Ramazan Boyu Toplu Su Mücadelesi

Bu konuyu okuyanlar

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458
Evet nefsimize hakim olmamız gereken bu günlerde oruca ek kendimize fayda sağlayacak bir şey daha yapalım dedik.Daha önceden de yaptığımız gibi bir mücadele içinde olalım dedik.Bakalım kimlerin iradesi güçlü, kimler nefsini köreltecek ve o çok sevdikleri ama kendilerine uzun vadede zarar veren içeceklerden uzak duracaklar.

Suyun vücuda olan yararlarından en az birini bilirsiniz.Birkaç tane sıralayalım.
  • Cildi güzelleştirir
  • Vücut ısısını ayarlar
  • Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarıya atılmasını sağlar
  • Hücrelere besin ve oksijen taşır
  • Eklemlere destek sağlar
  • Kabızlığı engeller
  • Bazı toksinleri atarak böbrek ve karaciğerdeki yükü azaltır
  • Vitaminler, mineraller ve diğer besinlerin çözülmesineyardımcı olur
Daha detaylı bilgi için :
Suyun sağlık için önemi ve faydaları! Günlük su tüketme miktarı ne olmalı?

Şimdi bundan daha önemli bir şey var. Diyelim ki günde az veya çok su içiyorsunuz.Peki ya siz günde kaç bardak çay/kahve içiyorsunuz.Ya da daha kötüsü (çünkü çay veya kahvenin en azından bazı yararları var) kola vb. gibi asitli içeceklerden ne kadar içiyorsunuz. Alkole falan hiç girmiyorum. Ruhi Çenet'in hazırlamış olduğu su videosu bu konuyla ilgili gerçekten çok açıklayıcı bilgiler veriyor.Ve mücadeleye bu video izlenmeden başlanmayacak.Aksi taktirde kendinize eziyet ediyor gibi düşünür ve ne yaptığınızı anlamazsınız.

Şimdi sizlerle ramazan boyu sürecek bir mücadele yapalım.Mücadelenin mantığı şu : Ramazan boyunca boyunca sudan başka içecek yok.Ve sürecin sonunda herkes kendinde meydana gelen olumlu olumsuz etkileri yazsın.Süreç şöyle işleyecek.Kurallarda anlatalım.

KURALLAR

KURAL 1 -
Yukarıda verdiğim video izlenmeden katılmak yok.Nedenini yukarıda belirttim.

KURAL 2 -
Günde en az 2 litre su içilecek.

KURAL 3 -
ÇAY, KAHVE,KOLA vb. her sey yasak.Komposto falanda içmeyin sonuçta doğal falan yok şeker var mı var.

KURAL 4 -
İçtiğiniz suyu güne yayın.Yani içmeniz gereken suyun tamamını küçük bir zaman dilimine sıkıştırmayın.Ramazanda olduğumuz için iftar ile sahur arasında su içebiliyoruz fakat dediğim gibi çok miktarda suyu az zamanda içmeyin.

TAVSİYELER
1.Sahur ve iftarlarda fazla yemek yemeyin.Başlarda ne kadar az yerseniz daha sonra o kadar az acıkırsınız.
2.Ekmek yemeyin.Açlığın üzerine bir de üzerinizde ağırlık hissetmeyin.Ya o zaman tam doymam ki diyecekler orucu neden tuttuklarını bir daha gözden geçirsin.Sahurda ertesi gün acıkmamak için yarım ekmeği ağzına iteleyenler de .
3.Şekerli bütün hazır gıdalardan ve abur cuburlardan uzak durun. (Nedenini söylememe gerek yok)
4.Yapabiliyorsanız küçük egzersizler yapabilirsiniz.İki yıl önce midem boşken daha rahat şınav çekebildiğimi fark ettiğimde biraz şaşırmış ve mutlu olmuştum.Daha sonra ramazan boyu spor yapmaya devam etmiştim.

Emin olun bana sürecin sonunda kendini gerçekten iyi hissedeceksiniz. Denendi ve kendimce kanıtlandı.

Not:Burada yazdıklarımla çelişecek,kendisini zor duruma sokacak bir hastalığa sahip olanlar lütfen doktorlarına danışmadan denemesinler.Sorumluluk kabul edilmez.

