Piyango haram mı?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

fa®ukkk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
burhan altıntop dedi ki:
haramlar hala haram ama sadece haramı bize güzel gösteriyorlar (piyango gibi)

:çokgüzeltespitişaretiyapanparnaksmileyi: :)
ama yavaş yava değişecek inşallah.
milletimiz doğruyu yanlışı görecek.
geç olmadan görür inşallah.

honen

Profesör
Reaksiyon puanı
1
Allah hepinizden razı olsun.Bilenler bilmeyenlere öğretir öğrenmek isteyenler bilgiyi alır.

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
saol farukk

bilgilendik

doğru yola geldik ;)

dinden çkmıştık sayende döndük o_O

saol arkadaşım hoşgeldin ....

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
faruk senin yazma tarzın savunduğun şeye yakışmıyor üslubunu hafifleştir lütfenn ;) o üslubu burada kullanan arkadaşlar var onlardan biri olma ;) yılbaşına gelince bende karşıyım tamamen yani noel baba falan filan dizilerle reklamlarla vs. çocuklara şimdiden aşılanıyor. fakat bizde daha çok yılbaşının kutlandığını temenni edelim ve kutlanıyosada dozu kaçırmayalım amacıda şaşırmayalım.gönül isterki daha kutlanacak tarihleri adına yakışır biçimde kutlayalım. neyse ayrıca zaten bu günü içki vs hindi ile kutlayanlar bile varki hepten bize ters bir durum neyse konu piyangoydu heralde :D

mavinok.ta

Dekan
Reaksiyon puanı
13
faruk kardeşim dediklerinde çok haklısın lakin tutumun biraz sert cümlelerinin kalbe inmesini engelliyor. sakince güzellikle anlatırsan herkesin kalbine ineceklerdir ve inşlh dediğin gibi milletimiz doğruyu yanlışı görecek. ALLAH razı olsun tekrar

burhan altıntop

Profesör
Reaksiyon puanı
1
arkadaşlar sadece benim tanıdığım onlarca lise öğrencisi iddaa oynuyor ve ben neden oynuyorsun dediğimde bana genel olarak okul harçlığımı çıkarıyorum diyorlar yani onların derslerini çalışmaları gerektiği yerde ellerinde gazetelerin iddaa ekleri düşmüyor :(
sanki üniversite sınavı hiç önemli değil gibi en önemli işleri iddaa gibi :(
bunlar bu yaşta bu işlerle uğraşmaya başlarlarsa memlekete hiç hayırları dokunmaz :( diye düşünüyorum

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
Bugünden çocukları kolay paraya itiyolar.Emek öğrenilmezse ilerde kurtlar vadisi dolandırıcılığıyla ilgili konu vardı durum ona döner

fish

Profesör
Reaksiyon puanı
4
bdco dedi ki:
faruk senin yazma tarzın savunduğun şeye yakışmıyor üslubunu hafifleştir lütfenn ;) o üslubu burada kullanan arkadaşlar var onlardan biri olma ;) yılbaşına gelince bende karşıyım tamamen yani noel baba falan filan dizilerle reklamlarla vs. çocuklara şimdiden aşılanıyor. fakat bizde daha çok yılbaşının kutlandığını temenni edelim ve kutlanıyosada dozu kaçırmayalım amacıda şaşırmayalım.gönül isterki daha kutlanacak tarihleri adına yakışır biçimde kutlayalım. neyse ayrıca zaten bu günü içki vs hindi ile kutlayanlar bile varki hepten bize ters bir durum neyse konu piyangoydu heralde :D

gene konuyu dağıtıcan zannettim ama iyi topladın :D

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
toplarım ben alışıyom iyice azmı dağıttık konu :D

burhan altıntop

Profesör
Reaksiyon puanı
1
haram liseli çocukların hayatına girmeye başladı :(
o çocuklar büyüyünce neler yapar :(
haram bize örgütlü bir vaziyette geliyor yani kendini sevdirerek bizim içimize truva gibi giriyor ALLAH bizi ve genç neslimizi korusun.
yaw sanki yaşlı gibi oldum :D

fa®ukkk

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
fish dedi ki:
bdco dedi ki:

gene konuyu dağıtıcan zannettim ama iyi topladın :D

uslubumdan dolayı özür dilerim :)
bu konudaki fikirlerimde hala kararlıyım.

