Referandum İçin Evet Diyen İmamlar, Meğer İmam Değilmiş!

Bu konuyu okuyanlar

Hakan Göçmez

Asistan
Reaksiyon puanı
24
Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada oldukça dikkat çeken ve evet çağrısı yapan imamlar için Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan yeni bir açıklama geldi.

Özellikle görüntülerin yayınlanmasının ardından oldukça tepki toplayan bu davranışlar Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan yeni açıklama ile birlikte farklı bir boyuta ulaştı. Öyle ki Diyanet İşleri Başkanlığı özellikle Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda videodaki kişilerin Diyanet İşleri Başkanlığı ile ilgili herhangi bir ilişkinin bulunmadığı net bir şekilde ifade edildi.

Videodakiler İmam Değil!

Yayınlanan bu görüntülerin özellikle Evet propagandası kapsamında gerçekleştirildiği düşünülürken şimdi videodaki kişilerin hangi amaç ile böyle bir çalışma yaptığı merak ediliyor. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda özellikle "cübbeli ve sarıklı kişilerin" tanımlamalarının kullanılması oldukça dikkat çekti. Geçtiğimiz günlerde yayınlanan ve sosyal medyada kısa süre içerisinde yüksek paylaşım oranlarına ulaşan video ise şöyle;

Simsizz1905

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
334
İmam Olsalar ne olur, olmasalar ne olur. Zaten camide, okulda kendilerini belli ediyolar .

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708
Dini kullanan namussuzlar , size güzel diyeceklerim var ama dua edin Forum kuralları el vermiyor.

uydu3405

Doçent
Reaksiyon puanı
115
Peki o zaman bunu yapanin Evet temsili partisi degilde Hayir temsili partinin elemanlarinin yapmadigini kim bilicek. Her taraftan olabilirler.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Neden imam olmadıkları halde kendilerini imam olarak gösterip Evet propogandası yaptılar ?
Evet propogandası yapmalarına sözüm olmaz, sonuçta insanlar toplanıp görüşünü söyleyebilir.
Lakin bunlar halkı kandırarak ve yalan söylemek suretiyle yaptılar.
Halkı bu şekilde kandırmaları günahtır.
Dünyevi işleri böyle günahlara girmeleri üzücü.
Bu arkadaşlara tevbe etmelerini öneririm.
--- Gönderi Güncellendi ---
Peki o zaman bunu yapanin Evet temsili partisi degilde Hayir temsili partinin elemanlarinin yapmadigini kim bilicek. Her taraftan olabilirler.

Sizin gibilerden bir kısmı Rus elçisi öldürüldüğünde, nerden bileceğiz Rusların kendi adamlarını öldürmediğini diyordu.
Ondan önce de şüphelerim vardı ama o vahim olaydan sonra emin oldum.
Vallahi siz gerçekleri değil işinize geleni söylemektesiniz.

Sensei.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Neden imam olmadıkları halde kendilerini imam olarak gösterip Evet propogandası yaptılar ?
Evet propogandası yapmalarına sözüm olmaz, sonuçta insanlar toplanıp görüşünü söyleyebilir.
Lakin bunlar halkı kandırarak ve yalan söylemek suretiyle yaptılar.
Halkı bu şekilde kandırmaları günahtır.
Dünyevi işleri böyle günahlara girmeleri üzücü.
Bu arkadaşlara tevbe etmelerini öneririm.
--- Gönderi Güncellendi ---