KATILACAKLAR İÇİN
1.Bir kağıda 30 günlük bir çizelge yapıp sadece suyla tamamladıkları her günün sonunda bir tik atarak takip edebilirler.
2.Katılmak veya denemek isteyenler aşağıya KATILDIM yazmalılar.
3.Sürecin sonunda herkes 40/40,32/40 şeklinde sonuçları ve kendinizde gözlemlediğiniz değişiklikleri yazarsa daha somut veriler elde ederiz.

@lgsever @F1kan @Murat Burç @AdminisTraktör @bilicimustafa12 @Sucrofe @Halktan Biri @ConfickerBelasi @MrtAltg @IDAHO @Görkem Say @Death Mark @SONG JOONG KI @utkuversus @Ben Kenobi @Flexix @FlexsNutella @Creative @Forumun Ağası Finix @Tony Stark @rtakak @DKN NZY @Inan Yetmen @kilicbaligi @colite @ÆSir @Special Forces @WellTime54 @Frosa @kaanm55 @Mustafa Deliktaş @crow88 @rise @umut YAZGAN @Lauren @Samet UCA @Samed Yelgel @caglarturali @Logithx @xPhoenix06 @honline @Emir Timur @eren623 @windows 8.1 @neet @Bas Gaza Tosbağa @BJKolik @AlteredTech @EFI Shell @Dilara Kaya @Didem Ergin @Toprak_Kokusu @epsilon06 @TRTURKEYTR @Emir Aydın @The Judge @Mert0 @VECTORRR @OzkanK. @_X_ @Nixc0r @(Evo)lution @BHA @Captain Price 123 @Usain
Mesaj otomatik birleştirildi:

KATILDIM

Toprak Kokusu

⛓️
Reaksiyon puanı
6,033
Basit birsey bence, yapılabilir bir etkinlik. Fazla bağımlısi olduğum birsey olmadığından da bana basit geliyor olabilir.
Yukarıda verdiğim video izlenmeden katılmak yok
Şu kural olmasaydı videoyu izlemeyi hic düşünmemistim. ?

Ve sürecin sonunda herkes kendinde meydana gelen olumlu olumsuz etkileri yazsın
Olumsuz olan ilk madde zaten her yarım saat başı helaya gitmek olur. Başka birsey olacağını sanmıyorum
Yapabiliyorsanız küçük egzersizler yapabilirsiniz
? Günde bir saat yürüyus yeter sanırım
Günde en az 2 litre su içilecek
Onda sıkıntı yok ?
Şekerli bütün hazır gıdalardan ve abur cuburlardan uzak durun
Tatlı'sız dayanabilecegime inanıyorum ??
Bakalım kimlerin iradesi güçlü
Bu konuda rakipler az sanırım herkeste birer bahane ?
Kendime olan güvenimi ve saygımı ölçmek adına Katılıyorum ben. Bakalım ne kadar sadığım sözüme ?

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,320
Basit birsey bence, yapılabilir bir etkinlik. Fazla bağımlısi olduğum birsey olmadığından da bana basit geliyor olabilir.

Olumsuz olan ilk madde zaten her yarım saat başı helaya gitmek olur. Başka birsey olacağını sanmıyorum

Onda sıkıntı yok ?

Kendime olan güvenimi ve saygımı ölçmek adına Katılıyorum ben. Bakalım ne kadar sadığım sözüme ?
ben çay ve kahveden dolayı katılamadım ama size bir rakip bulayım bari @seyyah

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356
Çaya pek çok kişi takılacak gibi, ben de dahil. Normalde kahvaltıda bile çay içmeyi bıraktım, içersem de kahvaltı sonrası bazen bir çay bardağı ama sahurlar için pek aynı olacak gibi değil, neyse bakalım bi deneyelim. ?

Usain

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
15,012
Konularına katılmış biri olarak çok rahatlatıcı etkisinin olduğunu söyleyebilirim. Ama buna katılamayacağım. Çaysız olmaz bu Ramazan.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458

Onda sıkıntı yok ?

Harika ! Ayrıca tatlı mevzusu tavsiye istiyorsan yapma ama yaparsan daha güzel olur tabi.

