Rapidshare'den şoke eden adım

Bu konuyu okuyanlar

mila12

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
255
Rapidshare'den korsan film ya da müzik indirenlere şok: Bakın dev site nasıl bir adım atıyor...

Ücretli ve ücretsiz kullanım seçenekleri olan Rapidshare yasal dosya paylaşımı yapanlar için yararlı bir araç.

Ancak bu aracı korsan dosya paylaşmakta kullanan büyük bir kullanıcı kitlesi de var. Hatta bu dev dosya paylaşım sitesinin trafiğinin çok büyük bir kısmının korsan paylaşımlar tarafından oluşturulduğu bilinen bir gerçek.

Ve Rapidshare, şimdi korsanlar için büyük bir adım atmaya hazırlanıyor. Eğer bu adım beklendiği gibi olursa, kullanıcıları şaşırtacağına hiç şüphe yok. Peki ama nedir bu adım? Yasal içerik sahiplerinin uğradığı gelir kaybına karşı, korsan içerik indirmeye çalışanlar, ürünü ve içeriği yasal olarak satın alabilecekleri internet adreslerine yönlendirilecekler.

Rapidshare'in çöküşü olur mu?

Peki Rapidshare neden böyle bir karara imza atıyor? Rapidshare'in bu kararı almasında, karşılaştığı dev tazminat davalarının rol oynadığı konuşuluyor. Rapidshare sadece indirmeye çalışanları yönlendirmekle kalmayacak, korsan yükleyen kullanıcılar ise ban'lanacak.

Sonrasında Rapidshare'in eskisi kadar Premium hesap satıp satamayacağı da merak ediliyor. Hatta dev sitenin bu durumda inanılmaz bir biçimde gerileyeceğini tahmin etmek de pek zor değil.

Rapidshare için tek bir teselli var: Sitenin, yapılan yönlendirmelerden gelen satışlardan pay alması bekleniyor. Ancak alınacak payların ne getireceği, daha doğrusu kaybedilen gücü karşılayıp karşılamayacağı büyük bir soru işareti.

Kaynak

ufukcoskun

Dekan
Reaksiyon puanı
104
Çöker kesinlikle :).Başka Upload sitelerine yönelir insanlar sadece Rapid yok :) Zaten son zamanlarda saçmalıyordu şimdi bu olayla birlikte kimse kurtaramaz Rapidshare'i.

mustang

Dekan
Reaksiyon puanı
34
Ne yapayım rapidi en iyisi torrent

Mirack1907

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
57
Olmaz öyle şey rapid iflas eder :)

skys

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
11
Hotfileye döneriz.. Nasıl olsa her zaman bir altarnetifi çıkıcaktır.

ShadowFix

..........
Reaksiyon puanı
77
1 2 senedir rapid premium kullanıyodum şimdi torrente geçtim rapid bıraktım iyikide bıraktım verdiğim paralara yazık cidden ama yinede hakkını yememek gerek, artık para felan vermiyorum böyle benzer sitelere

myefsane

Dekan
Reaksiyon puanı
49
alternatifler her zaman iyidir. Hotfile :)

anfy

Doçent
Reaksiyon puanı
4
1 2 senedir rapid premium kullanıyodum şimdi torrente geçtim rapid bıraktım iyikide bıraktım verdiğim paralara yazık cidden ama yinede hakkını yememek gerek, artık para felan vermiyorum böyle benzer sitelere

Aynen bende yaklaşık 2 sene premium kullandım 2-3 ay önce torrente geçtim. Tam zamanında geçiş kararı almışım demekki :)

Cloakengaged

Dekan
Reaksiyon puanı
145
kaynak yazete: yazete'nin çaldığı çalıpda kaynak belirtmediği kaynak : chip.

Juggernaut

Profesör
Reaksiyon puanı
41
Rapidshare zaten telif haklarına uymayan paylaşımları siliyordu. Ama artık silmeyecek, başka sitelere yönlendirilecek.

Artık "bu dosya silindi" uyarısıyla karşılaşmayacağız, başka bir siteye yönlendirileceğiz.
Yani ek olarak bir temizleme yapılmayacak.

Rapidshare kaybetmeyecek, kazanacak. Paranın gözü....

Blackout

Dekan
Reaksiyon puanı
383
7/24 up kasan ya da rapid hesabı satan arkadaşlara zararı büyük olacaktır. Onun dışında Rapid olsun başkası olsun kullanıcıyı bağlamaz, illegal içeriği paylaşan adam rapid silerse başka bir yere yükler, kullanıcı da oranın paralı hesabını satın alır. En ufak bir önem arz etmiyor bu tatlı uygulama.

uma350

Profesör
Reaksiyon puanı
70
Ne yapayım rapidi en iyisi torrent

Haklısınız torrent güzel bir olay ancak bazen istediğim program/film vs. şeylerin kaynakları az oluyor ve indirmesi işkenceye dönüşüyor :( Eğer kaynakları fazla olan bir dosya indirirsen on numara oluyor tabii..:)

cheleby

Profesör
Reaksiyon puanı
227
Kendileri kaybeder.Rapiddeki dosyaların %99'u korsan.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Üyelerinin yarısından çoğu gider.Herkesin bildiği gibi rapidin sunucularında bulunan dosyaların %50 sinden fazlası kesin korsandır.

