Proglamlamacı olmak için nerden başlamalıyım..?

murat5889

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
selam SDN ailesi...basit bi c programlama bilgim var...ama ben bunu dahada geliştirmek ve hatta kurslara yazılmak istiyorum...fakat hangi konuda eğitim alacağımı bilemiyorum..C mi alsam C++ mı yoksa JAVA mı bunlardan hangisi bana hitap eder veya bunların dışında başka öğrenmem gereken programlar varmı bilmiyorum...bu konuda yardımınıza ihtiyacım var..!!!

sdelta

Profesör
Reaksiyon puanı
140
Çok yazdım herkese ama artık usandım valla herkese aynı şeyi yazmaktan :D

Web ile başlayacaksan kesinlikle PHP ile başla. Hem çok kolay, hem webte sayısız Türkçe kaynak ve destek mevcut. Hemde işin temelini öğreniyorsun. Bir çok internet forumu, shiftdelete vs.. hepsi PHP ile yazılmıştır. PHP ile sadece web yapılabilir.

Windows programlama ile başlayacaksan kesinlikle C# (Csharp) ile başla. Hem kolay, hem geleceği var hemde Türkiye' de en çok bu programlama dilini bilen yazılımcı aranıyor. Direk Microsoft' un geliştirdiği bir yazılım dili. C# ile hem windows programı hemde web sitesi geliştirebilirsiniz. İkisini birden iyi öğrenmek zordur ama benden söylemesi :)

murat5889

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
öncelikle siteminde haklı oldugunu kabul ettiğimi bildirmekle baslıyorum:DD
önerilerinizide dikkate alacağım...peki bildiğiniz güzel c# eğitimi veren bi kurs varmı???

smokje

Asistan
Reaksiyon puanı
0
programlama dili istiyorsan PHP ogren kolay ogrenirsin ogrendikce zevk alirsin tecrube ede ede en kazik halinide kaparsin. yok istemem dersen C# ogren baslangici cok sıkıcıdır ama sabrin varsa sonradan eglenceli hale getirebilirsin. Yok ben essegimi saglam kaziga baglicam bunada gucum yetenegim kabiliyetim var diyorsan veritabani olayina el at tum zamanini Oracle ogrenmekle harca. ilerde keske demiyecegin hic pisman olmayacagin tek sey. Simdiki aklim olsa vaktimi ne PHP ile ne C# ile harcardim..

murat5889

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
smokje ben oracle ı hiç düşünmemiştim yaa::)))olayı farklı bi boyuta tasıdın...oracle ı c# tan ayıran özellikler nelerdir mesela...veya ortak yönleri???oracle hakkında hiç bi firkrim yok...:((

Reaksiyon puanı
188
Neye başlayacaksan başla ama önce algoritma ve programlama metodolojilerinden başla. Programlama dili olarak soruyorsan da masaüstü yazılımcılık için Java - C# veya C++ olabilir, web içinse PHP kulanılabilir ama Ruby On Rails'in de geleceği var gibi...

smokje

Asistan
Reaksiyon puanı
0
C# programlama dilidir. Oracle veri tabani yonetim sistemidir. Internette biraz arastirip bilgi sahibi olabilrsin. Türkiye'de Oracle'ci diye tabir edilen eleman fazla yetismiyor, o yuzden orta duzeyde bilen birisi bile cok degerli oluyor. Buyuk firmalar verilerini bu sistemde depolarlar ozellikle cok guvenli oldugu icin ve cok buyuk verileri depolama imkani sagladigi icin ve ayni zamanda bir cok kullaniciya es zamanli verilerin butunlugunu bozmadan hizmet sagladigi icin.
Dedigim gibi ulkemizde fazla yetismedigi icin is imkanida ve ucretide muazzam oluyor.
Tabi ben kafani karistirmak istemem :))

Nordkapp

Doçent
Reaksiyon puanı
16
Sizce Oracle(veri tabani yonetim sistemi) ogrenmek mi daha zordur yoksa programlama mi?

Reaksiyon puanı
188
Sizce Oracle(veri tabani yonetim sistemi) ogrenmek mi daha zordur yoksa programlama mi?

Programlama da veri tabanı yönetimi de ayrı uzmanlık ister. Sen alanını seçip o yönde ilerle. Her yöne el atmaya çalışırsan hiç bir konuda uzman olamazsın...

nano6824

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Hocam seçerken Onunla hangi şeylere program yapabileceğinize bakın ... Mesela C# benim bildiğim sadece windowsa pro yapabilirsiniz.Bunun yerine Liux'a falan da yapabilceğiniz dileri seçin

Reaksiyon puanı
188
Hocam seçerken Onunla hangi şeylere program yapabileceğinize bakın ... Mesela C# benim bildiğim sadece windowsa pro yapabilirsiniz.Bunun yerine Liux'a falan da yapabilceğiniz dileri seçin

Mono projesi ile her platforma yapılabiliyor ama winows'daki kaar iyi çalışmıyor elbette. Ayrıca tasarımcısı çok iyi değil. Bu yüzen java tercih edilebilir. Java'yı nerede dizayn ederseniz edin jar dosyaları tüm platformlarda (windows, linux, mac) çalışır..

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sevgılı arakadaslar yazılımcı olmak ıstıyorsanız kesınlıkle kesınlıkle kesınlıkle kesınlıkle kesınlıkle c bılmenız lazım lafı uzatmadan dolandımanında bır anlamı yok yok nerden balayayım yok bılmeme ne falan fılan sız c ogrenmeden temel atmadan bına yapamaya benzer

S

SDN Okuru

SDN Okuru
sevgılı arakadas bu ısını bır annesı ve babası var o da c bunu ogenmeden c# ogrenme buyuk bır hata olur bu sımdı yukarda bır de bır anlatım bozuklugu var dıkkatını cekerım sıralam soyle olacak c,c++,java=c#yanı sımdı c ve c++ ogrenmeden c# ogrenmeeye kalkman gıbı bır durum kolay gelsın

S

SDN Okuru

SDN Okuru
arkadas c ve c++ sonra java ogrenmeden nasıl c#calıs dıyorsun yanıs yonledırmeyın ınsanları goster bakayıp pıyasade senın dedgın gıbı bır muhnedıs var mı

truemagic

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bende en çok php öğrenmeyi istiyorum ama zaman ve uygulama istiyor

S

SDN Okuru

SDN Okuru
Biz okulda direk c# ile başladık gayet te iyi yani. Ha fazla birşey öğretmiyorlar ama insanın kendin igeliştirmesi lazım.

painlover

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İlk önce öğrenmek istediğin alanı belirleyeceksin, alacaksın kitabını okuyacaksın. Ne demişler bir dini öğrenmek için ilk önce kitabını okumalısın buda onun gibi ardından uygulamaya aşamasına geçer ufak ufak videolarla eğitim setleriyle ilerletebilirsin.