Pardus'un Yeni Adı Belli Oldu

Bu konuyu okuyanlar

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Ulusal işletim sistemimiz Pardus'un 2007.2 sürümü son aşamalarında. Birkaç gün sonra çıkacak olan bu sürümün özel adını duymak ister misiniz? Gözbebeğimiz Pardus'un her yeni sürümüne özel bir isim veriliyor. Bu isimlerin nasıl kime, ne şekilde zuhur eylediği muamma olsa da ortaya çıktıktan sonra çok tartışıldığı bir gerçek. Daha önce Pardus'a Sait Faik, Felis Chaus gibi isimler eklenmişti. Birkaç gün sonra çıkacak olan yeni sürümün adı da belli oldu. Yeni sürümün özel adı: Pardus 2007.2 Caracal Caracal (Karakulak).

Caracal.jpg

Ülkemizde karakulak olarak bilinen bu kediciğin ortalama ağırlığı 7-9 kg. Tavşan, sincap, tarla faresi gibi hayvanlarla beslenen karakalın, rivayetle gelen ilginç bir özelliği de Orta Asya'dan Anadolu'ya kadar Türklere eşlik etmiş olması. Halen ülkemizde varlığının devam ettiği ve sayısının 100'ü geçmediği söyleniyor.

Güncellenmiş sürümü ile daha da yenilenen ve kullanışlı olan, daha fazla donanım desteği ve güncel yazılıma sahip olan Pardus'un yeni sürümü ile bu türü de kalıcı olarak hatırlamış olacağız.

Bilgi için: Pardus
Yazar: Hakkı Alkan
SDN – http://shiftdelete.net

by DeLeTe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Volkan Taş dedi ki:
Bu isimleri neden Türkçe olarak vermiyorlar?

Tam üstüne bastın. Madem bu Pardus Türk işletim sistemi Neden Türkce isim verilmiyor.? Bir işletim sistemimiz var diyoruz onada yabanci dil karışıyo ??? pehh :-\

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Benim cevabım; Pardus bir Türk işletim sistemidir. Ancak Türkçe'nin dışında diğer dilleri de destekliyor. O nedenle "Pardus" gibi Türkçe bir kelimenin yanına bilim dilindeki adları eklemek, pek de yanlış olmaz.

Bildiğim kadarı ile Pardus ile sadece biz değil, diğer ülkeler de ilgileniyor.

Downsat

Müdavim
Reaksiyon puanı
64
Yabancı ülkede birisi bir şey yapmış. Adın da kendi dilinden bir kelime kullanmış ve yanında Türkçe bir kelime eklemiş. Siz ne düşünürsünüz?

by DeLeTe

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Troy dedi ki:
Benim cevabım; Pardus bir Türk işletim sistemidir. Ancak Türkçe'nin dışında diğer dilleri de destekliyor. O nedenle "Pardus" gibi Türkçe bir kelimenin yanına bilim dilindeki adları eklemek, pek de yanlış olmaz.

Türkiyenin dışında dilleride desteklemesi onemli deil. bu türk işletim sistemi deilmi! ewet. "bilim dilindeki adları eklemek, pek de yanlış olmaz." demişsin bu kelimenin neresi bilim allah askına ya. zaten turkiyede yabancilasmayan marka kalmadi. bi işletim sistemimiz vardi onada girdiya baska bişey soylemiyorum.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
by DeLeTe dedi ki:
Troy dedi ki:

Türkiyenin dışında dilleride desteklemesi onemli deil. bu türk işletim sistemi deilmi! ewet. "bilim dilindeki adları eklemek, pek de yanlış olmaz." demişsin bu kelimenin neresi bilim allah askına ya. zaten turkiyede yabancilasmayan marka kalmadi. bi işletim sistemimiz vardi onada girdiya baska bişey soylemiyorum.

Sana da hak veriyorum ;)

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
86
illa ki yanına bi isim koymak zorundalarmı bi türlü anlamıyorum. 1.0, 1.1, 1.2 gibi isimlendirme yapılsaydı ne zararı olurdu. kim ne anlayacak caracal caracaldan madem evrenselleşmeye çalışıyorlar ingilizce bi ek koysunlar yada hiç koymasınlar. Latince isim koyulunca ne oldu sadece bilim adamlarımı kullanıyor bu işletim sistemini?

wadpro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Madem Türk işletim sistemi yapıyoruz ismi kesinlikle Türkçe olmalı. Nedir bu yabancı dil özentiliği? Aşğıdaki linkte yüzlerce öztürkçe isim var. İçlerinden birini seçebilirsiniz. Bence isim kesinlike Türkçe olmalı ama Türkçe'ye özgü ğ,ü,ö,ş,ç gibi karakterler içermemeli.

http://www.tonyukuk.net/adlar.htm

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
değişikilikler neymiş acaba. ben pek sevmiyorum pardusu. kullanımı çok zor. alışmadık dye değil kullanım mantığı yavaş anlaşılıyor. ben pek sevmiyorum.kullanmıyorumda. ama merak ettim kurdum denedim benikarşılamadı. exe ler çoğu çalışmazmış bu ne yahu nerde yaşıyoruz???