Sizin gibilerden bir kısmı Rus elçisi öldürüldüğünde, nerden bileceğiz Rusların kendi adamlarını öldürmediğini diyordu.
Ondan önce de şüphelerim vardı ama o vahim olaydan sonra emin oldum.
Vallahi siz gerçekleri değil işinize geleni söylemektesiniz.
O imam kılıklıların aslen neye hizmet ettiğini bilmeden, bu yorumu yaparak sen de işine geleni söylemiş olmuyor musun? Kalplerdekini ancak Allah bilir. Yapılan provokasyon da olabilir, gerçek de olabilir. Emin konuşmak iki tarafın da haddine değildir.
Kaldı ki, diyanetin bilgisi ve izni olmadan, imamlar hiçbir şey yapamazlar. Yaptıklarında, görevden ihraç edilirler. Hele ki ohal'deyken.
15 Temmuz'da mahyaları yakmadı diye sorguya çekilen akp destekçisi imam biliyorum.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
O imam kılıklıların aslen neye hizmet ettiğini bilmeden, bu yorumu yaparak sen de işine geleni söylemiş olmuyor musun? Kalplerdekini ancak Allah bilir. Yapılan provokasyon da olabilir, gerçek de olabilir. Emin konuşmak iki tarafın da haddine değildir.
Kaldı ki, diyanetin bilgisi ve izni olmadan, imamlar hiçbir şey yapamazlar. Yaptıklarında, görevden ihraç edilirler. Hele ki ohal'deyken.
15 Temmuz'da mahyaları yakmadı diye sorguya çekilen akp destekçisi imam biliyorum.

Ben işime geleni söylememekteyim.
Çok düşük bir ihtimali işinize geldiği için savunduğunuzu yüzünüze vurmaktayım.
Tıpkı Rus elçisinin öldürülmesi olayında çok düşük bir ihtimali (pratikte imkansıza yakın) işinize geldiği için savunmaya kalkışmanız gibi.
Nitekim daha önce de onlarca kez bunu yaptığınızdan ötürü alışmış vaziyettesiniz.
Neye inanmak işinize gelmekte ise ona inanmaktasınız.
Bana göre en iyi ihtimalle giydikleri kıyafetten ötürü resmi imamlık makamını temsil edeceklerini tahmin edememe cahilliğinde bulunmuş olabilir gençler.
Bu da en iyi ihtimal.
Bunun dışına komplolara inanacak değiliz, sizin yaptığınız ve alıştığınız gibi işimize gelene inanacak da değiliz.
Bu huyunuzdan vazgeçmeniz sizin hayrınızadır.
Allah kalptekinden haberdardır.

Sensei.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Ben işime geleni söylememekteyim.
Çok düşük bir ihtimali işinize geldiği için savunduğunuzu yüzünüze vurmaktayım.
Tıpkı Rus elçisinin öldürülmesi olayında çok düşük bir ihtimali (pratikte imkansıza yakın) işinize geldiği için savunmaya kalkışmanız gibi.
Nitekim daha önce de onlarca kez bunu yaptığınızdan ötürü alışmış vaziyettesiniz.
Neye inanmak işinize gelmekte ise ona inanmaktasınız.
Bana göre en iyi ihtimalle giydikleri kıyafetten ötürü resmi imamlık makamını temsil edeceklerini tahmin edememe cahilliğinde bulunmuş olabilir gençler.
Bu da en iyi ihtimal.
Bunun dışına komplolara inanacak değiliz, sizin yaptığınız ve alıştığınız gibi işimize gelene inanacak da değiliz.
Bu huyunuzdan vazgeçmeniz sizin hayrınızadır.
Allah kalptekinden haberdardır.
Öyle mi yapıyormuşuz? hmm. Sanırım 2 grup insan var. Siz ve biz? Türkçe dersinde; ben, sen, o, biz, siz, onlar vardı halbuki..

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Eğer ki o şahıslardan değilseniz üstünüze alınmanıza gerek yok.
Nitekim siyasi parti mitinglerinde bunlar... bunlar... diyen liderlerin yahu o gruptaki herkes bir mi şeklinde eleştirildiğini görmüş değiliz.