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Arkadaşlar biraz gergin bir oluşmuş sanırım, sakin olalım sakin. :)

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
fikirlerine laf eden yok zaten :) sadece ne savunursan savun adabıyla savun ki seni dinlesinler saygı göstersinler ayrıca savunduğun konunun hassasiyetinden ötürü daha bi dikkatle savun neyse anlaşıldıysa sorun yok :)

burhan altıntop

Profesör
Reaksiyon puanı
1
burhan altıntop dedi ki:
arkadaşlar ben idari müdürünüz olarak bu oyunlar haram diyorum işte o kadar :D
şaka bi yana bu işler gerçekten kıldan ince kılıçtan keskin işler
ben şahsım adına kur-an da ne yazarsa ona hiç sorgulamdan uyarım çünkü ALLAH kelamıdır ve ben im bilmediğim bir konu dahi olsa kur-an da yazana uyarım çünkü orda yazan herşeyde benim için bir hayır vardır

amesfa

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
150
Sn burhan altıntop.

Forum kuralları :

kural 10 Yazılan mesajdan sonra birkez daha mesaj yazmak yerine, önceki mesajı düzenleyerek ek yazı yazmak daha uygundur.

Nasılım... :D :D

Kuralların tamamı için lütfen Tıklayın

burhan altıntop

Profesör
Reaksiyon puanı
1
amesfa dedi ki:
Sn burhan altıntop.

Forum kuralları :

kural 10 Yazılan mesajdan sonra birkez daha mesaj yazmak yerine, önceki mesajı düzenleyerek ek yazı yazmak daha uygundur.

Nasılım... :D :D

Kuralların tamamı için lütfen Tıklayın
aynı anadolu rock cu gibi oldun sen birazdan bana dalarsın :D
dal dal dal :D

DaY_WalkeR

Profesör
Reaksiyon puanı
4
fish dedi ki:
arkadaşım farukk

at gözlüklerini çıkar yorumlarını öyle yaz olur mu B)

piyangoya hoş bakmıyorum ama bunu sana ispatlamak zorunda değilim.o kadar şey yazdım okuyup anlayamadıysan tekrar yorulamayacağım :*

yılbaşı kutlamak da haramdır öyle mi (A)

farukk dan fetva iki geldi ... :#

Yılbaşı kutlamak Hristiyanların adetidir.Yılbaşı kutlanması iyi değildir ama haramda değildir.Eğer o kutlamanın içine içki,kumar,zina v.s şeyler karıştırırsak bırakın haramı müslümanlığınızdan şüphe edin derim.

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46

amorti cıkarsa da haram mı hocam yani içimde kötü niyet yok hadi son iki rakamı haran olabilir tamam ona bir şey demiyorum ama amorti haram olurmu çelişkilerim var geçende kafasında güvercin olan bir amcadan bilet aldım ne kadar günah yazılır bana bilen varmı? bide yılbaşında dansöz olayı var onuda tartışalım klasık yılbaşı paranoyasını bitirelim bidakika hindi yemek günahmı onu demayi unuttum pardon ...

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
tugbagaleri dedi ki:
amorti cıkarsa da haram mı hocam yani içimde kötü niyet yok hadi son iki rakamı haran olabilir tamam ona bir şey demiyorum ama amorti haram olurmu çelişkilerim var geçende kafasında güvercin olan bir amcadan bilet aldım ne kadar günah yazılır bana bilen varmı? bide yılbaşında dansöz olayı var onuda tartışalım klasık yılbaşı paranoyasını bitirelim bidakika hindi yemek günahmı onu demayi unuttum pardon ...
hocaa haramm hindide yeme başka bişeyde yapma piyango falan haram olmasa zaten alırdım senden 2 tane loto hediyesini :D

