillenecek. Referandumun, Resmi Gazete'de yayımını takip eden 60'ncı günden sonraki ilk pazar günü yapılması gerekiyor.

REFERANDUM NEDİR?

Referandum, anayasa değişikliği, yasaların kabulü veya önemli devlet meselelerinde halkın yapılacak değişikliklere karşı iradesini belirlemek amacıyla yapılan oylamadır. Referandumda halka yapılacak değişikliğin istenip istenmediği sorulmaktadır ve çıkan oylama sonuçlarına göre de yapılması planlanan değişiklik yürürlüğe girer veya iptal edilir.

NUMAN KURTULMUŞ NİSAN AYINI İŞARET ETTİ

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş referandum tarihi ile ilgili yaptığı açıklamada, "Eğer bu şekilde süreç devam ederse, anayasanın bütünüyle ilgili oylamayı da bitirdiğimiz takdirde Nisan ayının başında referanduma gidilir. 2 ya da 9 Nisan tarihleri gibi görünüyor şu anda ama Cumhurbaşkanımızın, Meclisin kararını ne zaman, ne şekilde onaylayacağı da bu süreci etkileyen bir husus" ifadelerine yer verdi.

BİNALİ YILDIRIM: "ARTIK KARAR MİLLETİNDİR"

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, anayasa değişikliği teklifinin referandum aralığında kabul edilerek yasalaşmasına ilişkin, "Artık karar milletimizindir. Milletin verdiği karar, başımız gözümüz üzerinedir. Anayasa değişikliğini gerçekleştirecek olan aziz Türk milletidir. Vekiller olarak bize verilen görevi yaptık. İşi asıl sahibine, millete tevdi ediyoruz." dedi.

YENİ ANAYASA NE GETİRİYOR?

TBMM Genel Kurulunda kanunlaşan anayasa değişikliği, Cumhurbaşkanlığı sistemi çatısı altında getirilmesi öngörülen yeni düzenlemeler şöyle:

- Milletvekili sayısı 550'den 600'e çıkarılacak

- Milletvekili seçilebilme yaşı 25'ten 18'e indirilecek

- TBMM ve Cumhurbaşkanlığı seçimleri, 5 yılda bir aynı gün yapılacak

- Meclis, denetim ve bilgi edinme yetkisini, "Meclis araştırması", "Genel görüşme", "Meclis soruşturması" ve "Yazılı soru" yoluyla kullanacak

- Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği kesilmeyecek

- Cumhurbaşkanının görev süresi 5 yıl olacak. Bir kişi en fazla 2 kez cumhurbaşkanı seçilebilecek.

- Cumhurbaşkanlığına, seçimlerde geçerli oyların en az yüzde 5'ini alan partiler ile en az 100 bin seçmen aday gösterebilecek.

- Seçimde, geçerli oyların salt çoğunluğunu alan aday cumhurbaşkanı seçilecek.

- Cumhurbaşkanı "Devlet başkanı" olacak, yürütme yetkisini üstlenecek, Başkomutanlığı temsil edecek

- Cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları ile bakanları atayacak ve görevlerine son verecek.

- Cumhurbaşkanı, anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları gerekli gördüğü takdirde halkoyuna sunacak.

- Cumhurbaşkanı, yürütme yetkisine ilişkin konularda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarabilecek.

- Kanunda açıkça düzenlenen konularda cumhurbaşkanlığı kararnamesi çıkarılamayacak.

- TBMM'nin aynı konuda kanun çıkarması durumunda, cumhurbaşkanlığı kararnamesi hükümsüz olacak.

- TBMM cumhurbaşkanı, cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar hakkında soruşturma açılmasını isteyebilecek.

- Hakkında soruşturma açılmasına karar verilen cumhurbaşkanı seçim kararı alamayacak.

- Cumhurbaşkanı, bir veya daha fazla cumhurbaşkanı yardımcısı atayabilecek.

- Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, milletvekili seçilme yeterliliğine sahip olanlar arasından cumhurbaşkanı tarafından atanacak ve görevden alınacak.