Sensei.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Eğer ki o şahıslardan değilseniz üstünüze alınmanıza gerek yok.
Nitekim siyasi parti mitinglerinde bunlar... bunlar... diyen liderlerin yahu o gruptaki herkes bir mi şeklinde eleştirildiğini görmüş değiliz.
Sen de, gördüğüm kadarıyla hep akp tarafını eleştirmektesin, chp tarafını eleştirdiğini de hiç görmüş değilim. Gözümden kaçmış olabilir, gösterirsen o mesajlarını sevinirim. Çünkü hep adil olmaktan bahsediyorsun. Adalet, tarafsızdır. "Hayır" propagandalarında söylenen yalanlar, yapılan korkutmalar, tehditler hakkında neler söyledin şimdiye kadar mesela? Altını çiziyorum, yeni yorum istemiyorum, eski yorumlarını görmek istiyorum. Ben söyledikten sonra yazacaklarının bir ehemmiyeti yoktur.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Sen de, gördüğüm kadarıyla hep akp tarafını eleştirmektesin, chp tarafını eleştirdiğini de hiç görmüş değilim. Gözümden kaçmış olabilir, gösterirsen o mesajlarını sevinirim. Çünkü hep adil olmaktan bahsediyorsun. Adalet, tarafsızdır. "Hayır" propagandalarında söylenen yalanlar, yapılan korkutmalar, tehditler hakkında neler söyledin şimdiye kadar mesela? Altını çiziyorum, yeni yorum istemiyorum, eski yorumlarını görmek istiyorum. Ben söyledikten sonra yazacaklarının bir ehemmiyeti yoktur.
Eğer ki ortada bir yanlış varsa, bunu kim yapmışsa yapsın savunmamak gerekir.
Böyle birşeyi savunmaktan Allah'a sığınırım.
Nitekim bunu savunmak, kör olup Allah'ın hoşnut olmayacağı birşeyi savunmaktır.
Allah'ın hoşnut olmayacağı birşeyi, kullar hoşnut olacağı için savunmaktan korkarım.
Yanlışım varsa affola.

Benim şu ana kadarki eleştirilerim daha çok iktidara yönelik olabilir.
Aslında bu eleştirileri yazarken yapıcı yapmaya çalışıyorum, eğer yıkıcı yapmakta isem okuyanlar beni affetsinler, düzeltmeye çalışırım.
Bununla birlikte kendi çevremde iktidarı savunmuşluğum da az değildir.
Misal sigara ile mücadelede hükümete Allah razı olsun demekteyim.

Aslında iktidar cephesi de, muhalefet cephesi de zaman zaman özeleştiri yapmakta.
Bu güzel bir olgu.
Benim hedefim zaten onlar değil.
Yanlış anlaşılmasın, eleştirilerimiz elbet olur ama kimsenin devlet adamlığına zaten sözümüz olamaz, ne sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın, ne sayın Devlet Bahçeli'nin, ne de sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun. (Demirtaş hariç)
Onların devlet adamlığından ben şüphe duymamaktayım.
Ancak özellikle iktidar cephesi bir kısım dalkavuk kesim ile sarılmış vaziyette.
Benim hedefim onlardır.
O kesim bulundukları çevreye de, bu ülkeye de, Anadolu insanına da zarar vermektedir.
Ve neredeyse garanti edebilirim ki bu kesimin çoğunluğu yarın güç dengesi değiştiğinde, güçlü olanı savunacaklar.
Onların yapmakta oldukları şeyler yapacaklarının habercisidir.
Maalesef zaman zaman liderler ve partiler bunların etkisine kapılmakta, kesimler de halk tabiriyle gaza gelmekte, provokasyon da denilebilir.
Bu durumun değişmesi hepimizin hayrınadır.