mehmet

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
47
fish dedi ki:
ben katılmıyorum bu görüşe..
bir adet piyango bileti alırken belli bir para ödüyoruz..bedavaya almıyoruz biiiiir...
ikincisi ödediğimiz bu paranın vergisi zartı zurtu kesiliyo..
bileti alırken hem belli yerlere bağış yapmış oluyouz hem belli bir vergi ödemiş oluyoruz..kısaca belli katkılarda bulunuyoruz gerekli yerlere..ikiiiiiiii
üçünsücü kimsenin parasını cebinden çalmıyoruz bize çıkan piyango ile..herkes bu ikramiyeye bilet alarak zaten gönül rızası ile katkıda bulunuyo ödüle...

sadece yatırdığımız paradan daha fazlasını almış oluyoruz
ama haketmeden deil...sadece haketmenin şekli biraz farklı burada..

islam dini mntık dinidir...bu devirde böle küçük şeyleri bence dinle değil mantıkla açıklamak gerekir..
ona bakarsınız borsa yatırım yapmak da haram paraya girer...

ama orada da şirketin batma riskini almak bir emektir...piyangoda da yatırdığınız paranın havaya uçma ihtimalini almak da bir emektir..

emek illa alın teriyle olacak diye bir kaide yoktur kanımca..risk almak da emekktir ve karşılığı haramdır diye bir açıklama olmamalıdır mantıken... ;)

hayırlı günler

şimdi helali haramı bir kenara bırakarak mantık dini olan dinimizin bir kuralını mantık çerçevesinde değerlendirelim
1-Doğru piyangoya belli bir para ödüyoruz,
2-evet vergisi filan kesiliyor.
3-gerekli yerlere katkıdada bulunuyoruz.
4-kimsenin parasını cebinden çalmayarak helal paramızdan piyango çekiyoruz.onda da mutabıkız
5-"sadece yatırdığımız paradan daha fazlasını almış oluyoruz"
burayı bir açalım
a)o parayı biz haketmeden alıyoruz.
b)bizim o parayı almamaız için başkasının kaybetmesi lazım.Şimdi size soruyorum.siz para yatırdığınız bir üründen göz göre göre kaybetmek istermisiniz.bu kaybetmeye razı olurmusunuz.
birde şöyle bir misal verelim

siz bir ürüne para yatırdınız.
hedefiniz kar etmek ve fazla para kazanmak.
sizin gibi aynı ürüne 10 kişi daha para yatırdı.
ama herkes elindeki tüm serveti yatırdı
eğer ürün kazanırsa herkes karı bölülecek
zarar ederse paranız yanacak
buna her ticaret ehli razı olur değil mi!(mantık ve kurallar çerçevesinde olursa)
ticaretin kuralı zaten cesarettir.

peki
herkese bir teklif yapılsa!
herşeyi bir kenara bırakıp aramızda kura çekelim.
kime denk gelirse bu malın hepsine sahip olsun?
kabul eden olmassa parasını alsın gitsin.
siz ne yaparsınız vicdani olarak?
elinizdekinin hepsini şansa mı bırakırsınız yoksa başka bir yerde işletmek için paranızımı alırsınız
her ehli vicdan parasını geri alır değil mi?
peki size bir soru daha o yukarıdaki yarışmaya giripde kazanan parayı hak etmiş mi olur?
yoksa "şansı yaver gitti" deriz değil mi?

piyangoda aynen yukarıdaki anlattığım misal gibi değil mi?
sadece piyangoya az para verdiğimizden maddi olarak cebimize dokunmuyor.

borsa meselesine gelince siz borsada bir firmaya para yatırıyorsunuz.
ortada bir mal var değil mi?
istediğiniz zaman onu devredebilirsiniz
şirket niye batar.
düzgün ve ticari kanunlara uygun hareket ederek çalışırsa kar eder.
sizde payınız alırsınız
zarar ederse sizde zarar edersiniz
bunu islamiyet hiçbir şekilde yasaklamamış.

