Programlama Başlamadan Önce Neleri Bilmem Gerekir?

emincelik50

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İyi Günler Arkadaşlar,
Aranıza bugün katıldım. Aklımda çok fazla soru işareti bulunmakta bunu hem sizlerin yardımı hem kendim araştırmalarımla çözmek istiyorum. İlk sorum şu ki programlama öğreniyorum ama ondan önce bilmem gereken ne var? Aklıma şu soru takılıyor hep basamakları atlaya atlaya çıkmayım ki ilerde araları doldurmak zorlaşmasın istiyorum. Sizlerin Yardımlarını bekliyorum. İyi forumlar.

falcon291

Profesör
Reaksiyon puanı
45
Bana sorarsan iyi kötü İngilizce bilmen lazım. İngilizce bilmek yetmez google'lamayı bilmek lazım. Buraya arkadaşlar bir google ile bulunacak problemleri sıralayıp, çözülmesini bekliyorlar. Ben birşeyler öğrenirken elimde tek kitap, Internet yok, soru soracak kimse yok. Günümüzün olanaklarını kullanın yani Internet'i.

Bana sorarsan İngilizce bilmeyen mühendis, doktor, bilimadamı olmaz. İngiliz aşığımıyım? Hayır ama kaynaklar onların dilinde... Türkçe kitaplar ve Türkçe siteler var, ama ne kadar yeterli tartışılır.

wolkman

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Araştırmacı Olman Lazım Ve Hayal Gücünde Olmalı Yapamadığını Hemen Gelip Sormicaksın Öğrendiğin Şeylerle Deniceksin 1 2 3 4 Olmadı 5 Kere Yanlışını Başkası Değil Kendin Bulacaksın ki Biryerde Yanlış Yaptıgın zaman Kendi Yanlışı hemen Bulup Müdahale Edebilesin. Denedin Yapmadın Google'da Türkçe Veya İng Kaynaklara Bakıp Öğreneceksin Sana Tavsiyem Hiç Cevabı Başka Yerde Bulmaya Çalışma Yapmadın bakacaksın Kaynağına O Kodun Mantığını Çözüp Diğer Koda Geçeceksin Sonra Diğer Kodda Aynı Yöntemi Kullanıp Bu 2 Kodu Birleştirip Başka Birşey Çıkaracaksın Programlamaya Başlamadan Önce Mantığını Çözüp Öğrenmen Lazım Ezberle Olmaz Bu İşler Ve Herşeyi Yaptın Program Çalışıyor Ama Daha İşin Bitmedi O Programı Geliştireceksin Ne Kadar Geliştirdiğin Senin Hayalgücüne Kalmış.

emincelik50

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Ben fortran matlab gibi programları kullanmayı üniversitede öğrendim c++ ve c# hakkında da online dokümanlardan bilgi edindim ve c++ da belirli program türleri yazdım fakat araştırmalarım doğrusunda işi ileri götürmek için ne yapmam gerektiği hakkında bir fikir elde edinemedim. Bunun sonucunda şu şekilde kendime bir ön yargıda bulundum; buda sanki duvarı yapmaya boşluk bırakarak başladım gibi geliyor. Ve sonrasında aklımda oluşan ben bunları öğrenmedeki amacım 4 işlem integral sadece hesap yapmak için mi kendimi daha ileriye nasıl götürebilirim?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Gerekli altyapı: Matematik, İnglizce, Mantık yürütebilme kabiliyeti ve sistem bilgisi. Programlar kendileri çalışmazlar hiç bir zaman. İşletim sistmii tarafından çalıştırılırlar. Çok eskiden, işletim sistemi henüz icat edilmediği zamanlarda, derleyici doğrudan çalışırmış ve başlangıçta kullanılacak derleyici seçilirmiş. Veya doğrudan açılırmış. Bilgisayar hesaplamalar için kullanılırmış.Okuduklarımdan aklımda kalan bazı yol gösteren ip uçları:programlamanın 90% hata düzeltmekmiş. Bu oran bazen, bende 99% çıkabiliyor.C++ için söylenmiş (yazılmış) bir hesaplamam, yaklaşık 10 yıl'da öğrenilebilir. (kitaplardan, kendi öğrenmeye çalışanlar için söylenmiş.)Yaptığın bir projeyi başkalarına da anlat ki, neden o şekilde yaptığını da anlat. (Yanında kimse yoksa dahi) Anlatırken, kendi çelişkilerini fark edersin ve de varsa yanlış veya eksik bildiğin, onları tesbit edebilmiş olursun. Bizim burada yazışıyor olmamaı da bu nedenledir.Bunlar, bana yol gösteren öğütler oldular. Kend deneyimlerim de şöyle: Projen bir işe yaramıyorsa, canın sıkılır. Birileri için, veya bir amaç için bir şeyler yapmayı dene ve kendine bir bitiş tarihi ver. Seviyen üzerine çıkmaya fazla zorlanma, başarısızlıklar hep moral buzucu olur ve de amacın için öldürücü olur.

emincelik50

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Demek istediğimin belirli kısmına dokunmuşsun kmurat kardeşim Allah razı olsun ama ben hani olduğum adımda sekmek yerine daha farklı bir çalışma şekli kendime ne yapabilirim hani şöyle diyelim yazdiğim hesap makinesi msdos penceresinde değilde windows daki bir hesap makinesi gibi çalıştırma için ne yapmam gerekir.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Programları farklı grup'lara ayırabiliriz. Konsol programları ve kullanıcı arayüzüne sahip (GUI) programlar. Kullanıcı arayüzleri, programlama dili haricinde kütüphanelerden oluşuyor. Bunları hazır formlar olarak bulabiliriz. Windows'un kendi standart formları (Winforms olarak .Net'te geçer) dışında Qt, Gtk+, WxWidget gibi İDE ile birlikte gelen kütüphaneler var. İDE, bunların doğrudan başlangıçta seçilmelerini ve de bunların bileşenlerine işlemler atanmasına izin verir.

