Soru Play Storede Oyun Nasıl Yayınlanır

Bu konuyu okuyanlar

Katilmen3450

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Merhaba Unity'de yaptığım bir mobil oyun var ve bunu Play Store'de yayımlamak istiyorum. Bana süreci anlatabilir misiniz? Yani mesela 25 doları verdik ve sonra neler oluyor? Kimlik doğrulama istiyor mu? Son olarak vergileri biz kendimiz mi ödüyoruz yoksa otomatik ödüyor mu?Ve sizce kazancı ne kadardır? Cevaplarsanız sevinirim.

barisbiyik

CEO
Moderatör
SDN
Reaksiyon puanı
1,052
Kazanç konusu oyununuza kitlenize ve ülkeye bağlıdır.
Vergileri kendiniz ödemeniz gerekir.
Unity'den oyunu play storeye göre çıkarmayı biliyor musunuz?

Emnn

Jet Sesi, Özgürlüğün Sesidir!
Emektar
Reaksiyon puanı
1,848
25 doları verdikten sonra doğrulama falan var diye biliyorum. Oyun kazancı çok değişken, oyunun indirmesinden çok oyun içi satın alımlardan para kazanılıyor. Vergileri siz ödüyorsunuz. Oyundan para kazanmak istiyorsanız reklam işine girmeniz de mantıklı olabilir.

burak2222

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
25 doları verip geliştirici hesabı açıyorsun. Ben pandemi zamanında açmıştım hesabı ve doğrulama isteyip istemediğini hatırlamıyorum. Ama çok fazla ugrastirmiyor. Ardından yukleyecegin uygulamayı .aab uzantılı olarak çıktı alman lazım. Onu play console yukleyecegin zaman epey bir bilgi istiyor uygulama hakkında. Ama google admob ile reklam koyacaksan uygulamana baya bir doğrulama sürecinden geçiyorsun. Hatta evine fatura adresini dogrulaman için posta gönderiyorlar. Ve bazen gelmiyor. Kısacası 25 doları verip ilerleyen zamanlarda daha fazla uygulama oyun yükleyip 25 doları kâr a cevirebilirsin. Zaten tek seferlik ödüyorsun 25 dolar. Sorun olursa yazabilirsiniz. Iyi akşamlar

Katilmen3450

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
25 doları verip geliştirici hesabı açıyorsun. Ben pandemi zamanında açmıştım hesabı ve doğrulama isteyip istemediğini hatırlamıyorum. Ama çok fazla ugrastirmiyor. Ardından yukleyecegin uygulamayı .aab uzantılı olarak çıktı alman lazım. Onu play console yukleyecegin zaman epey bir bilgi istiyor uygulama hakkında. Ama google admob ile reklam koyacaksan uygulamana baya bir doğrulama sürecinden geçiyorsun. Hatta evine fatura adresini dogrulaman için posta gönderiyorlar. Ve bazen gelmiyor. Kısacası 25 doları verip ilerleyen zamanlarda daha fazla uygulama oyun yükleyip 25 doları kâr a cevirebilirsin. Zaten tek seferlik ödüyorsun 25 dolar. Sorun olursa yazabilirsiniz. Iyi akşamlar
Posta gelince ne yapmam lazım ve herkese gönderiyorlar mı 25 doları diyelim verdik sonra hangi bilgileri istiyor yani oyunu yayınlayana kadar hangi aşamalardan geçmem gerekecek

burak2222

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Posta gelince ne yapmam lazım ve herkese gönderiyorlar mı 25 doları diyelim verdik sonra hangi bilgileri istiyor yani oyunu yayınlayana kadar hangi aşamalardan geçmem gerekecek
Play Console hesabını açtığınızda yanlış hatırlamıyorsam fazla bilgi istemiyor ama kimliğin ön ve arka yüzünü istiyor diye hatırlıyorum. Adres vs istiyordu heralde ama o süreç hızlı ve kolay oluyor. Eğer yayınlayacağız uygulama ücretli bir uygulama olacaksa extra bilgiler istiyor benim uygulamalar indirmesi bedava olduğu için o konuda pek fikir sahibi değilim. Admob tarafına gelince admob hesabı açmak tamamen ücretsiz. ödeme almak için iban vs istiyor sizden iban yazdıktan sonra 24 saat içinde ibani dogrulamak için o ibana 50 kuruştan daha az olan bir miktar para gönderiyorlar ve o gelen miktarı admob hesabında o ilgili alana giriyorsunuz. Böylece iban doğrulanmış oluyor. Birde fatura adresi doğrulama süreci var. Ben ilk ödememi almadan yaklaşık 2 ay önce bildirim geldi "fatura adresinizi doğrulayın" diye. Normal şartlarda evinize posta ile kod gönderiyorlar. Burda postadan kastım eposta değil bildiğiniz zarfın içinde kağıt olan posta. Doğrulama için posta gönder tuşuna bastığınızda orada 2 hafta içinde adresinize ulaşacakdir diye yazı çıkıyor. Mesela 10 ocak tarihinde kodu istediniz diyelim eğer 2 hafta içinde gelmezse 2 hafta daha bekliyorsunuz yani toplam 1 ay ediyor. Üstünden 1 ay geçtiği zaman hala gelmezse 2. defa kod isteme hakkınız oluyor. Yani 10 Şubat ta 2. hakkını kullanabiliyorsunuz. Eğer yine gelmezse 1 ay sonra 3. hakkınız oluyor. Yani 10 Mart ta. Eğer 1 ay daha bekleyip yine gelmezse bu sefer orada farklı bir buton çıkıyor. "Fatura adresini manuel olarak doğrula" diye. Ona basınca sizden tapu, fatura vs bir belgenin resmini istiyor. Üstünde adresiniz yazıyor olması lazım. Ben 3-4 ay bekledim zarfın gelmesini gelmedi, ve hala gelmedi şu zamana kadar. Bende su faturasınin adres ve isim yerini net bir fotoğrafini çekip gönderdim. 2 dk geçmeden onaylandı olarak e-mail geldi. Zaten asıl problemli yer burası. Burayı aştığı mız zaman gerisi kolay. Ödemeyi ben her ayın 21 inde alıyorum. Ama gece gönderiyorlar ertesi gün ayın 22 sinde kartıma yatmış oluyor. Uygulamayi yapıp play console la yüklerken play console uygulamanız hakkında epey sorular soruyor. O soruları düzgün ve doğru cevap verdiğiniz sürece sorunsuz yüklenebiliyorsunuz. Bu arada uygulamanızı ".aab" uzantılı olarak yüklemeniz lazım. Ve .aab uzantılı dosyayı .aab uzantılı olarak çıktı aldıktan sonra 2. kere imzalamaniz lazım. Ben uygulama yuklerken tüm işlemleri android cihazımda yapıyorum şuana kadar hiç bilgisayara ihtiyaç duymadım. Eğer başka sorunuz varsa sorabilirsiniz. Iyi akşamlar...

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Doğrulama yapmadan senin kim olduğunu nereden bilecekler?

Son mesajlar