herhalde yeterince açık olmuştur

saygılarımla

turoksin0

Profesör
Reaksiyon puanı
0
çok güzel açıklamışsın teşekkürler :) bende şu borsayı merak ediyordum.
Bide mesela ucuzken dolar alıp pahalıyken satarak para kazanmak oluyormu? cevaplarsan sevinirim

burhan altıntop

Profesör
Reaksiyon puanı
1
bdco dedi ki:
çok güzel açıklamışsın teşekkürler :) bende şu borsayı merak ediyordum.
Bide mesela ucuzken dolar alıp pahalıyken satarak para kazanmak oluyormu? cevaplarsan sevinirim

evet abi oluyor
çünkü bir risk var düşebilirde çıkabilirde
ama faiz haram çünkü riski yok yani sen yatırınca ne kazanacağını baştan biliyorsun

Turab Garip

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Küçük bir not düşmek istiyorum haramdır değildir tartışmasına girmeden:

1- Nisa suresi ayet 65: "Hayır öyle değil; Rabbine andolsun, aralarında çekiştikleri şeylerde seni hakem kılıp sonra senin verdiğin hükme içlerinde hiç bir sıkıntı duymaksızın tam bir teslimiyetle teslim olmadıkça iman etmiş olmazlar."

2- Nur suresi ayet 51: "Aralarında hükmetmesi için, Allah'a ve elçisine çağrıldıkları zaman, mü'min olanların sözü, "işittik ve itaat ettik" demeleridir. İşte felaha kavuşanlar bunlardır."

3- Ahzab suresi ayet 36: "Allah ve Resulü, bir işe hükmettiği zaman, mümin bir kadın ve mümin bir erkek için o işte kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah'a ve Resulüne isyan ederse artık gerçekten o apaçık bir sapıklıkla sapmıştır."

Eğer Kur'an a inanan varsa, o halde onun bu sözlerine de inanmalıdır. İnanmamak serbesttir, inanıyorum deyip de inanmamak.. İşte bu akılcı ve ahlaklı bir davranış olmaz. İslam'da helal zevkler helaldir, ama hüküm gerektiren şeylerin "sence"si veya "bence"si olmaz. Zaten senceler ve benceler olduğu için İslam insanları perişan haldeler şu anda, bölük pörçük. Dünyanın hangi yanına gitseniz.. Perişan.

tugbagaleri

Profesör
Reaksiyon puanı
46
Elmacik dedi ki:
Küçük bir not düşmek istiyorum haramdır değildir tartışmasına girmeden:

1- Nisa suresi ayet 65: "Hayır öyle değil; Rabbine andolsun, aralarında çekiştikleri şeylerde seni hakem kılıp sonra senin verdiğin hükme içlerinde hiç bir sıkıntı duymaksızın tam bir teslimiyetle teslim olmadıkça iman etmiş olmazlar."

2- Nur suresi ayet 51: "Aralarında hükmetmesi için, Allah'a ve elçisine çağrıldıkları zaman, mü'min olanların sözü, "işittik ve itaat ettik" demeleridir. İşte felaha kavuşanlar bunlardır."

3- Ahzab suresi ayet 36: "Allah ve Resulü, bir işe hükmettiği zaman, mümin bir kadın ve mümin bir erkek için o işte kendi isteklerine göre seçme hakkı yoktur. Kim Allah'a ve Resulüne isyan ederse artık gerçekten o apaçık bir sapıklıkla sapmıştır."

Eğer Kur'an a inanan varsa, o halde onun bu sözlerine de inanmalıdır. İnanmamak serbesttir, inanıyorum deyip de inanmamak.. İşte bu akılcı ve ahlaklı bir davranış olmaz. İslam'da helal zevkler helaldir, ama hüküm gerektiren şeylerin "sence"si veya "bence"si olmaz. Zaten senceler ve benceler olduğu için İslam insanları perişan haldeler şu anda, bölük pörçük. Dünyanın hangi yanına gitseniz.. Perişan.
elamcıkla polimik yapmayalı epey oldu;

kuran yorumlamaya acık bir kutsal kitap olmasaydı (yorum derken her kafadan cıkan sıradan bir yorumlamadan bahsetmıyorum) nıye 100lerce tarikat ve mehsep var. tabiki yorum farkı olacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...