Korsan müzik indirenin ADSL'i iptal

Bu konuyu okuyanlar

D1360

Asistan
Katılım
14 Ocak 2010
Mesajlar
494
Reaksiyon puanı
12
Puanları
0
135420100120114613559.jpg
İnternetten korsan müzik ve film indirmeyi engellemek için ağır önlemler geliyor. Uygulamaya göre yasadışı indirme yapan kullanıcı iki uyarı mektubundan sonra ADSL'den mahrum olacak.


Fransa'da 'Sarkozy yasası' olarak bilinen düzenlemeyle internet sağlayıcıları korsan müzik indirmede sorumlu tutuluyor. Türkiye'de de marttan sonra başlaması beklenen uygulamaya göre yasadışı indirme yapan kullanıcı iki uyarı mektubundan sonra ADSL'den mahrum olacak.
İnternetten korsan müzik ve film indirmeyi engellemek için ağır önlemler geliyor. Fransa ve İngiltere’den sonra Türkiye de korsan indirmede sorumluluğu internet servis sağlayıcılarına vermeye hazırlanıyor. Kanunda yapılması planlanan değişiklikle yasalara aykırı olarak müzik ve film dosyası indirenlerin internet erişimi askıya alınacak.
Müzik yapımcıları, bu yıl başında uygulamaya geçmesi beklenen yasanın yetişmediğini, ancak mart ayı sonunda tamamlanacağını söylüyor. 5101 Sayılı yasa ile yapılan değişiklikten sonra ses kayıtlarını yasadışı indirenlere karşı mücadele başlayacak.

Sarkozy yazdı
Türkiye’de de internet servis sağlayıcıları yasadışı indirmeden sorumlu tutulacak. Bu şekilde film, müzik, yada oyun indirenlerin tüm internet trafiği engellenecek. Fransa’daki yasaya göre internetten müzik ve film indiren kullanıcılar tespit edildikten sonra iki kez elektronik posta yoluyla uyarılıyor. Eğer kullanıcı bu uyarıları ciddiye almazsa internet abonelikleri mahkeme kararıyla iki aydan 1 yıla kadar iptal ediliyor. Türkiye’de de aynı uygulamanın mart ayında Meclis’ten geçmesi bekleniyor.
Söz konusu uygulamayı dünyada ilk kez Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy başlattı. Bu nedenle yasa ‘Sarkozy yasası’ olarak anılıyor. Sarkozy, uygulamayı Fransız kültürünün yok olmaması için kendisi kaleme aldı. Fransız lider internetin Fransız kültürünü ve yaratıcı endüstrisini yok ettiğini düşünüyor.
MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta, Türkiye’nin AB ile eşleşme projesi ile bu yasanın da uygulanmaya başlayacağını söyledi. Şuan Kültür Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı yasa Fransa’daki yasaya benziyor. Yasa ile internetten uyarı sistemi uygulamaya konuluyor.

Albüm satışı dip yaptı
Sektör ve Sony Music’i konuştuğumuz Sony Music Türkiye Genel Müdür Şemsettin Göktaş, Türkiye’de 2003 yılından bu yana yerli ve yabancı albüm satışlarının sürekli düştüğünü söylüyor. Türkiye’de 2003 yılında 39.7 milyon adet olan yerli ve yabancı albüm satışı 2009’da 11.52 milyon adede indi. Bu düşüşün en büyük nedeni modası geçen kaset teknolojisiydi. 2003’te 26 milyon civarında kaset üretilirken bu rakam 2009’da 700 bine kadar indi. Göktaş, Türkiye’de albüm satışlarının bu kadar düşmesini ‘kasetten CD’ye geçişte devreye giren ADSL yaygınlaşmasına bağlıyor.

Araya ADSL girdi!
Göktaş, şimdi fiyatı düşürerek tüketicileri CD alma alışkanlığı kazandırmaya çalıştıklarını söylüyor. Göktaş, “Dönüm noktası 2004 yılıydı. ADSL’de TTNet’in 500 bin abonesi vardı. Şuan sadece TTNet’in 6 milyon kullanıcısı var. 12 milyon hane olduğu kabul edilirse evlerin yarısında internet var. Biz internete çok entegre olmuş bir ülkeyiz. İnternet kafeler çok yaygın, kablosuz internete kolay ulaşılıyor ve laptop satışları patladı. Bunların tümü albüm satışını düşürdü. Kasetten CD’ye dönemeden araya internet girdi” dedi.

