Referandum İçin Evet Diyen İmamlar, Meğer İmam Değilmiş!

Bu konuyu okuyanlar

piluvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Ezber diyorsunuzsen siz ezber yapıyorsunuz. Hayır tek bir şeyle mi sınırlı ? O insanların maddi durumu el verdi cami yaptırdılar. Ama o insanlara belkide diğer şeyler öğretilmedi. Dinimizde yer etmiştir eğitimin yeri. Savaş sırasındaki esirler okuma yazma öğettikleri taktiktirde serbest kalıyordu. Bana bir harf öğreteni 40 yıl kölesi olur lafını kim söylemiştir sizce ? Lütfen dinimiz bu kadar bilime önem vermişken siz bunlara nasıl boş laf dersiniz.
Hadi o zaman sizin en cok anladığınız siyasetide yapalım.
- NE YANİ SİZ DİNİMİZİN ÖNEM VERDİKLERİNE BOŞ LAF MI DİYORSUNUZ !
Bakın konuyu nasıl bambaşka bir yere çekip dini araç haline getiriyor bir cümle. İşte burda zekamızı dinimizin emrettiği üzere hayırlı işlere harcamamız lazım. Öyle sizin dediğiniz gibi Anca laf falan gibisinden olmuyor.

Bakın Atilla Yayla Hoca'nın malum zihniyetin temsilcilerini ipe dizdiği bir program var. Arada açar keyifle izlerim. O programda bu zihniyetin temsilcileri diyor ki ' HALK BİRŞEY BİLMEZ, CAHİLDİR, ONLAR İÇİN EN DOĞRUSUNU BİZ BİLİR, BİZ KARAR VERİRİZ"

Şimdi bu cahil halkı yıllardır eğitmedin, cahil bıraktın ya sen devlet olarak, al eğit o zaman. Diniyle, zekatıyla, fitresiyle, camisiyle uğraşma. Halka laf eden, çok eğitimli akıllılar da, gitsin okul, hastane yaptırsın. Cahil, aptal, bidon kafalı, göbeğini kaşıyan sürüyü orada eğitsin. Muasır medeniyetler seviyesine uçark gidelim. Klavye başından olmuyor bu işler. Harekete geçin dinamik, akıllı, modern, eğitimli gençler

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Huzur bozucu mesajlardan kaçınarak sakin bir şekilde tartışmaya devam edelim.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Bakın Atilla Yayla Hoca'nın malum zihniyetin temsilcilerini ipe dizdiği bir program var. Arada açar keyifle izlerim. O programda bu zihniyetin temsilcileri diyor ki ' HALK BİRŞEY BİLMEZ, CAHİLDİR, ONLAR İÇİN EN DOĞRUSUNU BİZ BİLİR, BİZ KARAR VERİRİZ"

Şimdi bu cahil halkı yıllardır eğitmedin, cahil bıraktın ya sen devlet olarak, al eğit o zaman. Diniyle, zekatıyla, fitresiyle, camisiyle uğraşma. Halka laf eden, çok eğitimli akıllılar da, gitsin okul, hastane yaptırsın. Cahil, aptal, bidon kafalı, göbeğini kaşıyan sürüyü orada eğitsin. Muasır medeniyetler seviyesine uçark gidelim. Klavye başından olmuyor bu işler. Harekete geçin dinamik, akıllı, modern, eğitimli gençler
İpe dizmekte haklı çünkü en büyük cahil Halk birşey bilmez diyendir. Çünkü halkin bir bireyide odur. Ne yanı bu sözleri söyleyen birini ipe dizmek marifet değil ki aklı başında olan herkes bunu yapabilir. Bu halk cahil değil temiz kalplidir. Bu halkın dini duyguları çok kuvvetlidir. İşte en hassas yerleride dinleridir. Dünyada olan şavaşların çoğu ya din savaşıdır yada toprak ganimet. Ve dini kullanmaktan en büyük silah oldu devrimizde

piluvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
İpe dizmekte haklı çünkü en büyük cahil Halk birşey bilmez diyendir. Çünkü halkin bir bireyide odur. Ne yanı bu sözleri söyleyen birini ipe dizmek marifet değil ki aklı başında olan herkes bunu yapabilir. Bu halk cahil değil temiz kalplidir. Bu halkın dini duyguları çok kuvvetlidir. İşte en hassas yerleride dinleridir. Dünyada olan şavaşların çoğu ya din savaşıdır yada toprak ganimet. Ve dini kullanmaktan en büyük silah oldu devrimizde

Dinin kullanılışı yeni bir şey değil, bizim topluma özgü bir durum da değil. Orta Çağ'da kiliseler Cennet'ten arsa satıyordu en basit örnek. Bizde de en çok kullanıldığı dönem malesef, insanların din cahili bırakıldığı, dininin elinden alınmaya çalışıldığı dönemdir.