Rapid isterse kapansın.Torrent gibi sistem varken yemişim rapidi...

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
en iyi alternatif hotfile bence şuan

mei

Profesör
Reaksiyon puanı
36
zaten çöküyordu yavaş yavaş 2010 içinde çok sayıda account kaybı var

by10ur

Profesör
Reaksiyon puanı
7
öyle bir haber yokmuş arkadaşlar bu kaynaktada böyle yazıyor:Tıkla Doğrusunu Öğren

korsanı engellemek için atılmış bir sahte e-postamış

REDFOKS

Rektör
Reaksiyon puanı
201
Hotfileye döneriz.. Nasıl olsa her zaman bir altarnetifi çıkıcaktır.

sonuna kadar katılıyorum. yasal yada korsan bence yanlış bir uygulama sonuç itibari ile dosya paylaşım sitesi....

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Rapid premium harika, umarım başına bir şey gelmez. :)

li10sKing

Profesör
Reaksiyon puanı
7
güle güle rapid :D çok sevindim bu işe

NikeSteeL

Dekan
Reaksiyon puanı
131
Bu Durumda RapidShare İpini Çeker

Hotfile İse Tavan Yapar

7.43

Dekan
Reaksiyon puanı
332
Hotfile o kadar iyi değil ki. Azami hızı alamıyorsun bile. Netload daha iyi.

tarumoloji

Profesör
Reaksiyon puanı
44
Açıklama geldi:
Haber fake....

http://rapidshare.com/news.html

False reports confuse RapidShare customers

March 29, 2010
During the last couple of days some e-mails created confusion, imputing illegal activities to the recipients and stating that RapidShare was collecting data against the Privacy Policy for legal purposes. The e-mails also advised the users to seek legal council. These emails are faked and did not originate from us. If you have received such a message, please contact our support, because your Premium Account might have been "phished". The fake e-mails are sent to keep you from contacting us.

In fact, nothing has changed at RapidShare over the last days. We are still not collecting any information about which user downloads which files. We are still successfully fighting in court against requests to open or scan our customers' files, be it by our staff or by use of content recognition technologies. We are still defending data privacy rights on the internet.

Of course, you still have to comply with our terms and conditions. If content owners bring to our attention that some of our customers have obviously distributed pirated copies of their content repeatedly or at a large scale, we reserve the right to close these accounts without previous notice.

Bir deli bir taş attı... :D

arkabisrem

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Rapidshare olayının gerçek yüzü:
Bir süredir Rapidshare'in şok bir karar aldığı yönündeki haberlerin gerçek yüzünü ortaya çıkarıyoruz.

Özellikle bugün yoğun bir şekilde internet sitelerinde rastladığımız yazılarda, Rapidshare'in korsan dosya paylaşımına yönelik ağır yaptırımlar almaya başlayacağı ve bu durumun sitenin iflasına kadar gidebileceği yönünde haberler okuduk.

Olay aslında Rapidshare hesapları ile ilgili sahte bir e-posta'nın internette dolaşmasıyla başladı. Bu e-postada korsan içerik yükleyenlere yönelik ağır yaptırımlar birer birer sıralanıyordu. Bu e-postayı gerçek sanan bazı siteler olayı sayfalarına taşıyınca iş giderek büyüdü ve insanlar Rapidshare'i e-posta yağmuruna tutmaya başladılar.

rslogo.jpg

Patron ne dedi?

Rapidshare'in genel müdürü Bobby Chang, bu tür bir e-posta göndermediklerini, kullanıcılarının yüklediği dosyaların içeriğini taramadıklarını ve herhangi bir kayıt tutmadıklarını açıklamak zorunda kaldı. İnternet üzerinde kişisel gizliliğe sonuna kadar bağlı olduklarını ve bu konuda mahkemelerde savaş vermeye devam edeceklerini söyleyen Chang aynı zamanda korsan içerikle mücadeleye de devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Aynı zamanda Rapidshare resmi sayfasından da bir duyuru yapılarak kullanıcıların yükledikleri dosyaların taranmadığı ve içeriğinin kontrol edilmediğinin altı çizildi.

Peki,ne değişti?
"Değişen bir şey yok" diyerek kullanıcılarını rahatlatan Rapidshare tarafında beklenen tek değişiklik ise korsan ihbarı yapıldığı için siteden paylaşıma kapatılan bir dosyaya tıklandığında (o dosyanın bir film ya da müzik dosyası olması durumunda) yasal olarak satın alınabileceği bir siteye yönlendirme yapılacak olması.

Warner Bros ile anlaşması olan Rapidshare bu tür yönlendirmeleri, paylaşıma açılan fragmanlar gibi bazı promosyon içeriklerde halihazırda zaten yapıyor.

Kısaca tekrar etmek gerekirse, Rapidshare tarafında başka sitelerde okuduğunuz haberlerdeki gibi korkutucu gelişmeler olmuyor ve internette kişiye özel veri gizliliğinini en büyük savunucusu hala Rapidshare!

Kaynak: Cnet

Son mesajlar