Soru Pitbull yasakmı?

Musti56

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Yan tarafımıza yeni komşularımız geldi ve taşındıkları ev bahçeli bir ev , bahçelerinde pitbull besliyorlar tasması yok tüm gün bahçede duruyor (bahçenin etrafı tellerle kapalı) kendileri ile konuştuk köpeği bağlayabilirmisiniz diye ve bize hayır cevabını verdiler bizde ya bahçenin kapısını açık unutursanız ne olur felan dedik ve bize verdikleri cevap sizi parçalar dedi ayrıca bizim kedimiz var ve evin kapısını açık görünce ara sıra kaçıyor ve yan bahçeye atlıyor köpek nedir bilmez , şimdi benim asıl sorum pitbull beslemek yasakmı bahsettiğim bu insanları şikayet edebilirmiyim , google üzerinden araştırmam üzerine bi kısım yasak demiş bi kısım değil demiş kafam karıştı ve buraya yazma gereği duydum yardımcı olursanız sevinirim.

Suzan AŞAN

sxasizt sank
Cezalı
Reaksiyon puanı
6,837
Yan tarafımıza yeni komşularımız geldi ve taşındıkları ev bahçeli bir ev , bahçelerinde pitbull besliyorlar tasması yok tüm gün bahçede duruyor (bahçenin etrafı tellerle kapalı) kendileri ile konuştuk köpeği bağlayabilirmisiniz diye ve bize hayır cevabını verdiler bizde ya bahçenin kapısını açık unutursanız ne olur felan dedik ve bize verdikleri cevap sizi parçalar dedi ayrıca bizim kedimiz var ve evin kapısını açık görünce ara sıra kaçıyor ve yan bahçeye atlıyor köpek nedir bilmez , şimdi benim asıl sorum pitbull beslemek yasakmı bahsettiğim bu insanları şikayet edebilirmiyim , google üzerinden araştırmam üzerine bi kısım yasak demiş bi kısım değil demiş kafam karıştı ve buraya yazma gereği duydum yardımcı olursanız sevinirim.
Bulunduğunuz yerdeki belediyenin hayvan kontrol birimine başvurarak konuyu bildirebilirsiniz. Yüksek ihtimalle para cezasına çarptırılırlar.
Ayrıca ^5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu 01.07.2004 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Kanunun 14. maddesinin l bendinde; ‘‘ Pitbull Terrier, Japanese Tosa gibi tehlike arz eden hayvanları üretmek; sahiplendirilmesini, ülkemize girişini, satışını ve reklamını yapmak, takas etmek, sergilemek ve hediye etmek yasaktır.'' hükmü yer almaktadır. Sahiplerine de ceza kesilir.
^ Kanunun 28. maddesi gereğince hayvan başına 6.306 TL. idari para cezası verilir ve hayvanlara el konulur.^ diyor gazete de.