Programlama Derslerim İçin Uygun Ram vs Bilgisayar özellikleri.

Bu konuyu okuyanlar

OsmanSerdar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Iyi akşamlar
Bilgisayar mühendisliği 1.sinif öğrencisiyim. Bu sene sadece java gördük ve Eclipse yardimi ile okul bilgisayarlarini kullanmam yeterli oldu. Lakin bir notebook düsünüyorum. Nesne tabanli programlama, algoritmalar ve veri yapilari, gömülü sistemler, veri tabanı sistemleri gibi derslerim olacak önümüz yıldan itibaren. Bu derslerde yapacağım herşeyi kaldıracak ve bana 4 yil yetecek bir bilgisayarin özellikleri nelerdir ? %90 programlama dersleri olduğu için buraya paylaşıyorum. Genelde oyun bilgisayari tavsiye ediyorlar 16 gb ram i7 islemci 128 gb ssd 1 tb hdd vs vs, ama ben bu kadar bi sistem fazla gelir diye dusunuyorum. Butcem maksimum 4-5 bin ama butceden ziyade programlama derslerim için nasil bir bilgisayar tavsiye edersiniz ne ozelliklerde ? Bu saydigim ozellikler ancami yeterli ?
Tesekkurler.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Beğendiğin ve severek kullanabileceğin bir tane al. yada zaten bir bilgisayarın varsa, gereksiz yere parandan olma. Visual Studio'yu kaldırabilen bir bilgisayar tamamen yeterli gelir. (Sistemin kullanıdı Ram + 2 GB daha)

OsmanSerdar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Beğendiğin ve severek kullanabileceğin bir tane al. yada zaten bir bilgisayarın varsa, gereksiz yere parandan olma. Visual Studio'yu kaldırabilen bir bilgisayar tamamen yeterli gelir. (Sistemin kullanıdı Ram + 2 GB daha)
Lakin visual studio istemiyor hocamiz seneye c++ ı linux de istiyor hemde laptopum yok kendime ait ve ihtiyacim var o nedenle sorutorum

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
hiç farketmez klavyesi rahat şekli hoşuna gideni al. programlama için öyle yüksek güç ihtiyacın olmaz.
hatta ben olsam bir de ingilizce klavye alırım. zira türkçe klavyede programlamada kullanılan karakterlerin yerine türkçeye özel harfler var.
buda sürekli shift tuşuyla uğraşmana sebep oluyor. ingilizce klavyede türkçe yazarsın da türkçe klavyede ingilizce dizilimle yazılmıyor.

OsmanSerdar

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
hiç farketmez klavyesi rahat şekli hoşuna gideni al. programlama için öyle yüksek güç ihtiyacın olmaz.
hatta ben olsam bir de ingilizce klavye alırım. zira türkçe klavyede programlamada kullanılan karakterlerin yerine türkçeye özel harfler var.
buda sürekli shift tuşuyla uğraşmana sebep oluyor. ingilizce klavyede türkçe yazarsın da türkçe klavyede ingilizce dizilimle yazılmıyor.
Öyle diyorsunuz ama gerek hocalarim olsun gerek ust siniflar mutlaka 16 ram ve i7 islemci olmali diyorlar

orcnd

Müdavim
Reaksiyon puanı
255
Öyle diyorsunuz ama gerek hocalarim olsun gerek ust siniflar mutlaka 16 ram ve i7 islemci olmali diyorlar
i5 işlemcili 8 gb lı laptop ile programalamada yapılabilecek herşeyi yapabilirsin. kasma falan da yaşamazsın.
göreceğin dersler c++ c# belki biraz web programalama asp php, bazı okullar java da gösteriyor.
boğaziçi falan araya ruby de sıkıştırıyor. bunların hiçbiri yüksek işlemci gücü istemez.
çok ama çok şanslıysan belki opengl, directx falan görürsün ancak onlarda render işi için işlemci gücü biraz gerekir.
ancak komple oyun motoru falan yazmayacağın için yine yeter.

i7 olması şart değil yani. ram ise zaten arttırılabilir birşey. burada önceliği tasarım ,taşınabilirlik ve klavyeye vermelisin.
bir programcı için farkı yaratanlar bunlar.

Promethium

Doçent
Reaksiyon puanı
66
Ben anlamıyorum o kadar donanımlı bilgisayarları neden istiyorlar çok komplike projeler yapmayacaksınız sonuçta neden ihtiyaç duyuyorlar orta halli bir şey alıp yanına da ssd alsan daha iyi olur.

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,709
Visual Studio kullanılmayacaksa A-101 den alabileceğin bir hesaplı dizüstü de tamamen yeterli olur. Linux ile kullanılacaksa, bulabileceğin en ucuzunu al. Paran cebinde kalsın. Yada bir de mobilet alırsın, okula onunla gidersin.

Can-K.

Doçent
Reaksiyon puanı
17
Ben Macbook kullanıyorum lakin almadan hocana danış , eğer redderse al bir dizüstü , ram ve işlemciye dikkat etsen yeter.

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Öğrenciyken Laptop mantıklı gibi ama eğer işinde uzmanlaşacaksan güçlü bir desktop machine alman senin için faydalı olacaktır

sisarpbilenadam

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
1- SSD Olmalı kesinlikle bu devirde SSD olmayan sistem cidden eksik.
2- Ram 16 gb olursa sizin avantajınıza olur ileriye dönük olur fakat şuanda 12 gb yeterli fakat sınır 8gb ona göre karar verin 16 gb tavsiyem.
3- İşlemci de önemli zira compile işlemleri esnasında işlemci performansı etkiler tabi ki sadece bu değil işlemci genel olarak performansta etkilidir fakat işlemci tercih edeceğiniz sırada güncel nesil olmasına dikkat ediniz hem verimlilik açısından hem performans açısından.
4-Klavye arkadaşların dediği gibi ingilizce olursa programcıya avantaj sağlar ergonomik ve rahat klavye olduğu sürece gerisi önemli değil ha bir de gece ışıksız ortamda çalışma gibi alışkanlığınız var ise ışıklı bir klavye seçmeniz gerekeceğini söylememe gerek yoktur heralde :)

İyi Forumlar

DeepHouse

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Dostum sana çok abartılı bir sistem söylemişler yeni mezunum diyebilirim 4 gb ramli 1 gb ekran kartlı bir laptopum beni çok rahat idare etti ancak dvd-rom'u iptal edip oraya bir ssd takmıştım sana şunları önerebilirim. Ssd yada sshd disk kesinlikle olsun çünkü .net dillerinde yada laravel gibi frameworklerde yazdığın kodları compile yada render alırken ciddi anlamda kanser olabilirsin, işlemci giriş seviyesi i3 klasmanında olabilir, arayüz tasarımıda illa ki yapıcaksınızdır photoshop gibi grafik düzenleme ve animasyon derslerinizde olucaktır paylaşımsız minimum 1 gb 128 bit ekran kartın olursa 8 gb ram'inde olursa seni okuldan mezun edene kadar idare eder, zaten amaç okul dönemini kurtarmak olduğundan fazlasına gerek yok :) laptop'unda ömürleri malum, mezun olunca masaüstüne yatırım yaparsın fazla bir bütçe ayırmana gerek yok 2000-2500 tl seviyesinde sorununuz çözülür diye düşünüyorum :)