PC Dergilerinde Temmuz 2007

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Yaz aylarında okunma sayısı giderek azalan bilgisayar dergilerindeki rekabet daha da hızlanıyor. Temmuz ayında satışa çıkan bilgisayar dergileri, bu yazıda.

İnternetin yaygınlaşması ile yazılı basının giderek kan kaybettiği ülkemizde, ayakta kalmaya çalışan bilgisayar dergileri yoğun çaba sarf ediyorlar. Bu ay yaşanan en önemli olaylar arasında Teknoajan.com'un belirttiğine göre Chip dergisinin bağlı olduğu şirketten 12 kişinin işine son verilmesi ve PC Net'in de ekip değişikliği yolundaki haberleri bulunuyor. Şimdi bu gelişmeleri bir kenara bırakarak dergi içeriklerinde neler olduğuna bakalım.

PC Magazine

pcmag.jpg

Yaz aylarında düşen satış rakamlarını artıran tek dergi olan PC Magazine'in kapak konusu YouTube. Bu konuyu kapağa taşıyan ilk dergi olan PC Magazine'de bedava ofis paketi olan OpenOffice konusuna da geniş yer verilmiş.

AMD'nin en yeni işlemcilerinden Phenom'un getireceği yeniliklerin anlatıldığı donanım sayfalarında tam 4 test yer alıyor. Tümleşik ekran kartları, Intel'in Penryn işlemcisi, taşınabilir fotoğraf yazıcıları ve harici sabit disk testi ile bu ay en fazla donanım testi yapan dergi ünvanını yine bırakmıyor.

Dergide tavsiye ettiğimiz bölümlerden biri de Windows Vista'nın Götürdükleri başlıklı yazı. Bu arada içeriği son derece doyurucu olan derginin test tablolarını anlamak için biraz zaman harcamanız gerekiyor.

Dergi ile beraber 1 DVD ve 1 CD ve 1 Sinema dergisi hediye ediliyor.

Bilgi için: PC Magazine
Fiyat: 5,9 YTL

PC Net

pcnet.jpg

Geçtiğimiz ay beğenmediğimiz bir kapağa imza atan PC Net, bu ay dergiler arasında en iyi tasarlanmış kapağı yapmayı başarmış. Alışveriş sitelerini kapak konusu yapan dergi, en iyisini en ucuza almanın yollarını anlatmış. Kablosuz ağlar için yaşadığınız sorunları ve çözümlerin bir araya geldiği PC Net'te, arkadaşlık sitelerine de sayfalar ayrılmış.

Derginin donanım sayfalarında 2 test yer alıyor. bunlardan ilki harici sabit diskler. Diğer test ise Santa Rosa platformuna sahip dizüstü bilgisayarlar bulunuyor.

Dergide dikkatimizi çeken ve gülümseten bir diğer olay da dergide yer alan monitör resimlerinin hemen hemen hepsinin ekranlarında güzel hatunların olmasıydı. Dergiyi satın alanları bir fotoğraf galerisi bekliyor dersek yanılmış olmayız.

Pratik sayfalarında alıştığımız PC Net çeşitliliğini bu ay pek bulamadık. Yazılım inceleme sayfalarının geniş yer bulduğu dergi, 1 DVD ve 1 CD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: PC Net
Fiyat: 5,9 YTL

PC World

pcworld.jpg

Derginin kapak konusu, yaz aylarını oyun oynayarak geçirmek isteyenlere rehber olacak içeriğe sahip. Yeni oyunlar ve yeni ekran kartlarının anlatıldığı dergide, cep telefonundan PC yönetme, DivX oynatıcı yapımı gibi pratik ve faydalı konular da yer alıyor. Derginin donanım sayfalarında 2 test yer alıyor. Bunlar; 20 ve 22 inçlik LCD monitörler ve videolu müzik çalarlar.

Hacker'ların dünyalarını merak edenler için ansiklopedik bir araşatırma yapan PC World, yazın yanınızda taşıyabileceğiniz eğlence kaynakları olabilen cihazları da tanıtmış.

Dergi, 1 DVD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: PC World
Fiyatı: 6,5 YTL

Byte

byte.jpg

Mobil cihazlar için kullanabileceğiniz yazılımları kapak konusu yapan Byte, her şeyden önce başarılı kapak tasarımı ile göz dolduruyor. En azından, kapağın yarısını kaplayan DVD sizi etkilememiş. Bu, diğer dergilerde tam bir işkenceye dönüşebiliyor ve kapağı görmek için dergiyle biraz uğraşmanız gerekebiliyor.

Derginin donanım sayfalarında fare (Mouse) testi yer alıyor. nLite ile Windows kurulum CD'sini nasıl oluşturacağınızı anlatan Byte, içerik yönetim sistemlerinin genel özelliklerine ve forum yazılımlarına da sayfalarını açmış.

Kendi Linux dağıtımınızı nasıl yapacağınızı anlatan Byte, bu ay yayınlanan tüm dergiler arasında en fazla pratik konuya yer veren dergi unvanına sahip diyebiliriz.