- Milletvekilleri, cumhurbaşkanı yardımcısı ve bakan olarak atanırlarsa üyelikleri sona erecek.

- TBMM, üye tamsayısının beşte üç çoğunluğu ile seçimlerin yenilenmesine karar verebilecek.

- Cumhurbaşkanı, kanunda düzenlenen ilgili şartların gerçekleşmesi halinde OHAL ilan edebilecek.

- Disiplin mahkemeleri dışında askeri mahkemeler kurulamayacak.

- Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun adı, Hakimler ve Savcılar Kurulu şeklinde değişecek.

- Bütçeyi Cumhurbaşkanı Meclise sunacak.

- Bakanlar Kurulu olmayacak. Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı tarafından anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılacak ve yerine getirilecek.

- TBMM'nin bir sonraki seçimi ve Cumhurbaşkanı seçimi, 3 Kasım 2019 tarihinde birlikte yapılacak.

- Askeri Yargıtay, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi ve askeri mahkemeler kalkacak.

:Sabah

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278

-Bakanlar Kurulu olmayacak. Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı tarafından anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılacak ve yerine getirilecek

Peh peh peh... bir kaç madde daha vardı da burada yazılmamış sanırım onlar ve benim yazdıklarım tam bir fiyasko...

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708

-Bakanlar Kurulu olmayacak. Yürütme yetkisi ve görevi, Cumhurbaşkanı tarafından anayasaya ve kanunlara uygun olarak kullanılacak ve yerine getirilecek

Peh peh peh... bir kaç madde daha vardı da burada yazılmamış sanırım onlar ve benim yazdıklarım tam bir fiyasko...
yani hayır diyeceksin :)
--- Gönderi Güncellendi ---
Ülkemiz için hayırlısı olsun diyelim...

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
yani hayır diyeceksin :)
Ülkemiz için hayırlısı olsun diyelim...
Olumlu ve olumsuz yönleri var, benim için olumsuz yönler daha ağır basıyor.

Benim görüşüme göre Cumhurbaşkanı tarafsız olmalıdır. Siyasi parti başkanı olan bir cumhurbaşkanının tarafsız olabileceğini pek düşünmüyorum, elbet çelişki durumu yaşanır. Herkesin görüşü farklı tabi.

/xo/

Müdavim
Reaksiyon puanı
226
Yine hile hurda istedikleri olacak hiç kuşkusuz karar milletinmiş..

Umut Can ORAL

Asistan
Reaksiyon puanı
17
Karar Milletinse referandumdan önce erken seçime gidilsin. Mevcut politikalara göre değişecek çok oy var. Bir parti bu sisteme karşı çıkarak oy toplamıştı şimdi o oylarla sisteme destek verdi. Bence sağlıklı bir referandum için ilk önce erken seçim olsun. Daha sonra iki tarafında düzgün bir propaganda için en az 3 aya ihtiyacı var o süre sağlansın. Dükkan devredilmiyor sonuçta " sistem " değiştiriliyor.
Maddelere gelince
1- Tarafsızlık yemini etmiş C.Başkanı nasıl tarafsızlığı kaldırmaya çalışır?
2- Hepimizin bildiği Kuvvetler ayrılığı ilkesi nasıl ortadan kalkar? Ülkemizde daha çok şeffaflaşmaya gidilmesi gerekirken neden birşeylerin üstü kapatılacak?
3- 550 Milletvekili sayısı neden 600'e çıkıyor? Üstelik meclis yetkileri azaltılmışken? Her milletvekili ayda 25.000 TL maaş alıyor. 50 x 25.000 = 1 Milyon 250 Bin TL ( Aylık ) . Bu maddeye bağlı olarak Asgari ücret neden hala 1404 TL olarak kalıyor?
4- Bütçe işi tek kişinin işi değildir tek kişi tarafından ( ekonomi okumamış ) meclise sunulması yanlıştır
5- Herhangi bir görüşü savunan kişi ( partiyle ilişiği kesilmeyen ) Cumhurbaşkanı olmamalı. Cumhurbaşkanlığı makamı Ülkenin tüm insanlarını temsil eder. Partiyle ilişkisi olan Cumhurbaşkanı diğer görüşlere saygı duymayacağı gibi onları dikkatede almayacaktır
6- OHAL adı üstünde Olağanüstü Hal. Yani bu kadar kritik bir durumda sistem değiştirilmesi kesinlikle yanlıştır , tehlikelidir. Eğer bu kadar kritik bir durum yoksa OHAL ilan edilmeside yanlıştır

