PS3 Linux Desteğini Kesti

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
playstation-3.jpg

Sony'nin yeni PS3 Slim'i duyurması, başlangıçta dünya çapında oyuncuları heyecanlandırmıştı. Ancak bu sevinç, Sony'nin oyun konsoluna Linux işletim sistemi yükleme özelliğinin kaldırılmasından sonra hayal kırıklığına dönüştü. PS3, sahneye çıktığı ve IBM ile birlikte geliştirilen Cell işlemci mimarisini müjdelediği birkaç yıldan beri, Linux ile çalışan ucuz bilgisayarlar için bilimsel araştırma topluluğunda da kendine yer bulmuştu. Cell işlemcilerinin muazzam işlemci gücü ve oyun konsollarının üretim maliyetlerinin altında satışa sunulmasından ötürü, kümeli (cluster) yapıda yüzlerce PS3'ü bir araya getirip süper bilgisayar oluşturanlar olmuştu.

Sony'nin yeni Playstation'ı "Slim", işletim sistemi özelliğinin kaldırılmasıyla ilgili kısa bir uyarıyla birlikte geldi. Şirketin açıklamasına göre, "Yeni PS3 sistemi, oyunlara ve diğer eğlence içeriklerine odaklanacak ve kullanıcılar yeni PS3 sistemine diğer işletim sistemlerini yükleyemeyecek."

PS3 ve Linux

pardus2009kde42.jpg

PlayStation 3'e Linux işletim sistemleri yüklenebiliyor. Fedora, OpenSUSE, Ubuntu ve Yellow Dog gibi dağıtımlar, PS3 ile çalışan Linux'lar listesinde.Playstation 3'ün içindeki Cell işlemcilerin muazzam hesaplama gücü ve PS3'lerin Sony tarafından maliyetinin altına satılmasından ötürü, üzerine Linux yükleyip kendi amaçları doğrultusunda kullanan akademik kurumların büyük ilgisini çekmişti. Sony'nin hesaplamadığı bu gelişme, firmanın Linux desteğini kaldırmasının gerekçesi olabilir.

2007 yılının hemen başında North Caroline Eyalet Üniversitesi'nde mühendisler, PS3'ün ilk akademik hesaplama kümelerini inşa ettiler. Kümelerin teknik detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Computerworld, aynı yıl Massachusetts Üniversitesi'nde de PS3 kümelerinin kullanımını haberleştirmişti.
Amerikan şirketi Fixstars, Yellow Dog Linux ile çalışan PS3 sistemlerini satışa sunuyor. Sony PS3 Slim, Avrupa'da 499 avro fiyat ile satışa sunuldu.

http://www.ozgurlukicin.com/forum/haberler/10069/?page=1

serkan94

Emektar
Emektar
Reaksiyon puanı
22
bu çok oldu bir güncelleme ile kesildi ama bu aynı şekilde xbox 360'da yapılıyorda türkçe anlatımı yok ve karışık :mrgreen:

realmanager

Profesör
Reaksiyon puanı
99
eyvah harbiden 1 yıl olmuş.
Yahu özgürlükiçin sitesinde konuyu hortlatmışlar ben de yeni haber sandım.
Zaten diyorum desteği kesmişti demek bu sefer tam kesti diye :D
silin bunu görmesin kimse :D

shakal

Profesör
Reaksiyon puanı
29
real beni sen sasirtin bu sefer kardes nerdeyse linuxla alakali haberleri ilk senden duyarken sagir sultanin dahi duydugu haberi sen yenimi gördün :)

limerick

Profesör
Reaksiyon puanı
8
desktek kalkti derken. artik kurulamiyormu,
yoksa kurulu olan veya kurmak isteyenlere destek vermiyorlarmi ?

PlainLogic

Profesör
Reaksiyon puanı
12
desktek kalkti derken. artik kurulamiyormu,
yoksa kurulu olan veya kurmak isteyenlere destek vermiyorlarmi ?

Artık kurulamıyor ancak eski kalın ve firmware güncellenmemiş bir ps3 bulursanız kurabilirsiniz. Ama benim bildiğim kadarıyla kurulsa bile donanım tam güçte çalışmıyor sony yavaşlatma sistemi koymuş.