Dergi, 1 DVD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: Byte
Fiyat: 6,5 YTL

Chip

chip.jpg

Cep telefonlarına yazılan özel kodları kapak konusu yapan dergi, sık karşılaşılan donanım sorunlarını da detaylı olarak listelemiş. Donanım sayfalarında ekran kartı testinin yanı sıra kürsel ısınmaya karşı alabileceğiniz önlemleri anlatan Chip, Bios özelliklerine değinerek bilgisayarınızın gizli özelliklerini de keşfetmenize olanak sağlıyor.

Dergi, 1 DVD ve 1 CD ile beraber satılıyor.

Bilgi için: Chip
Fiyatı: 6,25 YTL

Satın aldığınız derginin yorumlayın

Henüz dergi almayan okurlara rehberlik etmek için satın aldığınız dergiyi yorumlayın. Beğendiğiniz ve beğenmediğiniz taraflarını forumlarımızda paylaşın.

SDN – http://shiftdelete.net

eminoasit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
ben 2 yıldır chip alıyordum 3 aydır almıyorum sebebi kayde deger birşey yok diye sayfı çevir reklam çevir reklam dedim biz buna para sayıyoruz reklam okuyoruz zaten firmalar tarafından rekalm proşör leri gönderiliyor birde gidip dergi denmi okuyalım işi iyice savsakladılar bende almama kararıverdim verdikleri programlarda çogu rus sitelerinde dergi de yayınlamadan 1 ay önce test etmiş oluyordum buda zoruma gidiyordu...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
benim aklımda bir dergi var ama ben bişe sölemesem daha iyi olur. dergiyi satın alan okurlar sana bir tavsiye versin mahmuteser ;)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Peki o zaman, benim kişisel önerim PC Magazine.

Bunu taraflı olarak algılayabilirsiniz çünkü bu, dediğim gibi kişisel öneri. SDN editörlerinin de bu dergiye yazı yazıyor olmaları apayrı bir olay zaten.

Bu ay Byte iyi olmuş bir de. Maddi imkanları iyi olanlar varsa Byte da alabilirler.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
mahmuteser dedi ki:
Teşşekkürler Troy pcmag ve byte alıcam

Ben bu ay hepsini aldım. O iki dergiyi aldığın zaman pişman olmazsın. Gücü yetenler varsa diğer dergileri de alsınlar tabi.

Okur sayıları düşüyor bakın :(

PcMaSTeR

Profesör
Reaksiyon puanı
5
Troy dedi ki:
mahmuteser dedi ki:
Teşşekkürler Troy pcmag ve byte alıcam

Ben bu ay hepsini aldım. O iki dergiyi aldığın zaman pişman olmazsın. Gücü yetenler varsa diğer dergileri de alsınlar tabi.

Okur sayıları düşüyor bakın :(

İnternetin Acı gerçekleri Önce Program ve oyun sonra Müzik Film, Şimdi de Yazılı basın

Herhalde Sıra Tv'lere geliyor...

such

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Dergi evet aslında elde okunan yazılı dergi okumak daha zevkli.Kağıdın kokusunu duyarak okumak ahh özlemişim galiba :)

emelden

Dekan
Reaksiyon puanı
8
Uzun bir aradan sonra Pc Magazine aldım..
Bu arada epey bir değişme olmuş gibi geldi bana yada benim bilgilerim biraz daha artığı için anlatım dili eskiye göre
daha sade geldi. Çok güzel hazırlanmış. Unutmadan dergide Olimposun anlatılmasıda çok hoşuma gitti,bir Antalyalı olarak:) olurda SDN lilerin yolu düşerse buralara hep birlikte gideriz Olimpos'a ;)

AtakaN

Doçent
Reaksiyon puanı
3
arkadaslar agustosun ılk gunu gıdın kadıkoydekı dergıcıye
temmuz ayının dergılerı 2 ytl 10 ytlye hatta pazarlık yaparsanız daha ucuza . bu dergılere ulasmanız mumkun. her ay bu sekılde sadece bır ay gecıkmeyle okursunuz vbe arsıvınızde bulunur ayrıca arsıvnızde eksıklerıde ordan tamamlayabılrısınız. tum cd / dvd ler ve ekler ıcınde naylonu cıkmamıs sekılde satılıyor :D

such

Asistan
Reaksiyon puanı
0
AtakaN dedi ki:
arkadaslar agustosun ılk gunu gıdın kadıkoydekı dergıcıye
temmuz ayının dergılerı 2 ytl 10 ytlye hatta pazarlık yaparsanız daha ucuza . bu dergılere ulasmanız mumkun. her ay bu sekılde sadece bır ay gecıkmeyle okursunuz vbe arsıvınızde bulunur ayrıca arsıvnızde eksıklerıde ordan tamamlayabılrısınız. tum cd / dvd ler ve ekler ıcınde naylonu cıkmamıs sekılde satılıyor :D

Antalyada olanlar için olanı yokmu :)

forever

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Fiyatları ne kadar bilgi verebilecek olan var mı ?... B)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
forever dedi ki:
Fiyatları ne kadar bilgi verebilecek olan var mı ?... B)

Fiyatlar, her derginin incelemesinin altında yer alıyor.

Bu arada bu akşam da Ağustos sayıları geliyor.