Fikirlerime karşı çıkan arkadaşlar varsa başlık altında muhabbet etmek isterim
İyi günler

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Demek daha güçlü bir türkiye için :rolleyes::confused:

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Lazzz Hayırlısı olur İnşallah. Bu arada başkanlık demokrasiyi zedelemez mi?

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Yersen...

Yahu anlamıyorum şu maddeleri okuyunca neresine evet diyecekler ki... elde tutulacak bir yanı yok.

Padişah sistemiyle Daha güçlü bir türkiye istedikleri için :)

küheylanTR

Doçent
Reaksiyon puanı
1,065
Yersen...

Yahu anlamıyorum şu maddeleri okuyunca neresine evet diyecekler ki... elde tutulacak bir yanı yok.
Hocam insanımızı bilmiyor musun sanki,takım tutar gibi parti tutan bir kesim var ve sayıları oldukça yüksek :) Bir şey okumaz etmezler her sene aynı parti her sene aynı kişi o yüzden evet sayısı yüksek olacak gibi :(

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Hocam insanımızı bilmiyor musun sanki takım tutar gibi parti tutan bir kesim var ve sayıları oldukça yüksek :) Bir şey okumaz etmezler her sene aynı parti her sene aynı kişi o yüzden evet sayısı yüksek olacak gibi :(
Size katılıyorum. Araştırmadan ha tamam bu benim tuttuğum parti diyip oy atmanın mantığı ne değil mi? Aileden veya çevreden etkilenerek oy atmanın mantığı ne? Önce bir araştırılması gerek. Akla mantığa uymayan (benim için öyle) bu sistem nasıl kabul edilir? Ben bu sistemin demokrasiyi zedeleyeceğini düşünüyorum.

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Her ne kadar Hayır desek de gerek halkın çoğunluğu, gerek çılgın kedilerin ne yapacağı belli olmaz :)

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Geçen viral olan bir video izledim, Evet propagandası yapan kişinin ne için evet dediğini, değişecek olan anayasa maddelerini ve yeni gelecek olan maddeleri bilmiyor, ülke durumumuz tamda bu o_Oo_O

Lazzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,278
Geçen viral olan bir video izledim, Evet propagandası yapan kişinin ne için evet dediğini, değişecek olan anayasa maddelerini ve yeni gelecek olan maddeleri bilmiyor, ülke durumumuz tamda bu o_Oo_O
İşte bu yüzden oy katsayısı gelmeli.

Simsizz1905

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
334
Adamlar daha herşey tamamlanmamışken tanıtım kitapçığı basıyolar. Anayasa mahkemesi kararı var, daha Cumhurbaşkanı onaylamadı. Zaten hemen basılmasını isteyende Cumhurbaşkanı. Bu acele ney. Ve bir de "Meclisin yetkisi artacak " diyor. Aklımızla dalgamı geçiyor, anlamadım.

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
İşte bu yüzden oy katsayısı gelmeli.

Adamlar daha herşey tamamlanmamışken tanıtım kitapçığı basıyolar. Anayasa mahkemesi kararı var, daha Cumhurbaşkanı onaylamadı. Zaten hemen basılmasını isteyende Cumhurbaşkanı. Bu acele ney. Ve bir de "Meclisin yetkisi artacak " diyor. Aklımızla dalgamı geçiyor, anlamadım.