Arkadaş ne çay bağımlısı insan varmış.AMATEM'e söylesek de alkoliklerden kısıp biraz da size zaman ayırsa :D

Çay yasak diyince olmuyor ama benim gibi çaykoliğe iftaran sonra çay içmezsem yaşayamam :(
Her seferinde aynı bahane be abi.Kır artık şu kabuğunu.

epsilon06

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,077
??1 ay önce annem böyle bir detoks yaptı aylık kademeli olarak şekeri gluteni falan kesti bende katılmak istedim de işte ekmek kısmında patladım o yüzden katılmadım. Su konusunda çok tüketiyorum ama hareket yok eve de tıkılınca iyice bitti en azından okula giderken yürüyodum.Çay konusunda çok bağımlı değilim ama çay saatini severim akşamları. İradesiz olduğumu biliyorum İnşallah bir gün kırabilirim bunu? Güzel bir uygulama çevreden etkilenmeyen nefsine hakim olabilenlere helal olsun.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458
??1 ay önce annem böyle bir detoks yaptı aylık kademeli olarak şekeri gluteni falan kesti bende katılmak istedim de işte ekmek kısmında patladım o yüzden katılmadım. Su konusunda çok tüketiyorum ama hareket yok eve de tıkılınca iyice bitti en azından okula giderken yürüyodum.Çay konusunda çok bağımlı değilim ama çay saatini severim akşamları. İradesiz olduğumu biliyorum İnşallah bir gün kırabilirim bunu? Güzel bir uygulama çevreden etkilenmeyen nefsine hakim olabilenlere helal olsun.
Annenle uygulamaya çalıştığın nedir bilmiyorum ama en basitinden sadece su içeceksin.Diğerleri tavsiye yapsan iyi olur tarzında.Sen bilirsin.

Artreverans

Asistan
Reaksiyon puanı
181
Valla bende kum düşürüyorum çok korkuyorum susuz kalacağım diye. Elimden geldiğince su içiyorum. Susuz kalınca vücudum çok direniyor ama sonra bi yerde patlak veriyor hemen ateşim çıkıyor bayılacak gibi oluyorum. İnşallah kazasız belasız hastalıksız bir ramazan olur. Ve bu ramazanla birlikte şu korona virüsü yok olur gider amin.

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,299
Suyu aşağı yukarı 330ml'lik şişemi gün içinde 3-4 kez doldurup içiyorum.
Şekerli yiyeceklere gelirsek günde en fazla 1 adet tüketiyorum.
Çayı da sabahları içiyoruz. Doğal olarak. Kahveyi de 2 günde bir tüketiyorum. Biraz daha az tüketmeyi deneyeceğim.

ЅƤΣCIΔL FΘΓCΣЅ

İPHONE 15 PRO MAX 512 GB BLUE TİTANYUM KULLANICISI
Reaksiyon puanı
4,171
Evet nefsimize hakim olmamız gereken bu günlerde oruca ek kendimize fayda sağlayacak bir şey daha yapalım dedik.Daha önceden de yaptığımız gibi bir mücadele içinde olalım dedik.Bakalım kimlerin iradesi güçlü, kimler nefsini köreltecek ve o çok sevdikleri ama kendilerine uzun vadede zarar veren içeceklerden uzak duracaklar.

Suyun vücuda olan yararlarından en az birini bilirsiniz.Birkaç tane sıralayalım.
  • Cildi güzelleştirir
  • Vücut ısısını ayarlar
  • Vücutta biriken zararlı maddeleri dışarıya atılmasını sağlar
  • Hücrelere besin ve oksijen taşır
  • Eklemlere destek sağlar
  • Kabızlığı engeller
  • Bazı toksinleri atarak böbrek ve karaciğerdeki yükü azaltır
  • Vitaminler, mineraller ve diğer besinlerin çözülmesineyardımcı olur
Daha detaylı bilgi için :
Suyun sağlık için önemi ve faydaları! Günlük su tüketme miktarı ne olmalı?

Şimdi bundan daha önemli bir şey var. Diyelim ki günde az veya çok su içiyorsunuz.Peki ya siz günde kaç bardak çay/kahve içiyorsunuz.Ya da daha kötüsü (çünkü çay veya kahvenin en azından bazı yararları var) kola vb. gibi asitli içeceklerden ne kadar içiyorsunuz. Alkole falan hiç girmiyorum. Ruhi Çenet'in hazırlamış olduğu su videosu bu konuyla ilgili gerçekten çok açıklayıcı bilgiler veriyor.Ve mücadeleye bu video izlenmeden başlanmayacak.Aksi taktirde kendinize eziyet ediyor gibi düşünür ve ne yaptığınızı anlamazsınız.