Ondandır ki, her yıl özellikle Ramazan Ayı'nda ekrana çıkan hocalara hala oruçla ilgili abuk sorular sorulur. Hala insanlar nasıl namaz kılacağını bilmez, hala nasıl boy abdesti alacağını bilmez.

Bu neyi doğurur? Cahil bırakılmış halk ya kurnaz siyasetçinin ağına ya da münafık hocanın kucağına düşer. Niye? Bilmiyor çünkü, eksik, aç. Bu boşluğu kim doldurursa ona yöneliyor.

İnsanların karnını doyurmak, tedavi etmek, barındırmak maddiyatın ötesine geçemez. Maneviyatını da doyurmak lazım.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061

Zamanında din ve devlet işleri boşuna ayrılmadı :)

piluvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Matah bir şey olsa bizden başka tek kullanan Fransa olmazdı. İnsanları dininden koparmak için müthiş bir argüman. Tebrik etmek lazım

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Laikliği dinsizlik olarak gören kafa da mevcut maalesef . En basitinden iyiki ayrılmış diyelim. Düşünsene din devlet işleri ayrılmasa fetonun bugünkü halini...

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
Dinin kullanılışı yeni bir şey değil, bizim topluma özgü bir durum da değil. Orta Çağ'da kiliseler Cennet'ten arsa satıyordu en basit örnek. Bizde de en çok kullanıldığı dönem malesef, insanların din cahili bırakıldığı, dininin elinden alınmaya çalışıldığı dönemdir.

Ondandır ki, her yıl özellikle Ramazan Ayı'nda ekrana çıkan hocalara hala oruçla ilgili abuk sorular sorulur. Hala insanlar nasıl namaz kılacağını bilmez, hala nasıl boy abdesti alacağını bilmez.

Bu neyi doğurur? Cahil bırakılmış halk ya kurnaz siyasetçinin ağına ya da münafık hocanın kucağına düşer. Niye? Bilmiyor çünkü, eksik, aç. Bu boşluğu kim doldurursa ona yöneliyor.

İnsanların karnını doyurmak, tedavi etmek, barındırmak maddiyatın ötesine geçemez. Maneviyatını da doyurmak lazım.
Bak ne güzel konuştun. Tane tane. Haklısın sonuna kadar haklısın. Peki biz neden gördüğümüz halde bu siyaset ağına sessiz duralım ? Neden düşüncelerimizi paylaşınca toplumdaki çoğunluk kesin bize farklı gözlerle bakıyor. Bazı şeyleri araştırarak öğrenıyoruz düşünce yapımızı oluşturuyoruz eğer o yapı yanlışsa o yapıyı kırabilecek erdem sahibiysek kırıp seni fikirlere yöneliyoruz. Gelişen dünya düzenine böyle adepte olmak mantıklı değil mi ? Onun dışında bana bile dinsiz diyorlar. Neden peki ? Bazı şeyleri kabul etmediğim için. Ama ben dinimin şartlarını elimden geldiğince yerine getiriyorum. Ama o zamanda diyorlar ki sen yanlış konusuyosun. Ya siz yanlış düşünüyorsunuz dediğimde ise başlıyorlar anlatmaya... İnanın ne yolu kaldı kaldı ne ssk kuyrugu. Uyanıp tepkini göster bile diyemiyorum. Bazıları öylesine derin uyumuşlar ki...

piluvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Herkes hakkettiği ile yönetilir. Geçmişte de hakettiklerimiz yönetti, şimdi de hakettiklerimiz yönetiyor. Geçmişi iliklerine kadar yaşamış insanlar, bugünlere haliyle şükrediyor. Niye? Maddi manevi çok kötü günler gördük. Bugünler geçmişe kıyasla iyi, ben şükrediyorum. Keşke daha iyi olsa...

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
Ne yani biz sen vatan sevdalısında biz değilmiyiz sana göre karşı görüşlü oldugum için biraz düşünerek konus
--- Gönderi Güncellendi ---
Laikliği dinsizlik olarak gören kafa da mevcut maalesef . En basitinden iyiki ayrılmış diyelim. Düşünsene din devlet işleri ayrılmasa fetonun bugünkü halini...

Nasıl ki çorbaya tuz katmazsan tuzsuz oluyorsa devlete dini katmazsan da dinsiz olur.Geçmişimizi bildiğimiz için daha güçlü Türkiye için din ile bir olmalıyız.Ne zaman ki hak yoluna girersek dini tamamlarsak o zaman kurtuluş yakındır

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Ya kusura bakma da İMAM HATİPLER KAPATILSIN demekten daha huzur bozucu bir mesaj var mı acaba konuda?