İnternet trafiği durdu
Korsan müzik işinin eskiden polisiye olduğunu belirten Göktaş, “Artık internette korsanlar çok daha kolay bulunuyor. Fransa’daki uygulamadan sonra hem fiziki hem de dijital albüm satışları arttı” diye konuşuyor.
İsveç de Fransa gibi internet servis sağlayıcılarını sorumlu hale getirdi. Uygulamanın başladığı ilk gün internet trafiği yüzde 45 oranında düştü. Uygulamadan sonraki dönemde de CD ve internetten yasal müzik indirme gelirleri tavan yaptı. İngiltere, İtalya ve Yunanistan da bu uygulamayla ilgili çalışmalara başladı.

‘Yasal indirme artacak’
Göktaş, müzik endüstrisinde dünyanın dijital ortamda satılan mp3’lere kaydığını söylüyor. Şemsettin Göktaş’a göre Türkiye’de de yasal müzik satışı yapan Turkcell’in işi artacak, Vodafone ve Avea bu alana daha çok yatırım yapacak. Yasa geçtiğinde albüm satışlarında yüzde 35 olması beklenen daralmanın yüzde 10’a ineceği belirtiliyor. Göktaş, bu düzenlemeyle müzik piyasasının canlanacağını ve daha kaliteli hale geleceğini savunuyor.
Göktaş, Türkiye’de albüm sayısının 5 binden 3 bine düşmesini de bu duruma örnek gösteriyor.

CD de bitecek mi?
Dünyada fiziki albümün geleceği konusunda iki farklı senaryo bulunuyor. Bunlardan biri albümlerin flashdisk ya da mikro kartların içinde satılması. Bu uygulama 2007 yılından bu yana bazı yapımcılar tarafından yapılıyor. Ancak CD’nin de bazı kesimler tarafından alınmaya devam edileceği söyleniyor.
Göktaş, ikinci senaryonun ise fiziksel satışın biteceğini söylediğini belirtiyor. Göktaş, “Bence azalacak ama bitmeyecek. İnsanların sahiplik duygusu albüm satışlarını bitirmeyecek. Müzik şirketleri kendi seçimini yapacak” diyor.

MÜ-YAP korsan müzik indireni görüyor
Müzik yapımcılarının meslek birliği olan MÜ-YAP, yaptığı yazılım yatırımıyla korsan müzik indiren kullanıcıları görebiliyor. Kullanıcıların IP adreslerini gören MÜ-YAP herhangi bir yasal düzenleme olmadığı için korsan müzik indirmeye müdahale edemiyor. Ancak MÜ-YAP müdahale edememesine rağmen geçen yıl test amaçlı olarak 100 kişiye uyarı mektubu gönderdi. MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta, “Şu an bizim koruduğumuz içerikleri indirenlerin çok büyük bölümünü görüyoruz. Türkiye’de ADSL kullanım gerekçesinin yüzde 70-80’ini yasadışı müzik, film ve oyun indirenler oluşturuyor. Kalan yüzde 20’lik kısmı ise şirketler kullanıyor” diyor.
Forta’nın verdiği bilgiye göre Türkiye’de yaklaşık 6 milyon ADSL abonesi olduğu dikkate alındığında 4.5 milyon abonenin yasadışı müzik, film ve oyun indirdiği anlaşılıyor.

‘En uygun fiyat Türkiye’de’
Sony Music, 12 Ocak’ta yabancı müzik albümlerinde ‘Süper Fiyat’ kampanyası başlattı. Britney Spears’ın ‘Singles Collection’, Leona Lewis’in ‘Echo’ ve Rod Steward’ın ‘Soulbook’ adlı yeni albümleri yeni versiyonlarıyla 14.90 TL’den satışa sunuldu. Şimdi de Michael Jackson, Alicia Keys, Kings Of Leon, Celine Dion, Bob Dylan, Eros Ramazotti gibi ünlü sanatçıların daha önce yayınlanmış albümlerinin de ‘Süper Fiyat’ versiyonları raflarda. Şemsettin Göktaş, Doğu Avrupa, Türkiye ve Yunanistan’a yönelik ucuz fiyat stratejisinin İtalya’da da başladığını söyledi. Yabancı albümlerin yerli ile aynı fiyata inmesini kartonla değiştirilen albüm ambalajı sağladı. Göktaş, Türkiye’deki fiyatın kampanyanın uygulandığı ülkeler arasında en uygunu olduğunu belirtti.