Şimdi sizlerle ramazan boyu sürecek bir mücadele yapalım.Mücadelenin mantığı şu : Ramazan boyunca boyunca sudan başka içecek yok.Ve sürecin sonunda herkes kendinde meydana gelen olumlu olumsuz etkileri yazsın.Süreç şöyle işleyecek.Kurallarda anlatalım.

KURALLAR

KURAL 1 -
Yukarıda verdiğim video izlenmeden katılmak yok.Nedenini yukarıda belirttim.

KURAL 2 -
Günde en az 2 litre su içilecek.

KURAL 3 -
ÇAY, KAHVE,KOLA vb. her sey yasak.Komposto falanda içmeyin sonuçta doğal falan yok şeker var mı var.

KURAL 4 -
İçtiğiniz suyu güne yayın.Yani içmeniz gereken suyun tamamını küçük bir zaman dilimine sıkıştırmayın.Ramazanda olduğumuz için iftar ile sahur arasında su içebiliyoruz fakat dediğim gibi çok miktarda suyu az zamanda içmeyin.

TAVSİYELER
1.Sahur ve iftarlarda fazla yemek yemeyin.Başlarda ne kadar az yerseniz daha sonra o kadar az acıkırsınız.
2.Ekmek yemeyin.Açlığın üzerine bir de üzerinizde ağırlık hissetmeyin.Ya o zaman tam doymam ki diyecekler orucu neden tuttuklarını bir daha gözden geçirsin.Sahurda ertesi gün acıkmamak için yarım ekmeği ağzına iteleyenler de .
3.Şekerli bütün hazır gıdalardan ve abur cuburlardan uzak durun. (Nedenini söylememe gerek yok)
4.Yapabiliyorsanız küçük egzersizler yapabilirsiniz.İki yıl önce midem boşken daha rahat şınav çekebildiğimi fark ettiğimde biraz şaşırmış ve mutlu olmuştum.Daha sonra ramazan boyu spor yapmaya devam etmiştim.

Emin olun bana sürecin sonunda kendini gerçekten iyi hissedeceksiniz. Denendi ve kendimce kanıtlandı.

Not:Burada yazdıklarımla çelişecek,kendisini zor duruma sokacak bir hastalığa sahip olanlar lütfen doktorlarına danışmadan denemesinler.Sorumluluk kabul edilmez.

KATILACAKLAR İÇİN
1.Bir kağıda 30 günlük bir çizelge yapıp sadece suyla tamamladıkları her günün sonunda bir tik atarak takip edebilirler.
2.Katılmak veya denemek isteyenler aşağıya KATILDIM yazmalılar.
3.Sürecin sonunda herkes 40/40,32/40 şeklinde sonuçları ve kendinizde gözlemlediğiniz değişiklikleri yazarsa daha somut veriler elde ederiz.

@lgsever @F1kan @Murat Burç @AdminisTraktör @bilicimustafa12 @Sucrofe @Halktan Biri @ConfickerBelasi @MrtAltg @IDAHO @Görkem Say @Death Mark @SONG JOONG KI @utkuversus @Ben Kenobi @Flexix @FlexsNutella @Creative @Forumun Ağası Finix @Tony Stark @rtakak @DKN NZY @Inan Yetmen @kilicbaligi @colite @ÆSir @Special Forces @WellTime54 @Frosa @kaanm55 @Mustafa Deliktaş @crow88 @rise @umut YAZGAN @Lauren @Samet UCA @Samed Yelgel @caglarturali @Logithx @xPhoenix06 @honline @Emir Timur @eren623 @windows 8.1 @neet @Bas Gaza Tosbağa @BJKolik @AlteredTech @EFI Shell @Dilara Kaya @Didem Ergin @Toprak_Kokusu @epsilon06 @TRTURKEYTR @Emir Aydın @The Judge @Mert0 @VECTORRR @OzkanK. @_X_ @Nixc0r @(Evo)lution @BHA @Captain Price 123 @Usain

KATILDIM

Beni kesinlikle katılıyorum ne zaman başlıyoruz :) ( +1 )
Ben ilk 40 gün su mücadelesinden bu güne hala devam ediyorum o yüzden pek bir sorun yaşamayacağım .

Nixc0r

Forumgezer
Emektar
Reaksiyon puanı
15,320
Ramazan da çaysız olmuyorki ama ramazan dışı yapacağım bunu cidden