Pardus 2008'in Çıkış Tarihi Belli Oldu

Bu konuyu okuyanlar

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Ulusal İşletim Sistemi'miz Pardus'un en yeni sürümü olan Pardus 2008'in çıkış tarihi belli oldu. Birçok yeni araç barındıran Pardus 2008'in çıkış zamanı burada!

Pardus 2008'in çıkış tarihi belirlendi ve Linux severler için şimdiden uzun ve sabırsız bir bekleyiş başladı. 23 Haziran tarihinde çıkacak olan Pardus 2008, yenilenmiş altyapısı ve gelişmiş özellikleriyle kullanıcıları cezbedecek. Linux çekirdeğinin 2.6.24 numaralı sürümünü temel alan Pardus 2008, PiSi paket yöneticisini daha hızlı şekilde kullanıp sistemi güncelleyebiliyor. Göç Aracı ile Windows'tan Pardus'a dosya ve ayarlarını aktarmak isteyen kullanıcıları rahatlatan yeni Pardus'ta Mozilla Firefox'un 3.0 sürümünü de görebileceğiz. Pardus geliştiricilerinin aynı zamanda ATI markalı kartları tercih etmiş kullanıcılara da güzel bir sürprizi mevcut.

Bilgi için: Özgürlük İçin
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN - http://shiftdelete.net

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0

Ben Ubuntu kullanıyorum, Pardus'a geçmesem ayıp olur m? :)

bykonfizik

Asistan
Reaksiyon puanı
3
Topyekün Pardus'e Geçmeyi Düşünüyorum : ) v Sabırsızlıkla Bekliyorum : )

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
3 Haziran Salı : Pardus 2008 Beta
9 Haziran Pazartesi : Pardus 2008 RC1
16 Haziran Pazartesi : Pardus 2008 RC2
23 Haziran Pazartesi : Pardus 2008

beta severlere duyrulur.

abs13

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Tanshaydar dedi ki:
Hocam orda 23 Haziran yazıyor :)

Ben Ubuntu kullanıyorum, Pardus'a geçmesem ayıp olur m? :)

Hemde çok ayıp olur. Ubuntu kullaniyordum pardus 2007 çıktıktan sonra pardusa geçtim. Dünya varmış. Tabi ilerde microsoft pardusuda satın almaya kalkışmazsa.

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
ubuntu kullanacağına Pardus kullan daha iyi. Ubuntu'da türkçe kaynak zor bulunuyor ama pardus'ta kaynak çok

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Türkçe kaynak açısından sıkıntım yok İngilizcem gayet iyi de, Pardus'un çok yolu var. Daha önce de farklı başlıklarda belirttim bunu, fedaora, debian vs kullandıktan sonra Pardus biraz daha acemi işi gibi geldi.

Ha desteğimi esirgemiyorum; ama kullanmaya gelince pek sıcak bakmıyorum bu işe. Ubuntu 8.04 şu an için iyi gibi.

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
pardusun gelişimini göz önünde bulundurursak sınırlı kaynak ve iş gücüyle kısa zamanda umulmayacak gelişme kaydettiler
pardus projesinin başına bi kaza bela gelmezse(burası türkiye!) çok iyi yerlere geleceğinden hiç şüpem yok
ubuntuya yada fedoraya kafa tutabilirlermi bilmem ama çok hızlı ilerlediklerini söyleyebilirim.

Tanshaydar

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Bu gidişe kafa tutmayı geç, onları geçecek gibi duruyor. Pisi deyip geçmemek lazım, kaplanlar da birer pisi :)

muratcanberber

Müdavim
Reaksiyon puanı
0
Bence biraz format değiştirip , daha ciddi bir sistem yapmaları lazım. Bana işte pisi falan kaptan masaüstü biraz çocuk oyunu gibi geliyor. Biraz daha sert birşeyler bekliyorum

Berkin Bozdoğan

Müdavim
Reaksiyon puanı
38
Bu şekilde isimlendirmeleri seviyorum. Daha "bizden" duruyorlar.

PaisibleCode

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Benim bilgisayara linux kurulsunda ne değiştirirlerse değiştirsinler :) Bir türlü Kurulum ekranı gelmiyor bi ton abidik gubidik error sonra kalıyo beklesem 1 ay bekler :D

ulvi_kcky

Doçent
Reaksiyon puanı
0
PaisibleCode dedi ki:
Benim bilgisayara linux kurulsunda ne değiştirirlerse değiştirsinler :) Bir türlü Kurulum ekranı gelmiyor bi ton abidik gubidik error sonra kalıyo beklesem 1 ay bekler :D

Aynı sorun bende de oldu. Cd doğrulamayı yaptıktan sonra yüklemeye geçtiğimde hata verip kurulumu kapatıyordu. Yeniden başlatıp doğrulama yapmadan kuruluma geçtiğimde sorun ortadan kalktı. Nasıl bir sorun anlamadım

tktukaci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
kde4 le çoşacak çoşturacaktır merakla ve heyacanla bekliyoruz!

ParPen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
muratcanberber dedi ki:
Bence biraz format değiştirip , daha ciddi bir sistem yapmaları lazım. Bana işte pisi falan kaptan masaüstü biraz çocuk oyunu gibi geliyor. Biraz daha sert birşeyler bekliyorum
Berkin Bozdoğan dedi ki:

Bizden olsun tabi ki ama daha ciddi bişey olsun. PC-Pisi=kedi, hiç uygun görünmüyor. Kaptan masaüstü de ne? Bari Kaptan Köşkü denseydi daha mantıklı olurdu.

mdkbet

Müdavim
Reaksiyon puanı
80
ParPen dedi ki:
muratcanberber dedi ki:
Berkin Bozdoğan dedi ki:

Bizden olsun tabi ki ama daha ciddi bişey olsun. PC-Pisi=kedi, hiç uygun görünmüyor. Kaptan masaüstü de ne? Bari Kaptan Köşkü denseydi daha mantıklı olurdu.

pisinin anlamı kedi değil benzetmişler sadece

pisi=packages installed successfully as intended

çomar= configuration manager

gibi...

akif87

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Pardusu seviyorum diğer işletim sistemlerinde her ne kadar türkçe desede belli bir yere kadar ama pardus yuzde 95 oranında turkçe

RadoN

Müdavim
Reaksiyon puanı
3
Linux/Pardus Gönüllüsü Olarak yeni sürüm hayırlı olsun.. :)
inşallah 2007.1 .2 .3 gibi sık sık sürüm çıkarmazlar.. zor oluyo öyle sık sık sistem değiştirmek..
bence sık sık sistem çıkaracaklarına.. hepsini toplayıp bi anda çıkarsalar.. :)

ParPen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir makinaya tüm çabalara rağmen ne Pardus'u ne de Ubuntu'yu kurabildim. Daha sonra bu iki sistemi de sanal makinaya kurdum oldukça güzel görünüyorlar. Pardus'un yeni çıkacak sürümünü sabırsızlıkla bekliyorum.

ParPen

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
mdkbet dedi ki:
ParPen dedi ki:
muratcanberber dedi ki:
Berkin Bozdoğan dedi ki:

pisinin anlamı kedi değil benzetmişler sadece

pisi=packages installed successfully as intended

çomar= configuration manager

gibi...
Teşekkür, pisi ile çomar'ın böyle bir açılımı olduğunu bilmiyordum. Yavaş yavaş öğreneceğiz.