En çok Jackson sattı

Göktaş, Sony Music Türkiye’nin en çok sattığı alümün bu ay sonunda Michael Jackson’ın ‘This Is It’ albümü olacağını söyledi.
Jackson’ın ölümünden önce Türkiye’de neredeyse hiç albümünün satılmadığını hatırlatan Göktaş, “Geçen yıl 31 Aralık’a kadar toplam 30 bin albüm satıldı” dedi. Sony Music Türkiye’nin albümü şimdiye kadar Türkiye’de en çok satan yabancı sanatçısı 200 bin albümle Ricky Martin oldu. Martin’i 110 bin adetle içinde Titanic filminin müziğinin bulunduğu Celine Dion albümü izledi.

Avrupa nasıl cezalandırıyor?

Avrupa’da müzik indirenlere de yükleyenlere de ağır cezalar kesiliyor. Avrupa ülkelerinde cezalar şöyle:
Almanya: Alman Mahkemeleri yasadışı yükleme (uploading) ve indirme (downloading) ile ilgili indirilen veya yüklenen dosya sayısına göre ceza veriyor. Şimdiye kadar verilen para cezaları 150 ile 1800 avro arasında. Hatta bazı davalarda 35 saate kadar çalışma mahkûmiyeti bile veriliyor.

İtalya: 2004’te yürürlüğe giren İtalyan Ceza Kanunu’na göre, kanuna aykırı müzik dosyalarının indirilmesine 154 avroluk idari para cezası veriliyor. Ticari kazanç olmadan kanuna aykırı yüklemede (uygun hale getirme), ceza 2065 avroya kadar çıkıyor. Ticari amaç için kanuna aykırı yükleme ise üç yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.
İsveç: İsveç Kanunlarına göre, kanuna aykırı indirme ve yükleme, telif hakkı yasasına göre, hem iki yıldan uzun olmayan hapis cezasıyla hem de para cezasıyla cezalandırılıyor.
İngiltere: İngiltere yasalarına göre müzik, film gibi dosyaların kanuna aykırı yüklenmesi (uploading), suç olarak nitelendirilmiş ve iki yıla kadar hapis ve sınırsız para cezası ile de yaptırıma bağlanmış.


Radikal


Kaynak: http://www.haber7.com/haber/20100120/Korsan-muzik-indirenin-iki-uyaridan-sonra-ADSLi-iptal.php
 

Blackout

Dekan
Katılım
14 Nis 2008
Mesajlar
7,496
Reaksiyon puanı
364
Puanları
0
Yahu cezaları geçin de indiren kullanıcıyı nasıl engelleyeceğinizden bahsedin.
Müzik video'ları da mı yasaklanacak?
Youtube ya da benzeri bir video paylaşım sitesinden istenen parçalar kolayca indirilebilir ve istenilen ses dosyasına dönüştürülebilir. Bir video'yu açıp izlemek ile indirmek arasında hiçbir fark yok, zaten indirdiğin kısım kadarını izleyebiliyorsun.
 

D1360

Asistan
Katılım
14 Ocak 2010
Mesajlar
494
Reaksiyon puanı
12
Puanları
0
Benim anlamadığım nokta Böyle bişey çıkarsa Dosya paylaşım siteleri iflas eder (rapid,megaupload,hotfile vs)
 

desperado64

Rektör
Katılım
14 Ağu 2008
Mesajlar
12,247
Reaksiyon puanı
88
Puanları
48
40yılda bir müzik indiriyorum oda rarlı dosya içinde nereden bileceklerki
pis.png
 

anfy

Doçent
Katılım
5 Nis 2009
Mesajlar
545
Reaksiyon puanı
4
Puanları
18
40yılda bir müzik indiriyorum oda rarlı dosya içinde nereden bileceklerki
pis.png

Evet bu ancak P2P programlarından direkt mp3 uzantısı indirenleri caydırır. uzantısı farklı hatta ismi alakasız dosyaların içinde paylaşıyor çoğu sitede. Hele ki rapid, hotfile vb. dosya paylaşım sitelerinde çok nadirdir orjinal uzantısı ile paylaşılan dosya.