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Benim aziz milletim o kadar tiksinmiş ki "yabancı" dillerden bilmediği herşeye doğrudan ani tepkiler veriyor :)
Bu bir "özenti" sayılmaz pek, çünkü yukarıda gördüğünüz o kelimeler İngilizce ya da Fransızce'dan alınma değil. Şu anda dünyanın hiç bir yerinde iletişim dili olarak kullanılmayan Latince'den alınma o kelimeler. Onun için de "Burası Türkiye, nerede yaşıyoruz" tepkisi biraz ilgisiz kaçıyor. Troy'un bilimsel ad demesi bundan kaynaklanıyor. Çünkü Latince tüm dünyada bilim adamlarının iletişim dili olarak kabul ediliyor. Tüm bilim adamları bu dille anlaşıyorlar. Pardus'un bundan önceki isim eklentisi "Felis Chaus" idi, İngilizce'de "Orman Kedisi" olarak adlandırılan bu kedi için de "Felis Chaus" ismi kullanılıyor. Çünkü az önce dediğim gibi, Latince dünyanın hiç bir yerinde bir iletişim dili olarak kullanılmıyor (yani hiç bir millete özgü değil)
Şu anda Caracas Caracas olarak koyulan isim de Latince'de Karakulak'ın sınıflandırma adıdır.

Daha da kısacası, evrensel bilim dili olarak kullanılan Latince'de sınıflandırma (Tür+Cins) isimleridir bunlar, o kadar da "irkilecek" bir şey yok bunda. :)
İlla ki Türkçe olsun diyorsanız o da olabilir. Türkçe'nin kullanımı konusunda aranızda en hassas olanlardan biri benim, ama bu kadar ön yargılı olmayalım herşeye. Başkaları bizim yerimize düşünmesin biz kendi yerimize kendimiz düşünelim ;)

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
konuyu kendilerine de sorarım, isim seçme konusunda nasıl bir yol izleniyor ve neden bu isimler seçiliyor diye...

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Her zaman olduğu mesajıma çok çabuk bir şekilde geri döndüler.

Açıklamalar şu şekilde;

Pardus, sadece ülkemizde dğeil, diğer ülkelerde de kullanılan bir yazılım. Örneğin; Hindistan'ın Malaylam eyaletinde 2000 makineye Pardus yüklenmiş durumda. Bunun dışında 52 geliştiriciden 12'si yabancı.

Tüm bunlar göz önüne alındığında Pardus'un yeni özel ismi olan Caracal Caracal, Türkçe'den Latince'ye geçen bir kelime. Karakulak, gerçek adı. Verilen özel isim, Anadolu'da yaşamış / yaşayan bir canlıya ait.

Bu açıklamalar, bu konuya daha önce de yazdığım mesaj ile örtüşüyor. O nedenle isim seçme konusunda beni rahatsız eden bir durum yok. Tabi sizin görüşlerinize de saygı duyuyorum.

Pardus 2007.2 Ulubatlı da olabilir miydi?

:-[

Benim merak ettiğim diğer bir şey de mesela sizin önerileriniz. Siz olsaydınız Pardus'a nasıl bir özel isim eklerdiniz?

wadpro

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Troy dedi ki:
Benim merak ettiğim diğer bir şey de mesela sizin önerileriniz. Siz olsaydınız Pardus'a nasıl bir özel isim eklerdiniz?

Alp
Alpagut
Alpata
Altuga
Atasu
Bars
Bartu
Bora
Dumrul
Kaplan
Sagun
Salur
Sarp
Tunga
Yabaku
Yaman

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
Bu arada son isimleri beğendim :-[

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
En sonunda açıklandı ne kadar zamandır bekliyordum. Haber için teşekkürler troy.
Pardus' un isimlendirilmesine gelince valla orda bir soru işareti oluşuyor bende yani daha öz bir isim verilebilir. Mesela en son wadpro isimli arkadaşımızın belirttiği isimler gayet güzel. 8)

Efe Zoroğlu

Müdavim
Reaksiyon puanı
7
www.pardus.org.tr , listeleri takip edin, gelistiricilerin yazdiklarini okuyun gezegen.pardus.org.tr sonra yorum yapin. Dünya neyi konusuyor? Distrowatch’da orda burda bloglarda adamlar PISI’nin ne kadar iyi bir paket yönetim sistemi oldugundan bahsediyor, Pardus’un gercekten eksik yönleri neler ondan bahsediyor, Siz İsmini tartışıyorsunuz.Çok Lazım sanki.İsmi Pardus GNU/Linux değişmesilme.net olsun :D

duppata

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Troy dedi ki:

yalnız pardus Türkçe bir kelime değil, Felis Chaus, Caracal Caracal gibi Latince bir kelime. Anlamı da "Kaplan". İnanmayan TDK'nın sitesinden bakabilir.