Oy pusulasının altına bir tane CAPTCHA ekleyip, türkiyenin başkentini veya 4+4 işleminin sonucunu sorsalar neredeyse ülkenin %50'sinin oyu geçersiz sayılır :)

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
anayasa taslağı ideal olmaktan çok uzak. türkiyenin acil ihtiyaçlarını gideriyor.
aynı zamanda gelecekte sorun yaşatabilecek tarafları da var.

katılımcı demokrasiden çok uzak olduğumuz için bundan daha iyisini de göremeyiz.
mevcut anayasa taslağı günümüzü kurtarır ama geleceğimizi riske atıyor.
fakat mevcut anayasa ile ne geleceğimiz var nede bugünümüz.

ne yazık ki halk sürekli "yetmez ama evet" demeye zorlanıyor.

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Görünüşe göre bu forumdan oldukça fazla "Hayır" Çıkacak. :) Her şeyin hayırlısı olsun.

Yeşil Okçu

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,810
Bir de sonuna kadar mı başkan olacak Sayın recep tayyip erdoğan ? Elbet bir gün ölecek . Peki o zaman onun yerine gelecek kişi ne olacak ? Bu ülke üzerinde planları olan biri gelirse... Gelecek için(!) evet diyenler bunu bir düşünmeli.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
Bir de sonuna kadar mı başkan olacak Sayın recep tayyip erdoğan ? Elbet bir gün ölecek . Peki o zaman onun yerine gelecek kişi ne olacak ? Bu ülke üzerinde planları olan biri gelirse... Gelecek için(!) evet diyenler bunu bir düşünmeli.
:) bende bunu düşünüyorum bugün onun için evet denirse yarın bu yetkiyi kötüye kullanacak birileri gelirse ne olacak? Kimse sonsuza kadar yaşamıycak ne olacağımızında garantisi yok Allah yardımcımız olsun. Yalnız evet diyenler nasıl bir partiyi tuttuğu için evet diyecekse yani büyük çoğunluğu.hayır diyeceklerin çoğuda recep tayyip erdoğanı sevmediği için hayır diyecek kimse kimseyi kandırmasın bu konuda:) biri aşırı sevgi biri aşırı nefret...nefretle nasıl yanlışlar yapıldığını gördük inşallah sevgiyle yapılan bir yanlış olmaz bu durum.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
hayırlı hayırlara vesile olsun hayırlı günlere...

goodolddays

Müdavim
Reaksiyon puanı
202
Oyunuzun rengi beni alakadar etmez, ben oyumu verip sonucu beklerim, çıkan sonuca da halkın kararı diyerek saygı duyarım, ülkem adına en iyi şekilde uygulanması için çaba sarfederim.

Ama sizi de saygısızlıktan men ederim. Oy katsayısıymış, milletin %50'si ülkenin başkentini bilemezmiş filan, bunu yapamazsınız, yapmamalısınız. Unutmayın, siz de o halkın bir bireyisiniz. Halkı aşağılamak, halktan kopmak şimdiye kadar kimseye birşey kazandırmadı, aksine bütün birikimleri silip götürdü.

Ne iş yaparsanız yapın ama karşınızdaki saygıyı elden bırakmayın.

Elusive

Müdavim
Reaksiyon puanı
260
Kitap okumayan, sanat nedir bilmeyen, eleştirmeyen, hiçbir şey bilmeyen ama her şeyi bildiğini sanan, bilenin sözüne itimat etmeyen, okuyanı, eleştireni ötekileştiren, ateistim diye beni ötekileştiren ya da alevi diye insan yakan,(herkes mi suçlu ülkedeki demeyin, siz nerede yetiştiniz bilmiyorum ama benim babam bile böyle bir insan, yanlışa karşı çıkmıyorsan, yanlışı yapana alkış tutuyorsan onlardan hiçbir farkın yoktur)insana ve insan haklarına saygısı olmayan, çıkarcı, Osmanlı'dan kalan biat kültürüyle yetişmiş olan, Atatürk'ü sevmeyen adam benim halkım değildir arkadaşlar. Benim halkım TÜRK HALKIDIR, Atatürk'ün dediği halktır, bilimi rehber alan, okuyan, eleştiren, kabul etmeyen, itiraz eden, başkaldıran, devrimlere sahip çıkan halktır(bkz. Bursa Nutku). Arap kültüründe benliğini kaybetmiş, faşizme alkış tutan klasik ortadoğu islamcısı benim halkım değildir. Böyle halkın ne kendisine, ne de kararına saygı duyarım. Ayrıca demokrasi, referandum, seçim; bunların hepsi BİREYLERLE olur, birilerinin KULU/ADAMI olan, birey olmayı becerememiş kimselerle olmaz. Kağıda mühür basıp sandığa atmak demokrasi değildir, demokrasi o kağıda neye neden mühür bastığını bilmektir, geçiniz saygıymış falan, yerler...