Son düzenleme:

Sensei.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
İktidarı savunup savunmaman önemli değil. Önemli olan yaptığın işte adaletli olmandır.
Hedefin sadece iktidarın dalkavukları olmamalı, muhalefetin etrafını saran, Atatürkçü, milliyetçi maskesi altında nifak tohumları saçan kesim de oldukça tehlikelidir.
Fitne, ölümden beterdir. Sebep olan, destek olan da yapan gibidir.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
Bu kişiler elbet diğer cephelerde de mevcuttur.
Muhalefetin finans kaynağı, iktidarınki ile karşılaştırıldığında oldukça sınırlıdır.
Bu sebepten ötürü, oranı da karşılaştırıldığında daha azdır.
Yine de bazen nitelik nicelikten üstün olabilir.
Dolayısıyla bunlar ile de mücadele etmekteyim.
Oran olarak daha az karşıma çıkmaları münasebetiyle, bu mücadeleler okuyanların gözünden kaçmakta olabilir.

Sensei.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Benim karşıma oldukça çok çıkıyorlar, ancak karşılarında seni görememekteyim. Umalım ki gözümden, gözünden kaçmış olsun.
Bir davanın savunuculuğunu yapıyorsak, dikkatli olmak gerekir. Aksi halde yolumuzu şaşırırız.
Fitnenin, provokasyonun cirit attığı, havanın fazlasıyla puslu olduğu şu günlerde çok daha dikkatli olmak lazımdır. Yoksa neye hizmet ettiğin, neye saldırdığın, bilmeden bir anda karışıverir.
At izini, it izinden ayırmak bir kenara, asıl mesele iz bırakmayanları görmektir.

piluvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Boşuna uğraşmayın arkadaşlar

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Siz kafanızı yormayın... Abileri 2 cami yapar gönlümüzü alır :)

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Bi ülkede cami sayısı hastaneden fazlaysa söylenecek bir şey kalmıyor...

Tys23

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,229
Video'nun İçeriği " Kandırıldık " :D

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Hocam dediğin doğru fakat eksik. Okul ve hastahane sayısının toplamı cami sayısına eşdeğer. Çünkü Türkiyede toplam 85.000 cami var. Ben evimde namazımı kılarım Allaha şükür. Fakat bu cami yapıp insanların gözünü boyayıp ve bu göz boyamaya kanan 4/4 lük müslümanlar Allahın en büyük nimeti beyni bir gün kullanır İnşallah. Birde belirtmek isterim bazılarına camiye sadece cuma gidilmiyor. Bu lafımdan sonra elber biri çıkar bişey der bana :)

piluvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68

Niye rahatsız oluyorsunuz bu durumdan? Türkiye'de devlet eliyle cami yapımı birkaç spesifik örnek harici yok. Yapılanların hepsi insanların bir araya gelip dernekler vasıtasıyla yaptırdıkları camiler. Tamamen sivil bir hareket.

Madem cami sayısı bu kadar rahatsız edici, siz de toplanın, kurun dernekleri; okul, hastane vs yaptırın. Önünüzde yasal bir engel yok. Bugüne kadar örneği var mı böyle bir girişimin? Elbette yok. Laf-ı güzaf.

Quilliam

Doçent
Reaksiyon puanı
86
Ya arkadaş niye bu kadar bu meseleyi tartışırlar anlamam yeri geldimi demokrasi ülkesiyiz diyorlar 60 gün sonra halk kararı verecek herkeste ona saygı duymak zorunda daha neyin tartışması bu? O yüzden ''karar milletindir'' diyoruz!

Bepob

Müdavim
Reaksiyon puanı
302
Ya arkadaş niye bu kadar bu meseleyi tartışırlar anlamam yeri geldimi demokrasi ülkesiyiz diyorlar 60 gün sonra halk kararı verecek herkeste ona saygı duymak zorunda daha neyin tartışması bu? O yüzden ''karar milletindir'' diyoruz!
Zorlarına gidiyo gerçeği kabullenmek kolayına gidiyor kabullenememek

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Niye rahatsız oluyorsunuz bu durumdan? Türkiye'de devlet eliyle cami yapımı birkaç spesifik örnek harici yok. Yapılanların hepsi insanların bir araya gelip dernekler vasıtasıyla yaptırdıkları camiler. Tamamen sivil bir hareket.