Böyle bir kanun ancak yeni yada bilinçsiz kullanıcıları caydırır. Bilenler için Rapid forever :) :4:
 

ugurhanuslu

Profesör
Katılım
2 May 2009
Mesajlar
1,703
Reaksiyon puanı
43
Puanları
48
yıllardır indiririm hiçte bişi olmadı :D hatta doğruyu söyliyim mi? daha hiç orjinal program, albüm, film almadım :mrgreen:
 

crewd0x

Profesör
Katılım
28 Tem 2008
Mesajlar
2,972
Reaksiyon puanı
27
Puanları
38
Saçma oLr :D

Örn : Upload Yapan Kişi Dosyayı Rar'lar Ve Adını Ödev Diye Koyar Bizde Down ederiz :D
 

xarax

Asistan
Katılım
31 Ağu 2007
Mesajlar
173
Reaksiyon puanı
0
Puanları
0
ADSL İptal?
bu duruma ilk TTnet karşı çıkar.
 

onursevim

Profesör
Emektar
Katılım
1 Ocak 2007
Mesajlar
4,084
Reaksiyon puanı
58
Puanları
0
o zaman hiç müşterisi kalmaz ttnetin
 

ahky

Profesör
Katılım
16 Kas 2007
Mesajlar
4,548
Reaksiyon puanı
64
Puanları
48
Benim anlamadığım nokta Böyle bişey çıkarsa Dosya paylaşım siteleri iflas eder (rapid,megaupload,hotfile vs)

Kimin umrunda rapid vs.Koca ülkenin vergi gelirleri vs düşüyo rapid mi düşüncek adamlar.
 

eray045

Rektör
Emektar
Katılım
12 Nis 2008
Mesajlar
12,602
Reaksiyon puanı
230
Puanları
63
Türkiyede olmaz..
tt batar sonra :D
 

Vendetta_

Profesör
Katılım
28 Kas 2009
Mesajlar
3,704
Reaksiyon puanı
73
Puanları
0
torrentten bütün albümlerini tek seferde çekiyorum (kısacası bütün müziklerini) bu da mı yasak?? :D:D
 

feerleas

Profesör
Katılım
21 Haz 2009
Mesajlar
1,181
Reaksiyon puanı
15
Puanları
0
Türkiye'de korsan müzik ve film indirme tavan yaptı. Buna karşı yasa hazır. Korsan indirenin ADSL'si iptal edilecek. İşte detaylar;


http://http://www.haber34.net/teknoloji/font-colorff0000korsan-indireninfont-interneti-iptal.htmlFransa'da 'Sarkozy yasası' olarak bilinen düzenlemeyle internet sağlayıcıları korsan müzik indirmede sorumlu tutuluyor. Türkiye'de de marttan sonra başlaması beklenen uygulamaya göre yasadışı indirme yapan kullanıcı iki uyarı mektubundan sonra ADSL'den mahrum olacak. Uygulamanın başladığı ülkelerde CD satışı ve yasal müzik indirme rakamları patlıyor

İnternetten korsan müzik ve film indirmeyi engellemek için ağır önlemler geliyor. Fransa ve İngiltere’den sonra Türkiye de korsan indirmede sorumluluğu internet servis sağlayıcılarına vermeye hazırlanıyor.

KORSAN MÜZİK VE FİLM İNDİRENİN İNTERNETİ İPTAL
Kanunda yapılması planlanan değişiklikle yasalara aykırı olarak müzik ve film dosyası indirenlerin internet erişimi askıya alınacak.

Müzik yapımcıları, bu yıl başında uygulamaya geçmesi beklenen yasanın yetişmediğini, ancak mart ayı sonunda tamamlanacağını söylüyor. 5101 Sayılı yasa ile yapılan değişiklikten sonra ses kayıtlarını yasadışı indirenlere karşı mücadele başlayacak.

İKİ KEZ E-POSTA YOLUYLA UYARILACAK

Türkiye’de de internet servis sağlayıcıları yasadışı indirmeden sorumlu tutulacak. Bu şekilde film, müzik, yada oyun indirenlerin tüm internet trafiği engellenecek. Fransa’daki yasaya göre internetten müzik ve film indiren kullanıcılar tespit edildikten sonra iki kez elektronik posta yoluyla uyarılıyor. Eğer kullanıcı bu uyarıları ciddiye almazsa internet abonelikleri mahkeme kararıyla iki aydan 1 yıla kadar iptal ediliyor. Türkiye’de de aynı uygulamanın mart ayında Meclis’ten geçmesi bekleniyor.