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Görünüşe göre bu forumdan oldukça fazla "Hayır" Çıkacak. :) Her şeyin hayırlısı olsun.

Teknolojiyle uğraşan insanlar genelde " Araştırma " yapmayı severler, bu yüzden fazla çıkabilir :))

Yeni anayasaya göre, Cumhurbaşkanı istediği kadar cumhurbaşkanı yardımcısı atayabilecek ( halkın oyuyla seçilmeden ) ve cumhurbaşkanı'nın olmadığı zamanlarda tüm yetkiye sahip olacak, " Admin " olacak yani :):p

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Yani laikliğin Atatürkçülüğün kalesi İzmir bile bozuldu ya. Kuzey Kore is coming...
En azından oradaki insanlar hiçbirşey bilmiyor. Biz biliyoruz ona rağmen sana özgürlük veren bu sistemi istemiyoruz. Şu anda kurlara ve sektöre bakarsanız halka hissettirilmeyen bir kriz var. Ve devlet hala;ovropo bozo kıskonoyo. Yok böyle birşey. Avrupa'da Türkiye bir afrika ülkesi olarak görülüyor. Ekonomik olarak da tatil ülkesi. Paramız o kadar değersiz ki. Sanırım o tatilde gitti turistlerde suriyelilerden kaçtı.
Ve en önemli konulardan biri din vicdan hürriyeti: Olmayacak. Şu anda bile yok. Ramazanda bişeyler yiyip içen ve dayak yiyen kaç insan var. Veya aslen Rum olup sınıf arkadaşları tarafından dışlanan kaç kişi tanıyorum. Bende aslen bir Makedonya göçmeni olduğum için bazı çevrelerce etrafımda gavur olarak görülüyorum. 13 yaşındaki çocuk ne anlar gavurdan dinsizden değil mi? Anlıyor ama... Veya yolda yürürken müzik dinleyenlere yaptıkları. Yani anlatamam bile...
Eğitim sistemi zaten malum... Düşünmeye yer yok.
Bunlar benim 13 yıllık hayatımda gördüklerim. Benden büyükler daha da güzel anlatıyor. Fakat bazıları da şu bu makama gelebilmek için ülkeyi ve kanunları yok sayıyor...
Sonuç olarak rekor oyda evet çıkacağını düşünüyorum. Halk 2002den beri çok güzel uyutuldu ve meyveleri çok güzel alınıyor.

Bloother

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,327
Oyunuzun rengi beni alakadar etmez, ben oyumu verip sonucu beklerim, çıkan sonuca da halkın kararı diyerek saygı duyarım, ülkem adına en iyi şekilde uygulanması için çaba sarfederim.

Ama sizi de saygısızlıktan men ederim. Oy katsayısıymış, milletin %50'si ülkenin başkentini bilemezmiş filan, bunu yapamazsınız, yapmamalısınız. Unutmayın, siz de o halkın bir bireyisiniz. Halkı aşağılamak, halktan kopmak şimdiye kadar kimseye birşey kazandırmadı, aksine bütün birikimleri silip götürdü.

Ne iş yaparsanız yapın ama karşınızdaki saygıyı elden bırakmayın.
Ben yönetime sordum, normalmiş. Seçmenin %50sine gerizekalı muamelesi yapabiliyormuşuz, sıkıntı yokmuş..

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Lütfen kimsenin kalbini kıracak sözler yazmayalım.