Madem cami sayısı bu kadar rahatsız edici, siz de toplanın, kurun dernekleri; okul, hastane vs yaptırın. Önünüzde yasal bir engel yok. Bugüne kadar örneği var mı böyle bir girişimin? Elbette yok. Laf-ı güzaf.

Hastalandığında hastaneye gitme, ettiğin dualar kurtarır o zaman :)

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882

Sizde ibadet sadece Cami yaptırmak mı ? Sorunun temel taşıda burda çoğu insanın kalıplaşmıs düşüncesi var. Bende biliyorum bazı bütün camilerin devletin yapmadığını ama siz yeterince detaylandırmıyorsunuz işi. Eğitim seviyesi artmalı.Dinimizin bilime ne kadar önem verdiğini biraz araştırın. Öyle sadece namaz kılmakla müslüman olunmuyor. Diğer devletler nasıl geliyor iyi izleyin. Bu dernekler Cami yerine güzel okullar yapamazmıydı ? Bu ülkenin gencine daha fazla yarar sağlayıp yüzlerce çocuk için bir gelecek kuramazmıydı. Kurardı. Fakat bazı beyni kalıplaşmış yobaz düşünceye sahip insanlar dini kendi emellerine alet edip şov aracına dönüştürmekte. Şunu asla unutmayın İslam mükemmel bir dindir. Fakat günümüz müslümanlarının çoğu için aynı şeyleri ifade edemeyiz. Dini kalbimizde yaşamalıyız.
Zorlarına gidiyo gerçeği kabullenmek kolayına gidiyor kabullenememek
Ben vatanımı seven bir insan olarak zoruma gidiyor evet.

piluvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Kardeşim cami parası senin cebinden çıkmıyor ki, derdi niye geriyor seni? Sanane yapılan camiden. Gidin toplanın yaptırın hastaneyi. Düşüncesi kalıplaşmamış, çok okumuş, aydın çok akıllılar toplansın, kursunlar derneklerini, yapsınlar işini. Beceremezlerse ben yardımcı olurum onlara.

Milletin hayır hasenat parası bunlar, nereye harcayacağını sana mı soracaktı? Anca laf, boş laf, ezber laf.

fragger

Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
İmam hatipler kapatılsın :)

upload_2017-2-16_12-10-23.png

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Ezber diyorsunuzsen siz ezber yapıyorsunuz. Hayır tek bir şeyle mi sınırlı ? O insanların maddi durumu el verdi cami yaptırdılar. Ama o insanlara belkide diğer şeyler öğretilmedi. Dinimizde yer etmiştir eğitimin yeri. Savaş sırasındaki esirler okuma yazma öğettikleri taktiktirde serbest kalıyordu. Bana bir harf öğreteni 40 yıl kölesi olur lafını kim söylemiştir sizce ? Lütfen dinimiz bu kadar bilime önem vermişken siz bunlara nasıl boş laf dersiniz.
Hadi o zaman sizin en cok anladığınız siyasetide yapalım.
- NE YANİ SİZ DİNİMİZİN ÖNEM VERDİKLERİNE BOŞ LAF MI DİYORSUNUZ !
Bakın konuyu nasıl bambaşka bir yere çekip dini araç haline getiriyor bir cümle. İşte burda zekamızı dinimizin emrettiği üzere hayırlı işlere harcamamız lazım. Öyle sizin dediğiniz gibi Anca laf falan gibisinden olmuyor.

piluvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Bununla ilgili çok güzel bir kapak var sana aslında ama ceza sebebi olur herhalde. söylemeyim. Şu kadarını diyim ama, en iyi ihtimalle, nalları dikip, musallaya yatırdıklarında pamuk tıkayacak adam bulamazsın..

Son mesajlar