MÜ-YAP KORSAN MÜZİK İNDİRENİ GÖRÜYOR

Müzik yapımcılarının meslek birliği olan MÜ-YAP, yaptığı yazılım yatırımıyla korsan müzik indiren kullanıcıları görebiliyor. Kullanıcıların IP adreslerini gören MÜ-YAP herhangi bir yasal düzenleme olmadığı için korsan müzik indirmeye müdahale edemiyor. Ancak MÜ-YAP müdahale edememesine rağmen geçen yıl test amaçlı olarak 100 kişiye uyarı mektubu gönderdi. MÜ-YAP Başkanı Bülent Forta, “Şu an bizim koruduğumuz içerikleri indirenlerin çok büyük bölümünü görüyoruz. Türkiye’de ADSL kullanım gerekçesinin yüzde 70-80’ini yasadışı müzik, film ve oyun indirenler oluşturuyor. Kalan yüzde 20’lik kısmı ise şirketler kullanıyor” diyor.
4,5 MİLYON ABONE KORSAN İNDİRİYOR
Forta’nın verdiği bilgiye göre Türkiye’de yaklaşık 6 milyon ADSL abonesi olduğu dikkate alındığında 4.5 milyon abonenin yasadışı müzik, film ve oyun indirdiği anlaşılıyor.

AVRUPA NASIL CEZALANDIRIYOR?

Avrupa’da müzik indirenlere de yükleyenlere de ağır cezalar kesiliyor. Avrupa ülkelerinde cezalar şöyle:

Almanya: Alman Mahkemeleri yasadışı yükleme (uploading) ve indirme (downloading) ile ilgili indirilen veya yüklenen dosya sayısına göre ceza veriyor. Şimdiye kadar verilen para cezaları 150 ile 1800 avro arasında. Hatta bazı davalarda 35 saate kadar çalışma mahkûmiyeti bile veriliyor.

İtalya: 2004’te yürürlüğe giren İtalyan Ceza Kanunu’na göre, kanuna aykırı müzik dosyalarının indirilmesine 154 avroluk idari para cezası veriliyor. Ticari kazanç olmadan kanuna aykırı yüklemede (uygun hale getirme), ceza 2065 avroya kadar çıkıyor. Ticari amaç için kanuna aykırı yükleme ise üç yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

İsveç: İsveç Kanunlarına göre, kanuna aykırı indirme ve yükleme, telif hakkı yasasına göre, hem iki yıldan uzun olmayan hapis cezasıyla hem de para cezasıyla cezalandırılıyor.

İngiltere: İngiltere yasalarına göre müzik, film gibi dosyaların kanuna aykırı yüklenmesi (uploading), suç olarak nitelendirilmiş ve iki yıla kadar hapis ve sınırsız para cezası ile de yaptırıma bağlanmış...

http://www.milliyet.com.tr/korsan-m...nomi/sondakika/20.01.2010/1188361/default.htm


haberın yayınlandıgı sıtenın lınkını nasıl koyacagımı bılemdıgım ıcın koyamadım ve umarım yanlıs yere acmamısımdır konuyu saygılarımla sızlerle paylasayım dedım
 

attorney

Doçent
Katılım
1 Ocak 2010
Mesajlar
524
Reaksiyon puanı
18
Puanları
0
bu sistem turkıyede uygulanamaz .ekonami düzelmedigi sürece korsanın onune gecılemez.
 

XyMoX

Asistan
Katılım
10 Eki 2008
Mesajlar
138
Reaksiyon puanı
0
Puanları
16
ttnet iptal edermi hic :) Para geliyor nasıl olsa :p
 

NecronomicoN

Profesör
Katılım
30 Tem 2007
Mesajlar
2,765
Reaksiyon puanı
11
Puanları
38
örnek gösterilen ülkelerdeki sistemi aynen alıp türkiyede uygulayamazlar. insanlar farklı, alışkanlıklar, ekonomik düzen, refah seviyesi vs vs hepsi farklı. onlarınki kadar katı olacağını düşünmüyorum.
 