İmam hatipler kapatılsın mottosuyla yapılan capslerden esinlenerek yazılmıştır. ( Ekte'ki resmide görmüşsünüzdür )

piluvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
İmam hatipler kapatılsın mottosuyla yapılan capslerden esinlenerek yazılmıştır. ( Ekte'ki resmide görmüşsünüzdür )

Makul ve mantıklı bir açıklama değil. Birileri de çıkar senin maddi manevi değerlerine küfreden mottolarla sana saldırırsa bu da hoşgörü ile karşılanır mı? İfade özgürlüğü müdür?

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
imam hatipler neden kapatılıyor anlamadım ben bunu. gelişmiş ülke diye ağzımızın suyu akarak baktığımız Japonyada günümüzde 30'dan fazla kız üniversitesi var. Japonyanın dini inancından kaynaklı bir durum da değil bu, kızlarını erkekler ile bir arada okutmak istemeyen ailelerin ve kızların isteği üzerine devletleri açmış bu okullar. gidip japonyada kız üniversiteleri kapatılsın diyebilir misiniz?

kime ne ayrıca? senin çocuklarını zorla mı alıp imam hatipte okutuyorlar? çocuğunu göndermezsin olur biter. hasta mısınız nesiniz...

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Makul ve mantıklı bir açıklama değil. Birileri de çıkar senin maddi manevi değerlerine küfreden mottolarla sana saldırırsa bu da hoşgörü ile karşılanır mı? İfade özgürlüğü müdür?

Manevi değerlerine kesinlikle bir saldırı bulunmamaktadır

imam hatipler neden kapatılıyor anlamadım ben bunu. gelişmiş ülke diye ağzımızın suyu akarak baktığımız Japonyada günümüzde 30'dan fazla kız üniversitesi var. Japonyanın dini inancından kaynaklı bir durum da değil bu, kızlarını erkekler ile bir arada okutmak istemeyen ailelerin ve kızların isteği üzerine devletleri açmış bu okullar. gidip japonyada kız üniversiteleri kapatılsın diyebilir misiniz?

kime ne ayrıca? senin çocuklarını zorla mı alıp imam hatipte okutuyorlar? çocuğunu göndermezsin olur biter. hasta mısınız nesiniz...

Bir çok ilimizde Kız Meslek Liseleri var.

Sensei.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
İmam Hatiplerin kapatılmasını düşünmekte özgürsünüz ancak söylemekte özgür değilsiniz. Çünkü bu artık başkalarının özgürlük sınırı aştığınızı gösterir. İmam Hatiplerin açık olmasını isteyenlere yapılan sözlü saldırı hükmündedir. Kaldı ki, bu okulların varlığının da kimseye zararı yoktur.

piluvv

Öğrenci
Reaksiyon puanı
68
Devletin okulu değil mi sonuçta? Kimseyi de zorla okutmadıklarına göre? Uzaya çıkmanıza da mani değil? Muasır medeniyetlere bakıyoruz, onlar da üç aşağı beş yukarı özgürlükler var. Ama ne hikmetse benim ülkemde İmam Hatipler üzerinden ciddi bir düşmanlık yapılıyor.

Geçmişte ölü yıkayacak imam bırakılmadığı için açıldı bu okullar. Kapatırsanız pamuk tıkayacak kimseniz kalmaz. Mundar mundar tahtalı köye uğurlanırsınız, çok fena.

Dersinizi çalışın, işinize bakın. Uğraşmayın bu işlerle.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
modlar modluk bilmiyorsa benim yapacak bişeyim yok. 1-2 sene girmedik foruma önüne geleni mod yapmışlar. düşülür de bu kadar düşülmez ki, ne bilgi var ne birikim, ne hak var ne adalet.

Ahbârî

Dekan
Reaksiyon puanı
345
Sizde ibadet sadece Cami yaptırmak mı ? Sorunun temel taşıda burda çoğu insanın kalıplaşmıs düşüncesi var. Bende biliyorum bazı bütün camilerin devletin yapmadığını ama siz yeterince detaylandırmıyorsunuz işi. Eğitim seviyesi artmalı.Dinimizin bilime ne kadar önem verdiğini biraz araştırın. Öyle sadece namaz kılmakla müslüman olunmuyor. Diğer devletler nasıl geliyor iyi izleyin. Bu dernekler Cami yerine güzel okullar yapamazmıydı ? Bu ülkenin gencine daha fazla yarar sağlayıp yüzlerce çocuk için bir gelecek kuramazmıydı. Kurardı. Fakat bazı beyni kalıplaşmış yobaz düşünceye sahip insanlar dini kendi emellerine alet edip şov aracına dönüştürmekte. Şunu asla unutmayın İslam mükemmel bir dindir. Fakat günümüz müslümanlarının çoğu için aynı şeyleri ifade edemeyiz. Dini kalbimizde yaşamalıyız.