Bir de grafik kütüphaneleri var. Bunlar OpenGL, DirectX, SDL gibi, her biri birer programlama dili kadar kapsamlı yazılımlar. Bu kütüphaneler Programlama dili içinde, içe aktarılarak kullanılıyorlar.

Programlamada belirli bir aşamaya gelindiğinde, yola nasıl devam edileceği konusunda bir karar vermek gerekiyor. Çünkü öğrenilebilecek çok şey var ve kimse herşeyi bilemez, öğrenemez.

sdmh

Profesör
Reaksiyon puanı
14
ingilizce+interneti olan bilgisayar+sabır+merak+bol zaman ve yalnızlık

algea

Doçent
Reaksiyon puanı
22
Programlamanın temeli algorithm’dir. Yeni başlayacağına göre C# ile bir başla. Şimdi güncel ve revaçta olan diller bunlar…

emincelik50

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bazı arkadaşlar adam olmayı öğrensin de yazsın tamam?

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
öncelikli hedefinin kesinlikle ve ivedilikle forumlarda başlık açmadan önce arama yapmayı öğrenmen gerekiyor.

Rossen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Hangi program onerirsiniz oyun yapma vs icin?

Anti-Code

Asistan
Reaksiyon puanı
2
İyi Günler Arkadaşlar,
Aranıza bugün katıldım. Aklımda çok fazla soru işareti bulunmakta bunu hem sizlerin yardımı hem kendim araştırmalarımla çözmek istiyorum. İlk sorum şu ki programlama öğreniyorum ama ondan önce bilmem gereken ne var? Aklıma şu soru takılıyor hep basamakları atlaya atlaya çıkmayım ki ilerde araları doldurmak zorlaşmasın istiyorum. Sizlerin Yardımlarını bekliyorum. İyi forumlar.

Kesinlikle ingilizce bilmen şart. Türkçe kaynak sayısı ingilizce kaynakların yanında devede kulak. Ayrıca tutorialspoint gibi eğitim siteleri ve ya stackoverflow gibi sorunların tartışıldığı siteler büyük yardımcın olur.Senin başına gelen sorun mutlaka başkasınında başına gelmiştir. Bunun yanında githuba da ne var ne yok diye bi girip bakabilirsin. Ben başlangıç için pythonu öneriyorum nasıl yazacam diye uğraşmayıp direk algoritmaya odaklanabilirsin.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Hangi program onerirsiniz oyun yapma vs icin?
Oyun motorları oyun yapmak için daha uygun. Cryengine bir bak.

Rossen

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Siz hangi oyun motorunu onerirsiniz? Bir tek game maker kullanmayi biliyorum su an

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Hangisini biliyorsan, onu kullanabilirsin. Bilmediğin bir şeyi, ben veya bir başkası önerdiği için kullanamazsın. Ama deneyebilirsin ve kendin neyi tercih edeceğine karar verebilirsin.

emincelik50

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

qalsiyum

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
herkesin bu konuda sana önerebileceği tek şey: çok fazla pratik. bunun başka yolu yok dostum :)

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
En iyi kaynak her zaman Kitap'tır. Ancak bu tür kitapları değerlendirebilmek için önce okumak gerekir. (E-Kitaplar'da birer kitaptır tabii'ki) Programlamaya yeni başlayacak birisi için detaylı anlatan ve temel konulara değinen kitaplar daha çok hitap eder. İleri seviyede bilgi sahibi birisi için, deytayları atlayıp, işin özü konu alınnan kitaplar daha ilgi çekici olur. Başkalarının değerlendirmeleri bu nedenle her zaman referans alınamayabilir. Genelde tüm progralma araçlarının kendi dokümanları bulunur. Tabii, bunlarda yine Kullanıcı kitlesine göre herkese hitab etmeyebilir. C++ genelde yeni başlayanlara fazla hitab etmez. Ama bir ilham kaynağı olarak, arasıra her tür yayına göz atmakta yarar var. Bir kitabın uygun olup, olmadığını anlayabilmek için, ortasından bir kaç sayfa okursun, ve anlayabildiğini düşünüyorsan, satın alırsın. Okumaktan daha önemli olan, okunanları anlayabilmek. İnternet üzerinden de çok yaralı kaynaklar ve de bir sürü çöp bilgi (saçmalık, palavra, yanlış çeviri, uydurma, eksik kopyalam gibi) bulunabiliyor. Bunlar arasından yaralı ve doğru olanı seçebilmek, İyi bir iç güdü ve mantık yürütebilme kabiliyeti ister. Basılı kitaplar bu açıdan bakıldığında daha güvenlidir.