Ali TEMEL

Profesör
Katılım
17 Kas 2006
Mesajlar
4,652
Reaksiyon puanı
89
Puanları
48
Bir kişi cafeye gidip mp3 indirdi diyelim. Cafenin netini keserlerse cafe sahibi ne yapar? :)
 

attorney

Doçent
Katılım
1 Ocak 2010
Mesajlar
524
Reaksiyon puanı
18
Puanları
0
örnek gösterielen ülkerlerde alıyorlar en dusuk 1.5- 2 mılyar maaş 15-20 mılyon orjınal film v.s parası cerez parası gıbı gelıyo onlara bızde en dsuk 600 mılyon maaş alıyor adam nasıl versın 15-20 mılyon bır fılme veya müzige
 

since1453

Doçent
Katılım
12 May 2009
Mesajlar
522
Reaksiyon puanı
15
Puanları
18
Hiç kusura bakmasınlar eğer böyle birşey olursa ben zaten kendim iptal ederim. Birde benim korsan içerik indirdiğimi nasıl bilecekler? Kotaya bakıp korsan indiriyorsun diye mail atarlarsa hiç şaşırmayın :)

İnternetten Rarlı,şifreli mp3 dosyası indirdiğimizi varsayalım, bunun içerisindekinin mp3 dosyası olduğunu anlamalarının imkanı var mı?

İnternetten izlenen filmler korsana girmiyor mu? İlla indirmek mi gerekiyor. Bunu anlamalarının yolu da var mı?

Zaten film,oyun,mp3 olmadıkdan sonra benim için internet bi anlam ifade etmiyor.
 

Elbruz46

Rektör
Katılım
22 Şub 2008
Mesajlar
11,949
Reaksiyon puanı
1,378
Puanları
113
Korsandan faydalanıyor muyum?
Evet faydalanıyorum...

Ama şunu da demeden edemeyeceğim...
Onlar zengin biz fakiriz ondan korsanın önüne geçemeyiz!!!

Allah aşkına bu korsan dediğiniz sektörün % 90'ı eğlence

Bu giyim gıda barınma gibi bir ihtiyaç değil ki?

Yani bir insan illa film izleyecek, müzik dinleyecek diye bir şart mı var?

Eğer korsan istenilirse yasaklanır...
Nasıl sigara yasaklandıysa...

Herkes de uyar...

Kim diyebilir ki korsan müzik dinlemek benim hakkımdır diye?

Müzik dinlemek isteyen bu kez ya parasını verir alır...
Ya da Radyo/TV lere yönelir...

Ama korsan mevcutken tabi herkes korsanı alır izler dinler...
Ama bunlar hayati zaruretler değil insan ulaşamazsa o kadar da ihtiyacını hissetmez...

Şu fakir edebiyatını lütfen bırakalım artık...

Adam en kral bilgisayarı alıyor...
en kral ses sistemini alıyor...

Ama ayda bir müzik albümü almaya parası yok?

Adam LCD/PLAZMA TV yi baş köşeye koyuyor...
En kral DVD player ı alıyor...

Haftada bir ORJİNAL BİR FİLM Kiralamaya parası yok???

Adam cebinde 1000 Liralık ceptelefonu ile geziyor...
içine atacak 10-15 tane orjinal mp3 parası yok...

Allah biliyor ki para da var imkan da var...
Ama beleşçiliğe alışmışız...
Ben dahil emeğe saygımız yok...
Bir Şarkıcının Albüm doldurana kadar yaptığı o kadar emeğe, harcadığı paraya, çalıştırdığı iş gücüne saygımız yok...

Herşeyi çok basit çok ucuz çok değersiz görüyoruz...
Değersiz gördüğümüz için de para vermek istemiyoruz...

Ben kimseye orjinal Müzik albümleri mi ya da kitaplarımı vermem...
Çünkü bu güne kadar verdiğim kitaplar da albümler de bir daha dönmediler...
Çünkü değersiz görüldüler...
30 lira verip satın aldığın kitabı verdiğin arkadaşından geri istediğinde kitap kayboldu diyor... Nasıl kayboldu deyince 3 kuruşluk kitabın ne kadar tantanasını yaptın diye bir de sana fırça atıyor...

işte bizim insana emeğe müziğe kitaba filme saygımız bu kadar...
 

ben@12

Asistan
Katılım
23 Eki 2009
Mesajlar
234
Reaksiyon puanı
2
Puanları
0
Arkadaslar hic kusura bakmayin ama bizim türk insanin herseye parasi var ama orjinal almaya mi parasi yok?...Memlektemizde günlük yasamdan teknoloji hayatina kadar her sey korsan vb. ürünlerlerle dolu Herkesin isine para vermeden ürünü kullananmak hoslarina gidiyor tabi...
 
Üst