Ben vatanımı seven bir insan olarak zoruma gidiyor evet.
"""""İslam mükemmel bir dindir. Fakat günümüz müslümanlarının çoğu için aynı şeyleri ifade edemeyiz. Dini kalbimizde yaşamalıyız.""""""""

kardeş, sen kafanı fazla yorma bu konulara, bence bu konular hakkında bilgi sahibi gibi de konuşma. hani malumdur ki, biliyorsan konuş ibret alsınlar bilmiyorsan sus bilmemiş sansınlar. benden acizane tavsiye.

Son düzenleyen moderatör:

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
modlar modluk bilmiyorsa benim yapacak bişeyim yok. 1-2 sene girmedik foruma önüne geleni mod yapmışlar. düşülür de bu kadar düşülmez ki, ne bilgi var ne birikim, ne hak var ne adalet.

Forum kuralları gereği yöneticiler gerekli aksiyonu almaktadır.

F1kan

Profesör
Reaksiyon puanı
1,882
"""""İslam mükemmel bir dindir. Fakat günümüz müslümanlarının çoğu için aynı şeyleri ifade edemeyiz. Dini kalbimizde yaşamalıyız.""""""""

kardeş, sen kafanı fazla yorma bu konulara, bence bu konular hakkında bilgi sahibi gibi de konuşma. hani malumdur ki, biliyorsan konuş ibret alsınlar bilmiyorsan sus bilmemiş sansınlar. benden acizane tavsiye.
Keşke ...

Sensei.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Namaz sadece camide kılınıyordu değil mi unutmuşum.
Cuma namazı sadece camide kılınır. Eğer evin yakın ise diğer tüm vakitler de camide kılınmalıdır. Hatta insan, dinine, namazına önem vermesi gerektiği için gerekirse evini de cami yakınlarından almalıdır. Bunlar, insanın ne okumasına engeldir, ne de ticaretine.

fragger

Dekan
Reaksiyon puanı
3,061
Cuma namazı sadece camide kılınır. Eğer evin yakın ise diğer tüm vakitler de camide kılınmalıdır. Hatta insan, dinine, namazına önem vermesi gerektiği için gerekirse evini de cami yakınlarından almalıdır. Bunlar, insanın ne okumasına engeldir, ne de ticaretine.

Bakın ihtimal üzerine, "yakın ise camide kılınmalıdır " diyorsunuz, cuma namazları kılınması için 81bin küsür cami yapılması çok mantıksız diye düşünüyorum, hasta olduğunuzda ise eğer evinizin yanında hastane yoksa ? O zaman evinizde kendi kendizi muayane edebilirseniz eğer ne mutlu. Yoksa dua ederek iyileşmeye kalırsınız ki oda olursa...

Sensei.

Öğrenci
Reaksiyon puanı
11
Bakın ihtimal üzerine, "yakın ise camide kılınmalıdır " diyorsunuz, cuma namazları kılınması için 81bin küsür cami yapılması çok mantıksız diye düşünüyorum, hasta olduğunuzda ise eğer evinizin yanında hastane yoksa ? O zaman evinizde kendi kendizi muayane edebilirseniz eğer ne mutlu. Yoksa dua ederek iyileşmeye kalırsınız ki oda olursa...
Hasta olduğunuzda çevrenizde sağlık ocakları vardır, onlara gidebilirsiniz, acil durumlarda da ambulans çağırabilirsiniz. Ancak Cuma'ya geç kaldığınızda sizi yetiştirecek bir diyanet aracı yoktur mesela. Camiler bana göre eksiktir. Her mahallenin en az 1 camisi olmalıdır. Müslüman değilseniz bu durum hakkında yorum yapmak da size düşmez. Müslüman olan da zaten bu durumdan şikayetçi olmaz.
Ayrıca hastalığı da, şifayı da veren Allah'tır. Duayı her zaman etmek gerekir. Bu mantıkla baktığında, hastaneye yakın olan hiç kimse hastalıktan ölmemesi gerekirdi, değil mi?

Bepob

Profesör
Reaksiyon puanı
302
Nasıl ki hastaneye gidip fiziken şifa buluyorsan bende camiye gidip ruhen şifa buluyorum kendimi huzurlu hissediyorum.Bana göre cami sayısı artmalı..Bir semte gidiyorum camiyi bulmakla geçiyor zamanım halbuki hiç aramadan karşıma çıkması lazım.Taksimde yapılan cami içide geçerli