Pardus'un ilk ismi ATA idi. Keşke yine öyle güzel isimler verilse...

Downsat

Müdavim
Reaksiyon puanı
64
Altan
Altay
Arslan
Artun
Ataman
Atilla
Baybora
Bedir
Göktan
Ildır

Bunlarda başka isimler. Yukarıda wadpro'nun verdikleri çok güzel ama :)
Anlamlarınada baktım harika seçim yapmış. Ben anca bunları bulabildim.

Aslında burada sorun olan konulan ismin Türkçe dışında bir dil olması. Neden Türkçe kullanmıyorsunuz?

Kullandığınız dilin latince olduğunu herkesin bilmesini bekleyemezsiniz. Ben ilk baktığımda İngilizce isim koymuşlar dedim. İnce çizgi burada. Türkçe koyduğumuz zaman, milletin gidipte neden böyle bir isim koydular diye kullanmayacak hali yoktur.

Bu tıpkı bir Çin lokantasında Türk yemeği yapılmasına benziyor.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Ben Wolf'a katılıyorum, olayın özünden çok uzaklaşıyorsunuz. Pardus'un lisansı da yabancı (GNU/GPL) çekirdeği de yabancı (Linux Kernel).
O zaman bunları da baştan yazalım. Tamam ulusal olsun bizim olsun ama sadece "isimle" veya "istekle" olmuyor ;)

Downsat

Müdavim
Reaksiyon puanı
64
Elmacik dedi ki:
Ben Wolf'a katılıyorum, olayın özünden çok uzaklaşıyorsunuz. Pardus'un lisansı da yabancı (GNU/GPL) çekirdeği de yabancı (Linux Kernel).
O zaman bunları da baştan yazalım. Tamam ulusal olsun bizim olsun ama sadece "isimle" veya "istekle" olmuyor ;)
Bir yerden başlamak lazım değil mi?

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
Evet başlamak lazım, özünden ;)
İkinci sayfanın başında yaptığım açıklamayı da hala savunuyorum bu arada.

farukopat

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
isminin latince konması sorun olmaz. Türkçe olsa daha iyi olabilirdi

BENİM takıldım nokta sayısının 100 civarında olduğu tahmin edilen bu hayvanların koruma altına alınıp alınmadığı...
Koruma altına alıp çığalmaları sağlanmalı

mellow

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim sormak istedigim pardus neden DVD olarak adagıtılmadıgı. Kotalı kullanıcılar için pisi paketi 4GB internetten indirmek çok zor.

Hakkı Alkan

Rektör
Admin
Reaksiyon puanı
2,155
mellow dedi ki:
Benim sormak istedigim pardus neden DVD olarak adagıtılmadıgı. Kotalı kullanıcılar için pisi paketi 4GB internetten indirmek çok zor.

Bilgisayar dergileri ile böyle bir çalışmaları var. Ama her sayıda olmadığı için maalesef istenildiği zaman ulaşılması çok zor.

eminoasit

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Elmacik dedi ki:

Tamamen katılıyorum sana

Hem pardus yabacı bir kelime değilki Hanım pardus ümü getir :D

prenslui

Doçent
Reaksiyon puanı
17
yahu arkadaşlar bu pardusu tam olarak kullanan varmı. kişisel bilgisayar olarak değil. bir ofiste bir şirkette. bakın bakalım o zaman ne eksik ne fazla diye. isimde önemli eğer bir program yazpıyorsan imza atacaksın arkadaş. nasıl elalem yabancı isim koyuyorsa. aslında yabancı isim olunca sanki bir halt oluyor. AHMET MEHMET diye koy abi ismi ban görüntüye. yabancı isim imajı bizde hep var oldukça bu işler yürümez arkadaşlar.

Turab Garip

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
175
prenslui dedi ki:
yahu arkadaşlar bu pardusu tam olarak kullanan varmı. kişisel bilgisayar olarak değil. bir ofiste bir şirkette. bakın bakalım o zaman ne eksik ne fazla diye. isimde önemli eğer bir program yazpıyorsan imza atacaksın arkadaş. nasıl elalem yabancı isim koyuyorsa. aslında yabancı isim olunca sanki bir halt oluyor. AHMET MEHMET diye koy abi ismi ban görüntüye. yabancı isim imajı bizde hep var oldukça bu işler yürümez arkadaşlar.

Bu olay "yabancı isim imajı"ndan çok farklı. Yukarıdaki mesajları ve yorumları okumalısın. Bunu "neskaave"ye ya da "fasfod lokanta"ya benzetmemelisin.

Son mesajlar